کد خبر 966760
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
زاکانی: باید مبنای درست عدالت در جامعه مشخص شود

نماینده سابق مجلس گفت: ممکن است عدالت و آزادی برای برخی‌ها دکان باشد. در حقیقت خودشان در زمان مسئولیت شان دیکتاتور بودند و الان ترویج آزادی و عدالت خواهی می‌کنند.

به گزارش مشرق، علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس در بخش نسل دیروز برنامه "نسل امروز" که روز جمعه ۲۴ خردادماه با موضوع "عدالت خواهی، شعار یا واقعیت" به روی آنتن رفت، حضور یافت.

وی درباره تفاوت فضای دانشگاهی امروز نسبت به سال‌های گذشته اظهار کرد: اگر به موضوع عدالت دقت نشود و در مسیر تحقق آن تعریف درستی نداشته باشیم محصول آن بی عدالتی می‌شود اما به اسم عدالت از آن یاد می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:

زاکانی ادامه داد: باید مبنای درست عدالت مشخص شود و به صورت جامع به موضوع پرداخته شود. باید به جمیع ارزش‌ها و به عدالت در میان تمامی ارزش‌ها توجه ویژه‌ای شود.

وی تصریح کرد: حضرت علی (ع) درباره عدالت می‌فرمایند: نشاندن هر چیزی در جای خودش امکانی را به ما می‌دهد که درباره خودمان دچار افراط و تفریط و در مورد دیگران نیز دچار بی عدالتی نشویم.

زاکانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اجرای عدالت تا کجا باید دنبال شود که مسیر دچار انحراف نشود؟ گفت: اگر مسیر تحقق عدالت مبتنی بر علم و دانش دقیق باشد و دچار خشکی و ظاهرنگری صرف نشود، هرگز دچار سرخوردگی نخواهد شد و این مسیر انتها نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه سره یا ناسره را در حوزه عدالت خواهی تشخیص داده شود؟ بیان کرد: اگر دقت‌ها مبنایی باشد و آبروی افراد رعایت شود و قبل از اجرای عدالت و آبروبری باید دقت کنند این اقدام در مسیر دیگری قابل پیگیری هست و یا خیر. در واقع اطمینان از صحت موضوعات اهمیت دارد.

زاکانی ادامه داد: برخی‌ها حس ماجراجویی دارند و به اسم عدالت خواهی کارهای شان را تمام می‌کنند و این بسیار مذموم است. در واقع کاستی‌های خودشان را با خنج کشیدن روی صورت مردم جبران می‌کنند.

وی ادامه داد: ممکن است عدالت و آزادی برای برخی‌ها دوکان باشد. در حقیقت خودشان در زمان مسئولیت شان دیکتاتور بودند و الان ترویج آزادی و عدالت خواهی می‌کنند.

زاکانی تاکید کرد: در حال حاضر نباید آزادی خواهی، استقلال طلبی و عدالت خواهی را سرکوب کرد. اینها ویژگی‌های ممتازی هستند که در کنار هم معنا پیدا می کنند و جامعه از آن منتفع می‌شود.

وی افزود: وقتی صحبت از عدالت می‌شود یعنی هر کسی به اقتضای شرایط خود باید فرصت کسب کند و همه باید در پایه‌ای از فرصت‌های برابر قرار گیرند.

نماینده سابق مجلس گفت: در مسیر فرصت‌های برابر ممکن است فردی اقتضائات و توان بیشتری داشته باشد از این رو باید میدان برای رشد و بروز آن ویژگی‌های خاص فراهم شود که این را عدالت می گویند.

وی در پایان با اشاره به اینکه باید هر فرد به اندازه توان خود حرکت کند، گفت: رهبر معظم انقلاب در پیام شان به جنبش دانشجویی در آبان سال ۸۱ عدالت را به عنوان بزرگترین آرمان جوانان نام می‌برند و مصادیق آن را نیز ذکر می‌کنند و اینکه جوانان تا کجا باید معترض و مطالبه گر عدالت باشند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس