کد خبر 960712
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
موزه ورزش

موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک شب گذشته با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و مسئولان ورزشی و ورزشکاران رسماً افتتاح شد.

به گزارش مشرق، موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک شب گذشته با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در محل کمیته ملی المپیک رسماً افتتاح شد تا رویای چهل ساله جامعه ورزش رنگ واقعیت به خود بگیرد. راهی که پیش از آن هیچ یک از مدیران ورزش جرات ورود جدی به آن را نداشتند، هموار شد تا از این پس موزه کمیته ملی المپیک مرجع و تاریخ زنده ورزش ایران باشد؛ موزه‌ای به وسعت یک تاریخ و هزار خاطره ماندگار.

بیشتر بخوانید:

آقای وزیر! این همه ناکامی را نمی‌بینید؟

احداث ساختمان موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک در سال ۸۸

ساختمان جدید کمیته ملی المپیک که موزه ملی ورزش ایران را نیز در دل خود جای داده در خرداد ۸۸ افتتاح شد. این ساختمان که بزرگترین ساختمان کمیته ملی المپیک و موزه ملی ورزش به حساب می‌آید در زمینی به مساحت ۱۳۷۰۰ متر مربع احداث شده که مساحت کمیته ملی المپیک حدود ۶۰۰۰ متر در ۳ طبقه و مساحت موزه ملی ورزش ایران ۶۷۰۰ متر در ۴ طبقه است.

مجموع ساختمان کمیته ملی المپیک و موزه ملی ورزش ایران ۳۰۰۰ متر از مساحت زمین این مجموعه را به خود اختصاص داد. ساختمان موزه ملی ورزش و کمیته ملی المپیک ایران بزرگترین مجموعه در نوع خود در سطح جهان به حساب می‌آید.

اهداف ساخت و احداث موزه ملی ورزش به شرح زیر است:

معرفی دستاوردهای قهرمانان کلی در سطح جهان و المپیک، معرفی پیشینه ورزش ایران با توجه به اشیاء و آثار ورزش، معرفی پیشکسوتان ورزش ایران، معرفی نهضت المپیک و اندیشه پیردو گوبرتن، نمایش مدال‌ها، کاپ‌ها، جام‌ها و مشعل‌ها، نمایش رشته‌ای ورزشی تابستانی و زمستانی، معرفی ورزش‌ها و قهرمانان پارالمپیک، نمایش ابزار، وسایل و لباس‌های ورزشی
ایجاد بانک اطلاعات ورزش کشور، غنی سازی اوغات فراغت شهروندان بخصوص کودکان، نوجوانان و جوانان، ایجاد زمینه تحقیقات علمی و فرهنگی در خصوص ورزش و گسترش فرهنگ و اخلاق ورزشی، کمک به درک هنری و اطلاعات ورزشی بازدیدکنندگان، رواج و گسترش فرهنگ ورزشی به منظور ایجاد تفاهم ورزشی میان اقوام و ملل مختلف شناخت و معرفی و نمایش سهم ملل جهان در ایجاد رشته‌های ورزشی.وقتی پروژه موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک به سرانجام رسید

در این سال‌ها روسای مختلف کمیته ملی المپیک جسته و گریخته به موضوع تکمیل موزه پرداختند اما هیچ‌گاه این مسئله به بحثی جدی و دغدغه برای آنها تبدیل نشد اما رضا صالحی‌امیری که توجه ویژه‌ای به مسائل فرهنگی دارد، پس از ورود به کمیته ملی المپیک، بحث افتتاح موزه را به موازات سایر امور پیش برد تا سرانجام موزه المپیک، ورزش و پارالمپیک شب گذشته رسماً افتتاح شد.

با موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک بیشتر آشنا شوید

موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک در دو و نیم طبقه به بهره برداری رسید. طبقه اول تاریخچه المپیکی ورزش ایران از المپیک ۱۸۹۶ آتن تا به امروز را روایت می‌کند. جذاب‌ترین بخش در طبقه اول نصب تندیس‌هایی از ورزشکاران شاخص ایران در المپیک از جمله رسول خادم، مرحوم قایقران، بهداد سلیمی، کیانوش رستمی، محمد نصیری، مرحوم مهر آیین است. همچنین در این طبقه به المپیک ۱۹۴۸ که اولین حضور کاروان ایران در همین المپیک بود به طور ویژه‌تر پرداخته شده است.

طبقه دوم موزه ورزش هم تاریخ ورزش ایران در عصر قدیم و جدید را برای علاقه مندان به نمایش گذاشته است. ابتدا تاریخ ۱۱ هزار ساله ورزش کهن معرفی و سپس به تاریخ ورزش نوین کشور پرداخته می‌شود که پیشینه آن به سال ۱۳۰۶ بازمی‌گردد. تاریخچه بازی‌های آسیایی هم در همین طبقه معرفی می‌شود.

احسان حدادی، مجتبی عابدینی، آرش میراسماعیلی و بهداد سلیمی اولین ورزشکارانی بودند که بخشی از یادگاری‌های خود از سال‌ها فعالیت در عرصه ورزش قهرمانی را تقدیم موزه کردند. مدال مسابقات جهانی ۲۰۱۱ پاریس توسط بهداد سلیمی و کاپ طلای جهانی توسط آرش میراسماعیلی به این موزه اهدا شد. عابدینی هم پیراهنی که با آن سکوی چهارم المپیک را گرفت اهدا کرد. احسان حدادی هم یکی از لباس‌هایی که با آن در میادین معتبر شرکت داشت را تقدیم کرد.

در ادامه این راه پیمان فخری قهرمان شمشیربازی کشورمان، تنها مدال طلای انفرادی شمشیربازی قهرمانی آسیا -۱۹۹۹ را تقدیم موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک کرد. محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو کشورمان کاپ قهرمانی جهان این رشته در سال ۲۰۱۵ را تقدیم موزه کرد و حسین ثوری رئیس فدراسیون بوکس کشورمان نیز با اهدای مدال بوکس حرفه‌ای احسان روزبهانی و کتاب تاریخچه بوکس ایران نقشی در تکمیل موزه داشت.

فدراسیون اسکی با اهدای ۲ مدال از نمایندگان ورزش‌های زمستانی کشورمان، مدال نقره بازی‌های آسیایی زمستانی -۲۰۱۱ سید ستار صید و مدال برنز رقابت‌های بین المللی اسکی صحرانوردی در بخش بانوان سمانه بیرامی باهر در تکمیل موزه مشارکت کرد.

وسایل نخستین صعود به قله اورست، یادمان اهدایی نخستین دیدار در جام جهانی ۲۰۱۸ و ماکت اهدایی ورزشگاه ۲۰۰۸ پکن به وزیر ورزش و جوانان، جام قهرمانی دوچرخه سواری، تصویر نخستین بانوی دوچرخه سوار در استقامت، نخستین مدال قهرمانی مربی تیم ملی دوچرخه سواری در رقابت‌های تایلند، تصویر محمدعلی کلی قهرمان بوکس در ایران، ۲ نشان قهرمانی در رشته بوکس و تندیس دستکش بوکس از جمله موارد اهدایی به این موزه است.

جام قهرمانی ساحلی آسیا و قهرمانی جوانان جهان در رشته والیبال، نخستین نشان بازی‌های آسیایی در رشته شنا، شیرجه و واترپلو، کلنگ افتتاح نخستین استخر در مجموعه ورزشی شهید شیرودی، راکت بدمینتون، نشان طلای نوجوانان جهان و نشان باشگاه‌های آسیا و نشان المپیک پکن در رشته وزنه برداری جزو اهدایی‌ها به این موزه بودند. نشان دوبنده و یادبود لیگ قطر احسان حدادی، کمان سنتی و امروزی و مدال و جام قهرمانی رشته تیراندازی با کمان از دیگر اهدایی ها به موزه ملی ورزش است.

بهرام افشارزاده مدیر باتجربه ورزش کشورمان نشان ویژه شایستگی OCA که شیخ احمد الفهد الصباح رئیس شورای المپیک آسیا در سی و هشتمین مجمع OCA به پاس سال‌ها حضور و تلاش ارزشمند به وی اعطا کرده بود را به موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک اهدا کرد.

حسن تفتیان قهرمان دوومیدانی کفش و لباس مسابقات دایموند لیگ پاریس که در آن با کسب مقام نایب قهرمانی، موفق به شکستن رکورد ملی ۱۰۰ متر ایران شد را به موزه ملی ورزش اهدا کرد. طالقانی عضو هیئت رئیسه فدراسیون کونگ‌فو و هنرهای رزمی و امیر سرتیپ دوم پیامبری رئیس تربیت بدنی نیروهای مسلح برخی از افتخارات کونگ فو و نیروهای مسلح کشورمان را به موزه ملی ورزش تقدیم کردند. اسکندری رئیس فدراسیون بولینگ و بیلیارد نیز به همراه فرزند زنده یاد کامبیز کیانی استاد بولینگ ایران بخشی از افتخارات این رشته را به موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک ارائه کردند.

بهنام محمودی کاپیتان سابق تیم ملی والیبال کشورمان و اولین لژیونر والیبال ایران، پیراهن خود در تیم پروجا سری A ایتالیا را به موزه تقدیم کرد. همچنین در بخش دیگری از موزه برخی از وسایل شخصی پهلوان غلامرضا و لباس ورزشی وی قرار دارد که سال‌ها قبل خریداری شده و در با افتتاح موزه در معرض دید قرار گرفته است.

با سفارش فدراسیون فوتبال و پیش از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، چند تخته فرش ویژه این بازی‌ها بافته شد که یکی از این فرش‌ها به کنفدراسیون فوتبال آسیا و دیگری به کارلوس کی روش اهدا شد. یکی از فرش‌های بافته شده برای جام جهانی به موزه ملی ورزش اهدا شد.

شنیدن کی بود مانند دیدن

تاکنون بیش از ۳۰۰ مدال، تندیس، البسه و اشیا و وسایل مربوط به ورزش به موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک تقدیم شده که معرفی همه آنها در این گزارش مقدور نیست. به همین دلیل به همه علاقه‌مندان توصیه می‌شود که با حضور در موزه از آن بازدید کنند و مطمئناً از تماشای آثار موجود در موزه شگفت زده خواهند شد.

ادامه راه موزه پس از افتتاح

افتتاح موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک ابتدای راه است و در ادامه نیز تکمیل خواهد شد. مسئولان کمیته ملی المپیک در نظر دارند تا مواردی دیگر را به موزه اضافه کنند و ورزشکاران و پیشکسوتان و اهالی ورزش می‌توانند داشته‌های ورزشی خود را به موزه تقدیم کنند. همچنین همه دوستاران آشنایی با تاریخ ورزش می‌توانند با حضور در محل موزه اطلاعات کاملی کسب کنند. بازدید موزه برای عموم آزاد است. کمیته ملی المپیک به دنبال بحث اقتصادی و درآمدزایی از موزه نیست و بازدید رایگان خواهد بود.

مسئولان کمیته ملی المپیک در تلاشند تا موزه ورزش، المپیک و پارالمپیک را در کمیته بین المللی المپیک (IOC) به ثبت برسانند. توماس باخ، رئیس این کمیته نیز پیش‌تر در دیدار با صالحی امیری قول‌های مساعدی جهت همکاری با ایران داده و ایران با تهیه کلیپ و ارسال آن به IOC روند ثبت جهانی موزه را پیگیری خواهد کرد.

موضوع دیگر که مربوط به فاز دوم موزه است، به استقلال ساختمان آن از کمیته ملی المپیک برمی‌گردد و قرار است یا موزه به ساختمانی دیگر منتقل شود یا اینکه ساختمان فعلی کمیته ملی المپیک در اختیار موزه باشد و بخش اداری کمیته ملی المپیک به ساختمان دیگری انتقال یابد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس