کد خبر 953367
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۴
حسین شریعتمداری نمایه

می‌فرمایند اگر از برجام خارج شویم، یک ائتلاف ضدایرانی شکل می‌گیرد و فشارها افزایش می‌یابد! خب، مگر هم‌اکنون این ائتلاف با حضور دشمنان تابلودار ایران اسلامی شکل نگرفته است؟

به گزارش مشرق، «حسین شریعتمداری» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:

بعد از اعلام مخالفت آمریکا با تمدید معافیت مشتریان نفت ایران از تحریم‌های یکجانبه، رسانه‌های غربی و برخی از رسانه‌های داخلی در اقدامی همسو که هماهنگ شده به نظر می‌رسید این نظریه را پیش کشیدند و به آن دامن زدند که تصمیم ترامپ با هدف تشویق ایران به خروج از برجام اتخاذ شده است!

بیشتر بخوانید:

زمان خروج ایران از برجام به روایت حدادعادل

همراهی شرکای برجامی با تحریم جدید آمریکا علیه ایران

FATF تأمین‌کننده منافع آمریکا و انگلیس است

این توهم‌پراکنی در حالی است که آنچه از برجام باقی مانده است مجموعه‌ای از امتیازات از دست داده کشورمان و محدودیت‌هایی است که تحمیل آن را پذیرفته‌ایم. در طرف مقابل اما، آمریکا که از برجام خارج شده و تعهداتی که بر عهده‌اش بود را نقض کرده است و اروپا نیز که قرار بود به تعهدات خود عمل کند نه فقط از انجام آن خودداری ورزیده، بلکه با تحریم‌های جدید آمریکا نیز همراهی کرده است. به عنوان مثال واکنش اروپا در مقابل تازه‌ترین اقدام ضدایرانی آمریکا، یعنی عدم تمدید معافیت مشتریان نفت ایران تنها «یک ابراز تاسف»! بوده است. پیش از این تاکید کرده بودیم که برجام برای آمریکا یک سند طلایی است و ترامپ هرگز از آن خارج نشده و این امتیاز بزرگ را که با فریب تیم هسته‌ای کشورمان به دست آورده است از دست نمی‌دهد. بعد از خروج ترامپ از برجام عده‌ای به کیهان خُرده گرفتند که آنگونه نشد! ولی بعدها موگرینی اعتراف کرد که روحانی به ما (اروپا) تضمین داد که ایران از برجام خارج نمی‌شود! و خروج آمریکا از برجام بعد از کسب این تضمین صورت گرفت وگرنه برای آمریکا بسیار احمقانه بود که از سند طلایی برجام خارج شود. به بیان دیگر، هم‌اکنون آمریکا هیچ تعهدی در مقابل برجام ندارد، اروپا نیز هیچیک از تعهدات برجامی خود را نپذیرفته و انجام نمی‌دهد و فقط ایران است که همه امتیازات را داده است، تاسیسات هسته‌ای را نابود کرده است و در مقابل به جای لغو تحریم‌ها، با افزایش آن روبرو شده است، ده‌ها فشار اقتصادی و سیاسی دیگر را نیز بر دوش کشیده است! و با ادامه حضور خود در برجام باید تعهدات و محدودیت‌های بعدی را هم بپذیرد!


اکنون این سؤال با دولت محترم در میان است که کدامیک از موارد یاد شده را می‌توان انکار کرد؟! اگر هیچیک از آنها قابل انکار نیست که نیست، آیا ادامه حضور ما در برجام ذلت‌بار-‌و با توجه به اصل و اساس برجام که کلاهی گشاد بوده است، ذلت مضاعف- نیست؟!


خروج ایران از برجام کابوس آمریکا و اروپاست و توهم‌پراکنی مورد اشاره در صدر این وجیزه صرفاً برای فریب ما و ادامه حضورمان در برجام است. برجام دیگر یک معاهده چندجانبه نیست، تعهد یک‌جانبه ما به پذیرش ده‌ها محدودیت و تحریم و فشار سیاسی و اقتصادی است. بی‌آنکه در مقابل آن امتیازی بگیریم و یا گرفته باشیم! به بیان دیگر، اکنون ما مانده‌ایم و برجام و دیگر هیچ! آیا غیر از این است؟!


آقایان به جای کلیات ابوالبقایی که در سخنرانی‌های یکطرفه می‌بافند، برای یک‌بار هم که شده در یک گفت‌وگوی دوستانه و دوطرفه با منتقدان شرکت کنند و به مردم توضیح بدهند که برجام غیر از امتیازات از دست رفته و تعهدات برجای مانده و افزایش ده‌ها تحریم جدید-به جای لغو تحریم‌ها- چه دستاوردی برای کشور داشته است که اصرار دارند از آن خارج نشوند؟! اگر به آنچه ادعا می‌کنند، اعتقاد دارند؟ بسم‌الله! در یک نشست دوسویه از این اعتقاد خود دفاع کنند!


می‌فرمایند اگر از برجام خارج شویم، یک ائتلاف ضدایرانی شکل می‌گیرد و فشارها افزایش می‌یابد! خب، مگر هم‌اکنون این ائتلاف با حضور دشمنان تابلودار ایران اسلامی شکل نگرفته و مگر فشارها همه روزه افزایش نمی‌یابد؟! قرار است چه اتفاق دیگری بیفتد و آمریکا به کدام اقدام خصمانه دیگر دست بزند که تاکنون نزده است؟!


این ادعای حضرات یادآور حکایت آن بنده خدایی است که به وی گفتند پدرت دار فانی را وداع کرده. گفت؛ دار فانی دیگر چه نوع داری است؟ گفتند؛ یعنی رخت از جهان بر بسته، گفت؛ رختش که سرجایش است! گفتند؛ یعنی به رحمت ایزدی پیوسته، گفت؛ رحمت ایزدی دیگر کیست؟ گفتند؛ عمو جان! پدرت مرده، طرف گفت؛ راستش را بگویید حتماً اتفاق بدی برای پدرم افتاده و شما نمی‌خواهید به من بگویید! گفتند؛ مگر بدتر از مرگ پدرت اتفاق دیگری هم هست؟!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • AE ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  19 0
  مگر حالا سودی برای مردم داره که شما ماندید اگر حالا هم خارج شوید باز هم دیر است مرگ یک با شیون یک بار
 • IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  12 1
  اقا مگه بد نیست ؟ چرا بیرون نمیاین؟
 • IR ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  19 0
  خروج ایران از برجام کابوس آمریکا و اروپاست شایدهم خروج ایران از تفاله باقی مانده از خرجام در واقعیت کابوس دولت بی دستاورد بنفش باشد
 • IR ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  5 1
  یا جام یا برجام
 • IR ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  9 0
  من از بيگانگان هرگز ننالم....
 • امیرعباس IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  13 0
  برخی بر "سنگ قبر" خود هم خواهند نوشت برجام. انتظار دارید از برجام خارج شوند!!!
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  12 0
  ایییییییییییییییییییییییییییول
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  16 1
  حاج حسین عزیز برای نوکر صفتهای واداده همین یک لبخند ساده غربیها به اندازه دنیا می ارزد و نمی خواهند این را از دست بدهند
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  8 0
  20
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  1 3
  البته که حاج حسین اطلاع چندانی از برجام ندارد و گر نه می دانستدکه مسئولان نظام به خاطر بند مربوط به تمام شدن دوره تحریم تسلیحاتی ایران در سال 2020 که با برجام محقق شد در این معاهده مانده اند. این رو به خصوص برای شماهایی که هی پز سوخو 30 و 35 و تانک تی 90 روسی می دهید یاد اوری کردم.
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  3 1
  خروج از برجام بدترین کابوس غربه صد حیف که این دولت مردش نیست
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  1 0
  افساد طلبان اسم عوض کرده تعهد دادن که درهرصورت ازبرجام خارج نشن. ازترس پیامدهای شخصی خروج ازترکمنجام این دادو غالهارو راه انداختن که اگه ازبرجام خارج بشیم ماروازرفتن بخارج ازکشور منع خاهنکرد ودیگه ازصدهابار سفراروپائی ببهانهای واهی محروم خاهیم شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس