کد خبر 968370
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸
جاسوسی

یک دستاورد فوق‌سری نیز می‌توان برای این موفقیت‌بزرگ اطلاعاتی برای جمهوری‌اسلامی ثبت‌کرد که شاید بتوان گفت ایران جز محدودترین کشورهای‌دنیا است که این دستاورد فوق‌سری اطلاعاتی را اینک در اختیاردارد.

به گزارش مشرق، بهمن ماه سال ۹۷ پایگاه خبری و تحلیلی جهان نیوز، با انتشار یک ارزیابی ویژه به ابعاد جذب یک عضو سابق دایره ضدجاسوسی نیروی ارتش آمریکا به سرویس اطلاعاتی ایران و آثار دستیابی به اطلاعات فوق محرمانه خانم «الفرد ویت» پرداخت. این یادداشت که همان زمان با بازتاب خوبی در رسانه‌های داخلی و حتی در برخی رسانه‌های فرامرزی کشورمان مواجه شد، تاکید داشت که ایران توانسته به یک شبکه بزرگ جاسوسی آمریکا ضربه وارد کند و این اقدام ثابت کرده است که ایران توان بدست آوردن اطلاعات از لایه‌های به شدت کنترل شده در فضای اینترنت را در اختیار دارد.

این در حالیست که اخیراً، مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات از انهدام بزرگترین شبکه جاسوسی آمریکا در حوزه سایبری در عرصه بین المللی خبر داد. گرچه به زودی اخبار جدیدی از این موفقیت اطلاعاتی به صورت رسمی منتشر می‌شود، ولی ارزیابی‌های اولیه از ابعاد مختلف یک موفقیت فوق راهبردی جهانی اطلاعاتی برای ایران خبر می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

عضو ضدجاسوسی ارتش آمریکا چگونه جذب ایران شد؟

یک: آنچه مسلم است شناسایی و انهدام بزرگترین شبکه جاسوسی آمریکا در حوزه سایبری در عرصه بین المللی از یک رخنه و نفوذ اطلاعاتی صورت گرفته است. یعنی نهاد اطلاعاتی ایران از کوچک‌ترین روزنه امنیتی توانسته بخش وسیعی از اطلاعات پنهان و شناسایی شبکه جاسوسان حرفه‌ای مرتبط با سازمان سیا را را بدست آورد. تفسیر دقیق این مساله این است که کارشناسان وزرات اطلاعات، یک مدیریت فوف حرفه‌ای اطلاعاتی گام به گام از کشف یک سرنخ تا رسیدن به شبکه بزرگ اطلاعاتی را به نمایش گذاشته‌اند. براساس آنچه رسماً اعلام شده، کلاس این مدیریت ابعاد جهانی دارد، چون شبکه مویرگ سایبری آمریکا در سطح جهان ضربه خورده است. اما یک نتیجه اطلاعاتی فوق العاده ارزشمند نیز می‌توان از این فرآیند، بدست آورد؛ وقتی وزارت اطلاعات توانسته با یک سرنخ کوچک ضربات سهمگین اینگونه ی به سازمان سیا وارد کند، اینک با وجود در اختیاز داشتن اطلاعات وسیع باید منتظر ضربات سهمگین‌تر از این نیز در آینده و به صورت متعدد بود.

دو: شبکه جاسوسی آمریکا پس از ضربه اطلاعاتی ایران نیازمند یک خانه تکانی اساسی و خارج کردن وسیع جاسوسان از کشورهای متعدد دنیا شده است. بنابراین این شبکه از درون متلاشی شده و نه امکان حذف همه عناصر آن وجود دارد و نه اعتماد به همه آن! اینک مدیران سازمان سیا دقیقاً نمی‌دانند که چند لایه شبکه آنها ضربه خورده و کدام لایه‌ها از بین رفته‌اند. این مساله به خوبی نشان می‌دهد که سازمان اطلاعاتی آمریکا در چه برزخی قرار گرفته است. سربسته نیز می‌توان به این موضوع اشاره کرد که محتمل ایران صاحب یک شبکه نفوذ دائمی در بخش‌های سایبری سازمان سیا و شبکه جاسوسی ایلات متحده شده است.

سه: اساساً اقدامات ضدجاسوسی در دنیا اینک بدون توانمندی فنی بالا به سرانجام مطلوبی نمی‌رسد. همچنانکه نفوذ ایران به لایه‌های پنهان اینترنتی مرتبط با بخش جاسوسی سازمان سیا توانمندی فنی بالایی را می‌طلبیده است. یعنی متخصصین امنیتی و سایبری ایران توانسته‌اند به حیات خلوت امنیت دنیا که به نوعی در انحصار آمریکا بوده، نفوذ کنند. این را همه اضافه کنید که آمریکا در سالهای اخیر در حوزه اطلاعاتی به شدت سایبرمحور شده است و ایران در واقع یکی از ستون‌های نظام جدید اطلاعاتی آمریکا را دچار ویرانی عجیبی کرده است.

چهار: بر اساس آنچه گزارش رسمی منتشر شده وزارت اطلاعات، ایران یک همکاری بین اللملی گسترده برای ضربه جهانی به سرویس اطلاعاتی آمریکا با متحدین خود در نقاط مختلف دنیا داشته است. اطلاعات و اشراف ایران به قدری درباره این شبکه جهانی اطلاعاتی دقیق بوده است که بخشی از جاسوسان آمریکایی بر اساس اعتماد به این اسناد در کشورهای مختلف دنیا اعدام شده‌اند. اما نکته جالب‌تر این است که ایران در این همکاری به نوعی نقش راهبر و هدایت کننده سرویس‌های همکار را نیز برعهده داشته؛ این قسمت ماجرا برای همه کسانی که در سالهای اخیر عملکرد جامعه اطلاعاتی ایران را رصد و پیگیری می‌کنند، خبر هیجان انگیزی محسوب می‌شود. اینک وزارت اطلاعات ایران در نقطه‌ای از اطلاعات سایبری قرار گرفته است که دیگر سازمان‌های اطلاعاتی همسو و حتی رقیب نیازمند اخبار و تحلیل‌های آن هستند. این نیازمندی اطلاعاتی به ایران در آینده نزدیک، با فواید بین المللی و طبیعتاً دستاوردهای امنیتی بیشتری نیز برای کشورمان به همراه خواهد شد. منجمله اینکه ایران می‌تواند با استفاده از این نیازمندی معامله‌های خوبی اطلاعاتی راجع مخالفین خود در سرتاسر دنیا با سرویس‌های مختلف داشته باشد.

پنج: اما یک دستاورد فوق سری نیز می‌توان برای این موفقیت بزرگ اطلاعاتی برای جمهوری اسلامی ثبت کرد که شاید بتوان گفت ایران جز محدودترین کشورهای دنیا است که این دستاورد فوق سری اطلاعاتی را اینک در اختیار دارد. این دستاورد فوق سری نیز شناسایی روش‌های جدید جاسوسی سازمان «CIA» است. تسلط بر روش‌های جاسوسی محرمانه سیا، یعنی ایران در مواجه با این سازمان اطلاعاتی که بارها برتریش بر دیگر سازمان پیشرفته جاسوسی کشورهای دیگر همچون آلمان و انگلیس نیز ثبت شده، به یک نقطه مطلوب مهار و آسیب ناپذیری رسیده است.

منبع: جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
  54 30
  دستمریزاد دانشمندان ایرانی
  • آرش IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
   13 2
   همه اونایی که منفی دادن... خدایی از چی میسوزین؟ از پیشرفت ایران؟
 • رضا AE ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
  21 34
  مشرق جان زیاد ذوق زده نشو
  • IR ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۱
   0 0
   نوبت جاسوس هایی مثل شما هم میرسد. و خواستم بگویم شما خیلی خوشحال نباش
 • باقری IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
  40 13
  عجب داستان قشنگی...
  • رضا IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۱
   1 0
   انگار از بچگی زیاد بهت دروغ گفتن فکر میکنی همه چی داستانه
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
  35 22
  قطعا کار را باید کار خدا دانست. و کان حق علینا نصر المومنین.
 • IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
  39 21
  درود بر تمام سربازان گمنام
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
  4 0
  زنده باد ایران و ایرانی
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
  3 8
  داستانه خوبی بود فقط از کدام افسانه ی تاریخی الهام گرفته بودید؟!!!
  • م IR ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۱
   0 0
   ابو بریز اونجایی که میسوزه
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
  3 6
  اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و اهلک عدوهم و العن اعدائهم من الجن و الانس من الاولین و الآخرین
  • محمد IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۱
   0 0
   وطن فروش

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس