کد خبر 963554
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹
هراس در خانه بازماندگان جنایت/ روایتی از محل زندگی خانواده میترا استاد

حکایت قتل یک زن در میان است اما آنچه مطرح نمی‌شود آن است که مقتول کیست؟ بیشتر از آنچه باید در مورد مقتول پژوهش شود، همه گفته‌ها در مورد قاتل است و حزب و جناحش. حتی حامیان حقوق زنان نیز در مورد این پرونده سکوت پیشه کرده‌اند.

به گزارش مشرق، با گذشت پنج روز از حادثه پر سر و صدای پایتخت، که در آن محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران با سلاح گرم همسر دومش را به قتل رساند، روزنامه «صبح نو» با انتشار گزارشی در این باره نوشت:

بیشتر بخوانید:

به‌دنبال خانه یکی از وابستگان میترا استاد، همسر مقتول شهردار اسبق تهران، کوچه پس‌کوچه‌های محله ستارخان را بالا و پایین می روم. زیر آفتاب ظهر رمضان آدرسی در دست دارم که می گویند نشان خانه برادر مقتول است و اکنون والدین و فرزند میترا در آنجا ساکن هستند اما در کوچه نشانی از پرچم سیاه یا پارچه‌نوشته‌ای برای تسلیت نیست. کوچه در سکوتی مرموز فرورفته؛ زنگ خانه را که می‌زنم، پسرکی ریزجثه با لباسی سیاه بر بالکن خانه‌ای قدیمی ظاهر می‌شود؛ او مهیار است، فرزند میترای مقتول!

آفتاب ظهر روزهای آخر ماه رمضان سایه خود را روی کوچه محله ستارخان انداخته است، اهل محل در خانه‌هایشان هستند و رفت‌وآمدی نیست، به‌دنبال یافتن یک سؤال به این کوچه آمده‌ام: میترا استاد که بود؟

زنی کشته می‌شود، مردی اعتراف به قتل می‌کند؛ علت اختلاف زناشویی است! تا اینجای قصه همه چیز شبیه ده‌ها خبری است که روزانه در صفحه‌های حوادث رسانه‌های دنیا می‌خوانیم اما پیشینه مرد داستان ما یک تفاوت اصلی با سایر داستان‌های واقعی دیگر دارد که سرنوشت پرونده و اطلاع‌رسانی آن را تغییر می‌دهد؛ مرد داستان ما یک سیاستمدار مشهور است! حالا داستان قتل همسر دوم شهردار اسبق پایتخت و وزیر اسبق آموزش‌وپرورش سال‌های دور کشور، دهان به دهان می‌چرخد. رسانه‌ای نمانده که خطی بر این ماجرا ننوشته باشد. فضای مجازی پر شده است از هشتگ نجفی و قتل همسر وی؛ اما آنچه منتشر می‌شود بسیار متفاوت‌تر است از آنچه برای هزاران زن مقتول دیگر نوشته می‌شود. درحالی تمامی رسانه‌ها از نجفی و قتل همسر دومش می‌گویند که روز به روز موضوع اصلی که همان مقتول است بیشتر در هاله‌ای از ابهام فرو می‌رود و این سؤال باقی می‌ماند که میترا استاد که بود و چرا کشته شد؟

پرچم عزایت کجاست؟

آدرس را بار دیگر مرور می‌کنم؛ تابلوی کوچه درست است اما هیچ نشانه‌ای از عزادار بودن خانواده‌ای وجود ندارد. مرسوم است که برای هر متوفی مجلس ختمی گرفته می‌شود و پرچم سیاهی به در خانه‌اش می‌زنند. براساس تقویم و رسوم باید مجلس ختم را روز گذشته برگزار می‌کردند اما خبری از مجلس ختم نیست.

پلاک خانه را ندارم، چندین بار کوچه را بالا و پایین می‌روم تا بتوانم نشانی از خانواده مقتول بیابم. پیرزنی از خانه‌ای بیرون می‌آید، از او می‌پرسم که آیا خانواده استاد را می‌شناسی اما او سر تکان می‌دهد. می‌گویم این چند روز عزاداری و تشییع جنازه‌ای در کوچه بوده است؟ باز می‌گوید نه! می‌پرسم در این هفته رفت‌وآمد بیشتری در کوچه نبوده است؟ این بار ناامیدم نمی‌کند و با انگشت آپارتمانی قدیمی را نشان می‌دهد و می‌گوید: چند روزی است که افرادی در این خانه رفت‌وآمد دارند، شاید صاحب نشانی، آنجا باشد.

دنیایی معمولی مثل دنیای من و تو!

از دیدن خانه تعجب می‌کنم. در این روزها آن‌قدر از برج لاکچری و ماشین لکسوس نجفی و مهریه ۱۳۶۲ سکه‌ای مقتول و مطالبات و خواسته‌هایش در رسانه‌ها شنیده‌ام که دیدن این آپارتمان ساده و قدیمی برایم عجیب است. نمی‌دانم استاد در کدام واحد آپارتمان ساکن بوده؛ برای همین تک‌تک زنگ‌های آپارتمان را می‌فشارم. پسرک لاغر اندامی بر بالکن یکی از خانه‌ها ظاهر می‌شود، چهره‌اش را این روزها زیاد دیده‌ام. بدون شک مهیار است پسر میترا، همان زن جوان و مقتول.

یکی از همسایه‌ها در ورودی آپارتمان را برایم باز می‌کند، در محوطه آپارتمان هم نه پرچم سیاهی زده‌اند و نه پیام تسلیتی از هیچ وابسته و همکاری آمده است و نه حتی شاخه گلی برای تسلیت خانه‌شان را مزین کرده.

پشت درهای بسته کیست؟

به نظرم بالکنی که مهیار روی آن بود، طبقه دوم است، پس در خانه دوم را می‌زنم، همسایه‌ای خواب‌آلود در را باز می‌کند و آهسته می‌گوید، طبقه بالا و در را به رویم می‌بندد. به طبقه سوم می‌رسم، دو در یکی باز و یکی بسته روبه‌رویم است. گمان می‌کنم در سمت چپ را به استقبال من باز کرده‌اند. وارد که می‌شوم چند لیوان یک بار مصرف و یک پارچ آب را روی میز پذیرایی می‌بینم. به خیالم این‌ها را در استقبال من گذاشته‌اند اما چند لحظه‌ای که صاحب خانه را صدا می‌کنم و جوابی نمی‌شنوم، نگران می‌شوم. هیچ‌کس اینجا نیست و گویا تمام وسایل خانه را برهم زده‌اند. سریع بیرون می‌آیم و زنگ خانه همجوار را می‌فشارم.

مهیار با لباس مشکی در را باز می‌کند. نابالغ‌تر و ریزنقش‌تر از آن تصویری است که رسانه‌ها ترسیم کرده‌اند. سراغ دایی‌اش را می‌گیرم، بی‌آنکه جوابی دهد به طبقه بالا اشاره می‌کند. طبقه بالاتر خانه همسایه است که او هم آرام و با احتیاط با اشاره مرا به طبقه پایین راهنمایی می‌کند.

در حین برگشتن به طبقه سوم، مادر میترا را می‌بینم که شتابان در خانه‌ای که باز بود را می‌بندد و با سرعت به خانه سمت راستی می‌رود و در را پشت سرش قفل می‌کند. گویا می‌ترسد از صحبت کردن. مادر مقتول و مهیار پسر نوجوانش در خانه‌اند اما پذیرای حضورم نمی‌شوند و پاسخی هم درخصوص زمان مراسم ختم نمی‌دهند. در ساختمان آن‌ها هراس موج می‌زند.

نیم ساعتی در ساختمان می‌مانم و از پشت درهای بسته به مادر میترا اطمینان می‌دهم که برای کمک آمده‌ام اما او با دلخوری از من می‌خواهد تا آپارتمان را ترک کنم. به نظر می‌رسد که مادر از چیزی نگران است و گویا با پلیس تماس می‌گیرد تا از ماندنم در آنجا ممانعت کند. مسعود استاد، برادر مقتول هم حاضر به حضور و مصاحبه نمی‌شود. نامه‌ای برایشان می‌گذارم و
خارج می‌شوم.

با این‌حال مسعود، برادر مقتول که خود نیز گویا یکی از کارمندان شهرداری شده است در صفحه اینستاگرامش همزمان با انتشار عکس خواهرش عنوان می‌کند که «به زودی حرف‌های ناگفته‌ات را به گوش همگان می‌رسانم خواهر عزیزم و قول می‌دهم تا انتقامت را از افراد رذل و پستی که دسیسه قتل برایت چیدند، نگیرم از پای نخواهم نشست.» ولی در این روزها هیچ مصاحبه‌ای از این استاد دانشگاه در رشته هوافضا منتشر نمی‌شود.

از ابتدای انتشار خبر و اعتراف به قتل همسر از سوی سیاستمدار کارکشته، انگشت اتهام بسیاری از هم‌حزبان مرد به سوی مقتول نشانه رفت. در رسانه‌ها نوشتند مرد قاتل؛ محمدعلی نجفی، از خانواده‌ای اصیل و دارای هوشی بی‌نظیر است. سپس از سوابق کاری و خدماتش گفتند، از حلم و صبوری‌اش و در نهایت از اینکه او مظلومی است که از سوی همسر دومش آن‌قدر تحت فشار روانی قرار گرفته که عنان اختیار از دست داده و ناچار به قتل شده است.

حکایت قتل یک زن در میان است اما آنچه مطرح نمی‌شود آن است که مقتول کیست؟ بیشتر از آنچه باید در مورد مقتول پژوهش شود، همه گفته‌ها در مورد قاتل است و حزب و جناحش. حتی حامیان حقوق زنان نیز در مورد این پرونده سکوت پیشه کرده‌اند.

تشییع جنازه مقتول نیز داستان غریبانه‌ای دارد؛ بعدازظهر پنجشنبه جسد مقتول در حالی در بهشت سکینه کرج به خاک سپرده شد که پدر و مادرش هنوز برای طرح شکایت به دادسرای جنایی تهران نرفته‌اند و هنوز بخش زیادی از واقعه برای والدین داغدار مقتول پنهان است. او را در قطعه مجاور ۱۰ در بهشت سکینه کرج دفن کردند در حالی که فقط حدود ۴۰ نفر در تشییع جنازه حضور داشتند و البته این سوال به وجود آمد که چرا او را در بهشت زهرای تهران دفن نکردند؟

در این میان تنها کسی که از وابستگان مقتول مصاحبه می‌کند، پدرش است که در پاسخ کوتاهی به یکی از خبرنگاران گفته است: «میترا فرزند بزرگم بود و خبر مرگش، کمرم را شکست. من وقتی خبر را شنیدم شوکه شدم چون در همه این مدت از چیزی خبر نداشتم. حتی نمی‌دانستم که دخترم با شوهرش دچار مشکل و اختلاف شده است. من در شهرمان بودم که فرزندانم زنگ زدند و گفتند که دخترم توسط شوهرش به قتل رسیده است. حالا هم کاری به شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی و چیزهایی که می‌گویند، ندارم. همه‌چیز دست قانون است و ما هم همه‌چیز را به قانون می‌سپاریم.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  من نميدانم چه كسي از نجفي تست هوش گرفته كه دائم بر باهوش بودنش تاكيد است وزارت كردنش كه چنگي به دل نميزد در شهرداري هم هنري به خرج نداد حتي تنوانست زندگي خانوادگي اش را حفظ كند در حاليكه خيلي از مردان با هوش متوسط زندگي موفق تري دارند!! در ضمن جايي خواندم مردان باهوش هرگز به همسرانشان خيانت نميكنند! در ضمن متن بالا نشان ميدهد خانواده مقتول بدجور تهديد شده و تحت فشارند تا جاييكه براي عزيزشان عزاداري هم نميكنند
  • سحر ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
   54 11
   اصلا ایکیوسان باشه اصلا ابن سینا باشه اصلا انیشتین باشه هرکی میخواد باشه اما ادم کشته پس باید محاکمه بشه
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  26 9
  خدایا بداد بنده های بز زر وزور خودت برس.
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  33 26
  این خانواده قبل از هر چیز از امثال این خبرنگاران واهمه دارند! رفتم ستارخان، بالا رفتم، پایین رفتم، برای کمک؟ آمده ام!! آقا جان یا خانم محترم! انگشت مکن رنجه به در کوفتن کس .... نجفی قاتل است و باید قصاص شود ، اما شما فکر کردی کسی که پشت به تمام سوابق خود کرده و اینطور صریح دست به جنایت میزند چرا و چگونه به این حد از استیصال رسیده است؟ آیا نجفی نمیتوانست از هزار راه دیگر برای قتل و به دام نیفتادن استفاده کند؟
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  35 42
  اینم سزای زن دوم شدنه اگه زن دوم نبود شاید مردم حقو بهش میدادن ولی الان موضوع فرق میکنه
  • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
   10 34
   بله رن دوم بودن منفوره!اما بيشتر مردم از عكسهاي مشمئز كننده و وقيحانه اين دو نفر كه يك سال دست به دست ميشد عصباني اند و هرچند ناجوانمردانه و بي دليل كشته شده اما ملت دلشون خنك شده هم ازاينكه زنه مرده و هم اينكه نجفي گرفتار شده
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  36 10
  چه رمان غم انگیز و گربه داری بخصوص قسمت پرچم عزابت را کجا است ویا پشت درهای بسته
  • متین IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
   9 4
   برای طرز نگاه شما متاسفم
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  34 18
  دنیا همینه اگه موضوع بر عکس میشد و نجفی کشته میشد می دیدید که رسانه ها و مسولین چه قشقلقی بپا می کردند و چه مراسمات گزافی می گرفتند حالا بنده خدا هیچ کس ندارد نه کسی پیام تسلیت داده به حتی فرزندش که ان خانم به جفا و ظلم گشته شده و نه هیچ و نه هیچ مسولی عکس سلفی گرفته دنیا همینه واقعا خاک بر سر دتیا و زندگانی دنیا که مردن هم پارتی میخواد حتی هیچ مسولی به بچهش هم تسلیت نگفته اون که تقصیری ندارد عاقبت کار همینه ضعیف و بی کس باشی
 • شریف زاده IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  35 14
  وقتی زر و زور و تزویر با هم گره بخورند. حقایق وارونه می شوند و قاتل جای مقتول می نشیند و مقتول جای قاتل . چه روزگاری غریبی است. داستان مظلومیت هایی که حتی اجازه اظهار نظر را پیدا نمی کنند. جامعه حق جوی دیروز ایران ، امروز به کجا می رود. چرا باید مظلوم ، مظلومانه مظلومیت خود را نتواند داد بزند. چون رسانه ندارد. برای وارونه جلوه دادن حقایق ، هیاهو لازم است و زمینه اش داشتن بوق ، صوت ، کتابت. که همه برای قاتل فراهم است. اما برای مقتول کتابت انواع و اقسام تهمت ، افتراو....!!!؟؟؟؟
 • مانی IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  42 16
  فقط اعدام سزای عوضی هاست
 • ناشناس IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  27 12
  چرا ریز نقش پسره هیکلش از نجفی و مادرش تو سیزده سالگی بزرگتر بود نژاد کرمانشاهی ریز نقش نداره عینکت را عوض کنه
  • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
   8 7
   در كرمانشاهي بودنش ترديد است چون فرزند خوانده مقتول بوده نه فرزند واقعي
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  56 13
  مسعود بردار میترا استاد گویا به تازگی کارمند شهرداری شده منظورشون در دوران نجفی .....واقعا توی این کشور چه خبره ...بجه های نابغه دانشگاه شریف وتهران وغیره بیکارند ایشان به خاطر خواهرش جذب شهرداری شده خونه اش ستارخان هست ..چطوری یک زن مطلقه بایک بچه ..به شهردار تهران نزدیک میشه بهترین امکانات هم نصیبش میشه وچندین نفر به خاطر میترا استاد جذب شهرداری می شوند باید بررسی شود چندین نفر به این شکل جذب شهردای شدند مهریه یک زن مطلقه.بایک بچه ۱۳۶۲سکه هست ..یه خونه بهترین جای تهران ...اقای نجفی وهم قطارانشون .. نتیجه خیانت به ملت .زدوبند ورانت ..همین میشه
  • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
   13 6
   برو بابا متو هم‌حسود
  • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
   6 21
   زن ها قربانی هوسبازی و شهوترانی ایم اصحاب بیشرف قدرت طلب شدن اونوقت شما دنبال این هستی زن بینوا رو مقصر جلوه بدی؟ تف بر بیشرفی
 • م-ا-ی IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  26 22
  اصلاح طلبان عواملی دارند که در مواقع مختلف نقش نوچه و بازیچه و اخلال در نظم عمومی و ایجاد جو روانی را ایفا می کنند ومسلما هرکس باشد به تمام این زوایا می اندسشد و به خود اجازه نمی دهد که بی محابا حرفی بزند و اقدامی در خور انجام بدهد که در این وا نفسا باید اول خود را ثابت کند و بعد ادعایی داشته باشد که اینهم در میان گرگان اصلاحات محال بنظر می اید
 • م-ا-ی IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  16 13
  اصلاح طلبان عواملی دارند که در مواقع مختلف نقش نوچه و بازیچه و اخلال در نظم عمومی و ایجاد جو روانی را ایفا می کنند ومسلما هرکس باشد به تمام این زوایا می اندسشد و به خود اجازه نمی دهد که بی محابا حرفی بزند و اقدامی در خور انجام بدهد که در این وا نفسا باید اول خود را ثابت کند و بعد ادعایی داشته باشد که اینهم در میان گرگان اصلاحات محال بنظر می اید
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  10 17
  قطعا برادرمرحومه آرام نبایدبنشیند چون جق گرفتنی است وهوشش هم ازنجفی بالاتره وفکرنکنم ازتهدیدات نوچه های قاتل بترسه
  • IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
   2 2
   بله بله گرفتنی است
 • مجید IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  13 18
  مسئولان پر ادعا کجایین.اعدامش کنید.بخدا قسم اگه اعدام نکننش از خدمت انصراف میدهم و نان خانواده ام را حتی با کارگری که شده تامین میکنم
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  14 15
  اعدام قاتل تسلی خاطر بازماندگان خواهد بود ان شاالله
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  13 8
  1362 سکه مهریه واقعا که آقای نجفی چقدر وضعش توپه اون مرحومه هم دندون طمعش گرد بوده
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  22 7
  اون موقع که برادره استخدام شهرداری شده بود صداش در نمیومد حالا میگه افشا میکنم
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  10 7
  بازم پارتی بازی برادرش رو برده بوده تو شهرداری
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  5 4
  مگه نگفتن این پسر میترا استاد نیست و فرزند خوندشه ؟
  • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
   5 1
   پسر خود میتراست ولی چون گفتن نجفی دختر خوانده داشته الان میخوان بگن اون پسر هم واقعی نیست و نمیتونه درباره ی مرگ‌مادرش نظری بده
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  7 8
  نجفی رو باید در ملأ عام اعدام کنند . فقط اعدام
  • IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
   3 2
   بیچاره، نجفی مگه قاتله آخه...یه‌کم منطقی تر به قضیه نگاه کنید میفهمید
 • محسن IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  3 0
  مشرقی های عزیز! بعید می دانم شما این قدر ساده باشید که این ماجرا را تا این حد ساده و پیش پا افتاده تلقی کنید. پس لطفاً مخاطبانتان را هم احمق فرض نکنید و به شعورِ خلایق توهین نکنید.
 • نازنین IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۶
  0 2
  حق جفت شون مرگ هم زنی که بی اجازه وارد زندگی یکی دیگه میشه وهم مردی که خیانت میکنه به همسر اولش باید هم رسوا شوند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس