کد خبر 963031
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶
میترا استاد - محمد علی نجفی

حوالی ظهر روز سه شنبه هفتم خردادماه خبر قتل میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی در فضای مجازی پیچید. از آن لحظه تاکنون حجم وسیعی از خبر و تحلیل پیرامون این اتفاق تولید و منتشر شده است.

به گزارش مشرق، گروهی تلاش کردند تا انگیزه قتل را بیابند، زیرا به زعم این گروه اگر چه انگیزه قتل به لحاظ حقوقی جز در مواردی خاص به اقدام قاتل مشروعیت نمی‌بخشد، اما به لحاظ روانی یا اخلاقی می‌تواند آن را موجه و باورپذیر کند. چنانکه یکی از اولین انگیزه‌های طرح شده مسائل ارتباطات خارج از قوانین بود تا قتل را یک قتل ناموسی جلوه دهد. اتهامی که اگر با اثبات حقوقی همراه باشد مشروع و اگر همراه نباشد حداقل به لحاظ اخلاقی در یک جامعه مردسالار پذیرفته شده است.

مورد دیگر همکاری میترا استاد با نهادهای امنیتی ذکر شده است. لوییز مامفورد در کتاب «فرهنگ شهری» معتقد است همه ما انسان‌ها به فضایی برای خلوت و عزلت گزینی نیاز داریم و در غیاب چنین فضایی، «خانه» تبدیل به «سربازخانه» و «شهر» تبدیل به «اردوگاه» می‌شود. امری که در جامعه مدرن به شدت آسیب دیده و از بین رفته تا جایی که مامفورد می‌نویسد: «امروزه، تنزل زندگی باطنی با این حقیقت مشخص می‌شود که تنها مکان مصون از دخالت‌ها، توالت خصوصی است.»

اخبار و حواشی این پرونده را از اینجا بخوانید

بنابراین، تحت نظارت و مراقبت دائم بودن از سوی نهادهای امنیتی می‌تواند دیوانه کننده باشد و فرد را به جنون بکشاند، اما با خود می‌گویم فردی در طراز نجفی چه مسائلی می‌توانسته داشته باشد که اطلاع نهادهای امنیتی از آن برای وی آزاردهنده و خطرآفرین بوده؟ این موضوع زمانی اهمیت می‌یابد که بنا به برخی اخبار که از زبان نجفی نقل شده و خبرنگار یکی از رسانه‌ها نیز تایید کرده، میترا استاد تصمیم داشته با رسانه‌ها مصاحبه کرده و «اسرار» زندگی نجفی را برملا کند. این مرد آرام و با اخلاق دنیای سیاست چه «اسراری» داشته که نگران فاش شدن آنها بوده؟ «اسراری» آن قدر مهم که می‌تواند انگیزه یک قتل قرار گیرد؟

انگیزه‌های دیگری نیز مطرح شده که در مجموع نشان می‌دهد کار «انگیزه یابی» به نتیجه مطلوب نرسیده است، زیرا پیش فرض اساسی «انگیزه یابان» این است که رفتار انسان‌ها دست کم برای خودشان «منطقی» می‌نماید و افراد برای هر اقدامی نیازمند آنند که انگیزه‌هایشان عمل آنها را «به اندازه کافی» موجه جلوه دهد. مهم‌تر اینکه به سبب اشتراک در انسان بودن، انگیزه افراد باید برای دیگران هم قابل فهم باشد. پیش فرض‌هایی که به نظر می‌رسد محل چون و چرا باشند و با دیده تردید باید به آن‌ها نگریست.

بیشتر بخوانید:

پدر"میترا استاد"همسر مقتول نجفی کیست؟

اعترافات نجفی جلوی دوربین در کمال آرامش! +عکس

طیف دیگری از تحلیل‌ها با روانشناسی‌گرایی تلاش کردند تا با مرکزیت نجفی در مقام مرد موجهی که در کشاکش مشکلات خانوادگی و رهاشدگی از سوی دوستان و فشارهای دیگر به مرز فروپاشی رسیده است، به ما یادآوری کنند که چه قدر انسان‌ها موجودات شکننده و آسیب پذیری هستند و به جامعه درس‌های اخلاقی بدهند که فی المثل «دوستانتان را به وقت سختی‌ها رها نکنید» یا «درون هر یک از ما قاتلی، تبه کاری نهفته است و مراقب باشید که بیدارش نکنید» و الی آخر. اشکال این تحلیل‌ها در آن است که هرچه پیش فرض «انگیزه یابان» مبتنی بر منطقی عمل کردن انسان‌هاست، اینان بر «غیرعقلانی» بودن کنش‌های افراد و اسیر بودن انسان‌ها در مجموعه‌ای از احساسات و عواطف غیرقابل کنترل تاکید می‌کنند. تاکیدی که در بعد سیاسی می‌تواند موجب افزایش کنترل سیاسی، اجتماعی شهروندان گردد.

گروه دیگری نیز تلاش می‌کنند تا با توجه به جایگاه نجفی در سپهر سیاست ایران، به جنبه‌های سیاسی این حادثه بنگرند که این گروه را می‌توان به موافقان و مخالفان نجفی تقسیم کرد. دسته‌ای به مخالفان هشدار می‌دهند که فشارها و تنگناهای سیاسی و ایدئولوژیک باعث این فاجعه شد و از این اتفاق علیه اصلاح طلبان استفاده نکنید و دسته‌ای دیگر که اقدام نجفی را «شلیک به قلب اصلاحات» می‌دانند و در پی صید ماهی مراد خود از این آب گل آلودند.

اخبار و حواشی این پرونده را از اینجا بخوانید

اما هیچکس صدای میترا استاد را نشنید و اصولاً به او و جنازه خاموشش اجازه سخن گفتن داده نشد. او که با ازدواجش «همسر دوم آقای نجفی» شده بود، در مرگش نیز «همسر دوم آقای نجفی» ماند. در واقع آنچه نادیده گرفته شد مردسالاری حاکم در پیوند با ابزار و اشکال مدرنیسم است که به سرکوب زنان مشروعیت می‌بخشد. چیزی که «هشام شرابی» (۲۰۰۵-۱۹۲۷) متفکر عرب، از آن به عنوان «پدرسالاری جدید» یاد می‌کند و معتقد است که این پدرسالاری از سنت و گذشته به جوامع فعلی رسیده است، اما در دوران مدرن شکل جدیدی به خود گرفته و نتیجه آن فلج‌شدن کامل جوامع عربی است که در بازگشت‌های دائمی به گذشته، شکست‌های پی‌درپی و فروپاشی درونی جامعه تجلی می‌یابد.

شرابی می‌گوید اگرچه پدرسالاری نقاب مدرنیته به چهره زده است، اما در واقع فقط یک مدرنیته معیوب، ناقص، دروغین و کمیک است. «پدرسالاری جدید»، نه سنتی است و نه مدرن. ترکیبی بد و فاجعه‌بار از این دو است که فقط بدی‌ها و مصائب آن‌ها را دارد.

اگر درچارچوب نظری هشام شرابی و با استمداد از مفهوم «پدرسالاری جدید» به جامعه ایران بنگریم و مسئله ازدواج نجفی با میترا استاد و قتل وی را مورد مطالعه قرار دهیم، آنگاه این وجه کمیک و دروغین مدرنیته ایرانی که همچون پوستی بر باطن سنتی ما کشیده شده به وضوح در «ازدواج دوم» فارغ‌التحصیل MIT، استاد دانشگاه، وزیر علوم و آموزش و پرورش و فعال سیاسی «اصلاح طلب» نمایان است؛ همچنان که، آن وجه تراژیک در قتل میترا استاد به نمایش درآمد.

«پدرسالاری جدید» و مدرنیته معیوب ایرانی خود را در این فروپاشی درونی جامعه، آنگاه که تقریباً همه با نجفی «قاتل» ابراز همدردی می‌کنند و با تحلیل‌هایشان در پی «مشروعیت» بخشی به اقدام وی هستند، متجلی می‌شود. آن چیزی که رفتار محمدعلی نجفی و میترا استاد را قابل فهم می‌کند و باید همه ما به آن توجه کنیم همین «پدرسالاری جدید» است که خود را در نهادها و رفتارهای متناقض جامعه ایرانی نشان می‌دهد و شکست‌های پی در پی اجتماعی، سیاسی را برای ما رقم زده است.

اینکه می‌توان در برجی کاملاً مدرن، با امکانات مدرن زندگی کرد و همچنان «همسر دوم» بود یا «همسر دوم» داشت. امری که در نهایت به مردها این امکان را می‌دهد تا اگر زنی ساکت نشد با شلیک چند گلوله ساکتش کنند.

منبع: خبرآنلاین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  16 4
  تیترت اشکال داره تربچه
 • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  16 89
  نجفی خوی ریاست و خودبرتر بینی داره به این حرف زدنش نگاه نکنید چنین افرادی تملک کامل بر زن رو میخوان .‌
 • IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  12 45
  نجفی فکر میکرد میترا هم‌ ، منشی اش هست و باید اطاعت کندحتی با تهدید اسلحه و شلیک و مرگ
 • مهماندار هواپیما IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  13 11
  امامی جاسوس محیط زیست برای اینکه اسرار را افشا نکند خودکشی کرد نجفی برای اینکه اسرار را افشا نکنن خود کشی داد
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  6 5
  خبرآنلاین چیزشعر گفته.
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  10 3
  این ماجرا فقط پوششی مانند ماجرای پلاسکو است و نه بیشتر
 • کریمی IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  17 7
  مهم اینه که الان همه صدای نجفی رو می‌شنوند و هرچه دلش بخاد میگه و مقتول هم دستش کوتاه و...
 • IR ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  1 4
  امیدوارم متوجه باشید با این آسمان و ریسمان بافی ها و پنهان کردن مکروهات در لفافه ای از کلمات بی ربط، زمینه را برای تایید سوء استفاده از مردان سست مایه ای که از حسن قضا به تمکن و تمول رسیده اند فراهم نکنید.
 • IR ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  26 0
  همین که قدری عالمه حرف زدی خوبه؟ باید تمام زوایای پنهان وپیدا بدست اهل دانش وتجربه سپرده تا انگیزه های این قتل بر ملا شود. ولی اگر سیاست بگذارد
 • AE ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  13 5
  استاد رائفی پور به مهناز گفت مثل پری بلنده داره خط میده همه هجوم اوردن که این حرفت حد شرعی داره الان این میترای بدبختو زدن کشتن یکی میگه پرستو یکی میگه فاحشه و هیچ کدوم هم صداشونو در نمیارن اینا خسران دنیا و اخرتن
 • FR ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  3 5
  داستانسرایی بی سر و ته فمینیستی!
 • IR ۰۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  8 0
  این همه بافتی بافتی، آخر سر از وسط انگیزه سیاسی پریدی به بحث مردسالاری و نتیجه گرفتی قتل میترا استاد به خاطر مردسالاری مدرن بوده!؟
 • حمید AE ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  2 6
  اینهم نتیجه پول وجاه وهوی وهوس پرستی مردک جای پدر این دختر نگونبخته خجالتم خوب چیزیست،خانواده میترا گول پول نخورید رضایت بدهید لیاقت این نامرد شهوتران اعدامه،
 • ایرانی IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  4 3
  جامعه ایران پر از این مردان کثیف است و حداقل کار برای مرهم بر زخم زنان مظلوم ایران و مادران فداکار و حمایت از کودکان، اعدام چند باره این مردان حیوان صفت است تا فقط زن را از منظر جنسی نبینند
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  3 6
  هر مشکلی که هم بین نجفی و میترا استاد وجود داشته حق میترا استاد مرگ نبوده و نجفی بدون شک مقصر است و با این مطالب کارش توجیح نمشود
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  8 1
  این مزخرف‌ترین تحلیلی است که در این ایام دیدم. در این متن مفروضات و نتیجه‌گیری نهایی هیچ ربطی به هم نداشت.
 • مریم IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  5 0
  پایان این متن را حذف کنید. بدآموزی داره. چی مینویسد؟!!!!!؟؟
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  1 4
  احسنت احسنت احسنت مطلبی منصفانه . درود.
 • بهرام IR ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  8 0
  نجفی را درک کنیم. ارامش حین بازجویی نشون میده که نجفی تا چه حد تحت فشار روانی بوده شایدم از ترس افشاگری میترا استاد!!! که بعد از قتل٬ اون بار روانی که در اثر ترس از افشاگری بر او سنگینی میکرد با قتل میترا کم شد و او احساس ارامش داشت.
 • شاهرخ IR ۰۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  1 4
  ایول دا...ختم کلوم رو خوب اومدی دا... ایول دا... بند اخری و خوب اومدی دا...قربون کلومت دا...اره تو نمیری باس یحورایی ساکت شون کرد؟. ایول دا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس