چیفتن

با لغو شدن طرح تحویل تانک های ایران، در نهایت شیرهای ۱ متعلق به ارتش کشورمان سر از اردن درآورده و شیرهای ۲ نیز در نهایت تبدیل به تانک چلنجر ۱ انگلیس شدند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، ماجرای خرید تانک چیفتن از انگلیس در زمان رژیم طاغوت، حضور آن در جنگ تحمیلی و البته مشکلاتی که هنوز ایران ما با دولت انگلیس بر سر تسویه حساب باقی مانده آن قرارداد دارد را می توان یکی از عبرت آموز ترین بخش های تاریخ روابط مابین ایران و انگلستان دانست؛ موضوعی که نشان می دهد در مقابل این دولتهای زورگو، تکیه صرف به روند حقوقی و دادگاه، باعث می شود با گذشت حدود ۴ دهه، هنوز نتوانیم پول به حق خودمان را از این کشور بازستانیم.

بر این اساس، نگاهی اجمالی در این گزارش به این داستان تلخ اما آموزنده خواهیم داشت.

بعد از بروز جنگ ۶ روزه اعراب و اسراییل و خصوصا بعد از وقوع جنگ اکتبر ۱۹۷۳ و گران شدن بیش از حد نفت، رژیم پهلوی تبدیل به یکی از بزرگترین خریداران سلاح در جهان شد. در بخشی مثل نیروی هوایی تقریبا همه چیز آمریکایی بود اما با در نیروی زمینی ماجرا متفاوت بود و ترکیبی از ساخته های آمریکا، شوروی سابق و البته انگلیس وارد خدمت شدند. به طور سنتی یکی از نمادهای اصلی هر نیروی زمینی تانک ها هستند و ارتش آن زمان چندین مدل از سری ام آمریکایی را خریداری کرد اما با وارد شدن سری جدید تانک های شوروی سابق به عرصه، ایران به دنبال خرید تانکی جدید رفت.

بیشتر بخوانید:

جزییات بزرگترین پروژه زرهی کشور برای تولید و ارتقاء «۷۰۰ تانک» بومی/ تپش دوباره قلب زرهی و اشتغال ایران در لرستان +عکس

ایران به دنبال خرید چیفتن انگلیسی رفت و در نگاه اول و از نظر قدرت آتش این تانک مجهز به یک قبضه توپ ۱۲۰ میلی متری خان دار بود که در زمان خود یکی از دقیق ترین و برد بلند ترین توپ های نصب شده بر روی یک تانک محسوب می شد که تا سالها نیز این برتری برای این توپ حفظ شد، اما یک تانک به طور کلی از سه مولفه تحرک، حفاظت و قدرت آتش برخوردار است. چیفتن در مولفه قدرت آتش تانکی بسیار خوب ولی در دو مولفه دیگر یک فاجعه به تمام معنی بود!

چیفتن ایرانی غنمیت رفته - جایی در خاک عراق به حال خود رها شده است

موتور لیلاند ال ۶۰ این تانک با قدرتی در حدود ۶۵۰ الی ۷۵۰ اسب بخار در مدل های مختلف به هیچ عنوان جوابگوی وزن این غول ۵۵ تنی انگلیسی نبود. این مسئله به سرعت توسط فرماندهان نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی در آن دوره هم کشف و حتی در چندین مورد به اعتراض شدید افسران به این خرید نیز منجر شد اما اراده ملوکانه! به خرید این تانک و راضی کردن لندن بود!

بهتر است بدانید در طرح شیر ۱ که ارتقاء اولیه چیفتن ها بود و تحویل آن برای یک سال بعد از انقلاب تایید شده بود، قرار شد که موتور مورد نظر با موتوری با قدرت ۱۲۰۰ اسب بخار تعویض شود. این موتور قرار بود روی شیر ۲ نیز نصب شود که با لغو شدن نهایی طرح، شیرهای ۱ ایران سر از اردن درآورده و شیرهای ۲ نیز در نهایت تبدیل به تانک چلنجر ۱ انگلیس شدند.

در بحث حفاظت نیز با شروع نبرد بین ایران و عراق و رویارویی قوای دو طرف مشخص شد که چیفتن های ایران در برابر تسلیحات ضد زره و البته تانک های عراقی کار مشکلی دارند و متاسفانه ضعف تحرک و زره این تانک منجر به از دست رفتن تعدادی از آنها، خصوصا در مراحل اولیه جنگ در استان خوزستان شد.

چندین سال قبل نیز مستندی به اسم گرگ ها از شبکه اول سیما پخش شد که در آن تصاویری از جلسات بین عوامل گروهک منافقین و افسران ارتش عراق پخش شد که در یکی از آن ملاقات ها، منافقین با اسناد بدست آمده از داخل ایران علنا به عراقی ها اعلام کردند که ارتش ایران از عملکرد این تانک انگلیسی راضی نبوده و ام ۶۰ های آمریکایی را ترجیح می دهد.

تصویری دردناک از مورد اصابت قرار گرفت چیفتن ایرانی با گلوله های انرژی جنبشی تانک تی ۶۲ عراقی که هر دو گلوله نیز به درون برجک نفوذ کرده است

با توجه به اینکه عملیات های اولیه ارتش نیز با فرماندهی بنی صدر در اوایل جنگ به مشکل خورده بود، تعداد قابل توجهی از این تانک ها به غنیمت ارتش عراق درآمد و برخی از آنها بنا به روایتی سر از اردن درآورده و البته برخی از آنها در اختیار گروهک تروریستی منافقین قرار گرفت.

تانک چیفتن به غنیمت رفته ایرانی در اختیار گروهک تروریستی منافقین

تانک چیفتن به غنیمت رفته ایرانی در اختیار گروهک تروریستی منافقین

کشمکش بین دو طرف ادامه دارد!

چیفتن تانک خوبی نبود و در میدان نبرد نیز نتوانست آنچنان که باید و شاید برای ایران خدمت کند، اما مشکلات به همین جا نیز ختم نشد. قرارداد اولیه ایران و انگلیس برای خرید تانک چیفتن، مدل های بازیابی زرهی، پل گذار زرهی و مدل هایی از دیگر زره پوش، جمعا برای ۱۵۰۰ دستگاه تانک و زره پوش در سال ۱۹۷۱ میلادی امضاء شد. بخش بزرگی از این سفارش به ایران تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تحویل شد و بنا به روایت های چیزی شاید بیش از ۸۰۰ دستگاه تانک چیفتن به همراه تعدادی از نمونه های پل گذار و بازیابی زرهی به ایران وارد شدند اما قرار داد مورد نظر کامل نشد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و لغو شدن قرارداد مذکور تانک دیگری به ایران تحویل نشده و از این به بعد کار وارد فاز حقوقی و شکایت ایران از انگلیس برای دریافت پول بخش تحویل نشده این قرارداد وارد شد.

ایران از شرکت «خدمات بین‌المللی نظامی» در دیوان بین المللی تجارت در پاریس شکایت کرد و این دیوان دو بار در سال‌های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۶ میلادی به نفع ایران حکم داد.  دیوان بین المللی تجارت در سال ۲۰۰۱ اعلام کرد که این شرکت بریتانیایی باید به دلیل زیان ایران سود باقی مانده پول را به اضافه هزینه‌های تیم وکالت ایران پرداخت کند. نهایتا شرکت «خدمات بین‌المللی نظامی» در سال ۲۰۰۶ میلادی، ملزم به پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند به ایران شد. با این حال این شرکت نظامی با این استدلال که در عدم پرداخت پولی نقشی نداشته، به احکام صادره درباره پرداخت ضرر و زیان و سودهای این پول اعتراض کرده است.

اما مدتی است که با مطرح شدن پرونده محکوم امنیتی، نازنین زاغری پرونده وارد مراحل پیچیده تری شده است. برخی از کارشناسان خصوصا از طرف انگلیس اعتقاد دارند که کلید آزادی زاغری پرداخت بهای پول باقی مانده بعلاوه سود حاصل از باقی ماندن پول ایران در انگلیس در این ۴۰ سال است. به عنوان مثال در فوریه سال ۲۰۱۸ بعد از دیدار ریچارد رادکلیف همسر نازنین زاغری زندانی دوتابعیتی ایرانی - بریتانیایی در ایران با بوریس جانسون وزیر خارجه وقت، تیمی از وزارت خارجه در گفتگو با روزنامه سان از احتمال معاوضه زاغری با بدهی‌های ایران خبر دادند.

تلاش رسانه های انگلیسی برای پیوند زدن ماجرای زاغری و چیفتن


در همان زمان افرادی نظیر طالب صدیق نماینده مجلس بریتانیا سوالاتی را درباره قانونی بودن بازپرداخت بدهی‌های بریتانیا به ایران مطرح کردند. وزارت دفاع بریتانیا در پاسخ به این نماینده مجلس گفته بود بدهی‌های بریتاتیا در ۴۰ سال چیزی بین ۳۲ تا ۴۱ میلیون پوند است و وزرا بر سر اینکه تحریم‌ها علیه ایران باید رعایت شود یا خیر وارد مذاکره شدند.

در جدیدترین رخداد نیز اخیرا دادگاه عالی بریتانیا با صدور حکمی به نفع یک شرکت تسلیحاتی بریتانیایی، اعلام کرد که این شرکت نباید همه سود ناشی از مبلغی را که بابت فروش تانک به ایران دریافت کرده، به تهران پرداخت کند. درست است که همچنان کشمکش حقوقی بین دو طرف ادامه دارد اما چیفتن نیز تبدیل به نمادی دیگر در حافظه تاریخی ایرانیان شده است که بدانند و خاطر بسپارند که عاقبت دل سپردن به دادگاه های غربی برای احقاق حق کشورمان چیست و چگونه با پولهای ایران، نسل های جدید تانک های ارتش انگلستان در آن دوران ساخته شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 74
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 21
 • IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  سیاه چاله برجام کلاه گشادی برسر دولت پر ادعای تدبیر وامید و مردم ایران
  • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   44 9
   اصلاح طلب نگو؛ بگو دون کیشوت لامانش!!!!
  • سین IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   17 9
   آدم دلش میگیره برای کوچکترین موضوعات میبینیم رسانه های غربی حاشیه سازی میکنند و برای یه بازه زمانی چند سوژه رو بزرگ میکنندو روش مانور میدند اما رسانه های خودمون همچنان منفعل هستند و فقط بلدند یقه خودی ها رو بگیرند امثال این موضوعات مثل تانک چیفتن و طلب ما از انگلیس زیاده ولی خیلی از ما ایرانی ها در مورد وجود اینچنین طلب هایی ا اطلاعاتی نداریم ما اگر بخوایم بزرگ باشیم باید رسانه هامون هم بزرگ بشن
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  30 6
  با این اوضاع و احوال و بی عرضگی دولت و حقوقی و مجلس احتمال زیاد محکوم به پرداخت و برداشت تعمدی توسط انگلیس از حساب مردم بدبخت و بانکها شویم تا ملکه از عملکرد دولت راضی شود و به زن و بچه و اقوام سردمداران و فتنه گران و اصلاحطلبها گرین کارت و پاسپورت دهد . بهتره که به نحوی ترور شوند که پرداخت صورت نگیرد. اگر مجلس و امور حقوقی و بین الملل و وزارت خارجه عرضه میداشتید غرامت تخریب و شهدا را از امریکا و صدام و عراق و المان میگرفتید.
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   7 12
   جواب گروگانگیری گروکشیه دیگه!
 • F35 US ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  23 44
  انگليس كلا كشور لاشخوريه ولي ديديد ما چطور بهتون F14 داديم و رفتيد تو جنگ عراق و حالشو برديد ؟ همين حمله به اچ تريتون كه خيلي بهش مينازيد رو با F4 خشگله هاي ما زديد كلكا خخخ .
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   13 18
   ایران قرار بود f-15 بخره ، اما تحت فشار آمریکا برای نجات شرکت گرومن از ورشستگی f-14 خرید. هرچند که تامکت امتحان خود را به خوبی پس داد . اما میشد با همان پول تعداد بیشتری f-15 خرید که چند منظوره بود و کارایی بیشتری داشت.
 • IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  36 47
  اگر شاه میماند هم مثل صدام و قذافی و عبدالله صالح و خیلی های دیگه تاریخ مصرفش تمام و پخ پخ میشد
  • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   43 6
   فراموش نکنیم جنگ هشت ساله رو با زاقه مهماتی که همین شاه اکسپایر شده برای مملکت تامین کرده بود از سر گذروندیم
 • US ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  84 20
  یعنی از نظر شما رضا و محمدرضا شاه پهلوی هیچ کار مثبت و خدمتی به مردم نکردن ؟ این عین نظر پهلوی درباره قاجاره . البته که تاریخ را فاتحان مینویسند و بزودی درباره خود شما هم ایندگان قضاوت میکنند .
  • DE ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   33 6
   جنگ رو هم مال کلا با تجهیزات آمریکایی جنگیدیم. کشور دوست و برادر شوروی سابق که بی وقفه انواع سلاحها رو به عراق میفروخت. به هر حال متاسفانه ظاهرا تاریخ ما دو برهه داره بعد از انقلاب و کلا قبل از انقلاب و مشخص نیست ما چرا هنوز درگیر قبل از اتقلابیم . بیایم یک معیار برای وضعیت فعلی بزاریم ببینیم الان چند چندیم کلا جای اینهمه فرافکنی و شعار.
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   19 32
   اینده و گذشته را ولش کن ببین رضایت خدایت در چیست بچسب به همان هیچ چیز دیگر به دردت نخواهد خورد و البته توان کمک به تو را نیز نخواهد داشت همین الان ما برجام را سم مهلک میدانیم و حسن و دولتش ان را فتح الفتوح تا برسه به صد سال دیگه
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   11 31
   نه. واقعا نه. چون انماالاعمال بالنیات. می گویند رضاخان خدمات بسیاری به ایران کرد! و هر بار اسم راه آهن و دانشگاه و ارتش را می آورند. که این هم دروغ است. دانشگاه میراث مرحوم دکتر حسابی بود که توانست رضاشاه را راضی کند تا محصلان ایرانی شاهدوست تربیت شوند و به فرنگ نروند که تحت تاثیر عقاید کمونیستها قرار بگیرند! و لهذا رضا شاه در روز افتتاح دانشگاه تهران آرزو کرد که این دانشگاه تا ابد شاهدوست بپرود! ضمنا اگر ایجاد دانشگاه افتخار بود پس لابد پیشه وری هم که دانشگاه آذربایجان را درست کرد خدمت کرده است! حال آنکه اهداف هر دو کار کاملا سیاسی بود. راه آهن هم فقط برای تامین امنیت نیروهای انگلیسی تاسیس شد و ارتش هم فقط برای سرکوب مردم و خاصیت دیکری نداشت. پسرش که عرضه همان را هم نداشت .
  • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   22 5
   قاجار و خدمات؟ مزاح می فرمایید؟
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
   3 1
   قاجار رو بی خیال شو لطفا! قبل از قاجار ایران دو نیم میلیون کیلومتر مربع بود، بعدش شد یک و نیم!
 • IR ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  17 32
  کلاه خیلی خیلی گشادی بود
 • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  35 29
  یعنی این انقلاب غیر از ضرر و دشمن تراشی خبر دیگه ای نداره.
 • IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  20 10
  باید به مبلغ معادلش نفتکش بگیریم
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  19 8
  باس لئوپارد آلمانی میخرید
  • IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   12 15
   فرماندهان ارتش لئوپارد می خواستند اما شاه خائن باید به اربابان انگلیسی باج میداد‌
 • IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  29 46
  روزی نیروهای اسلام تمام خاک بریتانیا را غرق خون خواهند کرد و انتقام تمام جوانان میهن را از آنها بازميستانيم
  • امیر IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   29 5
   خیلی تند رفتی ی کم صبر کن
  • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   4 4
   بستان.
  • ناشناس IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   11 1
   روزی یعنی برنامه ریزی نشده . اگه آخر هفته برین و کار رو یکسره کنید خیلی خوب میشه
  • حجت IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   8 1
   آخر هفته می خواهم برم مهمونی.بندازین عقب.
 • IR ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  8 23
  این تانک ها در نهایت به صدام فروخته شد برای حمله به ایران..علی برکت الله!!
  • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
   5 1
   تانک چیفتن به عراق داده نشد. اردن به همراه ایران ، زمان شاه تانک چیفتن خریدند و زمان جنگ اردن تانک های چیفتن را به عراق اهدا کرد.
 • اکبر IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  33 3
  فراموش نکنیم جوونهایی که توی جنگ این همه از خودگذشتگی کردن را...
 • IR ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  22 4
  تی72 خوبه!
  • iman IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   9 5
   T90 بهتره
  • ناشناس IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   17 8
   تی 72 سالار قدیمی شده الان تو سوریه تی 90 امتحانش رو پس داد . الان باید تی 90 بخریم . بعنوان کسی که در زرهی بنی هاشم کارکردم نظرم رو گفتم ببخشید .
  • ناشناس IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   6 6
   تی 72 سالار قدیمی شده الان تو سوریه تی 90 امتحانش رو پس داد . الان باید تی 90 بخریم . بعنوان کسی که در زرهی بنی هاشم کارکردم نظرم رو گفتم ببخشید .
  • ناشناس IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   5 6
   تی 72 سالار قدیمی شده الان تو سوریه تی 90 امتحانش رو پس داد . الان باید تی 90 بخریم . بعنوان کسی که در زرهی بنی هاشم کارکردم نظرم رو گفتم ببخشید .
  • IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   13 1
   منظور ایشون اینه که تی 72 و تی 55 که شما خریدین خوبه پس!
 • DE ۰۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  24 14
  ما میبایستی حداقل ۲ کشتی انگلیسی رو توقیف میکردیم تا قسمتی از خسارت وارد شده برطرف شود .
 • حقگو IR ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  25 50
  اگر خاطرات علم وزیر شاه ملعون را بخوانید متوجه میشوید که المان ها به ایران اعلام کرده بودند حاضرند کارخانه تانک سازی در ایران براه بیاندازند و شاه ملعون انگلیسی خبیث قبول نکرده بود
  • IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   20 8
   اگه همون خاطرات رو بخونی میفهمی که شاه از هیچکشوری مثل انگلیس شک ومشکل نداشت و مطمئن بود که علیه او عمل میکنن.
 • بیسیم DE ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  36 13
  هشت سال با کمک نیروی هوایی جنگیدید، درسته که دولت موقت بازرگان داشت اف 14 های ایران را پس میداد به آمریکا اما خوب خامنه ای اجازه نداد و برای جنگ استفاده شد
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  27 12
  ولی انصافا تنها خرید بد اون دوران همین بود.
  • سردار IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   58 13
   بیچاره ها اگر شاه اون سلاح ها را تخریده بود در جنگ 8ساله چکار می کردید
  • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   7 6
   نه چیزهای دیگری هم بود، مضافا اینکه باید در خرید اولویت هم رعایت میشد
  • حجت IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   5 38
   باچاره، همون خریدا بود که اول جنگ کلی خسارت دیدیم
 • TR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  اگه خرید ها نبود ، میبایست با سنگ در مقابل صدام متجاوز میایستادیم ، اگر دین. ندارید لااقل آزاده باشید
  • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   6 37
   آخه چه ربطی داره . اون به چه نیتی خریده بود ؟ قضیه رو خداوند متعال برگردوند و علیه خودشون استفاده شد .
  • سین IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   1 18
   شما متن رو کامل خوندی برادر؟!!
  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   22 2
   همین امروز ناوهای کلاس سینا که مهندسی معکوس شده ناوچه های فرانسوی کلاس کمان هستند درحال تامین امنیت دریایی در خزر و خلیج پارس هستند که اگر نبود آن خریدهای شاه امروز محال ممکن بود دست ما به آنها میرسید
  • حجت IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   2 14
   کدومش بدرد بخور بود؟ بگو تا بگم چکار می کردیم.
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  40 1
  اطلاعاتی خوبی بود و البته تانکها هم نسبت به آن زمان بد نبودند ولی اوایل جنگ گلا اوضع فرق داشت میدانید کلی بی نظمی بود و حمله عراق غافلگیرانه بود.
  • سلمان IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   11 13
   چند سال پیش در کتاب فکر کنم اسمش راز گل سرخ بود و به زندگی شهید صیاد شیرازی می پرداخت، قضیه یکی از درگیری های ابتدای جنگ رو میان قوای زرهی ایران با تانکهای عراقی رو خوندم که از ضعف شدید چیفتن ها در مقابل تانکهای روسی خبر می داد
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  8 8
  خیلی از اسرار خریدهای زمان شاه ، با فرار دادن طوفانیان توسط دولت موقت هم چنان پنهان مانده است
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  25 5
  انگلیس مگه چی داشت در طول تاریخ! فقط دزدی میکرد.اینا اگه دزدی نکنن اموراتشون نمیگذره.جواب دزدی را با دزدی باید داد
  • جفتک IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   13 4
   باز هم سخن افراطی. صرف نظر تاز استعمار و تجاوز ، انگلستان برای قرنها از نظر نظامی و اقتصادی ابر قدرت بود. بگو ما برای قرن ها چی بودیم!
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  25 4
  بخش عمده ضربه دیدن نیروی زرهی ایران، تسویه های احمقانه و خائنانه و همچنین نقل و انتقال پرسنل و گماردن به کارهای غیر تخصصی بود. واقعیت اینه که لشکر 92 رو عملا نابود کردید، چیزی که از زرهی مونده بود تقریبا لشکر 77 بود فقط که کمتر تغییر داده شده بود
  • حجت IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   7 8
   نابودی ارتش که کار همپالگی های دولت موقت تان بود با اون فرداد یک طرفه فسخ کردنتان
 • نادر IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  43 2
  البته اگر قرار است من را نوکر و جیره خوار آمریکا و اسرائیل بدانید بگید اشکال نداره خداوند از قلب و نیت هرکس خبر داره ، اما واقعا" چرا توی این مملکت همه چیز را به برجام ربط می دهید؟ مگر قبل از برجام ده دولت دیگر بر سر کار نبودند؟ اگر دریافت نکردن غرامت چیفتن ها به برجام ربط داره چرا دولتهای قبل از برجام غرامت را نگرفتند؟ (خیلی هم مطمئن نیستم این نظر را درج کنید چون مطابق میلتان نیست)
  • حجت IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   0 13
   از همین حرفت معلوم شد جیره خور آمریکایی. دولتهای قبلی مملکتو به بهانه برجام تعطیل نکرده بودند.
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  13 0
  البته باید در نظر داشت در دهه اول انقلاب، بی تجربگی مسوولان ریشه مشکلات فعلی است. یکی از عواملی که در همان لحظه بروز مشکلات نتوانستیم بر مشکلات فایق بیاییم همین بی تجربگی و کنار گذاشتن نیروهای زبده بود.
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  10 33
  پهلوی نکبت
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  15 14
  هر چی فکر می کنم می بینم ما فقط 8 سال احمدی نژاد باج به کسی ندادیم .
 • ناشناس IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  15 8
  آقا یه چیزی بگم و خلاص شاه جلاد و خائن و وطن فروش هیچ کارمثبتی انجام نداده فقط عیاشی و عیاشی و عیاشی و هرزگی کرده . شما هم خودتون رو نقد کنید و اعمال خودتون رو مورد حسابرسی و حسابداری قرار دهید . خدا به سزای اون می رسه . هو السرع والحاسبین (او سریع ترین حسابرسان هست ) تمام .
 • احمد DE ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  40 5
  نه که در جنگ با عراق از ادوات جنگی ارتش پر مدعای شاهنشاهی استفاده نکردید!!
  • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   6 24
   این سلاحها نبودند که در گیر جنگ شدند این ایمان بسیجیها بود که ارتش بعث رو شکست داد
  • حجت IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   5 23
   گلم، ارتش شاهنشاهیتان اگه عرضه داشت نمی‌داشت اعلیحضرت تان فرار کند.در ضمن بنا به گفته فرماندهان، نیروی هوایی فقط هجده ماه دوم میآورد اونم c130هاش
 • کیوان IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  19 3
  واقعا متاسفم برای نویسنده این متن کاملا چرت لطفا قبل این چرت و پرت گفتنها ی مطالعه ایی درباره جنگ تانکها ، در اون دوره داشته باشید یا از ارتشی های عزیز درباره کارایی این تانک ها و ادوات جنگی ارتش بپرسید تا کمی اطلاعاتتون بیشتر بشه
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  8 2
  رابطه با انگلیس رابطه با خود شیطان است
 • LU ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  20 5
  چیفتن در زمان خودش بهترین تانگ بود حالا اگه چندتایی ازش منحدم شده ویا به دست دشمن افتاده دلایل زیادی میتواند داشته باشد چون هم بقول خودتون تانک های پیشرفته عراق از این قاعده مستثنا نبودن هم منحدم شدن وهم به غنیمت گرفته شدن فکر کنم داری تبلیع سلاح روسی میکنی
 • رضی IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  2 1
  ارزش امروز یک میلیارد دلار http://www.in2013dollars.com/us/inflation/1971?amount=1000000000
 • رضی IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  2 1
  ارزش امروز یک میلیارد دلار http://www.in2013dollars.com/us/inflation/1971?amount=1000000000
 • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  2 8
  انقلاب بمعنای دگرگونی است.هیچ دلیلی نداره قراردادی که برای تامین تانک های ارتش شاهنشاهی بسته شده بوده بعد از انقلاب هم پایدار بمونه چون دیگه ارتش شاهنشاهی بعنوان یک طرف معامله وجود نداشته
  • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   11 1
   قراردادهای خودشون با روسیه رو نمیتونن اجرا کنن میگن آمریکا اف۱۶ هامونو نداد ! انگلیس تانکهامونو نداد!
 • LU ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  0 7
  الان تانگ مرکا وا بهتری تانگ در نوع خودشه البته بعد از زره پوشا یه آمریکایی
 • IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  17 0
  چیفنن ننها نانکی بود که در حین رفنن شلیک میکرد
 • LU ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  5 0
  بادشمن دانستن یک فرد یا یک کشور نمی شود توانایی هاشو کتمان کرد مثلا بفرض از تو خوشم نمیاد ولی هوش خوبی داری یا دانش خوبی داری نمیشه بخاطر اینکه ازت متنفرم بگم که تو آدمی کودن و نادانی
 • ایرانی IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
  0 4
  شاهان وطن فروش فقط ننگ و ذلت برای ایران آوردند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس