سعدالله زارعی نمایه

در روز شانزدهم جنگ ۳۳ روزه، یک موسسه اسرائیلی از یهودی‌های ساکن فلسطین نظرسنجی کرد و ۵۲ درصد اعلام کردند که باید این جنگ پایان یابد و ما نمی‌توانیم در مقابل حزب‌الله مقاوم کنیم.

به گزارش مشرق، سعدالله زارعی، کارشناس مسائل غرب آسیا، پیش از خطبه‌های نمازجمعه امروز (۱۰ خرداد) تهران، با اشاره به طرح‌های نجات اسرائیل از ابتدا تا کنون گفت: با شکست مواجه شدند و درباره آن‌ها اعتراف وجود دارد و این به واسطه روز قدس است.

وی با بیان اینکه روز قدس، خون جوشانی شد که در رگ تک تک فلسطینی‌ها جریان یافت، تصریح کرد: راه افتادن انتفاضه‌های اول، دوم، سوم و انتفاضه بازگشت که امروز در جریان است و ۱۶ ماه از آغاز آن می‌گذرد، شکل‌گیری گروه‌های فلسطینی، حماس، جهاد اسلامی، تشکیل ده‌ها گردان رزمنده فلسطینی شامل قسام، قدس، فتح و گردان‌های مقاومت ملی فلسطین از نتایج روز قدس است.

بیشتر بخوانید:

فلسطین مامنی برای مسلمانان، مسیحیان و یهودیان خواهد شد

جلیلی: «معامله قرن» به دنبال اهداف اقتصادی است

زارعی ادامه داد: علاوه بر این، در جهان اسلام هم همانطور که حضرت امام درخواست کردند، روز قدس منشاء تحولات بزرگی شد. امروز تمام کشورهای منطقه دارای گردان‌های رزمی هستند، تصریح کرد: هدف اول همه آنها آزادی قدس و محور رژیم صهیونیستی است.

وی با اشاره تأثیر جنگ ۳۳ روزه حزب‌الله لبنان و رژیم صهیونیستی گفت: قبل از این جنگ، اسرائیلی‌ها هر وقت وارد جنگی می‌شدند، با ضربه نظامی آن جنگ را به پایان می‌رساندند اما از آن زمان به بعد آن‌ها در هر جنگی ناگزیر شدند از طریق سیاسی و با توسل به دیگران جنگ را به پایان برسانند و این نشان‌دهنده ضعف بزرگی است که روز قدس بر پیکره این رژیم وارد کرده است.

کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه بعد از جنگ ۳۳ روزه شکاف‌های بزرگی در جامعه صهیونیستی پدید آمده، گفت: این شکاف تا امروز ادمه دارد تا جایی که انتخاباتی را که دو ماه پیش برگزار کردند و مجلسی را تشکیل دادند، امروز ناگزیر شدند به خاطر اختلافات شدید داخلی، مجلس دوماهه را منحل کنند و انتخابات جدیدی را برگزار کنند.

زارعی خاطرنشان کرد: در روز شانزدهم جنگ ۳۳ روزه، یک موسسه اسرائیلی از یهودی‌های ساکن فلسطین نظرسنجی کرد و ۵۲ درصد اعلام کردند که باید این جنگ پایان یابد و ما نمی‌توانیم در مقابل حزب‌الله مقاومت کنیم و این تبدیل به یک مسئله اساسی و امنیتی شد.

وی با اشاره به مقاله یکی از مقامات سیاسی- رسانه‌ای اسرائیل در روز سوم جنگ ۳۳ روزه در روزنامه اسرائیلی «یدعوت احارانوت» گفت: او، جنگ ۳۳ روزه را به‌عنوان مرحله آموزشی حکومت و همبستگی اجتماعی مطرح کرده و نوشته بود، تمام خاورمیانه به دقت می‌نگرند و می‌پرسند که آیا سید حسن نصرالله، صاحب نظریه اسرائیل خانه عنکبوتی، حق می‌گوید؟ و آیا جامعه اسرائیل ضعیف شده و نرمش به خرج می‌دهد؟

زارعی ادامه داد: این فرد در ادامه نوشته بود که حزب‌الله باید با شکست قاطع و نابودی کامل از معرکه خارج شود به طوری که بعد از این نتواند به مرز نزدیک شود. انبار موشک‌هایشان باید نابود شود و تهدید حزب‌الله از بین برود. همچنین باید نصرالله کشته شود؛ هدف نصرالله است و اگر او را نابود نکنیم، مردم کشورهای عربی حاکمان خود را ساقط می‌کنند و با بیش از ۱۰۰ میلیون نصرالله روبه‌رو خواهیم شد.

کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه در پایان جنگ ۳۳ روزه «یدعوت احارانوت» نوشت پایداری مردان حزب‌الله بزرگترین تهدید در برابر اسرائیل است، افزود: در ادامه مقاله مورد نظر آمده است که در این اوضاع اسرائیل ناگزیر شد جنگ را پایان دهد و سیاست نرم را در برابر حزب‌الله پیش بگیرد.

زارعی با بیان اینکه جنگ ۳۳ روزه اولین جنگی بود که از طریق سیاسی پایان یافت، ادامه داد: اسرائیل در برابر حزب‌الله ناگزیر شد دائماً خطوط قرمز را تغییر دهد. یک روز می‌گفت رسیدن موشک‌های بالستیک به لبنان خط قرمز ما است. بعد که لبنان پر شد از موشک‌های بالستیک، گفتند که خط قرمز ما بهم خوردن توازن نظامی- امنیتی به ضرر اسرائیل است، بعد گفتند خط قرمز ما موشک‌های نقطه زن حزب‌الله است و امروز که حزب‌الله به هزاران موشک نقطه‌زن مجهز است، می‌گوید خط قرمز ما تولید سلاح بالستیک در لبنان است.

وی تصریح کرد: باید بگوییم رژیم صهیونیستی ناگزیر است در مقابل مقاومت منطقه قدم به قدم عقب‌نشینی کند و محو و نابودی خودش را نظاره کند.

زارعی با بیان اینکه روند تحولات منطقه به ما می‌گوید اسرائیلی‌ها با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو هستند، تصریح کرد: تضعیف موقعیت آمریکا در منطقه، تضعیف سازشکارانی مثل عربستان، شکل‌گیری جبهه مقاومت در بخش اعظم منطقه، اقتدار سیاسی و نظامی و امنیتی ایران و… نشانه‌ها و عواملی است که موقعیت اسرائیل را هر روز در وضعیت تیره و تار قرار داده است.

وی ادامه داد: زمینه‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای محو اسرائیل فراهم شده و سخن مقام معظّم رهبری در ۱۸ شهریور ۹۴ مبنی بر اینکه تا ۲۵ سال دیگر به توفیق الهی چیزی به نام رژیم صهیونیستی وجود نخواهد داشت، قطعاً تحقق پیدا می‌کند.

زارعی ادامه داد: از طرف شما مردم روزه‌دار به اسرائیلی‌ها می‌گویم بدانید این پیشگویی رهبر انقلاب، میوه راهبردیِ کلان جمهوری اسلامی در مبارزه علنی با رژیم صهیونیستی است و یک سخن نیست؛ بلکه یک استراتژی است که برا اساس آن، عمل وجود دارد.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اعتراف یک مقام صهیونیستی آمریکایی که سال‌ها سکان وزارت‌خارجه این کشور را برعهده داشته درباره محو اسرائیل گفت: او در کتاب نظام جهانی می‌نویسد که امکان استمرار دولت اسرائیل وجود ندارد و ممکن است تا سال ۲۰۲۵ - زودتر از زمانی که رهبر انقلاب مشخص کرده‌اند- از بین برود.

زارعی با بیان اینکه هر روز شاهد نشاط بیشتر و وحدت بیشتر در بین فلسطینی‌ها برای رسیدن به اهداف و آرمان‌های خود هستیم، به طرح معامله قرن اشاره کرد و گفت: این طرح، سرنوشتی بیشتر از سرنوشت ۲۰ طرح نجات اسرائیل از کمپ دیوید تا کنون، پیدا نخواهد کرد.

وی افزود: اگر در طرح‌های گذشته آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها، اسرائیلی‌ها و جبهه سازشکار نتوانستند این مسئله محو فلسطین را به نتیجه برسانند در حالی که آنها قوی تر و ما ضعیف‌تر بودیم، امروز که جبهه آمریکا از هم پاشیده، عربستان درگیر جنگی است که نمی‌تواند کمر راست کند. اسرائیل درگیر انواع بحران‌ها است و اروپایی‌ها به حاشیه رفته‌اند. امروز امکانات آنها برای تحقق طرحی به نام معامله قرن از همیشه کم‌تر است.

زارعی با بیان اینکه چند سؤال درباره معامله قرن وجود دارد، گفت: اول اینکه چرا این طرح علی‌رغم اینکه دو سال است از آن حرف زده می‌شود محرمانه مانده و متن مذاکرات منتشر نمی‌شود.

وی ادامه داد: این از دو موضوع حکایت می‌کند. اول اینکه این بار، شیاطین طرحی پیچیده‌تر در پیش گرفته‌اند و در روش‌های گذشته تجدید نظر کرده‌اند و به همین دلیل بیداری بیشتر و دقت بیشتر مسلمانان را طلب می‌کند. موضوع دوم هم اینکه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و رژیم‌های وابسته‌ای مثل عربستان نگرانند که با افشای جزئیات، این طرح در نطفه خفه شود و نتواند به جایی برسد.

زارعی با بیان اینکه معامله قرن، مبادله زمین است و در ادمه طرح خاورمیانه جدید آمریکاست، تصریح کرد: این طرح اگر به نتیجه برسد که نخواهد رسید، مقدمات تجزیه کشورهای منطقه که خارج از این طرح هستند را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: در اینجا آمریکایی‌ها با ریاکاری برای اینکه در این طرح خیانت‌بار که بر مبنای محو فلسطین در حلقوم کثیف اسرائیل است سرپوش بگذارند، مسئله اقتصاد را مطرح می‌کنند؛ یعنی مسئله صلح در برابر رفاه. تئوری جدیدی را در دستور قرار داده‌اند و مبالغی پول از جیب قارون‌ها مستکبر و در عین حال ذلیل منطقه وسط گذاشته‌اند.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: چهل میلیارد دلار توسط عربستان و بیست میلیارد دلار توسط امارات روی میز گذاشته شده و به فلسطینی‌هایی که یک پارچه با این طرح مخالف هستند می‌گویند اگر به سمت این طرح بیایید، محرومیت شصت هفتاد ساله شما و این گرفتاری‌هایی که در اردوگاه‌ها دارید حل می‌شود و برای شما رفاه تأمین می‌کنیم.

زارعی تصریح کرد: همه باید بدانند مسئله اقتصادی و رفاه فلسطینی‌ها و حل مشکلات مالی آن‌ها مطرح نیست و مسئله تغییر ژئوپولیتیک منطقه در میان است و باید با حساسیت تمام مواجه شود. معامله قرن، طرح مبادله زمین و معامله اراضی است؛ یعنی نقشه جدید برای منطقه؛ و مسلمانان باید حساس باشند.

وی با بیان اینکه کسی گمان نکند معامله قرن طرحی است برای فلسطینی‌ها، اسرائیلی‌ها، اردنی‌ها، سعودی‌ها، مصری‌ها و اماراتی‌ها، تصریح کرد: این طرح گام اول توطئه و فتنه‌ای است که برای به نتیجه رساندن طرح خاورمیانه جدید که زمان بوش فتنه‌گر مطرح شد. البته این یک خواب کودکانه‌ای است که این‌ها دیده‌اند و توجه ندارد که امروز در منطقه و محیط فلسطین، عناصری به صحنه آمده‌اند که اجازه تحقق آن را نمی‌دهند.

زارعی خطاب به جبهه استکبار گفت: مگر شما نمی‌دانید حماس در حال مجهز شدن به موشک‌های نقطه زن است؛ مگر در همین جنگ دو روزه اخیر، به شمال دیمونای شما شلیک نکرد؟ مگر نمی‌دانید شیران حزب‌الله آماده فتح جلیل شمالی هستند و مگر نمی‌دانید گردان‌های افغانی، پاکستانی، ایرانی، عراقی، سوری و لبنانی محیط رژیم صهیونیستی را محاصره کرده‌اند؟ این شرایط اجازه نخواهد داد هیچ فتنه‌ای به نتیجه برسد.

کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: هر طرحی در منطقه که امریکا محور آن باشد قطعاً محکوم به شکست است. اگر باور ندارید به تجربه نگاه کنید. بیست سال تاریخ منطقه را مرور کنید تا شکست آمریکا را در هر طرحی مشاهده کنید.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • RO ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  1 12
  خوب اما کافی نبود
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  13 2
  جواب صهیونیست ها کوبنده و قوی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس