کد خبر 982778
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
در «کاخ بعبدا» لبنان چه گذشت؟

دیروز دو نشست در کاخ بعبدا به منظور تقویت ثبات سیاسی و اقتصادی لبنان و نیز آشتی میان رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه و رئیس حزب دموکرات لبنان برگزار شد.

به گزارش مشرق، کاخ بعبدا بعد ازظهر جمعه شاهد برگزاری دو نشست برجسته بود.  ساعت 3 بعد ازظهر، میشل عون رئیس جمهور لبنان به همراه نبیه بری رئیس پارلمان، سعد حریری نخست وزیر و نیز مقامات دارایی ، به منظور بحث و گفتگو در مورد وضعیت مالی واقتصادی و انجام اقدامات لازم برای خروج از بحران لبنان با یکدیگر دیدار کردند.

ساعت 5 بعد از ظهر نیز، یک جلسه‌ آشتی در کاخ ریاست جمهوری میان ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه و طلال ارسلان رئیس حزب دموکرات لبنان در حضور میشل عون و نبیه بری و سعدالحریری برگزار شد.

پس از پایان نشست مالی و اقتصادی، رئیس جمهور به همراه بری و حریری و نیز جنبلاط و ارسلان به دفتر وی رفتند.

بیشتر بخوانید:

نواقص بیشمار گنبد آهنین رژیم صهیونیستی

ائتلاف کارآمد محور مقاومت

پس از پایان این نشست که نزدیک به دوساعت طول کشید، سعدالحریری اعلام کرد که شرکت کنندگان در این جلسه، نسبت به پیشرفت های حاصل شده در زمینه پاکسازی فضای سیاسی، شفاف سازی،آشتی و بازگشت نظم به فعالیت های نهادها و نیز تاکید بر ضرورت تعهد بر محافظت از ثبات سیاسی ابراز رضایت کردند.

 حریری چند مورد از نتایج و گام های اساسی این جلسه را اعلام کرد:

-تصویب بودجه سال 2020 در تاریخ های قانون اساسی ،تعهد به اجرای دقیق بودجه سال 2019 و رویه های تعیین شده درآن و نیز توصیه های کمیته امور مالی.

-تعیین یک برنامه تفصیلی برای اجرای مستقیم پروژه های سرمایه گذاری که در مجلس نمایندگان برنامه ریزی شده و به 3.3 میلیارد دلار می رسند، همچنین اجرای پروژه های سیدر.

-تعهد به اجرای کامل طرح برق در مراحل مختلف آن.

-تصویب تعدادی از قوانین اصلاحات از جمله: مناقصات عمومی، فرار مالیاتی، گمرک، اقدامات مالیاتی و هماهنگی با کمیته نوسازی قوانین درمجلس نمایندگان.

- تکمیل مراحل اصلاح حقوقی و تقویت کار دستگاه های بازرسی و نظارت مرکزی و تسریع در انجام معاملات.

-تجدید نظر در رابطه با نهادهای بی فایده و لغو آنها براساس آنچه که در قوانین قبلی مصوب شده بود.

بر اساس گزارش رسانه های لبنانی، حریری پیرامون نشست پنج جانبه میان خود و میشل عون و نبیه بری و جنبلاط و ارسلان اظهار کرد که شرکت کنندگان، حادثه دردناک منطقه قبرشمون در 30 ژوئن گذشته را محکوم کردند. وی ادامه داد که پس از مشخص شدن نتایج تحقیقات در این زمینه، شورای وزیران تصمیم مناسبی اتخاذ خواهد کرد.

پس از آن نخست وزیر از تشکیل جلسه شورای وزیران ساعت 11 صبح شنبه در کاخ بعبدا خبر داد. نبیه بری پس از پایان این نشست پنج جانبه اعلام کرد که نتیجه موفقیت آمیز بود. جنبلاط نیز در پاسخ به سوالی پس از پایان این نشست پنج جانبه تاکید کرد که فضای جلسه رضایت بخش بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس