کد خبر 955412
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
حشمت مهاجرانی

سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران اعتقاد کارلوس کی‌روش میراثی از خودش برای فوتبال ایران به جا نگذاشته و هرچند تیم ملی در زمان او نام و آوازه بزرگی پیدا کرد، اما به واقع پیشرفتی نداشته است.

به گزارش مشرق، حشمت مهاجرانی در مورد حاشیه‌های اخیر کارلوس کی‌روش برای فوتبال ایران گفت: یک ضرب‌المثلی برای ما ایرانی‌ها وجود دارد که می‌گوییم نمک خوردن و نمکدان شکستن. این مصداق واقعی رفتارهای کارلوس کی‌روش است که این همه سال در فوتبال ما حضور داشت، حقوق گرفت و مورد حمایت قرار داشت، اما در نهایت به همه‌ی بخش‌های کشور، ورزش و فوتبال ما توهین کرد.

سرمربی اسبق تیم ملی افزود: آقای کی‌روش می‌گفت به همه چیز کشور ما و تیم ملی ما تعصب دارد، اما همه‌ی ما می‌دانستیم که این حرف‌ها ظاهری است و برای ماندن خودش این صحبت‌ها را مطرح می‌کند. با این وجود بخش زیادی از جامعه تحت تأثیر او قرار می‌گرفتند و احساسات خیلی‌ها را برانگیخته بود. البته من منکر توان فنی و شایستگی‌های او در مربیگری نیستم. به‌هرحال ما با کی‌روش دو بار به جام جهانی رفتیم، هرچند زمانی رفتن به جام جهانی بسیار سخت بود و حالا کسب یکی از پنج سهمیه آسیا آسان‌تر شده است. آن هم در شرایطی که مدعی هستیم، قدرت اول فوتبال آسیا محسوب می‌شویم. طبیعی است که در این وضعیت باید به جام جهانی برویم و این شاهکار نیست. در واقع فوتبال ما در زمان کی‌روش در جهان نامدارتر و مطرح‌تر شد، اما این بزرگ شدن از جنبه تبلیغاتی و رسانه‌ای بود و از نظر فنی به واقع ما پیشرفتی نکردیم.

مهاجرانی همچنین گفت: حقیقت این است که حالا باید از صفر شروع کنیم. کی‌روش میراثی برای فوتبال ما نداشت که از او به جا مانده باشد. اگر مدعی است که این زمین چمن مرکز ملی میراث او بوده، اولاً باید پرسید که این کار فدراسیون بوده یا سرمربی تیم ملی و ثانیاً این یک میراث فنی نیست. متأسفانه در این سال‌ها هیچ مربی از ما کنار او حضور نداشت که حالا به یک سرمربی باتجربه تبدیل شده باشد. از نظر بازیکنان هم اینها حاصل فوتبال پایه ما بودند و حالا لژیونرهای خوبی داریم که تجربه بین‌المللی مناسبی به دست آورده‌اند. اینها هیچ‌کدام میراث کی‌روش نیست. ای کاش حداقل در این هشت سال کاری می‌کردیم که مربیان جوان ما چیزی بیاموزند و در کنار او آموزش ببینند.

بیشتر بخوانید:

فدراسیون جنگ با کی‌روش را علنی کرد

وی در خصوص تعامل فدراسیون فوتبال ایران با کی‌روش گفت: متأسفانه ما سال‌ها با او کار کردیم و با تأمین تمامی امکانات و نیازهایش او را مورد حمایت قرار دادیم. البته روی صحبت من بیشتر با مدیران قبلی است، چرا که فکر می‌کنم تاج و سلطانی‌فر رویکرد درستی در خصوص کی‌روش داشتند. این استراتژی درستی بود که با کی‌روش به جام ملت‌ها برویم و بعد او را کنار بگذاریم. در واقع این اتفاق در زمان خوبی روی داد. من فکر می‌کنم تاج به خوبی کار خودش را انجام و تشخیص داد که قطع همکاری لازم است. البته حالا باید در انتخاب سرمربی جدید دقت داشته باشیم.

سرمربی اسبق تیم ملی در خصوص روند مذاکرات فدراسیون با مربیان جدید اظهار داشت: متأسفانه کی‌روش در این مذاکرات تأثیرگذار است. این یک روال کاملاً حرفه‌ای در فوتبال جهان است که هر مربی برای انتخاب تیم با سرمربی قبلی گفت‌وگو یا مشورت می‌کند.کی‌روش در خصوص فوتبال ما مشورت‌های منفی به مربیان خارجی می‌دهد و این مسئله کار فدراسیون را سخت‌تر می‌کند. شاید این یکی از دلایل اصلی است که باعث شده مذاکرات طولانی شود و به سرعت نتیجه دلخواه حاصل نشود. البته این کار اخلاقی نیست، چرا که وقتی شما از یک کشور رفتید، باید همه چیز را کنار بگذارید و فعالیت خودتان را از نو آغاز کنید. این درست نیست که کی‌روش همچنان وجهه فوتبال ما را تخریب و علیه کشورمان سمپاشی کند.

مهاجرانی در پایان گفت: این آقا تمامی حرمت‌ها را شکست. در این سال‌ها به وزیر ورزش، رئیس فدراسیون و مسئولان کشور ما، پیشکسوتان و بسیاری از اهالی فوتبال بی‌احترامی کرد و آثار بسیار منفی و مخربی داشت. همه چیز برای او فراهم بود و هر چیزی که می‌خواست مهیا می‌شد. حتی کسی انتقاد نمی‌کرد، به این دلیل که می‌گفتند زمان حمایت است و نباید انتقادی مطرح کنید. به عقیده من اگر این امکانات را در اختیار یک مربی داخلی می‌گذاشتیم، نتیجه بهتری می‌گرفتیم و موفق بودیم، اما این سال‌ها گذشت و حالا شاهد ادامه رفتارهای نامناسب کی‌روش هستیم که حتی وقتی از کشور ما رفته هنوز در خصوص فدراسیون و فوتبال ما صحبت می‌کند. امیدوارم پروسه انتخاب سرمربی جدید تیم ملی به خوبی طی شود و این تحرکات و شیطنت‌ها تأثیری در آینده فوتبال ما نداشته باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس