کد خبر 973421
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۱
نگاهی به هزار و ۴۵۰ روز تحولات برجامی/ امروز؛ گام دوم ایران در پاسخ به نقض برجام

هدف آمریکا در این مرحله تغییر محاسبات و بازگشتایران به فاز انفعالی گذشته است در این راستا واشینگتن راهبرد اصلی و بدون جایگزین خود، یعنی فشار و تحریم را افزایش خواهد داد.

به گزارش مشرق، ابوذر گوهری فعال رسانه ای در کانال تلگرامی خود یادداشتی درباره گام دم برجامی ایران، نوشت:

گام دوم خروج تدریجی ایران از برجام با هشدار مقامات ارشد آمریکایی که خود مسبب ایجاد این شرایط هستند؛ همراه شده است.

هدف آمریکا در این مرحله تغییر محاسبات و بازگشتایران به فاز انفعالی گذشته است در این راستا واشینگتن راهبرد اصلی و بدون جایگزین خود، یعنی فشار و تحریم را افزایش خواهد داد سیاستی که در عرصه عملی بیش از وضع فعلی، آسیبی به ایران وارد نمی‌کند و عملاً ظرفیت این راهبرد به نقطه اوج خود رسیده و به سیاست ضد خود تبدیل‌شده است.

گام بعدی آمریکا احتمالاً طرح تحریم بانک مرکزی به بهانه حمایت از تروریسم، پول‌شویی و حمایت از برنامه موشکی کشور خواهد بود همچنین آمریکا قصد دارد معافیت‌های پنج‌گانه باقیمانده در مورد همکاری هسته‌ای سایر کشورها با ایران را لغو نماید.


در فاز دیپلماتیک تلاش برای ایجاد اجماع و همراه سازی اروپا به شکل جدی در دستور کار دستگاه دیپلماسی آمریکا قرار دارد این اقدامات باهدف عقیم‌سازی فرایند اینستکس به‌عنوان مسئله‌ای فوری تعقیب می‌شود. همچنین آمریکا قصد دارد اروپا را وادار به وضع تحریم‌های جدید به بهانه اقدامات منطقه‌ای و دفاعی ایران نماید.

یکی دیگر از اقدامات آمریکا طرح مسئله ارجاع پرونده هسته‌ای به دلیل نقض برجام به شورای امنیت از کانال شرکای اروپایی و خصوصاً انگلستان است این تهدید باهدف مقابله با خروج تدریجی ایران از برجام و به‌عنوان اهرم فشاری در دستور کار آمریکا-اروپا قرارگرفته است.


باید توجه کرد حفظ ایران در برجام در ازای وعده‌های ناچیز، هدف اروپا با محوریت اقدامات فرانسه با هماهنگی آمریکا است. افتادن در زمین‌بازی هماهنگ شده اروپا-آمریکا و دادن سیگنال‌های منفعلانه به غرب خطایی راهبردی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس