کد خبر 97451
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۰ - ۰۸:۱۴

نرخ داروهای مورد نیاز جانبازان شیمیایی درحالی افزایش 70درصدی داشته که براساس قانون برنامه پنجم توسعه دیگر بنیاد شهید تامین کننده یارانه داروهای مورد نیاز جانبازان نیست و باید سازمانهای دولتی جانبازان زیرمجموعه خود را حمایت کنند.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، در ماههای اخیر افزایش قیمت داروها و اسپره های بیماران ریوی حاد موجب شده تا جانبازان شیمیایی که بیشتر با مشکلات ریه دست بر گریبانند با مشکل دارو مواجه شوند. این در حالی است که بر اساس قانون جدید (برنامه پنجم توسعه) دیگر بنیاد شهید یارانه ای بابت هزینه داروهای جانبازان شیمیایی پرداخت نمی کند و این مهم بر عهده سازمانها و نهادهایی است که جانبازان در آنجا مشغول به کارند و یا بازنشسته و از کار افتاده شده‌اند.

جانباز دلشاد: افزایش 70 درصدی قیمت داروهای جانبازان شیمیایی

غلام دلشاد بنیانگذار و مسئول گروه پیگیر جانبازان شیمیایی CVR استان فارس در گفتگو با خبرنگار مهر از افزایش قیمت داروهای جانبازان شیمیایی گلایه کرد و گفت: اسپری "سیری تاید" را که در سال 89 حدود 42هزار تومان بوده امروز باید 75 هزار تومان خریداری کنیم. همچنین قیمت اسپری اسپریوا که در سال 79 حدود 70هزار تومان بود به 155 هزار تومان رسیده است.

وی افزود: یک جانباز شیمیایی در مدت یکماه ممکن است یک تا سه بار مجبور به خرید اسپری شود که با توجه به افزایش قیمتها و حذف یارانه بنیاد شهید مشکلات مالی برای تهیه داروها داریم.

جانباز شیمیایی از عشایر فارس: دیگر بنیاد شهید هزینه داروهایم را نمی دهد

شاه رضا ابوالحسنی جانباز 25 درصد شیمیایی و اعصاب و روان اهل منطقه کوار از توابع استان فارس در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: من جزو عشایر هستم و ماهانه بیشتر از 500 هزار تومان درآمد ندارم ولی باید بخش زیادی از حقوق و درآمد بازنشستگی ام را صرف خرید دارو کنم.

وی افزود: پیش از این با دفترچه خدمات درمانی که بنیاد شهید داده بود می‌توانستم داروها را رایگان تهیه کنم ولی دیگر به من دارو نمی دهند و می گویند بر اساس قانون جدید باید از امور عشایر هزینه داروها را بگیرم. اما امور عشایر هم می گوید چیزی به ما ابلاغ نشده است.

گلایه جانبازان شیمیایی سردشت از گرانی داروها

صالح عزیزپور مدیر انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی سردشت هم با گلایه از افزایش قیمت داروی جانبازان شیمیایی به مهر گفت: جانبازان شیمیایی سردشت که بیش از 50 درصد آنها درصد جانبازی نداشته و تحت حمایت هیچ بیمه ای نیستند برای تامین داروهای خود مشکل دارند و جانبازانی که درصد و دفترچه بیمه دارند هم با مشکلات دیگری دست بر گریبانند.

وی در پاسخ به اینکه چرا مصدومان شیمیایی از داروهای ایرانی مصرف نمی کنند گفت: کیفیت داروهای خارجی بهتر است. البته اینطور القاء شده که استفاده از داروهای خارجی تاثیر بهتری دارد.

درصد جانبازی ندارم / هزینه داروهایم را مادرم تامین می کند

سید غلامرضا سبحانی جانباز شیمیایی ساکن تهران که با وجود تائید مصدومیت شیمیایی اش توسط بنیاد شهید هنوز درصد جانبازیش مشخص نشده است در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: استفاده ماهانه از چندین اسپره استنشاقی و داروهای خارجی هزینه 100 تا 200 هزار تومانی بر دوش خانواده گذاشته است و از آنجا که از کار افتاده هستم و تحت پوشش هیچ نهاد و سازمانی نبودم از بیمه تامین اجتماعی بی بهره ام و هزینه داروهایم را مادرم تامین می کند.

تاسف رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از افزایش قیمت داروی جانبازان

حسین شهریاری رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس می گوید: متاسفانه خدمات مناسبی در زمینه درمان و تامین داروی جانبازان ارائه نمی شود و این قشر برای دریافت داروهای مورد نیاز خود با چالش جدی مواجه اند.

وی در مورد حمایت دولت در بخش درمان و داروی جانبازان، ایثارگران و خانواده های آنان با بالا رفتن هزینه های دارو بیان کرد: قبل از بروز این مشکلات، جانبازان تحت پوشش بنیاد شهید بوده اند و صد در صد هزینه هایشان از این طریق پرداخت می شد اما متاسفانه با تصویب برخی قوانین در برنامه پنجم توسعه قرار شد این شرایط برای جانبازانی که تحت پوشش بیمه های تکمیلی و سازمانهای دولتی بوده اند اعمال نشود و این دسته از جانبازان و معلولین از همان بیمه های تکمیلی خود استفاده کنند و چون دستگاههای دولتی منابع کافی را در اختیار نگذاشته اند خدمات مناسب به این عزیزان ارائه نشد.

 وی افزود: هر چند احساس این بود که شاید دستگاههای دولتی بتوانند خدمات درمانی و دارویی را بهتر به جانبازان و خانواده های ایثارگر ارائه کند و آنان را تحت پوشش خود قرار بدهند ولی متاسفانه در عمل این اتفاق نیفتاد و دولت نتوانست منابع مالی کافی را در اختیار دستگاههای دولتی قرار دهد. از طرف دیگر شاید به دلیل گرفتاریهای زیادی که در سیستمهای اداری وجود دارد این مساله اولویت اولشان نباشد.

شهریاری تاکید کرد: مجلس آمادگی دارد تا برای جانبازان و خانواده های شهدا هر کاری که از دستش بر می آید انجام دهد اما این پیشنهاد باید از سوی بنیاد شهید ارائه شود.

 سازمانهای دولتی از اجرای قانون تامین داروی مورد نیاز جانبازان شیمیایی شانه خالی می کنند

 در این خصوص دکتر عبدالرضا عباسپور مدیرکل امور درمانی بنیاد شهید کشور در گفتگو با خبرنگار در توضیح گفته های جانبازان در این گزارش گفت: اینکه برخی از جانبازان بی کیفیت بودن داروهای ایرانی را دلیلی برای استفاده از داروهای خارجی عنوان کرده اند صحیح نیست زیرا داروهای ایرانی هم برای جانبازان شیمیایی مصرف می شود ولی به تشخیص پزشک برای گروهی از جانبازان به جهت حساسیتی که دارند باید از داروی خارجی استفاده شود.

 وی همچنین در مورد نحوه اجرای قانون جدید در مورد تامین داروهای جانبازان شیمیایی گفت: در بند "ب" ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه آماده است که هر نهاد و سازمانی باید هزینه داروی جانبازان زیر مجموعه و تحت پوشش خود را تامین کند و این قانون توسط رئیس جمهور ابلاغ شده است. حال اینکه چرا سازمانها از آن شانه خالی می کنند باید از همان سازمانها پیگیری کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ناشناس ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۲/۱۱
    0 0
    بسی جای شرم و تأسف ز یزدان بترس و ز ما شرم‌دار *** نگه کن بدین گردش روزگار

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس