هلال احمر

هلال احمر لرستان در اقدامی عجیب، روز ۲۹ فروردین درخواست استعلام خرید ۱۰ هزار عدد پرچم هلال احمر با جنس ساتن را ارائه کرده در حالی که مردم سیل زده استان، درگیر نیازهای اولیه خود هستند.

سرویس جامعه مشرق_ بدون شک هر حادثه طبیعی دو بعد دارد. بخشی از آن نعمت است و بخش دیگر آن گرفتاری و مشکلات برای مردم. مثلاً در بارش‌های اخیر در بخش‌های مختلف کشور، بسیاری از مناطق ایران تا همین چند ماه پیش درگیر کم آبی بود اما به یکباره بارش نعمت الهی باعث سیراب شدن بسیاری از زمین‌های تشنه کشور شد اما متأسفانه در بخش‌هایی از کشور نیز مردم دچار مشکلات و گرفتاری‌های ناشی از سیل شدند.

اما به نظر می‌رسد در این گونه بلایا گرفتاری‌های مردم نیز خود دو بخش دارد یکی ناشی از حادثه به وجود آمده و دیگری از بی تدبیری برخی مسئولان و ارگان‌های درگیر با حادثه. البته در سیل اخیر دستگاه‌های مختلفی از نیروهای مسلح تا نهادهای مردمی و داوطلب به کمک حادثه دیدگان شتافتند و بسیاری از مشکلات مردم نیز توسط همین تلاش‌ها در حال حل شدن است اما به نظر می‌رسد در برخی از سازمان‌ها گرفتاری‌ها آنقدر زیاد شد که زیرمجموعه‌های آنها وظایف اصلی خود را از یاد برده و پیش از مردم حادثه دیده به زندگی عادی خود بازگشته‌اند!

سازمان هلال احمر از جمله دستگاه‌هایی است که در حوادث اخیر در کشور به خاطر وظایف قانونی و دغدغه‌های انسانی، سعی در حل مشکلات مردم داشته اما ظاهراً برخی در این سازمان، دغدغه‌هایی دارند که با اهداف و اولویت‌های اصلی هلال احمر اندکی متفاوت است.

نگاهی به بخشی از اهداف و وظایف هلال احمر

آنطور که عنوان شده، اهداف جمعیت هلال احمر عبارتند از: تلاش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان‌ها و کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت‌ها و همچنین حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون در نظر گرفتن هیچ‌گونه تبعیض میان آنها.

همچنین از جمله مهمترین وظایف جمعیت در سطح کشور و خارج از کشور بدین قرار است:

۱- ارائه خدمات امدادی در هنگام بروز حوادث و سوانح طبیعی مثل زلزله و سیل و غیره در داخل و خارج از کشور.

۲- ارائه کمک‌های اولیه در حوادث غیر مترقبه به وسیله‌ی امدادگران.

۳- برنامه‌ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح و آموزش عمومی در این زمینه و تربیت کادر امدادی و نیروی انسانی مورد نیاز.

۴- اداره امور جوانان جمعیت و توسعه مشارکت جوانان در تصمیم گیری ها و فعالیت‌های مربوط به آنها و تربیت و آموزش جوانان مذکور به منظور آماده ساختن آنان در انجام خدمات امدادی و عام‌المنفعه.

وقتی دغدغه‌ها به سرویس آرکوپال ختم می‌شود!

این وظایف در حالی بر عهده هلال احمر قرار گرفته که بودجه این سازمان در سال ۹۶، ۱۳۰ میلیارد تومان و در سال ۹۷ رقمی در حدود ۱۴۷ میلیارد تومان بوده است همچنین در سال ۹۸ این رقم با رشد ۱۰ برابری و با عددی در حدود یک هزار و ۵۱۹ میلیارد تومان در بودجه توسط دولت پیش بینی شده است.

تصویب این بودجه‌ها یعنی این سازمان باید تمام تلاش و توان خود را برای آموزش و ارائه کمک‌های اولیه در حوادث غیرمترقبه متمرکز کند. اما انگار تصور برخی از مدیران این سازمان از ۱۰ برابر شدن بودجه هلال احمر کاملاً برعکس بوده و با افزایش بودجه به دنبال لوازمی رفته‌اند که مشخص نیست در شرایط فعلی، کدام نیاز اساسی حادثه دیدگان است؟ و آیا اصلاً این خریدها آن هم در روزهای پس از بحران سیل در شهرهای مختلف کشور برای مردم سیل زده است یا برخی مدیران و مسئولان؟

برای مثال جمعیت هلال احمر استان خوزستان به عنوان یکی از اصلی‌ترین مناطق درگیر با سیل، درخواست خرید ۵۵ ست سرویس آرکوپال ۱۸ پارچه گلدار داده است. جستجو در وب سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی نشان می دهد هر ست از این سرویس در حدود ۷۰۰ هزار تومان است که در تعداد ۵۵ دست، مبلغی در حدود ۳۸ میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

شاید برخی مسئولان هلال احمر خوزستان اطلاع لازم را نداشته باشند که بر اساس آمار اعلام شده، در حال حاضر در ۴۲ اردوگاه اسکان اضطراری خوزستان ۱۴ هزار و ۴۱۸ نفر اسکان دارند و بر اساس اعلام رئیس کمیته امداد به لوازم سرمایشی، لوازم بهداشتی و خدمات روان‌شناسی و مشاوره بیش از هر چیزی نیاز دارند و به نظر نمی‌رسد این افراد چندان نگرانی برای سرویس آرکوپال داشته باشند.

جالب آنکه پس از انتشار عکس‌های کودکان خوزستانی که در این مناطق شرایط خوبی نداشتند نیروهای مردمی با کمک کمیته امداد تحت عنوان #کمپین_نذر_مهربانی اعلام کرده‌اند که با توجه به آب و هوای استان خوزستان یکی از نیازهای اساسی برای کودکان این مناطق پشه بند است و نیاز به خرید ۱۰۰۰ پشه بند وجود دارد. در حال حاضر ساده‌ترین پشه بند در بازار در حدود ۴۰ هزار تومان است که با یک حساب ساده با ۳۸ میلیون تومان نزدیک به هزار پشه بند (حتی اگر از بازار عادی خریداری شود) می‌توان برای کودکان خوزستانی خریداری کرد.

همچنین جمعیت هلال احمر لرستان درخواست خرید ۱۰ دستگاه چای ساز خانگی مدل ۲۳۰۰P پارس خزر و بشقاب چینی گرد تخت ساده طرح گل دار صورتی چینی مقصود را داده است. پارچ شیشه‌ای هشت گوش جعبه مقوایی ۱۰ عدد، لیوان آبخوری پنج گوش ۱ بلند بلور ۱۰ دست، ست چاقو میوه‌خوری استیل ۱۰ ست و چاپگر لیزری رنگی از دیگر نیازهای این روزهای جمعیت هلال احمر لرستان است!

این در حالی است که بر اساس آمارهای رسمی، در سیل اخیر استان لرستان به ۱۱ شهرستان، ۱۶ شهر و ۷۲۵ روستا خسارت وارد آمده که در مجموع در این استان ۱۳ هزار واحد مسکونی احداثی شهری و روستایی که دو هزار واحد آن شهری و ۱۱ هزار واحد آن روستایی بوده‌اند آسیب دیدند. مردم این استان نیز اگر بیشتر از استان خوزستان نیاز به کمک نداشته باشند قطعاً کمتر نیست. تا اینجا شاید گفته شود که شاید برخی به این گونه اقلام مانند لیوان و چای ساز نیز نیاز داشته باشند اما بدون شک دیگر هیچکس در مناطق سیل زده استان لرستان نیازمند پرچم آن هم با لوگو سازمان هلال احمر نیست.

حالا مشخص نیست این گونه هزینه‌های میلیونی آن هم درست در استان‌هایی که مردمان آنها درگیر مشکلات سخت سیل هستند و با گرم شدن هوا این مشکلات نیز چند برابر خواهد شد چه دلیلی دارد؟ شاید این ابهام مطرح شود که درخواست‌های مذکور، صرفاً در حد استعلام است و هنوز به مرحله خرید نرسیده که در پاسخ باید گفت اولاً اگر دستگاهی نیاز به خرید نداشته باشد، قطعاً استعلام قیمت آن هم در تعداد مشخص و نه یک عدد، عاقلانه و منطقی نخواهد بود. ثانیاً، در شرایطی که مدیران بخش‌های مختلف از جمله پشتیبانی، درگیر امور مهمی چون رسیدگی به سیل زدگان و رفع نیازهای فوری آنها هستند، چگونه فرصت و دغدغه پیگیری چنین امور بدون اولویت و غیر مهمی را پیدا می کنند؟

بررسی‌ها نشان می دهد جمعیت هلال احمر لرستان در اقدامی عجیب، روز ۲۹ فروردین امسال درخواست استعلام خرید ۱۰ هزار عدد پرچم اهتزاز هلال احمر در سایز ۷۰ در ۱۲۰ با جنس ساتن را ارائه کرده. این پرچم با مشخصات ذکر شده، قیمتی در حدود ۱۵ هزار تومان در فروشگاه‌های اینترنتی دارد که اگر آن را در تعداد درخواستی هلال احمر لرستان یعنی ۱۰ هزار عدد کنیم حدود ۱۵۰ میلیون تومان برای پرچم باید پرداخت شود. البته نوع دیگری از پرچم نیز توسط هلال احمر لرستان استعلام شده که معمولاً برای اتاق جلسات و همایش‌ها به کار می رود و به نظر می رسد دلیل آن نیز حضور گسترده مسئولان و برگزاری پر تعداد جلسات در مناطق مختلف باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • DE ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  73 1
  آفرینً دستتان درد نکند. این نقش واقعی رسانه در معنی اصلی و فنی آن است. بسیا رگزارش مستند و با سوژه روز است.
 • احمدی IR ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  34 12
  یاد آور استعفای زشت ظریف در سفر بشار اسد و دیدار با رهبر انقلاب
 • IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  72 6
  اگر بدانید در هلال احمر چه خبر است این سالها خون گریه میکنید
  • m US ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   11 1
   خبر داریم که از طریق مردمی یا مستقیم رفتن خودمون اقدام می کنیم.
  • رضا IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   4 4
   در شب عید هلال احمر تهران چند نفر را برای بسته بندی آجیل و خشکبار به صورت کارمزد استخدام کرد. که پسته و.... را در وزن های مشخصی بسته بندی کنند تا این بسته ها را به کارمندان خود به عنوان بسنه اجیل شب عید بدهد
 • NL ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  70 4
  همین کارا رو میکنید مردم از طرق دیگه کمک میکنن.
 • IR ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  16 4
  مشرق دمت گرم وقتی همشهری بشه رییس مابقی ابوعطا میخونن
 • DE ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  19 2
  مدیران باید از رویه امام علی (ع) ساده زیستی و صرفه جویی در محل کار بیشتر استفاده و اصلا سنت بشه. از وسایل ساده استفاده کنند.با یکدست سرویس ساده و ارزان چینی کار پذیرایی اداری حل بوده. بقیه پول میتونه برای اولویت های مردمی صرف بشه. تعداد پرچم ها به این زیادی ؟ یعنی ده هزار دفتر دارند؟
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   3 0
   از اسم امام علی ع سواستفاده نکنن کافی هست ساده زیستی شان پیش کش
 • AE ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  6 43
  تخریب کردن دیگران کار کثیفی است .
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   10 2
   لابد تو یکی از همون دزدایی هستی که احساس خطر کردی
 • علي IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  10 0
  اين آقايان فاكتور زني را اگر بلد بودند به اين زودي ها لو نميرفتند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
 • جانباز 70 درصد IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  16 1
  مردم را که بی اعتماد کنید نتیجه اش می شود این وجهی را با کمال میل و رغبت به حسابشان واریز نماییم تا آنها به عنوان مسئول بزرگ این موارد هزینه های واجب را انجام دهند حالا بفرمایید جواب بدهید دراین وانفسا خریدن پرچم جزو الویتهاست ؟؟ سیل زده بی خانمان و رنج کشیده پرچم را کجا بگذارد ؟؟؟ پرچم عزیز است به راحتی خرجش نکنید ... حالا باید شک کنیم در کارهای هلال احمر ؟؟؟ این است که وقتی بی اعتماد می شوید ناچارا راه دیگر را باید انتخاب کنید
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  23 0
  واقعا باید به حال هلال احمر خون گریست.اینا کین آخه شدن مسئول؟ینی طرف سنتی و شنعتی رو هم با هم با دز بالا مصرف کنه عقلش میرسه که تو این شرایط وقت خرید این چیزا نیست.
 • بی طرف IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  25 1
  با سلام گزارش خبری خوبی بود ممنون. آقای 1400 روت سفید با مدیرانت..
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  8 1
  تابلویه که دارن برا کادو دادن به کارمندای خودشون خرید میکنن چجوری دلشون میاد؟ بعد میگن مردم فقط کمکهاشون رو به خود هلال احمر بدن نه کس دیگه ای قسم حضرت عباس و دم خروس
 • ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  3 1
  تازه خریدشان هم از کشور فرانسه است، رونق تولید را هم باید فرانسوی ها اجرا کنند؟
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  2 1
  از این که کمکهای خود به مردم سیل زده را از کانال حساب "هلال احمر" انجام داده ام واقعا پشیمانم.
 • بهرام IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  5 1
  اون از شام لاکچری ریس هلال احمر...اینم از گند جدیدشون
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  3 3
  به نظر شما خرید ده تا چای ساز اون هم برند ایرانی اشتباه هست؟خواب تو اداره لازم هست .یا خرید ظرف .خیلی از اداره جات برای سرویسهای رفاهی خودشون این اقلام رو لازم دارند .انتشار این مطالب جز بدبین کردن مردم ثمر دیگری نداره درصورتیکه میدونیم انصافا تو این یک ماهه هلال احمر واقعا تو بحث امداد کم نگذاشتند.
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  1 0
  متاسفانه برخی ها فراموش میکنن که پول بودجه خیلی جاها از بیمه شخص ثالث اخذ میشه تا به کمک نیازمندان برسه اما برخی جاها با سمینارهای الکی و افطاریهای درونی خودشون این بودجه ها رو تلف میکنن
 • الف NL ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  1 0
  بدبختي مردم در حوزه هاي مختلف از همين ها منشا مي گيرد در اغلب ساز مانها به علت مبناي غلط همين قواعد برقرار است به جاي هدف سازماني به پرسنل و رفقاء ميرسند و اولويت رضايت پرسنل است و دوم اينكه تبليغات بيشتر از اصل ميباشد وبراي دوام و بقاي خود مديران بي خاصيت دست به چنين اقدامي ميزنند
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  5 1
  منم به مدیریت این هلال احمر اعتماد صددرصد ندارم. کلا یه قاعده کلی وجود داره...هر جایی که مدیریتش دست رفقای لیبرال ها افتاده کیفیتش پایین اومده و تعهدش کمتر شده. عین حقیقت
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  2 1
  یاد فلان نهاد "غیر دولتی" افتادم که در اوج تحریم ها و شبانه از منطقه آزاد اروند خودروهای لوکس وارد میکرد!
 • LB ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  6 1
  هلال احمق! گندشو دراوردن. دخالت های خارجی و مشکلات داخلی از زمان میرحسین در هلال احمر بود و برخی مدیران پاک را فراری داد
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  2 1
  باز میگن به حلال احمر بقیه جاها برسونید کمکاتونو.ادم نمیتونه به کجا بده دست مستحق واقعیش برسه
 • DE ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  1 1
  جمهوری اسلامی هست دیگه! وقتی پا برهنه میره ویلاسازی می کنه میشه همین! سلام مارا به شمخانی و نعمت برسانید
 • سید رضا IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  2 1
  این اقدامات ، در مردم ایجاد بی اعتمادی می کند !!
 • IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  3 4
  من حاضرم کمک نقدی خودم به سیل زدگان رو به دست سپاه بدم چون سپاه ثابت کرده که خیانتکار نیست.
 • دادگر US ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  0 2
  احسنت . ما از شما راضی ..خدا از شما راضی ... هلال احمر خوزستان از شما ناراضی
 • طاهره IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  2 0
  نمیدونم نهاد نظارتی کجاست؟؟؟؟ کی باید نظارت کنه که بیت المال حیف و میل نشه! وقتی نظارت نباشه همین میشه که هلال احمر هم ...‌.. امثال این مدیران ،آبروی افراد خدوم و زحمت کش این سازمان رو هم زیر سوال میبرند! همین مونده بود که هلال احمر هم کارش به این حرفها بکشه!
 • مملی IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  1 3
  خاک تو اون سرتون با این خبرهای پوچ وبی معنی که منتشر می کنید.دیگه واقعا شدید همپیاله با دشمن یعنی خیلی صریح مردم را از انقلاب بدبین می کنید بیشعورهای عقده ایی اگر این دولت هم عرضه داشت الان دهنتون سرویس بود
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
  0 0
  چرا؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس