کد خبر 971294
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
چالش نگهداری سلاح در مرزهای غربی/ تهیه اسلحه در کمتر از نیم ساعت!

اینجا در مرزهای غربی کشور چالش تهیه و نگهداری سلاح جدی شده و یک شهروند عادی در کمتر از نیم ساعت به‌راحتی می‌تواند اسلحه تهیه کند؛ موضوعی که ساماندهی آن به دغدغه عمومی تبدیل شده است.

به گزارش مشرق، یک دعوای ساده و تصمیم‌گیری برای تهدید در اوج عصبانیت کافی است تا جرقه دست به اسلحه شدن در ذهن خطور کند، آن‌وقت اگر دسترسی به اسلحه به همین راحتی باشد که در مرزهای غربی وجود دارد، نتیجه‌اش می‌شود قتل و ریختن خون یک شهروند و احساس ناامنی برای دیگر شهروندان.

گروگان‌گیری در یک مراسم ختم با سلاح گرم که با پادرمیانی دادستان ختم به خیر شد، آخرین نمونه از خبرها و حوادث دل‌خراشی بود که در استان کرمانشاه در ارتباط با موضوع حمل سلاح می‌بینیم و می‌شنویم.

بیشتر بخوانید:

اخبار قتل‌های اخیر با سلاح گرم تأیید می‌کند که قتل‌های خونین با سلاح گرم افزایش یافته است و این زنگ خطری جدی برای برهم خوردن امنیت روانی و آرامش جامعه است.

اما اینکه چرا این وقایع مکرراً رخ می‌دهد اول به تسهیل دسترسی به سلاح غیرمجاز در مناطق غربی و به‌ویژه استان کرمانشاه برمی‌گردد که مسئولیت آن متوجه کسانی است که با ساده‌انگاری از کنار این موضوع عبور می‌کنند.

کافی است سری به محلات حاشیه‌ای کرمانشاه بزنید تا عمق فاجعه را ببینید؛ اینجا افرادی هستند که با معرفی یکی از آشناها یا هم‌محله‌ای‌هایشان به‌راحتی هر نوع اسلحه‌ای اعم از شکاری و جنگی را که بخواهید در اختیارتان قرار می‌دهند.

اینجا افرادی هستند که با معرفی یکی از آشناها یا هم‌محله‌ای‌هایشان به راحتی هر نوع اسلحه‌ای اعم از شکاری و جنگی را که بخواهید در اختیارتان قرار می‌دهند خبرنگار ما برای بررسی وضعیت دسترسی مردم عادی به اسلحه به محلات مختلفی از جمله باغ‌ابریشم، دره‌دراز و… رفت و در پوشش مشتری این موضوع را بررسی کرد.

مشاهدات خبرنگار ما نشان داد که برای یک فرد معمولی تهیه یک اسلحه کمتر از نیم ساعت زمان می‌برد و در صورت موجود نبودن و عدم سفارش از سوی یک فرد معتمد این روند حدود یک ماه به طول می‌کشد!

به‌هرروی آنچه نگران‌کننده شده حمل و نگهداری سلاح در پستوی خانه‌هاست، آن‌چنان‌که نه در اغلب خانه‌ها اما در برخی از آن‌ها به جرأت می‌توان گفت اسلحه مجاز و غیرمجاز نگهداری می‌شود و هرچند گاهی جنایات هولناکی را رقم‌زده و امنیت اجتماعی را به چالش می‌کشد.

قطعاً هم‌جواری با کشوری که تا همین چند وقت پیش مآمن گروهک‌های تروریستی مختلف بوده نیز در این وضعیت وفور و تسهیل دسترسی به اسلحه بی‌تأثیر نیست.

مشاغلی با عنوان کوله‌بری که در مرزهای غربی مشاهده می‌شود هم در این موضوع قاعدتاً نباید بی‌تأثیر باشد؛ آن‌هم در جایی که کوله‌بران بساط‌های ندیده‌ای را به دوش می‌کشند و بابت آن دستمزدهای ناچیزی دریافت می‌کنند، اما از محتوای آن کاملاً بی‌خبرند!

بالاترین حجم تیراندازی‌ها مربوط به اختلافات خانوادگی است

سرهنگ محمدرضا آمویی، معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با اشاره به وقوع تیراندازی‌های مختلف در سطح استان گفت: گاهی اوقات طی روز و شب در نقاط سطح استان شاهد تیراندازی با سلاح‌های غیرمجاز هستیم و می‌بینیم که برخی افراد که سلاح‌های شکاری یا جنگی در اختیار دارند اقدام به تیراندازی می‌کنند.

وی افزود: این موضوع چند دلیل دارد، بالاترین حجم تیراندازی‌هایی که رخ می‌دهد منشأ اختلافات خانوادگی دارد و اختلافات ملکی هم در رده پایین‌تر قرار دارد.

کوله‌بران بساط‌های ندیده‌ای را به دوش می‌کشند و بابت آن دستمزدهای ناچیزی دریافت می‌کنند، اما از محتوای آن کاملاً بی‌خبرند

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه ادامه داد: معمولاً در اختلافات بین داماد و خانواده همسر برای ایجاد رعب و وحشت در خانواده‌های متقابل به سمت آن‌ها تیراندازی می‌کنند.

سرهنگ آمویی تصریح کرد: البته صدمات جرحی در تیراندازی‌های رخ‌داده کم است و بیشتر خسارت‌های مالی به بار می‌آورد.

این مقام انتظامی بیان داشت: چندین سال است که در پلیس امنیت عمومی استان یک واحد پیگیری پرونده‌های تیراندازی راه‌اندازی تشکیل‌شده و به سرانجام رساندن آن‌ها و ارجاع به مرجع قضائی را در دستور کار دارد.

وی با تصریح اینکه پلیس ۹۰ تا ۹۵ درصد تیراندازی‌ها را کشف می‌کند، گفت: در این زمینه مسئولان انتظامی و قضائی با یک مشکل جدی مواجه هستند و می‌بینیم در این پرونده‌های تیراندازی افراد اعلام رضایت می‌کنند و در برخی موارد با «اشتباه‌نامه‌ها» -یعنی در مورد فرد تیراندازی‌کننده دچار اشتباه شده‌ایم - در روند رسیدگی ما اختلال ایجاد می‌کنند.

علت وفور سلاح چیست؟

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه در خصوص دلایل وفور سلاح نیز اظهار داشت: قاعدتاً موقعیت استان و هم‌جوار بودن آن با کشور ناامنی همچون عراق و البته خلأهای موجود در ورود سلاح به استان تأثیرگذار است.

سرهنگ آمویی بافت ایلاتی و عشایری در استان را از دیگر دلایل وفور و تسهیل دسترسی به اسلحه عنوان کرد و افزود: عشایر برای نگهداری از دام‌های خود از طریق نهادهای مختلف مسئول اقدام به تهیه سلاح‌های مجاز می‌کنند.

وی تصریح کرد: بعضی از افراد با همین سلاح‌های مجاز اقدام به تیراندازی می‌کنند و این هم یکی از مشکلات این حوزه است.

باید با نگاه فرهنگی با این موضوع برخورد شود و برای این کار از ظرفیت معتمدین محلات و همکاری سایر دستگاه‌های فرهنگی می‌توان استفاده کرد

وی یکی دیگر از دلایل این موضوع را مربوط به فرهنگ منطقه دانست و گفت: البته این فرهنگ غلط است که در مناطق غرب کشور حمل سلاح را نشانه رشادت و مردانگی می‌دانند، درحالی‌که امروزه تمکین به قانون نشانه شهروند قانون‌مدار است.

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه معتقد است که باید با نگاه فرهنگی با این موضوع برخورد شود و برای این کار از ظرفیت معتمدین محلات و همکاری سایر دستگاه‌های فرهنگی می‌توان استفاده کرد.

وی بیان داشت: در سال‌های اخیر قتل‌های سطح شهر کرمانشاه اکثراً منشأ خانوادگی داشته که به دلیل پایین بودن آستانه تحمل دست به اسلحه می‌برند.

سرهنگ آمویی افزود: نیاز است در راستای ترویج فرهنگ عدم به‌کارگیری سلاح و کنترل خشم و مهارت‌های زندگی آموزش‌هایی توسط دستگاه‌های فرهنگی به مردم ارائه شود.

فرمان رهبر معظم انقلاب برای برخورد جدی با خرید و فروش سلاح

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه در موردبحث خریدوفروش سلاح در استان هم گفت: برخورد جدی با این موضوع وظیفه همکاران ما در ناجا به‌ویژه پلیس امنیت عمومی است و رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با فرماندهان ناجا هم بر این موضوع بسیار تأکید داشتند و البته به‌عنوان یک فرمان از جانب ایشان به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است و برخورد می‌شود.

وی بیان داشت: طرح‌های مختلفی را هم در قالب کارهای شاخص و روتین و متناوب و هم در قالب دستورالعمل‌های ابلاغی برای برخورد با خریدوفروش اسلحه به‌ویژه در مناطقی که احتمال آلوده بودن آن‌ها به این معضل وجود دارد در دستور کار عوامل انتظامی قرار گرفته است.

نگاهی به آمار کشفیات و سلاح و مهمات هم نشان می‌دهد که در این زمینه روند افزایشی در سال گذشته و ابتدای امسال داشته‌ایم

سرهنگ آمویی ادامه داد: نگاهی به آمار کشفیات و سلاح و مهمات هم نشان می‌دهد که در این زمینه روند افزایشی در سال گذشته و ابتدای امسال داشته‌ایم.

پیگیری خبرنگار ما برای صحبت با معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمانشاه در موردبررسی این چالش اجتماعی که روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود بی‌نتیجه بود و همچنین مدیرکل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری کرمانشاه هم در این زمینه حاضر به مصاحبه نشد!

فراوانی اسلحه و پستوهای مسلح یک چالش جدی را پیش روی استان‌های غربی به‌ویژه استان کرمانشاه قرار داده است و البته وجهه این استان‌های توریست‌پذیر را خدشه‌دار کرده، لذا مقامات انتظامی و امنیتی در این زمینه باید اقدامات عاجلی داشته باشند و دستگاه‌های فرهنگی نیز کم‌کاری‌هایشان را باید برطرف کنند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 18
 • US ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  وقتی برای مردم شغل با کرامت ایجاد نمیکنید و مجبورشون میکنید به کوله بری مشغول باشن مشخص اسلحه در تیراژ بالا از مرزها وارد کشور میشه و بین مردم توزیع میشه، یه اخبار مرزها و تیراندازی ها رو مرور کنید تو این چند وقت
  • قریشی IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   59 32
   اگر قرار باشد به هر قیمتی نان پیدا کنید راههای دیگری هم وجود دارد!!! عزت انسان بالاتر از آنست که تن به هر پستی بدهد تا نان حرام سر سفره بیاورد،...آدم باش
  • حسام IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   53 16
   وقتی بچت رو تخت بیمارستان باشه بگن 10 میلیون بریز به حساب عملش کنیم عزت یارو میفهمه چیه؟
  • IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   28 27
   وقتی بهتون گفته میشه درست رأی بدید تا عزتتون و معیشتتون حفظ بشه میفهمی یعنی چی
  • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   14 3
   خب ایران اینهمه مرز داره اینهمه نقاط محروم داره اگه بنا بود اونجاها هم به بهانه بیکاری خلاف و قاچاق و قداره کشی کنند سنگ روی سنگ بند نمیشد
  • IR ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
   6 11
   اگه به رئیسی رای داده بودی الان همه چیز خوب بود مثل اون 8 سال
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  22 11
  این موضوع فقط در استانهای غربی کشور نیست. استانهائی مثل کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری که در مرکز کشور قرار دارند و استان لرستان هم به شدّت با این مسئله درگیر هستند. متأسفانه تفکر داشتن سلاح گرم در ذهن مردم کهگیلویه و بویراحمد یک اندیشه نهادینه شده است. همینطور در لرستان. خدا نکنه یک درگیری قومیتی در کهگیلویه و بویراحمد ایجاد بشه و یا مردُم دو روستا بر سر پریدن یک بُز از روی پرچین یک زمینی با هم درگیر بشن. بعد منطقه میشه مثل جبهه جنگ حقیقی. و تا چندین نفر هم کشته نشن، ولکُن نیستند. دولت در اینخصوص باید جدی وارد عمل بشه.
  • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
   5 3
   اسنانهای مرزی اذربایجانشرقی اردبیل گیلان گلسنان خراسان شمالی الحمد الله مردم بسیار با فرهنگی دارند و محروم بودنشان دلیل نمیشه هر خلافی بکنند
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  36 3
  خوبه. ما به این میگم امنیت در سطح عالی
 • LB ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  44 10
  دیدین میگفتم دارین میشین مثل لبنان! دیدین دولت داره گندشو در میاره. دیدین وقتی دولت پلیس رو تضعیف بکنه، کشور میشه یک بیشه بی قانون
  • IR ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
   11 0
   پلیس دقیقا کجاست؟ چرا به جای گیر دادن به مردم نمیره بساط اینا رو جمع کنه؟
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  23 12
  وقتی به قاچاقچی می گی کوله بر زحمت کشه می شه این
 • LV ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  22 12
  شغل ونان توایران ریخته سیب زمینی کنار خیابان بفروشی هم بهت گیر میدن نفس کشیدن تو ایران سخت شده چه برسه نان در اوردن حالا اگه شغل دارین یا راهنمای شغلی بگید چند تا بیکار براتون بفرستم خوشبخت بشن
 • LV ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  10 5
  اسلحه خوب نیست و حتی تک قانون اجازه دهد نگهداری خم در خانه خطر ناک است ولی وقتی حکومت نتواند زمینه اشتغال جوانان را فراهم کند جوان مجبور میشه سمت شغل کاذب وخطرناک وخلاف بره مخصوصا الان که جوانان میخوان راه صدساله را یکشبه بر ن
 • LV ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  24 3
  عوضش امنیت داریم اگه در ایران اسلحه آزاد بود ادمها هم دیگه را زنده زنده میخوردن
  • IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
   6 2
   دقیقا کدوم امنیت؟ دو ثانیه میتونی وسایلتو تو خیابون ول کنی؟
 • حسین آقا IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  11 0
  بنام خدا... متاسفانه در بعضی از طوایف و اقوام داشتن اسلحه یک ضرورت. و یا یکی از ملزومات زندگی .و مردانگی میباشد...این ویژگی مختص یک قوم و طایفه نیست. و البته ریشه در تاریخ دارد..تاریخ ایران سراسر از جنگهای مرزی با همسایگان شمالی و غربی .شرقی .بوده.و انزمان ایران و ارتش ایران از اقوام مختلفی تشکیل میشده و فرمانده انان نیز خان ویا ریش سفیدو یا بزرگ همان قبیله بوده است.وجنگ اموزی و سوار کاری و شکار حیوانات وحشی در ادامه و تکمیل امادگی روحیه جنگاوری بوده است..و این روند در بخشهائی از کشور و طوایف و اقوام مختلف هنوز طرفداران خاص خودش را دارد. در بعضی از این طوایف.((اسلحه(تفنگ) اسب.ساز))نشانه مردانگی و مردیست.و به انان هیبت و صلابت خاصی میدهد.در عشایر این مسئله نمود بیشتر دارد.!. شهر های مرزی هم به علت ارتباط با کشور های همسایه .که در ان کشورها مانند پاکستان و افغانستان. عراق و اقلیم کردستان....با توجه به ضعف دولت مرکزی و حضور و اشغال نظامی نیرو های غربی ها و امریکائی.اسلحه به وفور وجود دارد و براحتی خرید و فروش میشود.و از طریق مرز بوسیله افرادیکه تردد دارند وارد کشور شده و بخاطر سود زیادمورد معامله قرار میگیرد..متاسفانه خوب یا بد در همین استانهای مرزی و(( مناطق عشایری )) تعصبات قومی و مذهبی و خانوادگی و قبیله ای خیلی بیشتر رواج داشته.و بیشتر درگیریهای منجر به فوت بخاطر استفاده از همین اسلحه های در دسترس مجاز و غیر مجاز انجام میگیرد..و امار درگیریهای قومی که منجر و ضرب و جرح. . نقص عضو . فوت.رو به فزونی گذاشته. که جا دارد مسئولین نظامی و انتظامی . امنیتی توجه و عنایت بیشتر داشته و. جهت حل این معضل رو به رشد تصمیمات قاطعتری را بگیرند... انشاالله
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
  8 2
  قیمت کلاشینکف چقدره ؟؟
 • LV ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  8 1
  کلاه سرتون نره چند روز دیگه جنگ بشه خودشون بهتون اسلحه مجانی میدن صبر داشته باشین
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  2 0
  با سلام بخشی از این مشکلات دولت ودست اندر کاران می باشند که برای شکار مجوز حمل سلاح می دهند اصلا ایا شکاری مانده یا داریم دریغ از شنیدن صدای یک کبک چه برسه به دیدن حیوانات مردم هم بجای شکار یکدیگر را شکار می کنند
 • RO ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  1 2
  تگزاس
 • RO ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  5 1
  شما که می گفتید یه پیچ از مرز نمیاد تو چطور به راحتی مواد مخدر ‌اسلحه وارد میشه پس مرزبان ها چکار می کنن پس امنیتی نداریم همش الکیه
 • سید عماد ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
  7 0
  ناامنی، کیف قاپی، خفت گیری، دزدی از منزل و خودرو در تهران داره بیداد می کنه نیروی انتظامی، دستگاههای امنیتی، ترا بخدا یه تدبیری بیاندیشید تا این معضل حل بشه مملکت بدون امنیت آتیه خوبی نداره......! فقط به نصب دوربین جهت جریمه خودروها اکتفا نکنید!!!!! برای امنیت مردم هم در معابر،خیابانها و حتی کوچه ها هم دوربین نصب کنید. مردم هم نیاز به امنیت و آسایش دارند.
 • ناشناس IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۳
  1 0
  پس نیروی انتظامی در منطقه چکار میکند چرا با یک طرح ضربتی جلو فروشنده های سلاح رو نمیگیرند این هم مانند جبهه است باید رزمندگان با این معضل اجتماعی بر خوردجدی وقاطع انجام دهند.
 • یک ایرانی IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  0 0
  امریکا اینقدر سلاح نیست که تو ابن عکسا هست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس