روحانی و ماکرون

رئیس جمهور کشورمان در تماس تلفنی امانوئل مکرون با وی، تاکید کرد: متاسفانه اروپا در یکسال اخیر فرصت‌های زیادی را برای ایفای تعهدات و همکاری با ایران از دست داده است.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام حسن روحانی روز سه‌شنبه در تماس تلفنی "امانوئل مکرون" با وی، نتایج سفر نماینده ویژه خود به فرانسه را مثبت ارزیابی کرد و بر ادامه گفتگوها در مسیر اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام تاکید کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هدف برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها بوده است، افزود: متاسفانه علی رغم پایبندی کامل ایران به تعهدات، تنها بخشی اندک از منافع اقتصادی ایران تامین شد و پس از خروج آمریکا از برجام نه تنها شاهد اقدام جدی از سوی اروپا در این زمینه نبودیم، بلکه برخی از شرکت های اروپایی نیز در پیروی از تحریم یکجانبه آمریکا، از ایران خارج شدند.

بیشتر بخوانید:

حکایت سهم‎خواهی اروپا از تنگه هرمز

روحانی با بیان اینکه تروریسم اقتصادی آمریکا اقدامی ضد انسانی از جمله در زمینه تامین نیازها و کالاهای اساسی مردم بوده، گفت: پایبندی کامل به تعهدات برجام از سوی ایران در شرایطی که طرف مقابل به حداقل تعهدات خود عمل نمی کند، برای ملت ایران پذیرفتنی نیست.

رئیس جمهور ادامه سیاست‌های تنش آفرین آمریکا در منطقه را دربردارنده آثار منفی در امنیت و ثبات روابط فرا منطقه ای و بین المللی خواند و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره اصلی ترین تامین کننده امنیت و آزادی کشتیرانی در منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان بوده و خواهد بود.

روحانی جدیت اروپا در عادی سازی روابط نفتی و بانکی ایران با دیگر کشورها را گام اول از تعهدات مورد انتظار ایران خواند و اظهارداشت: اختصاص خط اعتباری از سوی اروپا در این زمینه می تواند به عنوان مقدمه حائز اهمیت باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه متاسفانه اروپا در یکسال اخیر فرصت‌های زیادی را برای ایفای تعهدات و همکاری با ایران از دست داده است، ادامه داد: هرچه زمان بگذرد و گام‌ های  بعدی توسط ایران به انجام برسد، بازگشت به نقطه اول برای دو طرف سخت تر خواهد شد.

روحانی گفت: همان گونه که بارها تاکید کردیم اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی تا این مرحله به گونه ای است که در صورت تامین منافع اقتصادی ایران از سوی اروپا به سرعت قابل بازگشت به نقطه قبلی خواهد بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکا از اقدامات خصمانه خود علیه ایران هیچ سودی نخواهد برد و ادامه این روند شرایط باخت-باخت برای همگان است، افزود: ایران آغازکننده هیچ تنشی در منطقه نبوده و نخواهد بود اما در مقابل هرگونه تنش آفرینی با قدرت از منافع خود دفاع می‌کند.

روحانی با استقبال و قدردانی از تلاش های رئیس جمهور فرانسه در راستای حل و فصل مسائل و مشکلات، تاکید کرد: ایران همواره از هرگونه ابتکار در جهت دستیابی به راه حل های عادلانه و گفتگوهای سازنده استقبال می کند.

«امانوئل مکرون» نیز در این تماس تلفنی، سفر نماینده ویژه رئیس جمهور کشورمان به فرانسه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: فرانسه همه تلاش خود را در راستای تامین منافع ایران در برجام و عادی سازی روابط اقتصادی تهران با دیگر کشورها  به کارخواهد گرفت.

رئیس جمهور فرانسه با بیان اینکه اروپا علی رغم تحریم های آمریکا، به دنبال راهکارهایی برای برقراری روابط اقتصادی با ایران از جمله در زمینه ایجاد خط اعتباری است، افزود: روابط ایران و فرانسه همواره همراه با اعتماد متقابل بوده و معتقدیم امروز باید تلاش کنیم تا بتوانیم از این شرایط عبور کنیم.

مکرون تحریم های آمریکا علیه ایران را یکجانبه و غیرقابل قبول دانست و تصریح کرد: باید برای کاهش تنش ها در منطقه و رسیدن به نتیجه مثبت، همکاری و شتاب بیشتری در مسیر انتخاب راه حل مناسب و عادلانه داشته باشیم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • حاتمی IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  1 3
  آقای دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور محبوب کشور به نانوایان شهرستان ها کمک کن ۵ سال هست قیمت های نان کران نشده است هزینه های روز به روز رفتی بالا پول بیمه کاز دستمزدهای نجومی آب ومالیات مایه خمیر وهزنیه دیگرزندکی
 • IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  3 2
  «روحانی با استقبال و قدردانی از تلاش های رئیس جمهور فرانسه در راستای حل و فصل مسائل و مشکلات، تاکید کرد:..» استقبال!!!؟؟؟ قدردانی؟؟؟!!! تلاش؟؟؟؟؟!!!!
 • محمد IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  10 3
  برجام حتی اگر کاملا و بدون کمترین بد عهدی از سوی غربیها اجرا میشد هم خسارت محض بود چه برسد به حالا که ایران همه تعهداتش را انجام و ادامه داده و دانشمندانش را بیکار کرده است و غربیها هم به هیچکدام از تعهداتشان عمل نکرده اند.
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  4 0
  اروپا چه فرصت هايي را از دست داده است؟ اين شما هستيد كه در گل مانده ايد
 • مجید IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  6 0
  شک ندارم اروپای مکار به همین وضع ادامه دهد تا نزدیک انتخابات .بعد مقداری از تحریم ها را بردارد تا افتضاح طلبان با تبلیغات دروغین مردم را فریب و رای بیاورند دوباره تحریم ها شدید تر گردد .
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  2 0
  روحانی .چرا فرانسه ومکرون ؟ ؟؟!!!چرا با چین و روسیه که دوست هستند حرف نمیزنی‌.
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  6 0
  دیپلماسی ارشادی و التماسی جواب نمی دهد اقای روحانی باختید رفت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس