علی مطهری

علی مطهری می‌گفت اگر دولت بدون اخذ مجوز مجلس اقدام به افزایش قیمت‌ها کند، رئیس‌جمهور باید عزل شود.

سرویس اقتصاد مشرق - علی مطهری که در دوره قبلی تحریم‌ها در سال‌های ۹۰ تا ۹۲، دولت دهم را مسبب اصلی گرانی‌ها معرفی می‌کرد، اکنون در دوره جدید تحریم‌ها مدعی است علت اصلی مشکلات و گرانی‌ها، فشارهای خارجی است.

علی مطهری اخیراً درباره مشکلات اقتصادی کشور این‌طور بیان کرده است: شرایط امروز و فشارها و تحریم‌های وارده به کشور طی چهل سال بی‌سابقه بود و سختگیری‌ها و محدودیت‌های مالی بیشتر و شدیدتر شد. همه کاستی‌ها و مشکلات مالی و معیشتی به سبب تصمیم غلط مدیران نیست و با وضعیت فعلی هر دولت دیگری نیز بر مسند کار بود شرایط همین‌گونه رقم می‌خورد.

مطهری ادامه داد: ممکن است با برخی تصمیمات، میزان تأثیرپذیری از تحریم‌ها اندکی کاهش یا افزایش می‌یافت اما روند و جوی کلی حاکم بر بازار مالی تغییر چندانی نداشت.

وی ادامه داد: جو حاکم بر تبادلات مالی جهان به نحوی است که امکان جابجایی پول را برای ایران بسیار سخت کرده و برای پرداخت بهای برخی از اقلام ضروری و مایحتاج مردم باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه متوسل شویم تا بتوانیم برخی از تبادلات را انجام دهیم.

اظهارات مطهری در شرایطی است که در یک سال اخیر نرخ ارز بیش از ۴ برابر شده و از ۳,۸۰۰ تومان به بیش از ۱۵.۰۰۰ تومان رسیده است. ضمن آنکه به گفته مسئولان دولت روحانی، آمریکا در اجرای تحریم‌های اخیر نتوانسته اجماع جهانی علیه ایران ایجاد کند و حتی برخی دولتی‌ها مدعی هستند که دولت ترامپ، منزوی شده است. این در حالی است که به گفته همین افراد، در دولت دهم اجماع جهانی برای تحریم‌ها علیه ایران ایجاد شده بود.

در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ که قیمت ارز در اثر تحریم‌ها سه برابر شد و از هزار تومان به ۳ هزار تومان، علی مطهری مواضع کاملاً متفاوتی داشت و دولت دهم و حتی رئیس آن را مقصر گرانی‌ها می‌دانست.

مواردی از این مواضع در ادامه قابل مشاهده است:

۱- دولت مقصر گرانی ارز است

به عنوان مثال ۱۴ مهر ۱۳۹۱ علی مطهری در ارزیابی خود از اظهارات احمدی‌نژاد درباره وضعیت بازار ارز اظهار داشت: احمدی‌نژاد درباره نابسامانی بازار ارز که اواخر سال ۹۰ آغاز شد و تا امروز ادامه دارد، به عنوان تصمیم گیر اصلی در این موضوع، هیچ مسئولیتی را بر عهده نگرفت و همه مسئولیت را متوجه فشارهای خارجی و اخلال گران داخلی کرد در حالی که این درست نیست.

محال است که در اینجا دولت که ابزارهای مختلفی در اختیار دارد هیچ قصور یا تقصیری نداشته باشد. بهتر بود آقای احمدی‌نژاد یک عذرخواهی می‌کرد و می‌گفت البته فشارهای خارجی و داخلی هم مؤثر بوده است. متاسفانه در کشور ما فرهنگ عذرخواهی وجود ندارد و مخصوصاً در این دولت دائم می‌گویند ما مدیرترین و پاک‌ترین و بهترین هستیم و همه اشکالات در خارج از دولت است.

۲- سؤال از رئیس دولت دهم بابت گرانی ارز

علی مطهری در سال ۱۳۹۱ به بهانه گرانی قیمت دلار، برای دومین بار طرح سؤال از رئیس دولت دهم را هم کلید زد چراکه معتقد بود سیاست‌های احمدی‌نژاد عامل افزایش قیمت دلار شده و تحریم‌ها تأثیری نداشته است.

مطهری درباره علت طرح آن سؤال این‌طور گفته بود: وقتی نرخ ارز بالا رفت و دارایی مردم نصف و یک‌سوم شد این موضوع درد جامعه و سؤال نمایندگان و مردم است و طبیعی است که سؤال مردم را مطرح کنیم. به دنبال این هستیم که روشن شود این مسائل صرفاً آثار تحریم‌هاست یا اینکه سوء مدیریت و تعلل‌ها هم دخیل بوده است. نباید مردم را نادیده بگیریم باید مردم در جریان امور قرار بگیرند و این از آثار این سئول خواهد بود.

وی با بیان اینکه سوء مدیریت‌های دولت شرایط بد اقتصادی را به وجود آورده است گفت: چرا نسبت به معیشت مردم بی‌تفاوت هستید؟ قیمت پنیر از ۳ هزار تومان رسیده به ۱۳ هزار تومان. در نیمه سال ۹۰ بانک مرکزی تحریم شد، چرا کاری نکردید؟ مگر مرغ به تحریم مربوط بود؟ اگر به تحریم مربوط بود که باید این مشکل ادامه می‌داشت.

البته آن طرح سؤال با تذکر رهبر معظم انقلاب اسلامی، منتفی شد.

۳- سوالاتی که باید از روحانی هم پرسیده شود

پس از تذکر رهبر انقلاب و منتفی شدن سؤال از احمدی‌نژاد درباره گرانی ارز در سال ۱۳۹۱، علی مطهری در نطقی در صحن علنی مجلس، سؤالات خود را این‌طور مطرح کرد: دولت باید پاسخ بدهد که چرا در ساماندهی بازار ارز تعلل ورزیده و آیا این امر ارتباطی با تأمین کسری بودجه خودساخته یارانه‌ها داشته است یا خیر؟

چرا بانک مرکزی یک‌باره و با تصمیم رئیس‌جمهور از ارائه ارز جز برای دو گروه اول کالایی به مدت حدود یک ماه ممانعت کرد؟ چرا این بحران ارزی را صرفاً ناشی از تحریم‌ها اعلام کردید به طوری که غربی‌ها پیام ضعف از اقتصاد ایران دریافت کردند و گفتند تحریم‌ها اثر گذاشته؟

چرا در سال ۱۳۹۰ که نشان می‌داد در سال ۹۱ ذخایر ارزی قابل مدیریت ما محدود است ۴ /۱۱ میلیارد دلار ارز کشور بدون دستورالعمل قانونی، برای فروش در دوبی به ۱۸ صراف داده شد که ۵ تَن از این صرافان ۸۰% این مقدار ارز را دریافت کردند و درنتیجه یک رانت‌خواری بزرگ صورت گرفت؟

سرنوشت ۲۷ میلیارد دلار ما در چین با سود ۱% چه خواهد شد؟ این در حالی است که دیوان محاسبات چند ماه قبل از تحریم بانک مرکزی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور هشدار لازم را داده بود. چرا بانک مرکزی بر فروش ارز توسط بانک‌ها نظارت نداشته و درنهایت اقدام به برداشت از حساب آنها کرده است؟

چرا شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران معادل ریالی مبلغ ۲,۵۰۶ هزار دلار و ۹۳۵ هزار یوروی حاصل از فروش فراورده‌های نفتی به شرکتی در فرودگاه امام را به نرخ مرجع دریافت کرده و درنتیجه این شرکت شش میلیارد تومان سودِ ناشی از رانت برده است؟

چرا در شرایط اقتصاد مقاومتی، در هفت ماه اول سال ۹۱ بیش از ۲۳ هزار خودروی لوکس خارجی به قیمت پانصد میلیون دلار تنها توسط بیست شخص حقوقی و حقیقی وارد شده به طوری که ۱۳% نسبت به سال ۹۰ افزایش داشته و بخش اعظم ارز مصرفی آن با نرخ مرجع محاسبه شده است؟ آیا اینها رانت‌خواری نیست و چگونه با شعار عدالت‌گستری دولت سازگار است؟

لازم به یادآوری است تمامی مواردی که مطهری به عنوان سوء مدیریت دولت دهم در تنظیم بازار ارز، مطرح کرده در سال ۱۳۹۷ به طور صدچندان تکرار شد و ۱۸ میلیارد دلار منابع ارزی کشور به هدر رفت اما علی مطهری دم برنزد.

۴- واکنش به گرانی بنزین

در سال ۱۳۹۱ دولت دهم قصد داشت قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد که با مخالفت مجلس، منتفی شد. در آن مقطع، واکنش علی مطهری جالب بود که می‌گفت اگر دولت بدون اخذ مجوز مجلس اقدام به افزایش قیمت‌ها کند، رئیس‌جمهور باید عزل شود. مطهری گفته بود: اگر دولت بدون اجازه مجلس فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا و قیمت کالاها را افزایش دهد، باید رئیس‌جمهور را استیضاح و عدم‌کفایت سیاسی وی را مطرح کرد.

علی مطهری در رابطه با احتمال اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت نان و بنزین به دنبال این موضوع گفت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی دولت تا پایان سال جاری حق اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت‌های موضوع این قانون را ندارد. البته دولت می‌تواند با پیش‌بینی منابعی در بودجه سال ۹۲ کل کشور اجرای فاز دوم را به مجلس پیشنهاد و بعد از تصویب اجرا کند.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: اگر دولت بخواهد بدون اجازه مجلس فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را در کشور اجرا کند و قیمت کالاهای موضوع این قانون را افزایش دهد به نظر من کار از سؤال گذشته و باید رئیس‌جمهور را استیضاح و عدم‌کفایت سیاسی وی را مطرح کرد تا پس از برکناری او طبق قانون ظرف پنجاه روز رئیس‌جمهور جدید انتخاب شود.

نکته جالب، سکوت مطهری درباره تصمیم اخیر دولت روحانی برای گران کردن بنزین در چارچوب هدفمندی یارانه‌ها است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  18 0
  دولتی که عرضه انتخاب سخنگو ندارد و دولتی که عرضه توزیع شکر و گوشت راندارد(زمان حضرت یوسف لوحه توزیع بوده) دولتی که دائما به فکر ماستمالی کردن امور است ،همان بهتر که زودتر کنار برود
 • FR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  9 0
  اگر بخاطر امثال مطهری نبود در فتنه 88 که نام واقعی آن اقدام به کودتا والبته خزنده ادامه پیدا کرد عوامل اصلی محاکمه واعدام شده بودند ونوچه های آنها در زندان شرایط الان خیلی بهتر از این حرفها بود.....
 • صبا IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  17 1
  کلا این آقا ثبات فکری ندارد و برای همین هم بازیچه اصلاح طلبان غربگرا شده است. اصلاح طلبان خیلی از حرف های خود را از زبان او منتقل می کنند
 • سید IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  15 0
  نباید غافل بود که مطهری نسبت به اصلاح طلبان تهوع آور وامدار و مدیون است و یه علاوه از لحاظ سیاسی او با لاریجانی به واسطه خویشاوندی سببی شان مجبور به همراهی است! جدای از این موضوعات وی به همراه سه وکیل الدوله دیگر یعنی مازنی، صادقی و وکیلی وظیفه جاده صاف کنی تفکر ولنگاری ( لیبرالی) در قوه مقننه را به نمایندگی از اصلاح طلبان تهوع آور به عهده گرفته اند و در اثر این منش تبدیل به خدای توجیهات شده اند!!!
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  11 0
  جناب مطهری ار فضل پدرتان خیل حاصل کردی. واقعا یکی به نعل میزنی یکی به میخ امیدواریم دور بعد شما را درمجلس نبینیم.
 • IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  18 0
  اینا همشان سرو ته یک کرباسند
 • IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  12 0
  گذشت زمان نیت اصلی انسان ها آشکار می کند سکوت امروز این آقایان نشان می دهد که سر و صداهای دیروزشان برای مردم نبوده گویی خوشحال از ایجاد مشکلات در زمان دولت گذشته بودند .خدایا مسئولانی همواره دلسوز برای مردم نصیب ما کن .
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  7 0
  دین و ایمان رخته بسته بجایش باند و باند بازی و سیاسی کاری امده است
 • عباس م IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  5 0
  خیلی از مشکلات اصلا به تحریم هیچ ارتباطی ندارد .... یک از پیاز شروع کنم علت اصلی گرانی پیاز بارندگی بود و باعث کاهش برداشت شد خیلی از مزارع پیاز کاملا نابود شد چون بارندگی چند بار پشت سرهم بود و برداشت پیاز از هکتاری ۵۰ تا هفتاد تن به مثلا ده تا بیست تن یا خیلی کم تر رسید و باعث ضرر خیلی از کشاورزان شد و قیمت پیاز افزایش داشت چرا چون هزینه کاشت و برداشت پیاز خیلی زیاد است برای مثال در یک هکتار پیاز .... اجاره زمین از ۵ تا ده میلیون و بذر مینروا ۵ کیلو باقیمتی سه میلیونی جمع کل ۱۵ میلیون و هزینه جابه جایی کردن پیاز ۳ میلیون و نوار تیپ ۱۳ عدد ۸۰ هزاری تقریبا ۱۲۰۰۰۰۰ تومان و کود شیمیایی هم سه مرحله با کود مایع وغیره ۳۰۰۰۰۰۰ و سم پاشی هم اگر بارندگی زیاد باشد چند مرحله سم قارچ و سم تریپس که نوعی حشره ای که باعث نابودی برگ و ساقه پیاز میشود هم تقریبی ۲۰۰۰۰۰۰ که خیلی بیشتر هم هست و هزینه برداشت هم اگر بر مبنای برداشت ده تا بیست تن حساب کنیم که تا اخر عمر بدهکاری یعنی برای هر ده تن برداشت تقریبا ۳۰۰۰۰۰۰ و برای برداشت ۵۰ تن در هکتار ۱۵۰۰۰۰۰۰ هزینه دارد و خیلی از هزینه های دیگر هم حساب نکردم خرده ریز زیادی هست ..... حالا حساب کنید هزینه کاشت و برداشت اگر از کشاورز پیاز کیلویی ۱۰۰۰ تومان بخرند ..... دوم خرما از ما کشاورزان جنوب کرمان مثل مضافتی کیلویی ۳۰۰۰ فله و با بسته بندی کارتن ۵۰۰ گرمی ۵۰۰۰ تومان خرید کردند هزینه کارتن یا بسته بندی خیلی بالاست و پول کارگر برای برداشت و هزینه صبحانه و غذا و کرایه خرما و سردخانه و ابیاری خرما و گرمای شدید تابستان و کلی هزینه دیگر هم حساب کنید .... سوم .... دیگر خسته شدم که از دیگر محصولات توضیح دهم
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   3 0
   جناب توجیه الدوله فاصله میان کاشت و داشت پیاز تا برداشت مثل همه محصولات زراعی چند ماه است نه چند روز.با این توجیهاتی که جنابعالی می فرمایید انگار پیاز همان روز سیل کاشته شده بود.
 • IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  9 0
  وقتیاز کسی کینه داشته باشی عقلت را هم از دست میدهی وقتی بیش از حد به کسی دلخوش باشی باز هم عقلت را از دست میدهی
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  5 1
  ما چون بوقلمون رنگ برنگیم مرد هزار چهره یادت نره
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  6 1
  افتاب پرست دیگه، ببخشید اصلاح پرست
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  5 0
  این جماعت روی بوقلمون و سنگ پای قزوین را هم سفید کرده اند. من یکی که دیگه هم از بوقلمون و هم از سنگ پای قزوین خجالت می کشم که اینها را به آن حیوان زبان بسته یا به آن سنگ مفید تشبیه کنم
 • مریم IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
  0 0
  کنکور را آسان و عین کتاب بدهید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس