روحانی نمایه

رئیس جمهور گفت: نباید به هیچ عنوان بخش دولتی رقیب بخش خصوصی باشد و ما باید امتیاز را به بخش خصوصی دهیم و حتماً بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در دیدار با جمعی از کارآفرینان و فعالان اقتصادی گفت: در هیچ زمانی از تاریخ انقلاب شرایط سال‌های ۹۷ و ۹۸ را نداشته‌ایم بویژه اینکه دشمن همه تلاش خود را بر جلوگیری از فروش نفت و ایجاد مانع در روابط بانکی به عنوان شریان اقتصادی کشور، متمرکز کرده است.

بیشتر بخوانید:

دیابت اختیارات؛ انسولین یا قند؟!

غیبت روحانی در جلسه امروز مجمع +عکس

روزگاری که روحانی، برنامه را مهمتر از دلار می‌دانست

روحانی به فشارهای امنیتی و انفجار و ترور، فشار نظامی و تحمیل جنگ و همچنین توطئه‌های فرهنگی و اقتصادی دشمنان علیه ایران اسلامی در ۴۰ سال گذشته اشاره کرد و اظهارداشت: امروز دشمن شدیدترین فشارهای خود را بر بخش اقتصادی متمرکز کرده و امید دارد با این حرکت، از یک سو مانع توسعه اقتصادی شده و از سوی دیگر اقشار جامعه را تحت فشار قرار دهد و بر روند زندگی مادی، معنوی، فکری و خانوادگی آنان اثرات منفی برجای بگذارد.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش‌های دولت برای اتصال برق و آب به خانه‌های مردم و همچنین به بخش صنعت و کارآفرین کشور، تأکید کرد: نیازمندی‌های آب و برق بخش‌های کارآفرین و از عمومی با قیمت ارزانی تأمین می‌شود و دولت یارانه بالایی در این بخش‌ها پرداخت می‌کند و در مجموع توانسته‌ایم شرایط را برای کار و تولید در داخل آماده کنیم.

روحانی با اشاره به ثابت ماندن قیمت سوخت و نفت و گاز برای ۴ سال متوالی در کشور، تصریح کرد: فعلاً نمی‌توانیم در مورد درست یا غلط بودن این سیاست قضاوت کنیم و البته هر وقت برای تغییر قیمت اقدام کردیم با مشکلاتی مواجه شدیم، اما در هیچ کجای دنیا چنین قیمت سوخت ارزانی وجود ندارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین و بزرگترین حمایت‌های دولت از بخش خصوصی و کارآفرینان عدم قطعی گاز در طول سال است، افزود: در هیچ کجای دنیا سراغ نداریم که چنین حجم بزرگی از لوله‌کشی گاز به مراکز تولیدی و مسکونی انجام شده باشد و الان ۹۵ درصد مردم از نعمت گاز برخوردارند و و این حمایت دولت از مردم و بخش تولیدی است.

وی در ادامه سخنان خود در مورد گلایه‌های مطرح شده از سوی نماینده شرکت‌های داروسازی در زمینه ارزانی دارو، گفت: اگر در بخش سلامت، ایران را با کشورهای همجوار و حتی کشورهای توسعه یافته مقایسه کنید، شاهدیم که کار بسیار بزرگی در حوزه طرح تحول سلامت در کشور صورت گرفته است، به طوری که بسیاری از سران کشورها اعم از اروپایی و غیراروپایی در مورد اجرای طرح تحول سلامت در ایران، ابراز تعجب کردند.

روحانی خاطر نشان کرد: در بخش آموزش کارهای بسیار مهمی در کشور صورت گرفته به طوری که ما با ۱۴ میلیون دانش‌آموز و ۴ میلیون دانشجو، کار بسیار بزرگی در زمینه آموزش در کشور انجام دادیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط کشور، از این نظر که دولت بتواند زمینه را برای رونق فراهم کند، مساعد است و تلاش‌های زیادی انجام شده، گفت: البته اشکالاتی هم در کار وجود دارد که باید برطرف شود.

روحانی رقابت بخش دولتی با بخش خصوصی را کاملاً غلط و اشتباه دانست و گفت: در شرایط مساوی حتماً بخش خصوصی در اولویت است و حق تقدم با بخش خصوصی است، نباید به هیچ عنوان بخش دولتی رقیب بخش خصوصی باشد و ما باید امتیاز را به بخش خصوصی دهیم و حتماً بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه واگذاری بخش دولتی اصرار مداوم من بوده و هست، گفت: ان شاء الله امسال شرایط مطلوبی برای واگذاری‌ها داشته باشیم.

روحانی با تأکید بر اینکه همه بخش‌های دولتی باید واگذار شود، گفت: خوشبختانه مقام معظم رهبری هم با اینکه بخش‌های نظامی از اقتصاد بیرون بروند، موافق بودند و در مورد موضوع ادغام بانک‌ها نیز ایشان موافق بوده و حمایت کردند.

روحانی اصلاحات در بانک‌ها را کاری بسیار سخت و دشوار عنوان کرد و گفت: متأسفانه مجوزهای بی‌رویه زیادی صادر شده و فعالیت در بخشی از بانک‌ها دارای اشکالات عدیده‌ای است. بانک‌ها سرمایه‌های جامد و شرکت دارند و فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند که حاضر نیستند این فعالیت‌های خود را واگذار کنند و این در حالی است که نمی‌شود هم بانک‌دار و هم بنگاه‌دار بود.

رئیس جمهور در تشریح کارهای مهم دولت یازدهم و دوازدهم در مورد بانک‌ها، گفت: اولین کار مهم دولت در این زمینه این بوده که در طول ۶ سال گذشته دست در جیب بانک مرکزی نبرده‌ایم و دولت پایه پولی را بالا نبرد. بالا رفتن پایه پولی کار بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی است.

روحانی با تأکید بر اینکه در این ۶ سال، دولت نسبت به استفاده از پایه پولی متعهد بوده و بعد از این هم متعهد خواهد بود، گفت: حتی برای پرداخت یارانه هم زمانی که پول کم می‌آوردند از پایه پولی استفاده می‌کردند اما ما این کار را نکردیم.

رئیس جمهور تعدیل مؤسسات اعتباری غیرمجاز را دومین کار دولت عنوان کرد و گفت: این کار بسیار سخت بود و شجاعت زیادی می‌خواست و ما برای توقف فعالیت این مؤسسات اعتباری غیرمجاز دردسرهای زیادی متحمل شدیم به گونه‌ای که حتی برخی تجمع‌های خیابانی از سوی حامیان همین مؤسسات سازمان دهی می‌شد تا ما نتوانیم این کار را با موفقیت انجام دهیم.

روحانی تأکید کرد: البته در مورد بانک‌ها اصلاحات زیادی باید انجام شود که قدم به قدم در حال انجام است و این اقدامات کمک بزرگی به اقتصاد کشور خواهد کرد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دست کارآفرینان را می‌بوسیم، گفت: خوشحالیم که بخش خصوصی و کارآفرینان هم با استفاده از اعتبارات دولتی فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند.

روحانی در پاسخ به سوالات یکی از فعالان اقتصادی در حوزه انرژی مبنی بر ورود بخش خصوصی به فروش نفت و فرآورده‌های نفتی، گفت: برای این منظور راه را باز کرده‌ایم و با ارائه نفت در بورس مشکلی برای فروش نفت و فرآورده‌ها توسط بخش خصوصی نداریم.

رئیس جمهور برقراری روابط خارجی با دنیا را کار مهم دیگر دولت عنوان کرد و گفت: برغم همه دشمنی‌ها و توطئه‌ها، دولت کار خود را در خصوص برقراری روابط خارجی با موفقیت انجام داده و ادامه خواهد داد، ما همیشه به دنبال این بوده‌ایم که در منطقه صلح و امنیت باشد. تأمین امنیت بالاترین کار دولت بوده است.

روحانی در خصوص موضوع همکاری بخش دولتی و خصوصی، گفت: همیشه اعضای دولت را تشویق کردم که بدون مشورت با بخش خصوصی تصمیم نگیرند و اگر تصمیمی بدون مشورت با بخش خصوصی اتخاذ شود، قبول نمی‌کنم.

رئیس جمهور با بیان اینکه تخصص و تحصیلات دانشگاهی به تنهایی کافی نیست و باید از تجربه بخش خصوصی هم استفاده کنیم، گفت: کسی که درس اقتصاد خوانده، چارچوب‌ها را بهتر می‌داند، اما وقتی به اجرا می‌رسیم، حتماً باید با بخش خصوصی هم مشورت شود.

روحانی افزود: با توجه به شرایط منطقه و همسایگان، ضروری است که بخش‌های دولتی و خصوصی با هم مشورت کنند و همه ما باید احساس کنیم که بار مسئولیت سنگین بر دوش‌مان است.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه به رغم همه مشکلات و تهدیدها ما امروز در بهترین شرایط از نظر ذخایر ضروری هستیم، گفت: دولت مشکلی در این زمینه ندارد همه کالاهای ضروری مورد نیاز کشور و نیازهای اساسی تأمین شده و وضعیت در این عرصه نسبت به سال گذشته، به مراتب بهتر است.

روحانی در پاسخ به اظهارات نماینده صادرکنندگان و درخواست واردات کالا از سوی صادرکنندگان بجای انتقال ارز به کشور، گفت: آزاد گذاشتن صادرکنندگان برای واردات کالا به جای انتقال ارز خوب است به شرطی که کالای وارد شده را بر مبنای دلار ۱۳ هزار تومانی با مردم حساب نکنند و حداقل براساس ارز نیمایی محاسبه کنند. محاسبه کالای وارداتی با نرخ آزاد به مردم فشار وارد می‌کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه برای دولت راحت‌تر است که صادرکننده جنس مورد نیاز کشور را هم وارد کند، گفت: به شرطی که قیمت‌ها را برای مصرف کننده بالا نبرد.

روحانی یادآور شد: همه می‌دانیم که قیمت ارز ۱۳ هزار تومان نیست حتی ۸ هزار تومان هم نیست و شرایط و مسائل روانی در افزایش نرخ ارز وجود دارد.

رئیس جمهور بار دیگر تأکید کرد که هدف ما بهبود وضعیت معیشت مردم است و فشار دشمن در کوتاه مدت با هدف اثرگذاشتن بر وضعیت معیشت مردم و در بلندمدت جلوگیری از توسعه کشور است و در چنین شرایط باید همه بخش خصوصی و دولتی کنار هم باشند.

محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور نیز پیش از سخنان رئیس جمهور با اشاره به اینکه هجمه‌های سختی در سال ۹۷ و ۹۸ از خارج به اقتصاد کشور وارد شد اما فعالان اقتصادی مقاومت کردند و اجازه ندادند با وجود همه سختی‌ها نقشه‌های بدخواهان محقق شود، گفت: البته سیاست‌گذاران اقتصادی نیز روزهای دشوارتری داشتند اما مهم این است که در مسیر رو به رشد امید بخش اقتصادی کشور که به دستاوردهای خوبی نیز رسیده بودیم، قدری توقف رخ داد و ان شاء الله بار دیگر کشور به همان مسیر توسعه اقتصادی و عدالت باز می‌گردد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • خوانساری IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  36 1
  اقای روحانی خودتان را خسته نکنید اقتصاد ایران پاشیده .چسبی که سال 96 به قیمت 4 هزار تومان خریدم دو ماه قبل 16 هزار بود امروز 26 هزار خریدم چسب با مارک رازی صددرصد تولید داخل
 • کیم کارداشیان IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  35 0
  راست میگی . قیمت ارز 8 هزار تومن نیست . 13 هزار تومن هم نیست . خودت قیمتش رو میکنی 20 هزارتومن !!! الان هم علی برکت الله تا 14 هزار و 500 تومن بردی بالا.
  • کارگر بدبخت IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
   9 0
   آقای روحانی هیج جای دنیا هم مثل ایران حقوق ودستمزدشان پایین نیست ملت اشک فرض نکن.
 • بینام IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  17 0
  درست میگه ارز هشت تومن نیست
 • جوان IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  18 0
  چشم نخوری با این کشفیاتت حسن آقا خیلی زرنگی و ما خبر نداشتیم
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  10 0
  دولتمردان خسته و پیر در دولت راستگویان معکوس ،اگر قدمی در جهت خیر و صلاح بردارند ،عجیب خواهد بود.
 • DE ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  10 0
  روحانی: حتماً بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود.//حسن آقا عزیز برادر اول کشور را قانونمند کن بعد بیت المال را به هپل هپو کنندگان واگذار.شما خودت حاضری یک جفت دمپایی خودت را با قوانین موجود خصوصی تر سازی واگذار کنی که دستور حاتم بخشی برای هزاران میلیارد سرمایه ملی میدهی.
 • احمد IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  8 0
  من از شما معذرت می خوام که این طوری شده!!
 • تاوان فریب IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  12 0
  همه اگاه سازی و مراقبت کنن تا مردم دوباره فریب نخورند!!!!
 • IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  5 0
  تمام تقصیر تو ارز وهمه گرفتاری های کشور.دست پیش رو گرفته !!!
 • امین IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  8 0
  روحانی برو اگه رفتی نمیگن چرا رفتی .سکانس ابد و روحانی.اجبارا تا ۱۴۰۰ به روحانی.از رای به تو پشیمانم.مسرق عزیز چاپ لطفا
 • IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
  8 0
  گفتی 8 هزار تومن نیست، دستت درد نکنه، خیالمون راحت شد به این قیمت از کسی دلار نخریم، اما نگفتی قیمت ارز چند هزار تومنه؟...
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  9 0
  روحانی: در هیچ کجای دنیا چنین قیمت سوخت ارزانی وجود ندارد. زرنگی اینو هم بگو اگر اونجا بنزین گرونه به نسبت حقوقشون هم بالاس
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
   4 0
   نگفت که می خواستند بالا ببرند مجلس مانع شد ؟؟
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  7 0
  اره راست میگی قیمت ارز رو دولت عمدا برده بالا تا از مردم پول بچاپه!!!! وگرنه شما که رییس جمهور نیستی که بتونی جلوش رو بگیری!!!!!!!!!
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  8 0
  حسن جان هر چقدر داری من ۹ تومن خریدارم .
 • IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  4 0
  خیلی واقعا زحمت کشیدید !!!!!!ا مردم و دوستان میدونید که فردا عید فطر نیست و دیروز هم عید فطر نیست .عید فطر کیست ؟
 • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  5 0
  مسئول کنترل مسائل روانی هم رئیس جمهور کشور ترینیداد و توباگو هست نه ایشون
 • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  9 0
  اقدامات و خدمات حاج حسن به ایرانیان: ساندن قیمت پیاز به مرغ رساندن قیمت مرغ به گوشت قرمز رساندن قیمت گوشت قرمز به قیمت گوشی رساندن قیمت گوشی به قیمت ماشین رساندن قیمت ماشین به قیمت خونه رساندن قیمت خونه به قیمت کارخونه
 • IR ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  7 0
  دروغ بسه
 • جهانگیر IR ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  6 0
  سکه رو هم برمبنای همون قیمت واقعی بده به مردم ! کنتور نمیندازه که دروغ
 • IR ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  10 0
  هنگام سقوط آزادقیمت ارز اگربانکها نرخ خریدتعیین نمیکردند دلاربه5-4هزاروشایدپایین ترهم میرسیدولی بانکهانرخ خریداعلام کردندواجازه ندادندقیمتهاپایین بیاید!
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
   3 0
   بانک ها سرخود اینکار رو نکردند که، دستوری حکمی تبصره ای؛ بله عزیزجان. ما اجازه نمیدهیم نورچشمان ماه گونه ی مان متضرر شوند!
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  4 2
  تمام دنیا از اقتصاد دولتی رفتند به سمت اقتصاد خصوصی ما تازه باید از اقتصاد حکومتی بریم به اقتصاد دولتی که البته بعیده بگذارند اقتصاد خصوصی حالا حالاها باید صبر کنه تا نوبتش بشه.سوال کدوم گروه بهتره خانه های سیل زده ها رو بسازه ؟۱-دولت ۲-بخش خصوصی ۳-نهاد حکومتی
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  2 0
  این حرف هارو برای کی میزنی دلار داشت سقوط ازاد میکرد که با فرمان شما و خرید تضمینی 9000 تومنی بانک ها جلوشو گرفتید.بزرگترین دلال ارز خود دولته.
 • علی IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  1 0
  اقای روحانی قیمت پیاز را کنترل کنید قینت دلار پیشکش
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  1 0
  یعنی حرفهای اینو ببری هرجای دنیا پخش کنی وبگی این رئیس جمهورمونه فوری بهت پناهندگی میدن شمادرست میگی دلارنه 8هزارتومنه نه 13هزارتومن بلکه 30 هزارتومنه
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  1 0
  راست میگه، جیغ و دست و هورا... البته به شرطی که کنسرسیوم خویشاوندان رو فاکتور بگیریم. خدا نکشتت عموقناد!!
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  1 0
  چون هیچ وقت رییس جمهور فارغ التحصیلی انگلیس بر سر کار نبوده و تمام امکانات کشور را به امضا وزیر خار جه آمریکا و قولهای اوباما نفروخته بود
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  1 0
  تورم بالا و حقوق و دستمزد پایین است اینا را نمیگی و چسبیدی به قیمت بنزین و سوخت؟!!
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  2 0
  بابا تو دیگه کی هستی عجب رییس جمهور دانشمندی داریم ما به آقای واعظ و آقای آشنا بگویید اسپند دود کنند برای این رییس دانشمند
 • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  2 0
  حیف که اگر به این دولت فحش بدهم منتشر نمی کنید. پس کنترل و قیمت گذاری ارز دست کیست؟ ما دوران بی دولتی را تجربه می کنیم.
 • FR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  2 0
  این دولت، مایه ننگ است
 • عوایی IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  2 0
  این هنوز بعد شش سال باید و نباید میگه
 • محمد IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
  2 0
  جناب روحانی فکر کردی هنر کردی ارز را دستوری پایین نگه داشتی همه اجناس و مسکن در همین چند ماهه دو الی سه برابر شده
 • محمد IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
  1 0
  بعد از شش سال تجربه اداره کشور آقا تازه صورت مسئله رو گرفتن،پس جواب کو آقای روحانی؟ کلید کووووووو!؟ تنها چیزی که ما از دولت شما ندیدیم کاردانی و عمل به قولهای بزرگتر از توانایی خودتون بوده. ای خدا ۱۴۰۰ رو زودتر برسون از دست این جماعت پر مدعایی که فقط لب و دهنن راحت بشیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس