کد خبر 963743
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۱
شورای شهر

اعضای شورای شهر تهران در جلسه امروز با کلیات لایحه برنامه عملیاتی ایمن‌سازی ساختمانهای ناایمن بلندمرتبه مخالفت کردند.

به گزارش مشرق، در جریان جلسه امروز شورای شهر تهران بررسی لایحه برنامه عملیاتی ایمن‌سازی ساختمانهای ناایمن بلندمرتبه پرخطر شهر تهران مسکونی و غیرمسکونی در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.

زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در توضیح لایحه برنامه عملیاتی ایمن‌سازی ساختمان‌های ناایمن بلند مرتبه پرخطر شهر تهران گفت: با توجه به افزایش ساختمان‌های بلند مرتبه در تهران و همچنین وقوع حادثه پلاسکو ضرورت داشت تا تمهیداتی برای ایمن‌سازی ساختمان‌ها در مقابل حریق در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید:

اصلاحات؛ از پیشنهاد عقیم کردن زنان کارتن خواب تا قهرمان سازی از قاتل یک زن

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ۵ هزار و ۱۲۱ ساختمان بلند مرتبه در تهران طی سال‌ها پروانه ساخت گرفته است، افزود: همچنین از این تعداد ۳ هزار و ۱۲۳ ساختمان پایان کار گرفته‌اند که در سال ۹۷، ۱۵۵ ساختمان ۹ طبقه بیشتر، ۴۵۷ ساختمان تجاری ،۲۱۳ ساختمان تجمیعی دولتی_تجاری_اداری و در مجموع ۵ هزار و ۷۸۹ ساختمان دچار حریق شده‌اند که آمار قابل توجهی است.

وی ادامه داد: شورای شهر تهران در مهرماه ۹۶ شهرداری را موظف کرد که برنامه عملیاتی ایمن‌سازی ساختمان‌های بلند مرتبه را به شورا ارسال کند که شهرداری در اقدامی قابل تأمل این لایحه را یکسال بعد و در آبان‌ماه ۹۷ به شورا ارسال کرد که دارای ایراداتی بود.

نوری اضافه کرد: این لایحه فاقد برنامه عملیاتی کارآمد در حوزه شناسایی و اولویت بندی بود و همچنین در متن لایحه و موضوع ترغیب مالکان به خود ایمنی ساختمان‌هایشان ابهاماتی وجود داشت که در کارگروهی با حضور نمایندگان کمیسیون شهرسازی و معماری، سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر، کمیسیون عمران و حمل و نقل، سازمان آتش‌نشانی و اداره کل ساختمان این ابهامات برطرف شد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه در این اصلاحیه اولویت به ایمن‌سازی در مقابل حریق داده شد، گفت: همچنین نتایج اجرای مصوبات گذشته و گزارش ملی حادثه پلاسکو نیز مورد بررسی قرار گرفت و تعاریف لایحه تدقیق شد.

وی اضافه کرد: همچنین مطابق با ماده دوم آن شهرداری تهران مکلف است ظرف مدت شش (۶) ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه نسبت به شناسایی تمامی ساختمان‌های موضوع این مصوبه در شهر تهران در قالب یک سامانه برخط به تفکیک نوع کاربری، تصرف و مالکیت (دولتی، خصوصی، وقفی و سایر موارد) اقدام کند به نحوی که دسترسی لازم برای شهرداران مناطق، سازمان‌ها و سایر نهادهای مرتبط مانند مراجع قضائی و تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی بنابر تشخیص کمیته موضوع ماده چهارم (۴) این مصوبه با رعایت سطوح دسترسی فراهم شود.

وی همچنین از اعضای شورای شهر تهران خواست تا به لایحه اشاره شده رأی مثبت بدهند.

علی اعطا به عنوان طراح طرح و همچنین یکی از مخالفین لایحه اشاره شده پشت تریبون قرار گرفت و گفت: طرح الزام شهرداری تهران مبنی بر ارائه لایحه ایمن‌سازی ساختمانهای ناایمن بلندمرتبه در چهاردهمین جلسه شورای شهر تهران در ۲۵ مهرماه ۹۶ و براساس طرح دوفوریتی در صحن شورا مطرح و در نهایت اعضای شورای شهر تهران طرح اشاره شده را به تصویب رساندند.

اعطا تصریح کرد: پس از تصویب طرح اشاره شده؛ شهرداری تهران ملزم شد لایحه‌ای را در این ارتباط به شورا ارائه کند و در یک بازه زمانی ۶ ماهه و در راستای وظایف بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها به منظور رفع خطر احتمالی در ساختمانهای ناایمن لایحه‌ای را در دو محور از جمله ایمن‌سازی در برابر آتش‌سوزی و همچنین استحکام‌بخشی سازه‌ای؛ برنامه عملیاتی را به شورا ارائه کنند.

سخنگوی شورای شهر تهران تاکید کرد: در طرح مدنظر شورا دو محور از جمله ایمن‌سازی در برابر آتش‌سوزی و همچنین استحکام‌بخشی سازه‌ای مدنظر بود و طرح اشاره شده نیز در آن مقطع با ۱۴ امضا به تصویب رسید، اما در ادامه لایحه ارائه شده از سوی شهرداری تهران با طرح مورد نظر و تصویب شده شورا متفاوت است.

وی ضمن مخالفت با لایحه برنامه عملیاتی ایمن‌سازی ساختمانهای ناایمن بلندمرتبه خاطرنشان کرد: در طرح اشاره شده که مورد نظر شورا بوده است به موضوع استحکام‌بخشی سازه‌ای اشاره شده است اما در لایحه شهرداری این موضوع نادیده گرفته شده است و هیچ اثری در این زمینه وجود ندارد.

اعطا ادامه داد: نکته دوم با لایحه اشاره شده این است که در طرح تصویب شده در شورا هیچ اشاره‌ای به موضوع ساختمانهای ناایمن بنلدمرتبه و پرخطر نشده است اما در لایحه به این موضوع اشاره شده و در واقع تعریفی از ساختمانهای پرخطر وجود ندارد.

وی در ادامه از اعضای شورای شهر تهران خواست تا با کلیات این لایحه مخالفت کرده و برای بررسی بیشتر این لایحه به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع داده شود.

در ادامه جلسه محمد سالاری به عنوان یکی از موافقین لایحه تصریح کرد: در ارتباط با بررسی لایحه مدنظر کمیسیون‌های مشترکی تشکیل شد و در فرآیند بررسی مواد لایحه کمیته‌های مشترکی نیز در ۳ کمیسیون عمران، سلامت و شهرسازیی تشکیل شد و در ادامه نیز نظرات و پیشنهادات اعضا اخذ شد.

وی تصریح کرد: البته ما اعتقاد داریم که برخی از دغدغه‌هایی که آقای اعطا در جلسه امروز مطرح کردند باید به لایحه اضافه شود و این در حالی است که ما در فرآیند بررسی لایحه از ایشان و همچنین کارشناسان وی دعوت کردیم تا در جلسه حضور پیدا کنند اما متأسفانه در این جلسه حاضر نشدند.

وی از اعضای شورای شهر تهران خواست تا موافقیت خود را با لایحه اشاره شده اعلام کنند چرا که اگر به کلیات لایحه رأی داده نشود، لایحه منتفی می‌شود.

احمد مسجدجامعی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز ضمن مخالفت با کلیات لایحه گفت: به نظر می‌رسد برای بررسی بیشتر پیشنهادات این لایحه به کمیسیون‌ها برگردانده شود.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نیز در موافقت با لایحه اشاره شده گفت: ساعتها چند کمیسیون شورای شهر تهران جلسه برگزار کرده‌اند و قطعاً اگر عزیزان پیشنهادی را دارند می‌توان آنها را در صحن شورا بررسی کرد و در واقع بازگشت این لایحه قابل قبول نیست. در نهایت اعضای شورای شهر تهران با ۱۰ رأی به برگشت لایحه اشاره شده به شهرداری تهران موافقت کردند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • سیامک IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
    0 0
    خود اقایان اصلاح طلبان در مناطق ناایمن نیستند هر بلایی هم بسر ملت امد که امد اتفاق می افتد اقای هاشمی سرش بسلامت . ایکاش دستمان میشکست هنگام رای دادن به این عناصر اشراف طلب

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس