مجلس نمایه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده یک طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا را تصویب کردند.

به گزارش مشرق، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه) پارلمان در جریان بررسی اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا مصوباتی را به تصویب رساندند که به شرح زیر میباشد:

بیشتر بخوانید:

فرماندهی مرکزی آمریکا سازمان تروریستی اعلام شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده یک طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا را تصویب کردند.

مطابق با این مصوبه به منظور اقدام متقابل در برابر تصمیم و یا اقدام ایالات متحده آمریکا در تضعیف صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی و از آنجا که این رژیم برخلاف اصول مسلم حقوق بین الملل، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که مطابق اصل ۱۵۰ قانون اساسی به عنوان یکی از ارکان حاکمیتی دفاعی ایران شناخته می‌شود، سازمان تروریستی خارجی اعلام نموده است؛ به موجب این قانون فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) نیروها و سازمان‌ها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی، تروریست اعلام می‌شوند و هر گونه کمک اعم از نظامی، اطلاعاتی، مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی به این نیروها جهت تقابل با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران همکاری در اقدام تروریستی محسوب می‌شود.

دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد

نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا ماده ۲ این طرح را با ۱۶۸ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر در مجلس تصویب کردند.

طبق ماده ۲ طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در چهارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی در برابر اقدامات تروریستی نیروهای آمریکایی که منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می‌اندازند، اقدامات متقابل و قاطع بر اساس این قانون به عمل آورد.

همچنین ماده ۳ این طرح با ۱۶۶ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر در مجلس تصویب شد.

طبق ماده ۳ طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح موظفند در زمان مقتضی با اقدامات ضروری و هوشمندانه به گونه‌ای عمل کنند که نیروهای آمریکایی نتوانند از هر گونه توان و امکانات علیه منافع جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

وزارت خارجه مکلف به تلاش برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکا در منطقه شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده ۵ طرح ادغام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا را به تصویب رساندند.

بر اساس این مصوبه، دولت موظف است از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری می‌کنند و از این جهت در معرض آسیب قرار می‌گیرند، با تشخیص دستگاه مربوطه، حمایت‌های حقوقی مقتضی به عمل آورد.

همچنین نمایندگان مجلس با ۱۵۷ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در جلسه، ماده ۶ طرح مذکور را تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه، وزارت امور خارجه و سایر دستگاه‌ها موظفند با استفاده از ظرفیت‌های حقوقی، سیاسی و دیپلماسی دفاعی، برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکایی در منطقه تلاش نموده و بهره‌مندی نیروهای آمریکایی از تأسیسات، تجهیزات، منابع مالی و سایر کمک‌های احتمالی کشورهای منطقه را خاتمه دهند.

حامیان تصمیم آمریکا مجرم شناخته می‌شوند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواد ۷ و ۸ این طرح را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند. بر اساس ماده ۷ این طرح کلیه کشورهایی که به هر نحوی از تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی تبعیت یا حمایت کنند مشمول عمل متقابل می‌گردند.

در ماده ۸ این طرح آمده است کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به هر نحو از تصمیم و اقدامات ایالات متحده آمریکا تبعیت نموده و به استناد تحریم‌های خانگی یک جانبه و یا بین‌المللی از ارائه خدمات به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اشخاص حقیقی و حقوقی شاغل وابسته یا مرتبط به آن خودداری نمایند مجرم و مستوجب مجازات تعزیری درجه ۵ تا ۸ قانون مجازات اسلامی می‌شوند.

دولت موظف به اقدام حقوقی علیه آمریکا در مراجع بین‌المللی شد

نمایندگان مجلس، ماده ۹ این طرح را با ۱۶۲ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر به تصویب رساندند که بر اساس آن دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است ضمن اعتراض و اقدام حقوقی به تصمیم غیر قانونی ایالات متحده آمریکا در تروریست نامیدن سپاه در مراجع بین‌المللی از طریق مراودات دو جانبه و چند جانبه با کشورها و رایزنی با مجامع و سازمانهای بین‌المللی از حداکثر توان خود برای بی اثر کردن اقدام آمریکا در نقض مصونیت حاکمیتی ارکان دفاعی جمهوری سالامی ایران استفاده کند.

وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه شد

نمایندگان مجلس در ادامه بررسی جزئیات طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا مواد ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ را تصویب کردند.

طبق ماده ۱۰ سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است منابع مورد نیاز برای اجرای این قانون را سالانه در بودجه سنواتی دستگاه‌های مجری این قانون پیش بینی و تخصیص ۱۰۰ درصد را صادر کند.

طبق ماده ۱۱ دولت و کلیه دستگاه‌های مشمول این قانون موظف هستند که هر چهار ماه یک بار گزارش عملکرد خود را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برای طرح در مجلس شورای اسلامی ارائه کنند.

بر اساس ماده ۱۲ وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های اطلاعاتی موظفند اسامی کسانی را که در این تصمیم مشارکت داشته‌اند شناسایی و به قوه قضائیه معرفی کنند تا اقدام قانون مقتضی به عمل آید.

طبق ماده ۱۳ کلیه تکالیف مرتبط با نیروهای مسلح مقرر در این قانون بر اساس تدابیر فرماندهی کل قوا قابل اجرا می‌باشد.

بر اساس ماده ۱۴ این قانون از زمان تنظیم نهایی لازم الاجرا است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  44 34
  الان باید بیشتر اقتصاد غیر نفتی را فعال کرد و مقابل اختلاس و دزدی ایستاد. ترامپ بزرگترین کمک را به ایران کرد اگر بفهمیم و کمی تلاش کنیم
  • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   5 14
   موضوع که تحریم نیست بنده خدا، موضوع تروریستی خواندن سپاه است. تحریم که کل ۸۱ میلیون نفر ملت ایران در تحریم هستیم...
 • US ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  24 76
  خاتمه ایران و تشکیل 8 کشور جدید از تجزیه ایران . مبارکه
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   52 22
   وطن فروشا خفه
  • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   9 9
   :)))))ای جون بچه کجایی قناری
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   43 15
   خاتمه ابرقدرتی امریکا و تجزیه آن به ۵۰ ایالت جدید مبارکه
  • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   7 0
   یه بار تاریخ رو مطالعه کن تا ببینی اون که تجزیه میشه آمریکاست
  • IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   8 0
   ایران لقمه بسیار بزرگی است که به دهان بردنش جرئت بی پایانی می خواهد. اگر احمقی آن را به دهان ببرد، خفه شدنش حتمی است. هنوز نمی دانید با چه کسانی طرف هستید.
  • محمودی IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   7 0
   شما همیشه متوهم بودید یادتان رفته می گفتید انقلاب به 40 سالگی نمی رسه! توهم شما از خوردن ... است؟
  • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   8 0
   بهتره شنا کردن در مدیترانه را تمرین کنید بزودی مجبور به شنا میشید
 • US ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  31 4
  ختم جلسه را اعلام کنید
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  33 21
  حمله نظامی به دشمن را تصویب کنید تنبلا
 • IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  20 20
  بقیه حاضرین که رای ندادند در مجلس چکار میکردند که رای ندادند نه مثبت نه منفی نه ممتنع جمع رای 168+6+8=182 حالا بگردید دنبال 28 نفر
  • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   24 0
   احتمالا رفته بودن نماز
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  19 1
  پشمک حاج عبدالله را هم دیگه بهش ندید
 • سامان IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  28 27
  تنگه هرمز بستنی نیست پس تبلیغ نکنید
  • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   26 10
   هه :)) تو بهتره بری سایت های خودتون رو بخونی که کارشناسان خودتون اظهار نگرانی و اخطار کردند از بسته شدن تنگه هرمز به سادگی کار گذاشتن مین‌های دریایی!!! :)) افلا یشعرون؟!
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  16 17
  انشالله حاج قاسم عزیز و سردار سلامی غیور کار دشمن را یکسره می کنند. ترسوها یادشان باشد که هارت و پورت ترامپ راه به جایی نمی برد.
 • احمد IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  8 6
  ما باید تمام کسانی که با امریکا رابطه دارند و پایگاه در اختیارشان گذاشتن یا باامریکا دادستد میکنند تحریم کنیم این جوری زودتر خودکشی می کنیم و دنیا از دستمان راحت می شود
 • ایرانی IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  28 3
  این مصوبات مجلس بیشتر شبیه جوک است تا مصوبه! خودتان را فریب ندهید ...
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  7 3
  خوب خوبه ببینیم وتعریف کنیم .
 • هومن IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  2 0
  برام جالبه که چند نفر از نمایندها رای مخالف دادن باید اسامی نماینده هارواعلام کنن تا معلوم بشه کی چه رایی داده
 • IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  4 0
  آره باید آمریکا رو تحریم کنیم دیگه بهش پراید نمیدم
 • دبیر IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  6 0
  ۴۰ ساله،،،هرروز کارشناسان اقتصادی می گویند،،باید اقتصاد بدون نفت را در کشور پایگذاری کرد،،،،بفرما الان بهترین موقعیت،،،این کوی واین میدان
 • IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  4 0
  پس چرا به آمریکا حمله نمیکنید؟
 • علی IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  2 2
  به امید خداوند متعال، آمریکا ی ملعون رو به سقوط است، لشکر امام زمان عج مشترانه محکمی بر دهان دشمنان اسلام خواهد زد. انشاالله
 • IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  2 2
  وضعیت موجود محصول اصلاحطلبان تدبیر و امیدی از این جماعت برای ملت و کشور آبی گرم نمی شود صلاح نظام تغییر شیوه مدیریت اجراست...
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  4 0
  لطفا جواب بدید که خود نماینده های مجلس که اکثرشون از آیفون استفاده میکنن چه جوری میخان آیفون را تحریم کنن؟
 • میثم IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  1 0
  بهتر است قبل از اینکه دشمن جنگ نظامی را شروع کند ما جنگ اطلاعاتی را کلید بزنیم.
 • فریدون IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  2 0
  کشورهای حوزه خلیج فارس بدانندوهمکاری با نیروهای تروریستی امریکا درخلیج فارس هزینه گزافی برای آنها خواهد داشت
 • IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  2 0
  عجب! یه خبر رو هم من به شما بدم؛ همین حالا گوگل یه هشدار در مورد تلگرام طلایی به گوشیم فرستاد، بعد از اون تلگرام طلایی از گوشیم حذف شد! من الان چه خاکی تو سرم کنم؟
 • امیر IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  2 2
  باسلام واقعا برای اون چند نماینده که رای مخالف دادن متاسفم خواهشا اسامیشون اعلام کنید تا مردم بشناسند کیا با آمریکا هستن
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  4 0
  حداقل کار اینه که واردات از آمریکا رو به طور کامل قطع کنید .
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  2 2
  تمام چاه های نفت و پالایشگاه ها رو بزنید . کشتی ها و ناوها و پایگاه های آمریکا رو هم بزنید . جنگ خیلی وقته شروع شده .
 • IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  2 1
  اماده ی حمله ی عظیم امریکا به ایران باشید!!! و برادران بسیجی هم از الان به فکر پناهندگی به روسیه یا چین باشند!!!!!
 • حسین IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  2 0
  از ته قلبم میگم ،،،،مرگ بر آمریکا ،دزد کثیف
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  4 0
  دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع علیه آمریکا شد تو را به خدا اين قدر خود را مضحكه و مسخره عالم نكنيد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس