روحانی

ارگان رسمی دولت، رفتار دولت فرانسه در پسابرجام را مورد سرزنش و انتقاد قرار داد.

به گزارش مشرق، روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: سفیر جدید فرانسه استوارنامه خود را به رئیس‌جمهوری کشورمان تقدیم کرد. رئیس‌جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید فرانسه در تهران جمله مهمی را بیان کرد که اروپا به ویژه فرانسه و آلمان باید درباره آن تأمل کنند: «فرصت اروپا برای جبران بسیار کوتاه است. شرایط کنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد در کنار دیگر اعضای برجام و در فرصت بسیار کوتاهی که وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا کند.»

به باور بسیاری از تحلیلگران، برجام که منعقد شد شانس در خانه فرانسه را زد! به رغم ایفای نقش پلیس بد در لحظات پایانی مذاکرات برجامی، این فرانسه، آلمان، چین، روسیه و انگلیس بودند که شانس بالایی برای منافع اقتصادی از قبل برجام داشتند.

 ولی به‌رغم این منافع، پس از خروج ترامپ از برجام، فرانسه حتی از فرصت خروج ترامپ بهره نبرد و در نظام بین‌الملل به گونه‌ای عمل کرد که رویه ترامپ به نتیجه نرسد. اگر اروپا و بطور ویژه فرانسه پس از خروج ترامپ از برجام به جد در برابر او می‌ایستادند، ترامپ از مواضع خود عقب می‌نشست. در مقابل، ایران به درستی در برابر عقبگرد ترامپ به جهانیان اعلام کرد که بر پایه منشور، قطعنامه شورای امنیت و اصل مسئولیت بین‌المللی دولت‌ها در برابر تعهدات‌شان با موضوع برخورد می‌کند. ولی ایستادگی اروپا و فرانسه در برابر ترامپ بیشتر به یک شوخی شبیه بود تا حمایت از یک تفاهم و قطعنامه شورای امنیت. طنز روزگار اینکه ایران با مواضع اصولی خود توانست افراطی‌ترین بازیگران لغو برجام شامل پمپئو، بولتون و ترامپ را به انفعال و تمنای مذاکره و تضمین عدم تغییر رژیم وادارد ولی اروپا همچنان با اینستکس در برابر ترامپ ناتوان است. اگر اروپا از اول محکم در برابر ترامپ می‌ایستاد، ترامپ عقب می‌نشست و فرصتی طلایی در نظام بین‌الملل برای اروپا و فرانسه به ثمر می‌نشست تا سدی بر یکجانبه‌گرایی آمریکا ایجاد کنند. ایران توانست، ولی فرانسه نتوانست! اضافه بر آن فرانسه اعم از توتال و رنو و پژو بازار ایران را رها کردند. بر این باورم که هشدار رئیس‌جمهوری به اروپا و به‌ویژه سفیر فرانسه بسیار مهم است.

آقای سفیر اگر اکنون فرانسه اقدامی نکند، نه تنها سهم کوچک فرانسه در نظام بین‌الملل را از دست می‌دهد، بلکه فرصت روابط خوب فعلی با ایران- که با خروج برخی شرکت‌ها زیر سؤال رفته- نیز از دست می‌رود و وزارت خارجه و ملت ایران در آینده به دلیل این سابقه نامناسب، جایی برای فرانسه در زمانه پیروزی اراده ایران بر آمریکا، برای پاریس قائل نمی‌شوند.

تحلیل اخیر روزنامه ایران در حالی است که آقای روحانی تا همین اواخر نگاهی توأم با سوءتفاهم نسبت به دولتمردان فرانسه داشت؛ چنانکه در رشت گفت: رئیس‌جمهور فرانسه به من گفت سال 91 تصمیم به جنگ با ایران گرفته بودیم اما وقتی شما رئیس‌جمهور شدید، دیدیم شرایط عوض شد، ما هم دست نگه داشتیم تا ببینیم چه می‌شود.

روحانی همچنین 14 بهمن 94 پس از بازگشت از سفر پاریس گفت: آقای اولاند رئیس‌جمهور فرانسه گفت یکی از اهداف ما برای کار با ایران، ایجاد ‌اشتغال برای جوانان در ایران است.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  0 0
  "وزارت خارجه و ملت ایران در آینده جایی برای فرانسه قائل نمی‌شوند". درب های ایران همیشه بر روی فرانسه باز خواهد بود.
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  0 0
  تحلیل غلطی انجام شده، اروپا در جایگاهی نیست که بتواند حرف متفاوتی بزند یا اقدام متفاوتی انجام دهد. بجز آلمان همه کشورهای اروپایی درحال ورشکستگی اقتصادی و سیاسی هستند و درکار خود مانده اند. کسانی که در داخل امیدواری میدهند تا اینستکس و وانمود می‌کنند که اروپا باید کاری انجام دهد، دروغگو و حقه بازند و صرفا زمان می‌خرند تا انتخابات آمریکا...
 • SE ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  0 0
  اولاند الاغ گیر آورده خالی بسته

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس