کد خبر 980977
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۵
یادداشت نمایه

ظریف در توجیه نوشتن نامه حاشیه سازش به رهبری، ادعا کرده سریال گاندو باعث شده «آمریکایی‌ها به غلط بگویند وزیرخارجه ایران قدرت ارائه نظرات جمهوری اسلامی را ندارد»!

به گزارش مشرق، «محمدحسین محترم» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:

۱-آمریکا در حالی‌که فریبکارانه دم از مذاکره می‌زند، مسئول دیپلماسی کشور را تحریم کرد!. تحریم رسمی ظریف بعد از ایجاد محدودیت تردد برای او در سازمان ملل و نیویورک از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا را باید اولا آخرین ورق از دفتر تحریمی آمریکا علیه ملت ایران دانست که نشان می‌دهد کاخ سفید و ترامپ دستشان خالی شده است. ثانیا باید تحریم مسیر دیپلماسی و میخ آخر بر تابوت هرگونه مذاکره‌ای و همچنین برجام تلقی نمود چرا که بار دیگر ثابت کرد که «عنصر صداقت در میان آمریکایی‌ها نه تنها کمیاب، بلکه نایاب است»! و دیپلماسی و تحریم هر دو باهم در ایستگاه آخر متوقف شدند!.

بیشتر بخوانید:

ترامپ کیست و ترامپیسم چیست؟

دولتِ یک چشم


۲- واکنشهای داخلی نشان داد ملت ایران در این جنگ تحریمی – تبلیغاتی با قدرت و عزتمندانه از وزیر امورخارجه کشور حمایت می‌کنند و همان‌گونه که آمریکا قبلا شخصیت‌های حقیقی و حقوقی زیادی را هرچند سمبلیک در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است، قرار گرفتن نام وزیر امورخارجه در این فهرست نیز از اهمیت چندانی برخوردار نخواهد بود. آنچه که اهمیت این موضوع را تقلیل و کاهش می‌دهد این است که روند چهل ساله انقلاب اسلامی در مواجهه با جبهه استکباری نظام سلطه و به‌ویژه در شش سال گذشته در مذاکرات هسته‌ای و برجام و پسابرجام نشان داده مسیر دیپلماسی و مذاکره با آمریکا و اروپایی‌ها مسیری خسارت بار و بدون نتیجه‌ای برای ملت ایران است. از سوی دیگر مقاومت ملت ایران بخصوص در سالها و ماههای اخیر نشان داده است، تنها مسیر رسیدن ملت ایران به اهداف واقع بینانه خود چه در حوزه امنیت و منافع ملی و چه در حوزه اقتصادی و سیاسی، مسیر مقاومت و تلاش مجاهدانه و انقلابی است.


۳- اما درخصوص اقدام آمریکا در تحریم وزیرامورخارجه چند نکته مهم: اولا هرچند قبلا ثابت شده است که تشدید تحریم‌ها نتیجه انفعال و امیدواری کاذب به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها برای حل مشکلات کشور است، اما تحریم ظریف را باید نتیجه و مصداق کامل و روشن چنین دیپلماسی دانست. به‌عنوان یک قاعده کلی نتیجه بازی کردن در دامی که دشمن پهن می‌کند، گرفتار شدن شخص بازی‌کننده در این دام خواهد بود. بعبارت دیگر این همان سخن حضرت امام(ره) است که فرمودند «اگر یک قدم عقب‌نشینی کنید، آمریکا ده قدم گستاخانه و طلبکارانه جلو می‌آید و اگر یک قدم جلو رفتید، آمریکا ده قدم عقب می‌رود».

نگاهی به رویکرد دیپلماسی انفعالی و راهبرد مقاومت شجاعانه نشان می‌دهد درحالی که با هر اقدام قدرتمندانه نیروهای مسلح و گروه‌های مقاومت در منطقه، آمریکا و انگلیس و دنباله روهای آنها مجبور به عقب‌نشینی می‌شوند و اظهار عجز می‌کنند، اما برخی اقدامات دیپلماتیک منفعلانه باعث امیدواری آمریکا برای نتیجه دادن تحریم‌ها و فشارهای حداکثری شده است. بعداز اینکه آمریکا دام مذاکره را با عملیات فریب پهن کرد، متاسفانه دستگاه دیپلماسی کشور بدون تعقل و تامل و با تغییر محاسباتی تحت تاثیر نفوذی‌های لیبرال مسلک وارد این دام شد و همنوا با ترامپ از مذاکره سخن گفت. وقتی آمریکا مسیر دیپلماسی و مذاکره را تحریم می‌کند، با کدام عقل دیپلماتیک و سیاسی باید مدعی آمادگی برای مذاکره در هرکجا و هر زمان شد؟! ثانیا بعد از سریال ‌اشتباهات دولت در شش سال گذشته بویژه در حوزه سیاست خارجی، یکی از ‌اشتباهات دولت در مقطع کنونی مطرح کردن مطالبات حداقلی برای حفظ برجام به هر قیمتی است. مطالبات ملت ایران برداشته شدن تمام تحریم‌ها و اجرای تمام تعهدات آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در برجام است که این تعهدات علاوه‌بر فروش نفت و گشایش‌های بانکی، ده‌ها مورد دیگر از جمله آزادسازی دارایی‌های ملت ایران را نیز شامل می‌شود.

ظریف بعداز بیان چند باره مواضع نسنجیده درخصوص مذاکره از جمله «مذاکره درباره موشکهای بالستیک» و «‌تصویب پروتکل الحاقی» و «تبادل زندانیان»و «برگشت پذیر بودن کاهش تعهدات برجامی ایران» و «برگشتن آمریکا به برجام» و....، در مواضعی جدید در حاشیه جلسه اخیر هیئت دولت دعا کرده است «می‌خواهیم اروپایی‌ها همین تعهد اولیه یعنی فروش نفت ایران و بازگشت درآمدهای نفتی را اجرا کنند».

خود آقایان روحانی و ظریف اذعان کرده‌اند که «اروپایی‌ها به هیچ کدام از تعهداتشان در برجام و تعهداتی که پس از خروج آمریکا از برجام داده اند، عمل نکرده‌اند و اقدامات آنها هیچ تناسبی با اجرای تعهدات ایران ندارد»،حالا چرا آقای ظریف از مطالبات حداکثری ملت ایران صرف نظر می‌کند و به یک مطالبه حداقلی و اولیه راضی شده و ادعا کرده است «ما فعلا از بقیه تعهدهای آنها عبور می‌کنیم»؟!.

اگر قرار است ملت ایران پشت تیم مذاکره‌کننده باشد و اگر براساس ادعاها و فضاسازی‌های سیاسی – رسانه‌ای آقایان برجام و مذاکرات تصمیم نظام بوده و هرگونه تصمیمی باید در شورای‌عالی امنیت ملی گرفته شود، اولا چرا بدون اجازه نظام و تصمیم شورای‌عالی امنیت ملی پیشنهاد مذاکره درباره موشک‌های بالستیک را در نیویورک دادید تا آمریکایی‌ها به استناد این سخنان با فضاسازی مواضع صادقانه جمهوری اسلامی را زیر سؤال ببرند و بعداز آن بگویند «وزیرخارجه ایران قدرت لازم را ندارد»؟!.

ثانیا چرا خودجوش! پیشنهاد توقف روند کاهش تعهدات برجامی و ماندن ایران در برجام را در قبال فروش فقط یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت را به مکرون با اعزام نماینده ویژه رئیس‌جمهور به پاریس دادید؟ و چرا برخی تلاش دارند نبرد سیاسی- رسانه‌ای و تبلیغاتی بُردهِ شده در جنگ اقتصادی را به باخت تبدیل کنند!؟.


۴- ظریف در توجیه نوشتن نامه حاشیه سازش به رهبری، ادعا کرده سریال گاندو باعث شده «آمریکایی‌ها به غلط بگویند وزیرخارجه ایران قدرت ارائه نظرات جمهوری اسلامی را ندارد»! اولا باید گفت این ادعا در حقیقت القاء همان سخن نادرست رئیس‌جمهور است که هم در اظهارات علنی و هم در نامه به رهبری، علیرغم اختیارات کامل و تمام و با وجود حمایت‌های رهبری از دولت وی، ادعا کرده است «رئیس‌جمهور اختیار لازم را ندارد»!. ثانیا فرار از پاسخگویی در قبال مسئولیت و اختیاراتشان و تحت‌الشعاع قرار دادن عملکرد خود در برجام است.

ثالثا آنچه که باعث شده و می‌شود تا آمریکایی‌ها به غلط چنین فضاسازی کنند و نهایتا وزیر امورخارجه را در لیست تحریم قرار دهند، مواضع دستگاه دیپلماسی است نه سریال گاندو!، چراکه مواضع روشن جمهوری اسلامی مقاومت و مواضع رهبری، مقتدرانه است، نه مذاکره منفعلانه و فریبکارانه و زیر سایه فشار و تحریمهای برجامی. رابعا مواضع نظام گرفتن حق ملت ایران و مطالبات حداکثری مردم برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی شان است که قرار بود با برجام محقق شود.لذا نه تنها وزیر امور خارجه قدرت و اختیار کامل برای بیان مواضع جمهوری اسلامی را دارد، بلکه باید با استفاده از این قدرت و اختیارات کامل به‌درستی «نظرات جمهوری اسلامی را ارائه کند».


۵- اما با تحریم ظریف اگر دولت می‌خواهد عزت ملت ایران و منافع و امنیت ملی کشور را حفظ کند و واکنش مقتدرانه و عزتمندانه‌ای به آمریکایی‌ها بدهد، باید تا دیر نشده اولا به پشتوانه ملت خروج رسمی و کامل ایران از برجام را اعلام کند و به سخن گفتن از هرگونه مذاکره‌ای و به امیدواری آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها برای هرگونه مذاکره‌ای پایان دهد و از مسیر رفته گذشته عبرت بگیرد. ثانیا باید درک کرد تنگه هرمز، تنگه اُحد جمهوری اسلامی است و دولت باید به پشتوانه اقتدار نیروهای مسلح و به‌ویژه سپاه پاسداران آن را ببندد و با این اقدام مقتدرانه و مبتکرانه اعلام کند به هر کشوری که با تحریمهای آمریکا همراهی نکند، یک - اجازه تردد از تنگه هرمز و استفاده از نفت خلیج‌فارس را خواهد داد. دو- نفت آنها را تامین خواهد کرد. سه- بعداز افزایش سرسام آور قیمت نفت که نتیجه قطعی چنین اقدام قاطعانه‌ای خواهد بود، اعلام کند به کشورهایی که با تحریم‌های آمریکا همراهی نکنند، نفت به قیمت زیر قیمت بازار می‌فروشد.


۶- با چنین اقدامی اولا شکست بزرگی برای آمریکا در صحنه بین‌المللی و همچنین در افکارعمومی داخلی آمریکا رقم خواهد زد. ثانیا هم عزت ملت ایران را حفظ، هم از حیثیت دستگاه دیپلماسی و وزیرخارجه خود دفاع کرده است. ثالثا مشکل تحریم‌های آمریکا را برای همیشه بی‌اثر و فشار حداکثری را خنثی و به فرصت حداکثری تبدیل می‌کند. رابعا سیاست صفر کردن فروش نفت جمهوری اسلامی به سیاست حداکثری فروش نفت ایران تبدیل خواهد شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  9 63
  بسیار عالی. مطالب خیلی جالب و با اهمیتی و مفیدی را نویسنده مطرح نموده است.
 • IR ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  4 4
  جانشان را بگیرید ولی برجام را نه . :)
 • ناصرامرایی IR ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  9 83
  بخدا قسم که این پیشنهاد بهترین راهکاریست که جواب همه مشکلات و جواب یاوه گویی های امریکا رو میده اگر تنگه هرمز رو ببندیم بی شک همه نیاز هامون براورده میشه مطمئنا امریکا جرات هیچ واکنشی رو ندارد این یعنی جواب دندان شکن و محکم مرگ بر ضد ولایت فقیه
 • A.azizi IR ۰۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  65 9
  اقای کیهان کل نظرات شما اشتباه مطلق هست.
 • RU ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  52 10
  تورو خدا از این نسخه ها نپیچ شما آقای محترم ، خدا رو شکر که دستگاه دیپلماسی داره کشور و در تمام تصمیمات هم همه ی مهرهای تاثیر گذار کاملا هماهنگ و مطلع از امور هستن و نهایتأ تصمیمگیری میشه رینگو بازی رو بیخیال شید بابا
  • ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
   3 71
   زیر پرچم کدام بیگانه سینه میزنی؟
 • IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  7 48
  تحلیل خوب عالمانه و محققانه بوده است کاش وزیر خارجه یک بار نظرات دیگران ببیند و بخواند بچه های ما زیرکانه در خلیج فارس امتیاز می گیرند اینها سفیهانه امتیاز می دهند آن وقت خودشان را امیر کبیر و مصدق می دانند
 • IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  23 23
  حالت خوبه ، یل قرص برنج خوردی ، شونت به شونه ترامپ که نخورده ، انشالله
 • s IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  85 6
  بابا بیخیال تنگه هرمز را ببندد، انگار میخواهیم در پیکان رو ببندیم، تا شما جنگ راه نندازید و اه کشتنمون ندید بیخیال نمیشید.شکسا بزرگ برا امریکا. نمیتونیم نفت بفروشیم همه ادما و ارگانا و ....تحریمن و کل دنیا دشمنمونن این چیزا چیه مینویسی
 • IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  7 12
  ظریف وقت گرانبهای نظام را گرفت،
 • عادل IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  8 2
  بابا کیهان جان از این وزارت خارجه منفعل و عاشق کدخدا چه انتظاراتی دارید ، انتظار دارید تنگه هرمز رو بروی دوستان کدخدا ببنده ؟؟؟
 • فریدون IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  91 7
  باسلام هیچکدام از نظرات وپیشنهادات جنابعالی نه به نفع ملت است ونه جنبه سیاسی دارد
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  6 44
  امضای کری تضمین است یک حرف احمقانه ای است که قرنها بر سر زبانها خواهد ماند و انچه مایه تحریم ظریف شد این طور حماقت ها بود .
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  0 43
  آمریکا با حرکاتی مانند تحریم ظریف ؛زیرکانه داره نفوذیهای خودشو جلوی چشم مردم ایران تبرئه میکنه.
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  1 42
  امام راحل فرمودند: هرگاه کاری کردید که دشمن خوشحال شد، کارتون اشتباه است و بلعکس هرکاه کاری کردید که دشمن عصبانی شد، کارتون درست است. رهبری هم بار ها مهر تائید بر این فرمایش داشتند. حالا شما تندروها هی از خودتون ببافید و توجیه کنید.
 • علی IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  89 5
  سلام. گوگولی. چه توهمی داری بچه جان. گوگول موگولی. یا خعلی کودکی و از سر هیجانات کودکانه تحت تاثیر فیلمهای انیمیشن باد هوا به صورت اصوات از دهانت خارج میشه. یا قرصهاتو نخوردی که پیشنهاد میکنم زود برو بجو تا بیش از این افکار وهم آلود سراغت نیومده و کار دست خودت ندادی. ) چی میزنی؟ ساغیتو عوضکن جنسش بهت نمیسازه(
  • حسین IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
   1 72
   کم دری وری بگو . انیمیشن ؟!!! اگه ترست نمیگیره فیلمهایی که دمار از روزگار انکلیس و آمریکا آوردیم هست بشین نگاه کن شاید از این خودباختگی دربیای .
 • عباس رفسنجانی GB ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  0 43
  من به عنوان یک ایرانی بانظرشوماموافقم زنده باد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
 • ناشناس IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  0 0
  آقای ظریف تمام کارها ش کاملاشکست خورده اصلا سیاستمدارنیست درموردبرجام فقط داستان شده ماجرای خلیج فارس و تنگه هرمز نتیجه شکست سیاستهای آقای ظریف است اما اگر در خلیج فارس جنگی رخ دهد مانمیتونیم بی تفاوت باشیم باید از کشورمان دفاع کنیم
 • حمید IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  0 0
  دست سپاه درد نکند سپاه آبروی ایران است جواب انگلیس و آمریکا را فقط سپاه میده زنده باد سپاه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس