دایان فاینستاین - نمایه

خبرنگاران نشریه آمریکایی پولیتیکو می‌گویند هم اطلاعات تماس ظریف را در تلفن همراه فاینستاین دیده‌اند و هم مطلع شده‌اند که این دو چند هفته پیش با یکدیگر شام خورده‌اند.

سرویس جهان مشرق - نشریه «پولیتیکو» روز پنج‌شنبه، ۲ خرداد ۹۸، گزارش داد که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، طی سفر چند هفته قبل خود به آمریکا با «دایان فاینستاین» سناتور دموکرات ایالت کالیفرنیا به صرف شام دیدار کرده است [۱] . این نشریه آمریکایی، پنج‌شنبه هفته گذشته (۲۶ اردیبهشت) نیز نوشته بود فاینستاین در حال قدم زدن در ساختمان کنگره گوشی همراهش را رو به دیگران گرفته است و در صفحه گوشی‌اش صفحه اطلاعات یکی از مخاطبان خاص او توجه رسانه‌ها را جلب کرده است: محمدجواد ظریف [۲] .

خبرنگاران پولیتیکو درباره تماس احتمالی فاینستاین با ظریف می‌گویند خودشان در آسانسور دیده‌اند که صفحه مشخصات ظریف در بخش مخاطبین گوشی فاینستاین باز بوده است. مدیر ارتباطات دفتر فاینستاین در پاسخ به سؤال پولیتیکو درباره این‌که آیا فاینستاین با ظریف تلفنی گفت‌وگو کرده است یا نه، می‌گوید: «من نمی‌توانم درباره افرادی اظهارنظر کنم که خانم سناتور با آن‌ها صحبت می‌کند یا صحبت نمی‌کند.» یک روز پیش از جنجال رسانه‌ای درباره گوشی همراه فاینستاین، این سناتور آمریکایی در بیانیه‌ای گفته بود: «وقتی هر دو طرف به دنبال راه‌حلی برای یک مشکل هستند، جنگ برای حل آن مشکل ضرورت ندارد. من مؤکداً از وزیر خارجه پمپئو می‌خواهم تا با وزیر خارجه ظریف، که می‌دانم خواهان دیدن جنگ با آمریکا نیست، ارتباط برقرار کند [۳]

به نظر می‌آید مسئله تماس تلفنی احتمالی ظریف و فاینستاین اکنون با توجه به افشای دیدار حضوری و شام این دو تحت‌الشعاع قرار گرفته باشد. هرچه باشد، اگر این تماس قبل از شام گرفته شده بود احتمالاً می‌شد آن را به هماهنگی درباره دیدار حضوری نسبت داد، اما ظاهراً تماس تلفنی بعد از دیدار حضوری بوده و بنابراین موضوع آن نمی‌تواند چیز مهمی بوده باشد؛ احتمالاً دو طرف درباره کیفیت غذا با یک‌دیگر مذاکره کرده‌اند. غوغای رسانه‌ای درباره روابط میان ظریف و فاینستاین نیز بعید است چیزی جز «غوغای رسانه‌ای» باشد. گفته می‌شود روابط این دو به سال‌های سال قبل برمی‌گردد؛ زمانی که ظریف نماینده ایران در سازمان ملل بود. در ادامه این گزارش، با زندگی و فعالیت‌های سیاسی دایان فاینستاین و همچنین با مواضع او درباره ایران و روابطش با محمدجواد ظریف بیش‌تر آشنا خواهید شد.

خبرنگاران «پولیتیکو» می‌گویند درون آسانسور اطلاعات تماس ظریف را روی گوشی «دایان فاینستاین» دیده‌اند (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› آیا مقدمات جنگ ایران و آمریکا فراهم است؟

اولین زن یهودی در مجلس سنای آمریکا؛ زندگی شخصی و سوابق سیاسی فاینستاین

«دایان امییِل گلدمن [۴] » ۲۲ ژوئن ۱۹۳۳ (۱ تیر ۱۳۱۲) در شهر سان‌فرانسیسکوی ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد. (نام کامل او اکنون «دایان گلدمن برمن فاینستاین» است که نام‌های «برمن» و «فاینستاین» بعد از ازدواج او با دو شوهر سابقش به انتهای نام او اضافه شدند. نام خانوادگی همسر فعلی فاینستاین، «بلوم» است.) خانواده پدری فاینستاین مهاجران یهودی از لهستان و خانواده مادری‌اش یهودیان آلمانی ساکن سن‌پترزبورگ روسیه بودند و خود فاینستاین هم در خانواده‌ای یهودی بزرگ شد. وی در شهر محل تولدش تحصیلات دبیرستانی را گذراند، اما برای تحصیلات دانشگاهی به استنفورد در همان ایالت کالیفرنیا رفت و سال ۱۹۵۵ مدرک کارشناسی خود را در رشته تاریخ از دانشگاه استنفورد دریافت کرد [۵] . او از همان دوران به مدیریت فعالیت‌های جمعی علاقه نشان داد.

فاینستاین سال ۱۹۶۹ با پیروزی در انتخابات به عضویت شورای نظارت شهر سان‌فرانسیسکو درآمد و ۹ سال در همین سِمت باقی ماند. وی البته در این سال‌ها دو بار در انتخابات شهرداری این شهر نیز شرکت کرد، اما هر دو بار ناموفق بود. فاینستاین در دهه ۱۹۷۰ چندین بار مورد سوءقصد قرار گرفت؛ از جمله یک مرتبه بمبی که لبه پنجره خانه‌اش کار گذاشته بودند منفجر نشد. این سیاستمدار آمریکایی سال ۱۹۷۸ به عنوان رئیس شورای نظارت سان‌فرانسیسکو انتخاب شد و همان سال پس از ترور شهردار این شهر توسط یکی از رقبای سیاسی‌اش، به طور خودکار به شهرداری سان‌فرانسیسکو منصوب شد. وی تا سال ۱۹۸۸ شهردار سان‌فرانسیسکو بود. با این حال، دو سال بعد، تلاش او برای پیروزی در انتخابات فرمان‌داری ایالت کالیفرنیا ناکام ماند.

«دایان فاینستاین» (راست) زمانی که شهردار سان‌فرانسیسکو بود، پروژه خودروهای کابلی این شهر را از نابودی نجات داد (+)

فاینستاین سال ۱۹۹۲ موفق به پیروزی در انتخابات مجلس سنای آمریکا شد و عنوان اولین نماینده زن یهودی در مجلس سنا را به خود اختصاص داد [۶] . این سیاستمدار ۸۵ ساله آمریکایی با پیروزی مجدد در انتخابات مجلس سنا در سال‌های ۱۹۹۴، ۲۰۰۰، ۲۰۰۶، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۸ همچنین پیرترین عضو کنونی مجلس سنا، باسابقه‌ترین سناتور زن در کنگره حاضر و در صورت اتمام دوره کنونی، باسابقه‌ترین سناتور زن در تاریخ آمریکاست. فاینستاین از نظر سیاسی هم رکوردهای متعددی دارد. به عنوان نمونه، وی سال ۲۰۱۲ با کسب ۷.۷۵ میلیون رأی، صاحب بیش‌ترین آرای مردمی در تاریخ انتخابات مجلس سنا شد. خانم فاینستاین تنها سناتور زنی است که ریاست «کمیته قوانین و مدیریت» مجلس سنا و «کمیته ویژه اطلاعات» این مجلس را به عهده داشته است. او همچنین تا کنون تنها زنی است که مسئولیت ریاست مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری را به عهده گرفته است. فاینستاین بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ رئیس کمیته اطلاعات سنا و بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ نایب‌رئیس این کمیته بود. این سناتور آمریکایی در حال حاضر عضو کمیته قضایی مجلس سناست.

«فکر کنم در زندگی قبلی‌ام چینی بوده‌ام»؛ مواضع سیاسی فاینستاین

فاینستاین در اوایل دهه ۱۹۹۰ زمانی که برای تصدی اولین سِمت‌های ایالتی‌اش در انتخابات شرکت کرد، عقایدش به سوی میانه طیف سیاسی در آمریکا متمایل بود. آن زمان ایالت کالیفرنیا نسبتاً محافظه‌کار به حساب می‌آمد. با این حال، با گذشت زمان و همچنان که کالیفرنیا به یکی از دموکرات‌ترین ایالت‌های آمریکا تبدیل شد، فاینستاین نیز بیش‌تر به سمت چپ طیف سیاسی رفت. به عنوان نمونه، اگرچه وی در اولین تبلیغات انتخاباتی‌اش مواضع سفت و سختی در دفاع از مجازات اعدام گرفته و به این ترتیب هم‌حزبی‌های دموکراتش را عصبانی کرده بود، اما اخیراً اعلام کرد که با مجازات اعدام مخالف است [۷] . فاینستاین از طرف‌داران افزایش بودجه نظامی آمریکاست [۸] و به بودجه ۶۷۵ میلیارد دلاری پیشنهادی ترامپ برای سال ۲۰۱۹ رأی مثبت داده است [۹] . این سناتور دموکرات همچنین از حامیان لایحه‌های «پاتریوت [۱۰] » ( USA PATRIOT) و «فیسا [۱۱] » ( FISA) است. لایحه پاتریوت پس از حوادث ۱۱ سپتامبر در کنگره به تصویب رسید و با دادن اختیارات فوق‌العاده گسترده به دولت آمریکا برای جاسوسی از شهروندان این کشور، بسیاری از حقوق اساسی آمریکایی‌ها را صراحتاً نقض می‌کرد. لایحه فیسا نیز به دولت آمریکا اجازه می‌دهد تا از افراد و نهادهای خارجی درون آمریکا جاسوسی کند. فاینستاین حتی پس از آن‌که جاسوسی گسترده آژانس امنیت ملی آمریکا از مقامات خارجی از جمله متحدان آمریکا و همچنین شهروندان آمریکایی افشا شد، باز هم به حمایت از این آژانس ادامه داد و صدای بسیاری از نمایندگان دیگر کنگره و رسانه‌ها را درآورد [۱۲] .

سناتور «فاینستاین» حامی لایحه‌هایی بوده که دست دولت را برای جاسوسی از شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر باز می‌گذارند (+)

در سیاست خارجی، سناتور دموکرات ایالت کالیفرنیا از حامیان طرح دولت اوباما برای فروش بیش از ۱/۱۵ میلیارد دلار سلاح به رژیم سعودی بود [۱۳] . با این وجود، وی پس از قتل جمال خاشقجی ظاهراً یک‌باره به خود آمده و از فروش سلاح توسط دولت ترامپ به سعودی‌ها به شدت انتقاد کرده است [۱۴] . وی از طرف‌داران برقراری رابطه با چین است و سال‌ها پیش در پاسخ به سؤالی درباره روابطش با پکن گفته بود: «من گاهی می‌گویم شاید در زندگی قبلی‌ام چینی بوده‌ام [۱۵] فاینستاین سال ۲۰۱۷ پس از آن‌که کره شمالی اعلام کرد موفق به کوچک‌سازی کلاهک هسته‌ای شده است، بیانیه‌ای صادر کرد و ضمن انتقاد از سیاست‌های ترامپ در قبال پیونگ‌یانگ، تأکید کرد که سیاست منزوی‌سازی کره شمالی ناموفق بوده و لفاظی‌های ترامپ نیز کمکی به حل‌وفصل مناقشات نکرده است. این سناتور دموکرات ضمناً خواستار «گفت‌وگوی فوری با کره شمالی در سطوح عالی بدون هیچ پیش‌شرطی [۱۶] » شد. وی قبلاً هم تهدیدهای ترامپ علیه کره شمالی را «به شدت ناامیدکننده» توصیف کرده بود [۱۷] .

از دفاع از برجام تا شام با ظریف؛ مواضع فاینستاین درباره ایران

فاینستاین از همان سال ۲۰۱۵ که برجام امضا شد، از اولین حامیان توافق هسته‌ای با ایران بوده و معتقد است که این توافق شامل «بازرسی‌های بی‌سابقه و عمیق برای راستی‌آزمایی همکاری [۱۸] » تهران در راستای انجام تعهداتش است. وی ماه می سال ۲۰۱۸ (تقریباً هم‌زمان با اعلام تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای) یکی از ۱۲ سناتوری بود که پای نامه‌ای خطاب به ترامپ را امضا کرد که در آن از رئیس‌جمهور آمریکا خواسته شده بود در برجام بماند. در این نامه آمده بود که در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای «ایران می‌تواند یا در توافق بماند و تلاش کند تا آمریکا را در میان نزدیک‌ترین شرکایش منزوی نماید، یا این‌که فعالیت‌های هسته‌ایش را از سر بگیرد» و هر دوی این سناریوها «به ضرر منافع ملی ما خواهند بود [۱۹]

«فاینستاین» (راست) از منتقدان سیاست خارجی ترامپ و به ویژه سیاست واشینگتن در قبال تهران است (+)

درباره دیدار و شام با وزیر خارجه ایران، دفتر فاینستاین به نشریه پولیتیکو می‌گوید که این نشست «با مشورت وزارت خارجه برنامه‌ریزی» شده بوده است و «دفتر [فاینستاین] پیش از این دیدار با وزارت خارجه در ارتباط بود تا به آن‌ها خبر دهد که چنین دیداری قرار است اتفاق بیفتد و همچنین آخرین اخبار را درباره فعالیت‌های آمریکا و ایران دریافت کند [۲۰] .» یک مقام وزارت خارجه آمریکا به پولیتیکو گفته است که این وزارت‌خانه از فاینستاین درخواست نکرده تا با ظریف شام بخورد. نشریه پولیتیکو همچنین می‌نویسد: «کمی غیرعادی است که فاینستاین، رئیس و نایب‌رئیس سابق کمیته اطلاعات و عضو اقلیت سنا با وزیر خارجه یک کشور دشمن شام می‌خورد.» این نشریه توضیح می‌دهد که دو ایمیل برای کاخ سفید فرستاده تا در این‌باره نظر دولت ترامپ را بپرسد، اما هیچ‌یک از این ایمیل‌ها پاسخی دریافت نکرده‌اند.

دونالد ترامپ بارها جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا، را به ادامه گفت‌وگوها با ظریف پس از روی کار آمدن دولت ترامپ متهم کرده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه ترامپ نیز در پاسخ به سؤالی درباره دیدار فاینستاین با وزیر خارجه ایران با انتقاد از کری و فاینستاین گفت: «این اقدامات تقریباً [مصداق نقض لایحه «لوگان» است]؛ ما همه درباره لایحه لوگان می‌دانیم؛ می‌دانیم چه خطراتی وجود دارد وقتی افراد به عنوان شهروندان خصوصی به نیابت از دولت آمریکا عمل می‌کنند [۲۱] .» لایحه لوگان، که ترامپ هم کری را به نقض آن متهم کرده [۲۲] ، قانونی است که سال ۱۷۹۹ در آمریکا تصویب شد و شهروندان خصوصی آمریکا را از برقراری ارتباط با دولت‌های بیگانه‌ای که واشینگتن با آن‌ها درگیر مناقشه است، منع می‌کند [۲۳] .

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، «فاینستاین» را تلویحاً به نقض لایحه «لوگان» متهم کرده است (+)

به هر حال چنان‌که گفته شد، به نظر می‌رسد ظریف و فاینستاین از سال‌ها پیش با هم ارتباط داشته‌اند. «تریتا پارسی» بنیانگذار «شورای ملی ایرانیان آمریکا» (از سازمان‌های حامی نزدیکی روابط میان تهران و واشینگتن) و فردی که به ادعای خودش در روند مذاکرات هسته‌ای مستقیماً حضور داشته است، در کتاب خود تحت عنوان «از دست دادن یک دشمن» درباره روابط ظریف و فاینستاین می‌نویسد: ظریف «طی سال‌های حضورش در نیویورک [به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل] با سناتور دایان فاینستاین آشنا شده بود. فاینستاین سال ۲۰۰۴ یک بار ظریف را به دفتر خود در مجلس سنا دعوت کرده بود و ظریف آن‌جا با چندین سناتور ارشد، از جمله «هری رید» [سناتور برجسته ایالت نوادا و رهبر سابق اکثریت مجلس سنا]، گفت‌وگوهای پرتنشی داشت.»

اکنون دیگر در این‌که دیدار ادعایی پولیتیکو رخ داده شکی نیست، چون «علی‌رضا میریوسفی» سخنگوی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز پس از گزارش پولیتیکو، با انتشار یک توئیت این دیدار را تصدیق کرد: «این دیدار در راستای رویه عادی دیدار نماینده ایران با اعضای کنگره صورت گرفته است [۲۴] با این وجود، بیانیه آقای میریوسفی که به نظر می‌رسد برای رفع ابهام صادر شده باشد، اتفاقاً سؤالات بیش‌تری را، هم درباره تماس تلفنی احتمالی و هم درباره دیدار ظریف و فاینستاین به صرف شام به وجود آورده است. ماهیت این ارتباط به خودی خود جای شک و تردید دارد و باید دید تماس تلفنی احتمالی و دیدار ظریف با خانم سناتور با چه اهدافی و بر مبنای کدام سیاست دولت روحانی صورت گرفته است. اما درباره دیدار این دو با یکدیگر باید سؤال کرد: اولاً میریوسفی چگونه از وزیر خارجه کشورمان تحت عنوان «نماینده ایران» یاد می‌کند، در حالی که ظریف سال‌هاست دیگر نماینده ایران در سازمان ملل نیست؟ دوماً به فرض این‌که منظور میریوسفی از نماینده ایران مثلاً همان وزیر خارجه است، طبق کدام تعریف، دیدار و صرف شام توسط وزیر خارجه جمهوری اسلامی با یک نماینده زن یهودی مجلس سنای آمریکا یک اقدام «عادی» تلقی می‌شود؟ سوماً اگر چنین دیداری عادی است، پس چرا شفاف‌سازی نمی‌فرمایند که این دیدارهای عادی سالی چند بار انجام می‌شود و موضوع گفت‌وگو در آن‌ها چیست؟

آیا دیدار و صرف شام توسط وزیر خارجه ایران با یک نماینده مجلس سنای آمریکا «عادی» است؟ (+)


برای مطالعه بخش‌های منتخبی از کتاب «از دست دادن یک دشمن» نوشته تریتا پارسی میتوانید به کتاب‌خانه مشرق مراجعه کنید.


[۱] Dianne Feinstein’s dinner with the foreign minister of Iran Link

[۲] What Dianne Feinstein’s phone told us Link

[۳] Feinstein: War with Iran Isn’t Inevitable, in Anyone’s Interest Link

[۴] Dianne Feinstein Link

[۵] ۱۰ Things You Didn't Know About Dianne Feinstein Link

[۶] Jewesses in politics represent! Link

[۷] Why centrist Dianne Feinstein is moving so much to the left that she now opposes the death penalty Link

[۸] COMMENCEMENTS; Feinstein, at Stanford, Warns Of Too Hasty Military Trims Link

[۹] Here’s how Sens. Feinstein and Harris voted on military raises, opioid addiction and drug prices Link

[۱۰] Patriot Act Link

[۱۱] Foreign Intelligence Surveillance Act Link

[۱۲] Dianne Feinstein Is Still a Friend of the NSA After All Link

[۱۳] On the Motion to Table (Motion to Table the Motion to Discharge S.J.Res. ۳۹) Link

[۱۴] President Trump circumventing Congress to sell more weapons to Saudi Arabia is unacceptable. Link

[۱۵] Feinstein Plays Unbilled Role in Taiwan Dispute Link

[۱۶] Dems: Trump remarks on North Korea unhelpful Link

[۱۷] Feinstein: Trump threats to North Korea at UN a 'severe disappointment' Link

[۱۸] Iran nuclear deal: agreement reached in Vienna - as it happened Link

[۱۹] Senate Dems urge Trump to remain in Iran deal ahead of announcement Link

[۲۰] منبع شماره ۱

[۲۱] Pompeo on tensions with Iran: 'The threat is real' Link

[۲۲] Trump says John Kerry ‘should be prosecuted’ for Iran contacts Link

[۲۳] Dianne Feinstein had dinner meeting with Iranian minister amid US tensions Link

[۲۴] This meeting took place in accordance with normal practice of Iran's representative meeting with members of congress Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 81
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 21
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  158 8
  یا سران نظام میدونن یا مملکت خرتوخریه
  • یحیی IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   82 2
   یا مملکت خر تو خریه!!!!
  • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   خرتوخر(به گفته شما) نیست و اینکه سران نظام بدانند چیزی را عوض نمیکند، زیرا باید به رای مردم احترام گذاشت. این طبیعت انتخابات مردمی است
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   40 11
   مردم اسراییل یا امریکا اجازه دارن رای بدن ایران بیاد کشورشون رو خلع سلاح کنه!؟؟زمان جنگ مردم خوزستان رای می دادن الحاق به عراق به خاطر فشار جنگ باید می دادیم!؟؟ عزیزم دموکراسی ضلع چهارم توسعه هست نمی دونم چرا یک عده در ایران همه چی رو به تمسخر گرفتن مردم رای بدن خوزستان رو باید بدیم عربستان باید اجرا بشه حتما! در زمان ترکمن چای هم مردم از جنگ بریده بودن و گرجستان رو دادیم روسیه الآن که اکثر کشور بیابان شده حسرت همان گرجستان رو می خوریم یک قدم بیشتر از برجام مرگه...
  • IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   6 33
   شما که چیزی سرتون نمیشه اظهار نظر نکنید
  • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   31 7
   یا یه عده می خوان خرتوخرش کنن
  • اميد IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   42 7
   2030 رو عين آب نبات تو حلق كودكانمون مي كنن و صداي كسي در نمي ياد.بچه هاي آينده هيچ دين و ايموني ندارند و انگار نه انگار. مردم خوابند و درگير خريد گوشت و ماشين و ... . چرا بلا نازل نميشه خدا م يدونه؟؟!!!!
  • به امید IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   32 2
   آیا لازم است از آسمان سنگ ببارد که بگویی بلا نازل شده؟ این همه بی عفتی و تورم و مشکلات و زلزله و سیل و ملخ و.. بلا نیست؟ پس چیست؟
  • IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   12 5
   من بعنوان کسی که چهل سال کار علمی کرده ام میگویم هیچ تاخیری در برنامه هسته ای ما نمی افتد! (رئیس سازمان شفته و بتن) .....و هنوز اعضای این تیم متوهم مذاکره، آویزان این مقام و آن سناتور هستند!
  • IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   8 16
   اخه شاسگولا شما کسی رو دارین که بتونه مثل ظریف تو واشنگتن لابی کنه؟حرف هم میزنین؟
  • شناس IR ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   7 0
   خرتوخر که اشکال نداره الان اسب تو خره
  • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   6 0
   همه میدونن. منتها با دست پیش میکشن و با پا پس میزنن
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  103 5
  اول دست به دامن آمريكا بعد دست به دامن اروپا دوباره دست به دامن بخشي از آمريكا و ...... همين طور دست به دامن
  • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   9 101
   خفه
  • حیدر صالح NL ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   45 0
   دست به دامن نه .کاسه گدایی به این و آن
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  96 8
  نیازی به این فیلم ها نیست کسی که امضای کری را نضمین میداند کسی که مثل روز روشن کلاه سرش می رود خاک بر سر این دیپلمات . واقعا توقع دارید این ادم کاری برای مملکت کند اشتباه می کنید اگر اینها کاری هم بکنند خدا می داند برای حزبشان است بخاطر حزبشان است که بتوانند رای بیاورند وبیشتر خیانت کنند . مرگشان باد
  • بهلول IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   39 2
   ظریف دیپلمات است یعنی دیپلم مات شدن داره . تخصصه شه.
 • اعداماد US ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  92 11
  ظریف باید دادگاهی بشه بخاطر خیانت های فراوانش
  • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   39 1
   چشم کاترین اشتون روشن :)
  • IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   1 41
   مرگ بر ضد وزارت دکتر ظریف کبیر.تمام بدخواهان ایشون باید به درک واصل بشن
  • AE ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   5 5
   اونی که گفتی مرگ بر ضد وزارت خائن مرگ بر اسرائیل مطمئن باش اسرائیل رو با خاک یکسان میکنیم
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  63 0
  لب کلام همینه =اگر چنین دیداری عادی است، پس چرا شفاف‌سازی نمی‌فرمایند که این دیدارهای عادی سالی چند بار انجام می‌شود و موضوع گفت‌وگو در آن‌ها چیست؟......ظریف استعفا بده وصبحانه ونهار وشام وپیاده رویش مال خودش با هر کس که میخواد باشه ،ولی انگار وزیر یک کشوره ها ! باید پاسخگو باشه.
 • رحمن IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  53 1
  روحانی همین را میخواهد اختیارات بیشتر برای تماسهای مخفیانه با دول متخاصم.این روحانی است و قابل اعتماد نیست .همین الآن هم با ترامپ مذاکره کرده است بعدا گندش در میآید که برجام عوض شده است
  • حیدر صالح NL ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   5 0
   اصلا هدف حسن روحانی تجزیه مملکت به 9 مملکت کوچک
 • کرمی IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  34 8
  ظریف چقدر بد سلیقه است!
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  38 2
  ظریف حتما دورجدید مذاکرات با آمریکا رو شروع کرده
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  55 6
  برجام = مستراح
 • محسن CA ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  41 71
  این قدر روی کلمۀ یهودی تاکید کرده اید که چی؟ مگر یهودی بندۀ خدا نیست؟ و اگر قرار باشد دین و عقایدِ اشخاص در نظر گرفته شود، یهودی بدتر است یا کمونیستی که به خدا هم اعتقاد ندارد؟
  • آریو سوئد IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   23 15
   کمونیسم خودش توسط یهود صهیونیست درست شد. در حقیقت کمونیسم و لیبرال دموکراسی هر دو زائیده افکار یهودیان صهیونیست هستند.
  • IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   32 9
   یهودی صهیونیست از کافر خطرناکتره
  • SE ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   14 12
   کمونیسم که مدتهاست ‌دیگه رفته تو زباله دان تاریخ. صهیونیسم هم به امید خدا بزودی وقتش خواهد رسید. مقایسه الکی کردی جانم!
  • IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   9 37
   مشرق کارت کاملا برخلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی ایرانه،یهودیت دینی کاملا قانونی در ایران هست و حتی یک نماینده مجلس هم برای یهودیان در نظر گرفته شده و توهین به یهودیان غیر قانونیه و یکی گرفتن یهودیان و صهیونیست ها مثل یکی گرفتن داعش با اسلامه
  • AE ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   5 5
   یهودیِ صهیونیست از کافر بدتره
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  27 5
  مرگ بر امریکا و دار و دسته نفوذیش
 • اصلاح طلب IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  16 5
  جوووووون دوباره مذاکره دوباره برجام مشرق با موشکهات و محور مقاومت خداحافظی کن نتانیاهو قول میده امنیت ایران رو تامین کنه....
 • IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  30 0
  حتی یک خر هم می فهمه کشوری که به خاطر دو کیلو گوشت خودشو خلع سلاح کنه بعدش مجبوره دست به هر تن فروشی حتی ناموسی بده برای بقا..این راهی که ایران با برجام و مذاکره شروع کرده اصلا ته نداره
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  23 3
  وادادگی تا چه حد؟!
 • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  30 0
  به جوخه عدالت بسپریدش ... خائن در زمان جنگ اقتصادی
 • حمیدرضا IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  15 2
  با سلام عرض ادب و احترام با آرزوی قبولی طاعات و عبادات . زود قضاوت نکنید نیت شرط است که نیت آقای ظریف خیر است دارند سایه جنگ را درست در زمانی که جبهه مقاومت از مواضع کشور جعلی تا آل سقوط را به موشک بسته از سر ایران بر میدارند . نمیدانم هر وقت به ناراحتیش از عدم حضور در جلسه حضور بشار اسد در تهران می افتم مقایسه آن با قهر کلاهی بخاطر بازرسی کیفش در ملاقات با امام ره می افتم . التماس دعا *
  • IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   0 0
   سایه جنگ را ترامپ از سر ملت برداشت
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  19 3
  الکی حرف در نیارید برای جواد جون. طرف 86 سالشه، جای مادرشه
  • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   9 7
   کت بنفش . لاک بنفش
 • IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  20 4
  و اکنون دست به دامن صهیونست‌های امریکا! ... دیگه آخرین تیرهای هنر دیپلماسی کدخدا پرستان رها شده
  • IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   4 7
   تو خوبی بابا
  • IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   0 5
   تا وقتی تو خرمن چین اونو کدخدا صدا میزنی اون واقعا کدخدای توئه .پس تلقین نکن
 • پسر IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  12 0
  سیاست تنها کاری که پدر مادر نمیشناسه بعد از ظهور حجت(عج)خواهیم فهمید که جنگ و تحریم و...... شوی سیاسی بوده و فقط مردم قربانی بودن
 • عبا دالله IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  4 24
  سلام آقا واقعا دوست دارید چرخ این کشور بچرخه یا نه کم توهین کنید اجازه بدید سیاست مدار مسئول کار خودش را بکند اکر جنک بشه معلوم نیست سرنوشت کشور به کجا ختم خواهد شد دشمن پشت در نشسته شما هم همراه دشمن شده اید
  • IR ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   0 3
   نترس عزیزم جنگ نمی شه... واقعاً نگران نباش و جوونای کشورت رو دست کم نگیر
 • DE ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  20 0
  اصلاح طلب هم مثل گربه ست که از هرارتفاعی بندازیش باز چهاردست و پا میاد زمین یعنی عاقبت میره پیش امریکایی . علتش هم اینه که در اصلاح طلب جماعت فرهنگ اقتدار و غیرت ملی وجود نداره .
 • FR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  22 3
  وقتی ظریف در یکی از اولین توییت های خود بهیک مراسم اسرائیلی عنوان کرد آن مرد که هولوکاست را انکار ؟میکرد رفته است.......به خود یاد آوری کنیم تعجب از چنین دیدارهایی نخواهیم کرد!
 • مسعود دیپلمات IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  22 0
  طبیعی است وقتی شخصیتی مانند ظریف به آمریکا میرود، دوستانی مانند سرکار خانم فاینستاین بخواهند که از محضر ایشان کسب فیض نموده و دستورات لازم را اخذ نمایند!
 • صداق حق IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  8 9
  افریته‌ چه چشمای‌ وحشتناکی داره‌. پلیدی و شرارت از چشماش میباره
 • IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  20 0
  اصلاح طلبا بعد از امضای قرارداد خفت بار برجام، به ظریف، عنوان امیرکبیر دادند. چه توهینی بیشتر از این به امیر کبیر وجود دارد. دیپلماسی التماسی و توییت بازی نتیجه اش اقتصاد امروز است. خسته نباشی دلاور.
 • DE ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  12 17
  آمریکا مرکز لابی گری است چرا ما نباید لابی داشته باشیم؟ به نظر من کار آقای ظریف درست بود چون این خانم یکی از دشمنان سرسخت خاندان سلطنتی عربستان است.
  • IR ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   2 5
   یهودی باسعودی وهابی دشمن نمیشه !
  • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   3 4
   این زن صهیونیسته متوجه هستی
 • EXtremist IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  8 2
  کلام صریح خداوند متعال : اللَّهُ وَلِيُّ الَّذينَ آمَنوا يُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النّورِ ۖ وَالَّذينَ كَفَروا أَولِياؤُهُمُ الطّاغوتُ يُخرِجونَهُم مِنَ النّورِ إِلَى الظُّلُماتِ ۗ أُولٰئِكَ أَصحابُ النّارِ ۖ هُم فيها خالِدونَ
 • علی IR ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  10 26
  دکتر ظریف، کار بسیار خوبی کرده است،و ملت حامی ایشان هستند.
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  6 7
  به جای واژه زشت ضیافت بگید مهمانی نمی میرید به خدا
  • IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
   5 1
   پارتی بهتره
 • حسین IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  6 0
  فقط میخام بدونم بعد از این دیدار چه دردی از مردم دوا شد
 • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  0 5
  همش شایعه است ،چون ازآقای ظریف بعیده دوباره بااینا سریه میز بشینه....
 • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  0 14
  همش شایعه است ،چون ازآقای ظریف بعیده دوباره بااینا سریه میز بشینه....
 • ناشناس IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  3 7
  بنده با همسایه یهود ی مون هیچ مشکلی ندارم چون هم وطنه لذا با یهودی سیاست مدار اونم از نوع امریکاییش صددرصد مخالفم چون اینها دین ندارن صهیون به تمام معنا هستن پس نتیجه این کار اقای ظریف خیاتته ومستوحب برخورد
 • IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  2 0
  جواد جون هرجا میره یه شامی میزنه به بدن،ای شکمو رفتی شامو زدی و اومدی باز...
 • IR ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  5 3
  ظریف دوست داره هر بار با خانم ها مذاکره کنه و هربار سرش کلاه بره
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  0 25
  احسنت بر ظریف که گندها دیگران را درست می کند
 • احمدخواجوند IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  3 6
  حالا چرا ظریف همیشه دنبال پیرزنهاست
  • ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
   0 0
   شما چرا در پی افکار جنسی هستید؟
 • علی IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  0 24
  اینکه چیز عجیبی نیستش وزیر خارجه کارش همین هستش اگر وزیر امور خارجه هر کشوری نتونه و برای هر دیداری باید بیا از همه اجازه بگیره که دیگه وزیر نیستش
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  2 3
  این زنه یهودی دموکرات، جان کری یهودی دموکرات ، جاک شومر یهودی دموکرات که با ما دست می دهند بعد از پشت خنجر می زنند، به نظرتون چند تا از اعضای دولت روحانی یهودی مخفی اند؟
 • سربدار IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  2 0
  آقای ظریف این ارتباطات نجات دهنده نیست مسلمان از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود یا اگر به قول جناب رئیس زبان دنیا را این طور بلد هستید آقای رئیس که زبان خودمان را بلد نیست خودش می گوید100 روزه تحول ایجاد می کنم و بعد از چند مدت میگوید مگر آدم عقل نداشته باشد اینطور بگوید به زبان خودمان صحبت کرده و زده زیرش و بعد هم،جناب تخت روانچی: استدلال اساسی ما این است که از ما - و در واقع از هیچ شخص عاقل دیگری- نمی‌توان انتظار داشت که یک طرفه به یک توافق چند جانبه پایبند بماند. و یا اینکه رئیس جمهور محترم قول 100 روزه داد و فرمایش شما را فرمود ما چه بگوییم جناب مذاکره کنندگان چند تا جاسوس در میان شما ، یکی از شما رگ غیرتتان تحریک نشد که این افراد کار مشکوکی انجام می دهند شاید جاسوس باشند شما که عاقل و بالغ هستیدچرا در انتظار ماندید و اینها پرونده سیاه برای شما می ماند و نسل آینده می آیند شما را تحقیر می کنند واینها نسل شما را در آینده عصر اطلاعات سر افکنده خواهد کرد مگر مجبور هستید بمانید ول کنید
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  34 0
  تازه میگه اختیارات کامل کشور را میخوام فقط مونده ملت را هم بفروشن
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  33 0
  اونوقت میگن اختیارات نداشتیم و نداریم دیگه چه خطوط قرمزی مونده که ازش عبور نکرده باشید
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  3 0
  ما کلی نورچشمی تو امریکا داریم طوریکه فقط 2500 تاشون با برجام اقامت امریکا گرفتن. پس این دیدار ها و باج دادن ها برای مصلحت اونا انجام میشه منتها مسئولین منتش را میزارن سر ملت ساده لوح و ربطش میدن به خواست مردم! به گزارش واشنگتن تایمز فرزندان مسئولین ایرانی چه چپ چه راست در آمریکا در امنیت کامل زندگی میکنن!
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  0 4
  خودمونیم اینجا متوهم زیاده!!!!
 • پسر شجاع IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  2 0
  چهل سال مرگ بر آمریکا میگیم حالا چرا پا پس می کشیم می‌خواهیم سایه جنگ را از سرمون برداریم ما چقدر شجاعیم....
 • فرهاد DE ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  9 12
  ما ایرانیان هیچوقت همانطور که با سنیت مخاصمه ایی نداریم با یهودیت هم جنگی نداریم. ما نبایست یهودی بودن را با صهیونیستها اشتباه بگیریم.
 • مهدی IR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  4 5
  چرا بر خلاف نظر حضرت آقا حرف می زنید شما تابع ایشان باشید مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای بارها از ظریف حمایت کردند و فرمودند: ایشان امین و درستکار است.
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  0 0
  كور كور رو پيدا ميكنه آب گودال !
 • مصطفی IR ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
  1 0
  از اعضا گروه B هستش که ظریف عاشقشونه !!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس