کد خبر 966289
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۱
آیا رامبد و ژوله مقصران اصلی‌اند؟/ تبارشناسی یک وقاحت

«ژوله» امروز در اینستاگرامش در مقام مدافع اقدامات رامبد جوان و همسرش قد علم کرده و آنچنان خود را «مرجع فرهنگی» در نظر گرفته که درباره آدم نبودن و روانی بودن مخاطبانش استدلال می‌کند.

به گزارش مشرق، چند سال پیش در سرویس فرهنگی یکی از خبرگزاری‌های متمایل به جریان اصولگرایی و اصطلاحاً انقلابی کار می‌کردم و کارم بیشتر پوشش و تولید اخبار و مطالب اندیشه‌ای بود. از قضا خبرنگاران زیرسرویس رادیو و تلویزیون که از دوستان و همکاران نزدیک من بودند از «رامبد جوان» که آن زمان تازه سر و صدای سری اول مجموعه «خندوانه» اش بلند شده بود، دعوت کرده بودند تا برای انجام یک مصاحبه تفصیلی درباره این برنامه پرمخاطب، به خبرگزاری بیاید. از بد یا خوش روزگار، درست در زمان تعیین‌شده برای این مصاحبه، همکارانم در زیرسرویس رادیو و تلویزیون به یک برنامه پوششی (یا گفت‌وگو») در بیرون خبرگزاری دعوت شده بودند و هیچکس از آنها در خبرگزاری حضور نداشت که مصاحبه را انجام دهد. اینگونه بود که انجام این مصاحبه به من محول شد و من که تماشاگر مجموعه «خندوانه» نبودم و درکی بی‌واسطه از آن نداشتم، دست به مطالعه و تحقیق درباره این برنامه زدم؛ از بینندگان پر و پا قرص این برنامه پرس و جو کردم، مصاحبه‌ها و مطالب منتشرشده درباره آن را با دقت خواندم و نتیجتاً به دبیر و همکارانم در سرویس فرهنگ آن خبرگزاری اعلام کردم که مصاحبه من با رامبد جوان شدیداً انتقادی خواهد بود و هیچ بعید نیست که گفت‌وگویم با او به یک دعوای لفظی شدید منجر شود. آنها سعی در آرام کردنم داشتند و ابراز امیدواری کردند که مصاحبه چالشی خوبی از آب دربیاید.

به هر حال موعد مصاحبه رسید و من برای اولین بار رامبد جوان را از نزدیک دیدم و با او وارد گفت‌وگویی بی‌واسطه شدم. پیش‌بینی‌ام درست بود و ما عملاً وارد یک مشاجره لفظی شدیم و در مواقعی از این مصاحبه صدای جوان شدیداً بالا می‌رفت و عملاً داد می‌زد! من هم البته کوتاه نمی‌آمدم و با صدایی بلند به تقبیح برنامه‌اش پرداخته و به دلیل دامن زدن آن برنامه به فرهنگ توده‌ای و سطحی و همچنین تعمیق سیاست‌زدایی و جدیت‌زدایی نزد مخاطبان عام ایرانی، او و برنامه‌اش را حسابی نواختم. تا اینجای قضیه مطلب خاصی وجود ندارد. قضیه‌ای که در این مرقومه مد نظرم است از اینجا به بعد تازه آغاز می‌شود.

حدود یک ساعت از زمان گفت‌وگوی فوق‌جنجالی ما گذشته بود که درِ سالن مصاحبه باز شد و مسئولان خبرگزاری به همراه هدایایی نفیس که برای تقدیر از رامبد جوان تهیه شده بود، وارد شدند. آنها بعد از دقایقی فتیله چالش را پایین کشیدند و شروع به «خوش و بش» با سازنده برنامه «خندوانه» کردند. به عبارت دقیق‌تر وسط گفت‌وگوی ما پریدند و مرا به هر ترتیبی که بود ساکت کردند! من به نشانه اعتراض سالن مصاحبه را ترک کردم و یکی از مسئولان خبرگزاری به همراهم بیرون آمد و با من صحبت کرد. در بین آن صحبت‌ها به من گفته شد که این آقا امروز اهداف ما را پیش می‌برد و توانسته با این برنامه مردم را از پای ماهواره‌ها بلند کند و پای برنامه‌های تلویزیونی داخل بنشاند. من عملاً حرفی برای گفتن نداشتم، سکوت کردم و قضیه فیصله پیدا کرد.

آن روز، من با مسئله‌ای بنیادین مواجه شده بودم؛ اینکه چطور می‌توان به مسئولان رسانه‌های جمهوری اسلامی نشان داد که تبدیل مردم به توده و مشتی عوام مطیع و رام‌شده توسط رسانه‌ها، نه‌تنها خطری کمتر از نشستن در پای شبکه‌های بیگانه و مخرب و… ندارد، بلکه اتفاقاً موجبات تاثیرپذیری همین عوام مطیع و توده از هر برنامه رسانه‌ای غیرواقعی و مبتنی بر دروغ و فریب و… را هم به حداکثر می‌رساند! در حقیقت مسئله‌ام این بود: فقط کافی است شما از مردم، مشتی توده و عوام غیرسیاسی و ناهوشیار و اهل خنده و اهل اباحه بسازید، تا همه امکانات جذب این سوژه‌های «غیرقائم به خود» توسط رسانه‌های بیگانه و دشمن و چه و چه را فراهم کنید. با این کار عملاً شما به جاده‌صاف‌کن‌هایی برای ماشین رسانه‌ای پرقدرت جریان اصلی رسانه‌ها در جهان تبدیل شده‌اید، منتها خودتان تصور می‌کنید که دارید می‌جنگید، یا مقاومت می‌کنید یا کذا و کذا!

به شخصه در حل این مسائل ناتوان بودم و تا همین امروز هم ناتوان باقی مانده‌ام؛ تا اینکه کم کم رویکردهای اصطلاحاً غیرارزشی منطبق با اهداف رسانه‌های انقلابی از دل برنامه‌ها و تاک‌شوها و شومن‌بازیهای امثال رامبد جوان و مهران مدیری و امیرمهدی ژوله و دیگر استندآپ کمدین‌ها بیرون زد. حالا این رسانه‌ها اصطلاحاً به معنای واقعی آچمز شده بودند و یک مقاومت نامحسوس، ولی بسیار سخت در بطن آنها شکل گرفته بود. چرا؟ چون همان سلبریتی‌ها به راحتی داشتند مرزهای مرجعیت فرهنگی و فکری در جامعه ایرانی را جا به جا می‌کردند؛ این کار آسان بود چون بخش مهمی از اهدافشان از پیش آماده شده بود؛ به این معنا که بدون تعارف باید پذیرفت اینها و اعقابشان به راحتی در راستای توده‌ای‌سازی فرهنگ و جدیت‌زدایی و سیاست‌زدایی خوب عمل کرده بودند! چرا نکنند،؟ وقتی که نه‌تنها همه امکانات رسانه‌ای این کشور در اختیارشان بوده، بلکه منت‌شان هم کشیده می‌شد و حضورشان در هر برنامه و بخشی از یک برنامه همچون «آرزو» تمنا می‌شد! همین فرایند بود که اینها را به بزرگترین مراجع فکری و فرهنگی و حتی مهمتر و جالب‌تر از اینها، به بزرگترین «مراجع سیاسی» بدل کرده بود. در این راستا، اتفاق جالبی افتاده بود: ترسی که مدیران رسانه‌ها از نشستن بینندگان پای ماهواره و شبکه‌های خارجی داشتند، با اقدامی خودخواسته، به مضحکترین شکل داشت از داخل و به دست خودشان انجام می‌شد! حالا حواشی این قضایا بماند برای فرصتی دیگر، اما آنچه باز در اینجا محل توجه نگارنده است، اتفاقی است که اخیراً افتاده است:

«امیرمهدی ژوله» امروز در یک پست اینستاگرامی در مقام مدافع اقدام اخیر رامبد جوان و همسرش قد علم کرده و آنچنان خود را در مقام «مرجع فرهنگی» به رسمیت شناخته که حتی درباره شیوه‌های تربیت فرزند توسط پدران ایرانی، روانی بودن یا روانی نبودن، اخلاقی بودن یا نبودن و حتی آدم بودن یا آدم نبودن مخاطبان و هموطنان ایرانی‌اش حکم و «گزاره‌های اخلاقی و منطقی!» صادر می‌کند. او در موقعیتی روانشناختی قرار گرفته است که کاملاً باورش شده یک «مرجع فکری و فرهنگی و اخلاقی» است، و برای اثبات آدم نبودن منتقدان به سلبریتی‌ها «استدلال می‌کند»! اینکه او مقصر است، مسئله اصلی نیست، بلکه تقصیر مدیران و سیاست‌های رسانه‌ای در جمهوری اسلامی که این «توهم» را برای او به مثابه یک «حقیقت» روانشناختی برساخته‌اند، اصلی‌ترین و مهمترین مسئله است.

ژوله با گذار از فرایندی که رسانه‌های این کشور در همدستی با توده‌های خام برایش فراهم کرده‌اند، چنان با این توهم مجاب شده که واقعاً یک «مرجع» است که به راحتی تمام منتقدان اعاظم سلبریتی‌ها (رامبد جوان و نگار جواهریان) را فاقد تربیت خانوادگی و در غیر این صورت مشتی بیمار روانی و روان‌پریش می‌خواند. همچنین در پی‌نوشت پست اینستاگرامی‌اش برای همه مردم ایران آرزو می‌کند که ای کاش چهره‌ای مانند «رامبد جوان» تکثیر شود و نقش مرجعیتش را خوب بازی کند تا بتواند «همه ما را آدم کند!».

اما باز وجه تراژیک قصه چیزی فراتر از اینهاست؛ پست اینستاگرامی ژوله نزدیک به ۲۰۰ هزار لایک می‌خورد و دست به دست می‌چرخد. در دل این فرایند مردمی مسخ‌شده دیده می‌شوند که یک سلبریتی خطاب به مردم کشورش (چه بسا همانها که لایکش کرده‌اند) آنها را صراحتاً بی‌تربیت، پدرشان را فاقد توانایی تربیت فرزند و همچنین روان‌پریش و بیمار روانی می‌خواند و مردم هم در یک کنش توده‌ای و سطحی او و ناسزاهایش را «می‌پسندند»! باز هم فقط بخشی از این مسخ‌شدگی و توده‌ای و سطحی شدن، تقصیر امثال رامبد جوان و امیرمهدی ژوله است؛ تقصیر اساسی را مدیران و سیاستگذاران رسانه‌های جمهوری اسلامی دارند؛ مدیرانی که به انحای مختلفِ گفتار و اشکال متنوعِ کردار، اعتراف کرده‌اند که «سلبریتی‌ها سرمایه‌های کشورند»! بفرمائید آقایان، ارزش‌های افزوده سرمایه‌هایتان را تحویل بگیرید!

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • کیستی IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  از سایت مشرق میخوام که پیگیر توهین ژوله به مردم ایران باشه
  • سارا IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
   12 0
   اصلا نیازی نیست. مردم خودشون چنان از خجالت ژوله در اومدن که مجبور شد کامنت ها رو ببنده. در ضمن زمانی هم که کامنت ها رو نبسته بود هی تند تند کامنت پاک می کرد.
  • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
   10 2
   ژوله لایک هارو دستکاری نکن
 • پری IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  40 88
  قوه قضائیه باید زنان بازیگر باردار رو ممنوع الخروج کنه !!!!
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
   6 0
   بعد از زایمان ممنوع الورود کنه بچه رو..یا ازش ویزا بخواد..
  • IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
   2 1
   چرا؟؟؟؟؟؟؟ ان شاء الله اینها که این نظر رو دارن ، برن و دیگه برنگردن. اینها غربال الهیه...... حتما رفتنشون حامد الهیه....
  • منتقد بی شناسنامه IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
   33 0
   اتفاقاً باید بذاره برن خارج از کشور ...بعد موقع برگشتن به فرزندشون ویزا ایران رو ندن .
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  2 1
  پست آخر نگار کاوه مدنی رو تگ کرده و دنبالش میکنه
 • IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  5 1
  ژوله زندگی سختی داشته و خیلی نباید به حرفاش اعتنا کرد .
 • IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  39 3
  اومدین ابرو رو درست کنین چشم رو کور کردین؟
 • RO ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  2 0
  دقیقا آفرین این شد حرف حساب
 • IR ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  5 0
  خدایا من که این یارو رو نمیشناسم ولی همون تیکه آخر نوشتش‌ ( محتویات رحمش رو کجا خالی می کنه !!!!!) سطح انسانیتش رو نشون . اصلا میفهمی داری در مورد یه انسان صحبت می کنی ؟ محتویات ؟!!!! کجا داریم می ریم ما ؟؟؟؟؟
 • IR ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  4 0
  2 تا بی سواد عقب افتاده .
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  5 1
  امثال این بی هویت ها هستند که فرهنگ مملکت رو به لجن کشیدند
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  22 1
  آقای ژوله جواب امثال شما سکوتِ..... فقط بدونین به همون اندازه که توهین به مردم شریف ایران درنوشتتون دارید به همون اندازه ازشما متنفرررررررررررررررررررررر.....‌م.
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  5 1
  واقعا چه جوانانی بدون هیچ ادعایی خون خود را فدای این مردم و این کشور کردند .. اینها وطن پرست واقعی اند نه یک مشت سلبرتینی بیگانه پرست
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  2 1
  سگ کسانی که کلا رفتن اون مرز و زندگی و کار میکنن به اینا شرف داره . چون این گروه مردمو رو سرکار می‌زارن و از مالیات ما جیباشون رو پر کرده میبرن اونجا خرج میکنن آدمهایی بسیار ناتوان هستند . اگر واقعا هنر مند هستند چرا اونا کار نمی‌کنند و هنرشان را بکار نمیگیرند ودرامد داشته باشند و خرج کنند ما که بخیل نیستیم .اینا اونجا فقط میتونن گدایی کنند همین و بس
 • ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  5 1
  آقا بزار هرقبرستونی میخوان برن برن..به درک که میرن..آخه چرا کشفحجاب میکنن..لعنت به ریاکاران..لعنت به دروغ گویان
  • ناشناس IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
   58 0
   عزیز برادر . آخه بدبختی اینجاست که با بودجه صدا و سیما به پول و شهرت میرسن و باهاش اینکارها را میکنند . چرا صدا و سیما اینقدر بی حساب و کتاب است ؟؟؟
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  15 0
  برین بیایم
 • زهرا IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  0 6
  اگه این توهین است،تا باشه از این توهین ها باشه،خاک بر سررر بعضی احمق هاو متحجران نظر دهنده،خااااک!!!!
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  10 1
  این آدمای تازه بدوران رسیده آنهم از سفره جمهوری اسلامی، عزت نفس رو در کانادا رفتن می دونند اونوقت به دروغ میگند ما شما رو خیلی دوست داریم
 • asad IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  4 1
  کلا نمیشه کاشت اینجا باشه برداشت کانادا اگه خیلی دلشون میخواد از همون اول تصمیم بگیرند و برن همون کانادا و کاشت و برداشت رو همون جا انجام بدن. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته و من الله التوفیق
 • US ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  1 5
  اره خب بایدم بسوزید یک برده از چنگال خونخواران داعشیعه نجات یافت
 • IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  3 5
  به شما هرکی دل بخواد زندگی میکنه
 • الی IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  1 1
  این همه از رامبد زرنگتر خوردن و بردن و به ریش مردم دارن میخندن که خیلی هم نون انقلاب و مردمش رو دارن میخورن ولی مردم که جراتش ندارن به اونا فحش بدن ..
  • IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
   1 0
   آفرین نمونه اش مدارسه ی پولی راه انداختن و در تلویزیون به افشاگرانشون فحش میدن خخخخخ
 • ساسان IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  1 1
  این مرتیکه رامبد ناجوان خیلی بی درایت وبسیارلوس وکم عقله وکارهایش نشان میدهدکه اصلاتعادل ندارد
 • منتقد AE ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  0 4
  آقا ما کار به درستی یا نادرستی کار رامبد نداریم. ولی انصافا پخش عکس نگار با سرلخت درسته؟ اینقدر قباحت ؟ برای اینکه کار کسی رو مورد انتقاد قرار بدیم باید عکسهاشون رو منتشر کنیم.؟یا مثل اون خانم جوون که تو کانادا روسریشو باد برد؟ احتمالا اگر از جای دیگه هم عکس داشتن پخش میکردن!!
  • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
   4 0
   جناب منتقد!!! عکسی که از این ایشون گذاشتن از داخل خونه شون بوده؟؟ یا وسط خیابان؟ اگه اولی بوده حق با شماست اگه دومی بوده واقعا خیلی نابغه ای!!! به قول سعدی: سه کس را شنیدم که غیبت رواست وز این درگذشتی چهارم خطاست یکی پادشاهی ملامت پسند کز او بر دل خلق بینی گزند حلال است از او نقل کردن خبر مگر خلق باشند از او بر حذر دوم پرده بر بی حیایی متن که خود می‌درد پرده بر خویشتن ز حوضش مدار ای برادر نگاه که او می‌درافتد به گردن به چاه سوم کژ ترازوی ناراست خوی ز فعل بدش هرچه دانی بگوی ---- تاکیدم بر دومی است: دوم پرده بر بی حیایی متن که خود می‌درد پرده بر خویشتن
 • ناشناس IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  5 0
  سلام. دانشجوی دکتری یکی از حوزه های علوم اجتماعی در دانشگاه تهران هستم. خدا می دونه که از اول سال تا حالا تحلیلی که بتونه به این زیبایی حرف دلم رو بیان کنه نخونده بودم. خانم یا آقایی که این مطلب رو نوشتید. خداقوت. خدا امثال شماها رو برای مردم ما نگه داره و تعدادتون رو زیاد کنه. و البته به ماها هم توفیق فهم و همراهی مطالبتون رو بده.
 • y.r IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  1 0
  ازماست که برماست .
 • الناز IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  2 0
  تازه یاد گرفته بودم بجای مرسی بگم سپااااس
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
  7 0
  رامبد کاری کرد که من احساس خطر کنم که شاید روزی فرزندم سئوالی از من بکند که جواب قانع کننده نتونم بهش بدم و شاید اون روز قلب من و خیلی از پدر و مادر ها بشکنه - خدا اون روز را نیاره کاری که با ما این ایرانی کرد فیلم 300 اون اجنبی نکرد
 • دوست IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
  0 0
  فوق العاده بود! فوق العاده!! احسنت! مدتها بود که از همون اوایل کار خندوانه، درموردش نقد می‌نوشتم و برای بعضی سایت های به ظاهر انقلابی میفرستادم، اما هیچکدوم منتشر نمیشد (البته برای مشرق ننوشته بودم) کاری به نویسنده ندارم، اما حالا که گند یارو در اومده مشرق جرات میکنه عملکردش رو نقد کنه اما انصافا نقدش کاملا علمی و منطقی بود کاش اونایی که توی مملکت تریبون و قدرت دارن، سواد فرهنگی شون بیشتر باشه، تا اینجوری نشه که امثال رامبد که اصلا هم کم نیسن، سالها میلیونها نفر رو با نگاه فرهنگی مزخرف خودشون یه فنا بدن، و تا یه گند خیلی خیلی تابلو بالا نیاوردن کسی جرات نکنه بهشون نقد کنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس