ابابیل

بررسی دقیق اطلاعات منتشره از دستاورد اخیر صنایع دفاعی کشورمان نشان می دهد این بار پهپاد ابابیل ۳ به عنوان یکی از پهپادهای شناسایی و با سابقه ایرانی، به مهمات هوشمند و نقطه زن قائم مجهز شده است.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، طی روزهای اخیر شاهد رونمایی از چند دستاورد جدید ساخت وزارت دفاع بودیم که مربوط به رونمایی از نسل جدید بمب های هوا پرتاب بود و یکی از این سه محصول، نسل جدید بمب های هوای پرتاب قائم به حساب می آمد که مدتی پیش به همراه پهپادهای مهاجر ۶ به نیروی زمینی سپاه تحویل داده شده و اخیرا در عملیات ضد تروریستی در شمال عراق نیز مورد استفاده قرار گرفت. البنه حین انتشار تصاویر و فیلم منتشره، مشخص شد که نسل جدید پهپادهای ابابیل ۳ به این بمب های هدایت شونده، مجهز شده اند.

بیشتر بخوانید:

ایران دوازدهمین سازنده «سامانه هدایت ماهواره‌ای بمب» در جهان شد/ حمله به اهداف استراتژیک از فواصل دورتر و ارتفاع بالاتر +عکس

رونمایی از بمب های هواپایه نقطه‌زن یاسین، بالابان و سری قائم/ تشریح مشخصات بمب های جدید توسط وزیر دفاع +عکس

 این پهپاد از جمله سامانه های بدون سرنشین پرنده کشور ماست که هم در ارتش جمهوری اسلامی ایران و هم در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چندین سال است وارد خدمت شده و در کارنامه خود سابقه حضور در چندین رزمایش، تصویر برداری از ناوهای آمریکا در منطقه خلیج فارس و همچنین حضور در عملیات ضد تروریستی در سوریه را نیز دارد.

ابابیل ۳؛ از تنگه هرمز تا سوریه در جستجوی دشمنان ایران

اما تصاویر منتسب به AB-۳ مشابه پهپادی ایرانی است که توسط منابع داخلی به نام ابابیل-۳ معرفی شده است. اولین تصاویر نمایش داده شده از آن به رزمایش دریایی پیامبر اعظم-۵ در اردیبهشت ۸۹ و پرواز در منطقه تنگه هرمز باز می‌گردد. شناسایی واحدهای شناور دشمن از مأموریت‌های قطعی این پهپاد در رزمایش فوق بوده. همچنین هدایت آتش توپخانه علیه اهداف دریایی یکی از تمرین‌های انجام شده در رزمایش پیامبر اعظم-۵ بود که احتمالاً ابابیل-۳ در این مأموریت نیز حضور داشته است.

برای دومین مرتبه در رزمایش موشکی پیامبر اعظم-۷ در تیر ۹۱ تصاویری از ابابیل-۳ منتشر شد که محموله شناسایی آن بهتر قابل تشخیص بود. آخرین تصاویر رسمی منتشر شده از این پهپاد ایرانی نیز مربوط به پرواز آن در رزمایش مدافعان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش (نهاجا) در آذر ۹۲ در منطقه بندرعباس است.

پهپاد ابابیل ۳ در خدمت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

معرفی این پهپاد با نام ابابیل-۳ نیز برای اولین بار در یک برنامه تلویزیونی در رسانه ملی صورت گرفت که مشخصات اندکی نیز از عملکرد پروازی آن اعلام شد. مقایسه مشخصات اعلام شده این پهپاد با نمونه‌های خارجی مشابه و همرده آن مانند پهپاد سیکر ساخت آفریقای جنوبی نشان می‌دهد اعداد اعلام شده احتمالاً تا حدودی کمتر از مقادیر عملیاتی هستند .مشخصات اعلام شده برای ابابیل-۳ شامل بیشینه سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت، مداومت پروازی ۴ ساعت، برد ۱۰۰ کیلومتر (رفت و برگشت)، سقف پرواز ۵۰۰۰ متر و قابلیت عکس‌برداری و فیلم‌برداری در شب و روز است. در مدل های جدید تر برد به حدود ۲۵۰ کیلومتر و مداومت پروازی نیز ۸ ساعت رسیده است.

ابابیل-۳ هیچ گونه شباهتی به سایر نمونه‌های خانواده پهپادهای ابابیل ندارد. این پهپاد دارای بدنه استوانه‌ای، بال نصب شده در بالا و در انتهای بخش بدنه و دُم H شکل یا دوگانه (Twin Boom) است. طرح بال این پهپاد تا کمی پس از نیمه آن از نوع مستطیلی بوده و از آن به بعد به سمت نوک بال باریک می‌شود .

ابابیل ۳ بر فراز سوریه از دید دوربین تروریست ها


این طرح یکی از طرح‌های نزدیک به بال بیضوی است که بهترین عملکرد آیرودینامیکی را از نظر بهینه بودن توزیع نیروی بالابرنده (برآ) و کاستن از نیروی مقاوم (پسا) دارد. سطح متحرک بال در این پهپاد تنها شامل Aileron است که نزدیک به نوک بال نصب شده است .همچنین این بال‌ها قابلیت جدا شدن از بدنه را از نزدیک ریشه خود دارند که به ساده شدن حمل و نقل زمینی منجر می‌شود. نصب بال این پهپاد در بالای بدنه منجر به افزایش پایداری عرضی، کاسته شدن از اثر کاهش نیروی برآ در نواحی اتصال به بدنه و عملکرد بهتر در هنگام فرود می‌شود ا. لبته نصب بال در بالای بدنه باعث کاهش عملکرد در هنگام برخاستن نیز می‌گردد. همانطور که پهپاد سیکر-۲ نیز برای برخاستن به ۳۰۰ متر و برای نشستن به کمتر از ۱۰۰ متر طول باند نیاز دارد. از تصاویر مختلف منتشر شده از این پهپاد به نظر می‌رسد طول کلی این پهپاد در حدود ۴ تا ۴.۵ متر و دهانه بال آن نیز حدوداً ۶ تا ۶.۵ متر باشد.

طرح دم H شکل نیز یکی از پراستفاده‌ترین انواع پیکربندی دم در پهپادها است که مزیت‌های سازه‌ای و آیرودینامیکی مناسبی برای پهپادهایی از رده کوچک تا متوسط رو به بالا به همراه داردهر یک از دو بخش دم در ابابیل-۳ به بخشی از بال در نزدیکی ریشه آن وصل شده‌اند و در انتها هم به واسطه دم افقی به هم متصل هستند. این طرح دم سبب کاهش ارتفاع آن به دلیل تقسیم مساحت دم مورد نیاز به دو بخش می‌شود. بخش متحرک دم نیز در این پهپاد هم ارتفاع با کل دم است .ابابیل-۳ از یک موتور ملخی پیستونی با ملخ دو پرّه فشاردهنده که همانند سایر پهپادهایی با همین پیکربندی در انتهای بدنه و بین بوم‌های نگه‌دارنده دم نصب شده است بهره می‌ برد. این محل نصب موتور سبب ایجاد فضای مناسب برای نصب تجهیزات در دماغه و کاهش تأثیر ارتعاشات ناشی از موتور بر روی عملکرد سامانه‌های شناسایی می‌شود.

این پهپاد بر خلاف انواع پهپادهای خانواده مهاجر دارای ارابه فرود چرخ‌دار بوده و عمل نشست و برخاست آن روی باند صورت می‌گیرد. با این وجود سعی شده تا ارابه فرود ابابیل-۳ تا حد امکان ساده طراحی شود به عنوان مثال بخش اصلی با رویه کامپوزیتی در ارابه فرود عقب (که چرخ در آن قرار داده شده) کار ضربه‌گیر را نیز انجام می‌دهد. ارابه فرود جلو نیز از یک قطعه فلزی به شکل U افقی به برای مستهلک کردن ضربه ناشی از فرود بهره می‌برد .محل نصب آنتن ارتباطی اصلی این پهپاد روی بدنه و نزدیک به دماغه است. با توجه به برد پروازی این هواپیما که کاملاً از دید کاربر خارج می‌شود امکان هدایت آن به وسیله کاربر از ایستگاه کنترل زمینی به دو صورت نیمه خودکار و یا تمام خودکار وجود دارد. در حالت نیمه خودکار، کاربر با دیدن اطلاعات پروازی هواپیما که در صفحه نمایش ایستگاه نشان داده می‌شود، هواپیما را متناسب با مأموریت، کنترل و هدایت می‌نماید.

در سالهای گذشته یکی از شاهکارهای صنایع دفاعی ایران یعنی پرنده بی سرنشین ابابیل اقدام به فیلم برداری از ناو هواپیمابر یو اس اس رونالد ریگان کرد و با پخش تصاویر مربوط به آن باعث بهت و تحسین در میان دشمنان و دوستان خود شد؛ اتفاقی که در آن سالها یکی از مهمترین موضوعات و تحولات نظامی در جهان محسوب می شد.

اما این ماجرا همه اقدامات خانواده ابابیل نبود و این پهپاد مجددا و این بار، ناو هواپیمابر USS Dwight D. Eisenhower از کلاس نیمتیز را مورد رصد در منطقه تنگه هرمز و خلیج فارس قرار داد که انتشار تصاویر این حرکت  بازتاب بسیار گسترده ای در سطح منطقه و جهان داشت. آمریکایی ها در واکنش های شتاب زده بخشی از این فیلم ها را قدیمی و بخشی دیگر را ساختگی اعلام کردند که البته هیچ گاه سند و مدرک مشخصی برای این ادعای خود ارائه نکردند و مشخص شد در عین درست بودن فیلم، آمریکایی ها همچون ماجرای ساقط کردن خیالی پهپاد ایرانی (که توسط ترامپ اعلام شد) بار دیگر دست به خیال بافی زده اند.

ابابیل ۳ در حال پرواز برای رصد ناوگان آمریکا در خلیج فارس

ناو هواپیمابر USS Dwight D. Eisenhower از دید ابابیل ۳

قائم زیر بالهای ابابیل آمد

یکی از بمب هایی که توسط وزارت دفاع رونمایی شده، نسل جدید بمب‌های نقطه زن اپتیکی قائم است که در نمونه جدید به سیکرها(جستجوگر) جدید تجهیز شده است.جستجوگرهای لیزری، پردازش تصویری و فروسرخ جدیدی که بر روی بمب‌های قائم نصب شده، دقت این بمب ها را به نیم متر رسانده که برای دقت در انهدام اهداف بسیار موثر خواهد بود. قائم که می‌تواند انواع سرجنگی‌های نفوذ کننده و ترکشی را در خود جای دهد، محدوده عملکردی از ارتفاع ۴ تا ۱۰ هزار پا خواهد داشت.

ابابیل ۳ - مسلح شده با بمب هدایت دقیق قائم

بیشترین برد بمب قائم ۶ هزار متر، جرم کل آن ۱۹.۵ کیلوگرم، جرم سرجنگی ترکشی شامل ۵۰۰ ترکش برابر ۱.۷ کیلوگرم، طول و قطر بمب برابر ۱۱۶ و ۱۵.۲ سانتیمتر و بیشترین سرعت پروزای آن ۳۱۰ متر بر ثانیه اعلام شده است. در مراسم رونمایی از نسل های جدید این بمب، قائم-۵ و قائم-۹ معرفی شدند.

خانواده بمب های قائم

هر چند از مشخصات این دو عضو جدید خانواده قائم اطلاعاتی منتشر نشده اما به وضوح این سه بمب تفاوت در ابعاد فیزیکی دارند که طبیعتاً به تفاوت در وزن آنها منجر می شود. پیکربندی قائم-۱ و ۵ کاملاً مشابه است اما در قائم-۹ فاصله بال های اصلی از بالک های کنترلی نسبت به دو نمونه دیگر، بسیار بیشتر شده است. به طور کلی بنا بر اعلام وزیر دفاع «بمب های پیشرفته نسل قائم مجهز به انواع سیکرهای مرئی و حرارتی بوده و با دقت نقطه‌زنی بهتر از نیم متر قابل نصب بر روی انواع پرنده‌های بدون سرنشین، بالگرد و جنگنده ها می‌باشد که به منظور تخریب استحکامات، انهدام تجمع و انهدام اهداف متحرک از آن بهره برداری می شود.» علاوه بر دقت کم نظیر بمب قائم که امکان انهدام خودروهای تاکتیکی را هم فراهم می کند تأکید بر قابلیت به کارگیری بمب قائم روی جنگنده ها، نکته بسیار مهم صحبت های وزیر دفاع بود.

البته به نظر می رسد تغییراتی در اجزا مربوط به فرود این پهپاد به نسبت نمونه های اولیه ابابیل ۳ رخ داده که احتمالا ناشی از بهبود عملکرد این پهپاد در زمان حمل بمب باشد که این موضوع نیز حاکی از دقت نظر و آنالیزهای علمی طراحان و تولیدکنندگان این پرنده بدون سرنشین دارد.

تا به اینجا پهپاد های مهاجر ۶، شاهد ۱۲۹ و حماسه به عنوان پرنده هایی که قابلیت حمل و پرتاب مهمات سری قائم را دارند معرفی شدند اما بر اساس آنچه در تصاویر منتشر شده دیده می شود سری ابابیل ۳ نیز به این بمب ها مجهز شدند. مسلح شدن این پرنده ها به این بمب ها از این جهت حاوی اهمیت بسیار بالایی است که این نسل از پهپادها از جمله پرنده های ساخته شده در تعداد بالا در ایران بود و این حرکت توان تهاجمی نیروهای مسلح در بخش پهپادی را کاملا افزایش خواهد داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 78
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • بابک NL ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  این اسباب بازی ها رو سپاه از کجا میخره ؟!
  • دانا ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   از تو مغز جوونهای ایرانی استخراج میکنه کاری که خیلی از خود باخته های داخلی اونو محال میدونن!!!
  • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   62 10
   تیرانا اسباب بازی فروشی ندارید...!؟ ببچاره ها.....!
  • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   چیه میسوزی؟!! با همین اسباب بازیها پهپاد گلوبال هاوک رو زدیم و روی عرشه ناوتون کلی تصویر گرفتیم. درود بر ایران عزیز .
  • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   30 64
   بنظرم از تو لپ لپ درمیارن
  • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   37 10
   شما اسباب بازی فروش هستی لابد
  • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   74 18
   اینها اسباب بازی نیست اسباب بازی اون تسلیحاتی است که اربابهای شما با قیمت زیاد و منت می فروشن به عرب ها هیچ تغییری در معادله نبرد هم ایجاد نمی کنه
  • سیستانی IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   28 6
   از داخل بازار قرارداد ننگین تر از گلستان و ترکمانچای و گرد اهمیت(برجام)
  • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   62 8
   می خوای این اسباب بازی روی تو امتحان بشه!؟؟؟
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   47 7
   اسباب بازی گلوبال هاوک و بی 2 و ... اونایه که چش شما رو پر کردن
  • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   46 6
   بیچاره همین اسباب بازی ها باعث شده اربابت نتانیابو خودش را خیس کنه و مدام از آمریکا التماس کمک بکند.
  • علی IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   51 24
   توف به شرافتت مرد.اسم خودتو گزاشتی ایرانی با تمدن.حس وطن پرستیت کجا رفته.با همین اسباب بازی بهترین تجهیزات دشمن رو نابود کردیم .کاش میشد گوش مالیت بدم.الخصوص دوست داشتم سرباز امریکایی گیرم میوفتاد کاری میکردم باهاش اسم ایران بیاد خودشو خراب کنه.کوچولو من حاظرم تا اخر عمر سختی بکشم ولی مثه تو هیچ وقت زیر بار قدرت هیچ کشوری نمیرم.چون تو ذات کشور ایران نیس زیر بار قدرت برود.بابک اون مغزه پوکتو کار بنداز بعد ادعای دونستنت بشه
  • ایوب IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   10 10
   ازمغازه ی بابات ......
  • US ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   42 13
   ببین شماها دیگه چه قدر بدبختین که این اسباب بازی های ما پدرتون را درآورده. وای به وقتی که سلاح های واقعی را براتون استفاده کنیم. سوراخ موش بخر تا گرون نشده فقط واقعیش را نه اسباب بازیش :-)
  • سید رضا IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   21 9
   از همون جا ؛که شما الاغ ها رو می خرن !!
  • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   25 10
   وقتی گلوبال هاوکتونو زدیم اونوقت میفهمی!
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   24 10
   همین اسباب بازی ها بود که دایی ترامپت به هن هن افتاد
  • عبدالله IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   23 7
   مطمئن باش که از اون اربابت که زیر بیرقش واق واق میکنی نمیخره!
  • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   19 9
   اجنبي پرست همان اسباب بازيهاي سپاه پهپاد چند ميلياردي كدخداتون را ساقط كرد چه زود يادتون رفته آب وصابون بياورم
  • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   21 7
   اسباب بازیش این باشه واقعیش چیه
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   4 25
   هر چی اراده کنی چین واست میسازه نصف قیمت مثل همین ادوات رو
  • رضا IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   10 2
   سلام . راستی تیرانا جه خبر؟ خوش میگذره عجوزه
  • سامان IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   7 6
   میگم شما عجایز اگه دونه دونه سقط بشید ، کی جای شما تو تیرانا واق واق میکنه
  • حبیبی IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
   2 7
   کجات میسوزه؟ اربابانت از ترس همین اسباب بازی ها جرئت نزدیک شدن به مرزهای ایران را ندارند..سپاه پاسداران خار چشم خودفروختگان داخلی و خارجی شده
  • IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
   0 0
   بابی جان از بقالی سر کوچه می خره شاید هم از سمساری ولی - ولی - ولی .........اونی که باید حساب کار خودش را بکند کرده چوب را که برداری گربه دزد فرار می کنه حکایت داستان سپاه و پهپاد هاش هست .بابی جان شما بی خود خودشو ناراحت نکن بخواب بابا جان
 • رضا CZ ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  خداییش و انصافا دولت روحانی در زمینه ساخت تسلیحات برتری قابل ملحظه ای نسبت به دولت های دیگه داشته
  • امانی IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   65 5
   البته میدونی که اول جناب روحانی ودارودسته اش بهنگام مذاکرات برجام ساخت وپرتاب موشک را مورد مذمت شدید قرار داد دوم در بودجه سال 9835در صد بودجه دفاعی ونظامی را کم کرد ولی مجلس آنرا ترمیم کرد سوم کل نیروهای مسلح فرماندهی اش وحتی نحوه تولیدات نظامی اش با مقام معظم رهبری هست نه دولتها گرچه وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح منصب دولتهاست
  • حسین IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   37 6
   بابا این اصلاح طلبا ...و ستون پنجمن برید سخنان امید دانا راجب بهشون گوش بدین ...روحانی حداقل باعث 20 سال ننگ در تکنولوؤی فضای و هسته ای شد با اون وزیرش ظرف میخواست ما رو خلع سلاح کنه....ایرانی نیستی اگه با نظرم موافق نباشی
  • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   31 19
   دولت روحانی منفورترین دولت بعد از انقلاب اسلامی است
  • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   3 7
   هاهاهاهاهاهاها مثل استادتون ورژن پدر سوختگيتون هم بالا رفته
  • seyyed IR ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   0 0
   چطورین چریک های چروک ;)
 • NL ۰۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  17 10
  من توي يوتيوب فيلمي را ديدم كه نشان ميداد پهپاد فطروس نيز بمب قائم را حمل ميكرد
 • فتح ادوبی IR ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  39 75
  واقعا فوق العاده و حیرت انگیزه. ما باید از این پتانسیل ویژه جوانانمون در عرصه فتوشاپ نهایت استفاده رو ببریم و این توانایی ویژمون رو به کشور هایی همچون یمن نیز صادر بکنیم.
  • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   54 11
   شما باید قابلیت خودفروختگی و حماقت و ... خودت رو قدر بدونی چون خود اونها با ساقط شدن تجهیزاتشون دارن اعتراف میکنن اونوقت شما میگید فوتوشاپه واقعا شما موجودات نادری هستید :-D
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   6 9
   مثبت اشنباهی
  • عادل IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   26 11
   از آلبانی چه خبر ؟ منافق پیر و پاتال ، شنیدم سن همگیتون رفته بالا یکی یکی دارین از غصه دوری از وطن سکته می کنین !
  • نسل سوم IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   16 3
   شما خودت فتوشاپ نیستی؟‍!
 • IR ۰۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  24 7
  خخخخخخخخ وایت واکرها جرات کنید زمستان سختی در راه است عزرائیل داره میاد
 • بیسیم IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  57 17
  انگل لیس نابود خواهد شد. دورد بر ایران
 • IR ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  33 6
  خدا را شکر که هر روز برتوان دفاعی و قدرت بازدارنگی نیروهای مسلح ایران اضافه میشود. شاید فعلا توان ساخت جنگنده با سر نشین را نداشته باشیم ولی پهبادها بخوبی میتوانند بدون کمترین خطری برای نیروهای خودی دشمن اسیب های جدی بزنند. بخصوص ناوهای هواپیما بر به دلیل وجود سلاح و مهمات با یک انفجار خسارت های بزرگی می بینند.بخصوص اگر این انفجار در مخازن نگهداری هواپیماباشد
 • سید IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  46 26
  لطف خدای ازلی، رهبر ما سیدعلی حزب فقط حزب علی، رهبر فقط سید علی.
 • فاوو IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  35 11
  ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم
 • میرزا ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  38 16
  دلم برای بعضی می سوزه که بد جایشون داره می سوزه آخه احمق ها ! آدم پیشرفت مملکت خودشو برای دل خوشی شیاطین زیر سوال می بره . فردا را فراموش نکنیم به قول مرحوم علامه طباطبایی : آقایان ابد در پیش داریم .
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  32 39
  خداوکیلی تو عصر تکنولوژی یکی بیاد بگه اخه این به اسطلاح پهباد کجاش رادارگریزه ؟؟؟ این لامصب که به هیچ راداری نه نمیگه که با این قیافه خستش
  • سعید IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   16 3
   منظورت اصطلاحه؟
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   7 7
   رادار گریزتونم دیدیم!!!
  • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   6 7
   رادار گریزی به خاطر موادیه که ازش ساخته شده امواج رادارو جذب میکنه
 • نهضت جهانی صلوات IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  19 17
  اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم احسنت وعالی@ برای سلامتی وموفقیت تمامی عزیزانیکه زمینه این اقتدار را فراهم ساخته اند 14 صلوات
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  15 4
  این همه می سازید و انبار می کنید باید استفاده کنید و حمله کنید به چهار کشور اصلی قلدر جهان
 • NL ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  5 1
  به نظر میاد خیلی کمه
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  18 5
  همون ازفتو شاپ وحشت دارین بسه
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  21 18
  باز مشرق در تخیلات خود فرو رفت برای رنگ کردن مردم
  • IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   13 4
   اگر پودر کردن پهپاد ۳۰۰میلیون دلاری آمریکا تخیل بود اینها هم تخیل است
 • علی IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  32 19
  متورش که از کره شمالی میاد بدنه شم از روسیه ما فقط مونتاژ بعدشم میگیم تولید ملی خودمون گول نزنیم
  • یاران ۳۱۳ IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   15 9
   منظورت موتور هست دیگه؟ یا بدنه اش؟ البته کسی که هنوز نمی تواند درست بنویسد جایی برای درست نقد کردن هم ندارد.
  • غلو IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   15 5
   معلومه که علیرغم اسمت خودتم از تیروترکه روس و کره هستی هااااا!
 • حج IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  15 18
  پدر من پهپاد فقط برای گرفتن اطلاعات مناسب است وتوانایی جنگ تمام عیار با تجهیزات مدرن را ندارد . اینقدر روی پهپاد مانور ندهید درجنگ واقعی خودبخود اینها بیل رعیت میشود دربرابر تراکتور
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  20 25
  حالا که نگاه میکنم میبینم اسباب بازیه. کشور هایی مثل ترکیه امارات ژاپن و کره ی جنوبی حتی اندونزی و مالزی از این بهترش رو دارن! مشرق کلا کارش اینه که از ماشین کوکی یه هیولا بسازه چون مشرق یه رسانه ی تبلیغاتیه و کارش همینه
  • ایرانی IR ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
   1 3
   بابا چه بوی بدی میاد یا یک نفر خودش خراب کرده یا داره میسوزه لطفا برو خودت رابشور یا اب بریز انجا که میسوزه بوش حالم به هم زد نکنه تو لیبرتی بتون گربه مرده میدن میخورین
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  11 11
  درود خدا بر یادگاران امام خمینی ره و بازوان رهبری و امید مردم مستضعف جهان یعنی سپاه پاسداران اگر غیرت این غیور مردان نبود امروز امریکا بر ما حکم می راند و ذلیل وخوار بودیم . مه فشاند نور و سگ عو عو کند . کسانی که بر علیه سپاه می گویند مثل سگی می مانند که به جهت عو عو می کنند
 • علی IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  12 5
  تو تیرانا یه کم فیلمهای 18+ دانلود کنید خخخخ حالا که رجوی مرده یواشکی کسی باهاتون کاری نداره،تو اشرف که بی بهره بودید لا اقل اینجا ناکام از دنیا نرید
 • حسین IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  6 5
  با اسباب بازی تنتو نوبه لرزه در آوردیم اصلیشون ببینید باید کابوس ببینید هر شب
 • رضا IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  15 10
  سلام آدم تعجب میکنه وقتی میبینه یه ایرانی این قدر اعتماد به نفسش پایینه این همه پیشرفت راببینه بعد بگه اینا اسباب بازین همه کشورها میدونن ایران تو زمینه دفاعی پیشرفته است ولی این نوکرای اونا تو داخل باور ندارند اینا یه ذره غیرت ایرانی ندارن خدا هدایتشون کنه یا نابودشون کنه
 • CA ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  22 15
  بابا ما که این همه خوبیم حداقل یه جنگنده دست اول در حد همون اف 14 که 1970 پروازش رو شروع کرد یعنی 49 سال پیش :)) بسازیم مابقی پیش کش
  • DE ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   19 16
   جنگنده پیشکش دوست عزیز . ما در تولید چیزهای خیلی ابتدایی تر موندیم . من نمیدونم هدف ازاینهمه شعار پراکنی که همه هم میدونن تو خالیه چیه و چه خطی دنبال میشه.
  • GB ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   8 4
   به قول معروف چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   3 7
   خط آدم کردن چار تا مثل تو
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  11 7
  نوآوری و ابداع کنید؛ کپی کاری از تجهیزات خارجی کافیه
 • علی IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  6 7
  درباره این پهپادهای یمنی هم تحلیل بذارید
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  10 10
  فکستنی = مشرق
 • سربدار IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  7 3
  یه اسباب بازی قابل استفاده خیلی بهتره از نسل ششم بمب اتمی که هیچوقت نتونی ازش استفاده کنی
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  11 6
  چراتوزمینه‌‌های‌دیگه‌مثلا‌اقتصادی‌و..این‌پیشرفتها‌به‌چشم‌نمیادوتاتحریم‌میشیم‌یهوصددرصدتورم‌بالا‌میره‌‌براستی‌ازوضعیت‌زندگی‌کارگری‌کهماهی‌یکوپونصدحقوق‌میگیره‌خبردارین!
  • DE ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
   5 5
   چون بدجور سر کاریم دوست عزیز .
 • محمد IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  5 5
  سلام برای بعضی از آقایون عجیب هست که ایرانی این چیزا را ساخته باید هم برا شما عجیب باشه چون شما ایرانی نیستید. ما که ایرانی هستیم مسلمونم هستیم به کوروش و داریوش افتخار میکنیم و به مسلمونیمون هم این چیزها برامون حل شده است ولی شما ها رو نمیدونم از کجایید و ای کاش ژن شما ها رو میدیدند از چه نژادی هستید البته افرادی مثل شما تو کشور زیادند همونها که نمیتونن چیزی بسازن واقعا برا شما ها متاسفم
 • IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  4 3
  سواي سياست و قدرت دفاعي و غيره به به اموزش و پرورش كشورمون اي ول داره
 • Kamran FR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  5 5
  خدا قوت دلاور الحق و الانصاف که نازشصت دارید. می بالیم بشما
 • CA ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  6 4
  بزرگترین نقطه ضعف پهپادها و هواپیماهای ساخت داخل موتورهای ضعیفشونه که محدودیت سرعت و حمل مهمات را بهمراه داره، انشاالله با یاری گرفتن از استعدادهای دانشگاهی چه داخلی و خارجی و همچنین تحقیق و پژوهش بیشتر این محدودیت زودتر برطرف گردد.
 • Mohamad zamanian IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  3 6
  کور بشه چشم هایی که نمی تونه قدرت سپاه راببینه گلبال هاوک و....و ذلت آمریکاییها روندیدید وطن فروشان دراین کشور جایی ندارن چهل ساله چشم به راه اربابان غربیشون هستند انشاءالله روز به روز به قدرت سپاه افزوده میشه و یاس شما ضدانقلابها بیشتر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس