کد خبر 953010
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۷
زن بیلبوردی

شاید بیشتر از زنی که خودش را هم‌تزار با یک بیلبورد تبلیغاتی به اهالی شهر بابل معرفی کرد؛ شعار تبلیغی‌ آرایشگاه که کمتر هم دیده شد، عجیب باشد «زیبایی تان را به رخ بکشید».

به گزارش مشرق، ماجرای استفاده از زنان برای تبلیغات هر روز در ایران ابعاد تازه‌تری می‌گیرد. بعد از استفاده از یک زن با پوشش و آرایش مناسب مهمانی، برای تبلیغ شکلات، این‌بار در شهر بابل زنی برای تبلیغ آرایشگاه به صورت زنده کنار بیلبورد تبلغیاتی نشست!

بیشتر بخوانید:

اگر این استفاده ابزاری از زن نیست، پس چیست؟ +عکس

عکس این تبلیغ عجیب و غریب خیلی زود در صفحه‌های مجازی دست به دست چرخید. تصویر، بیلبوردی تقریباً سفید را نشان می‌داد که در گوشه‌ای از آن عبارت «سالن زیبایی پریا» و در گوشه‌ای دیگر با فونت درشت عبارت «زیبایی‌تان را به رخ بکشید» نوشته شده است. اما نکته عجیب این بیلبورد، حضور یک زن است که در گوشه‌ای از آن روی صندلی نشسته است و روزنامه‌ای با تبلیغ آرایشگاه را می‌خواند. تبلیغی عجیب و غریب که هرکسی را به فکر می‌اندازد که مگر یک تبلیغ چقدر ارزش دارد که یک زن حاضر می‌شود اینگونه خود را تبدیل به ابزار تبلیغات کند؟!

زمینه سفید بیلبورد و شعاری بدتر

شاید بیشتر از زنی که خودش را هم‌تزار با یک بیلبورد تبلیغاتی به اهالی شهر بابل معرفی کرد؛ شعار تبلیغی آرایشگاه که کمتر هم دیده شد، عجیب باشد «زیبایی تان را به رخ بکشید».

در تاریخ، فرهنگ و شرع ما نه تنها با آراستگی زن هیچ مخالفتی نشده بلکه به بودن آن در چارچوب خانواده توصیه هم شده است. اما از آن طرف همیشه توصیه بر این بوده که این آراستگی خارج از چارچوب شرعی نباید در معرض دید همگان در سطح جامعه قرار بگیرد. حالا چه طور است که یک آرایشگاه برای تبلیغ خودش زنان را دعوت می‌کند که این آراستگی را به رخ بکشند؟ انگار که هدف از رفتن به سالن زیبایی به رخ کشیدن زیبایی‌ها برای دیگران باشد.

به نظر می‌رسد تمام عناصر این تابلو برای همین به رخ‌کشیدن طراحی شده است. درصد زیادی از بیلبورد سفید است و جای خالی عبارات را هم یک زن پر کرده است. یعنی خانم‌ها در این سالن آرایشی زیبایی‌هایتان را این‌طور به رخ بکشید!

بیلبوردها مقررات دارند

هر بیلبوردی قبل از بالا رفتن در سطح شهر باید از نظر محتوایی به تایید وزارت فرهنگ و ارشاد برسد. این درحالی است که از طرف وزارت ارشاد هم به طراحان بیلبورد قوانین و مقرراتی ابلاغ شده است که در طی طراحی آن باید قوانین مورد نظر را لحاظ کنند. از جمله این مقررات این است که در صورت استفاده از خانم‌ها در یک بیلبورد علاوه بر نداشتن سوءپیشینه، موهای خانم باید کاملاً پوشیده باشد، آرایش بیش از اندازه و جلوه‌گرانه نداشته باشد و دستانش نیز تا مچ پوشیده باشد.

حالا اگر لحاظ کنیم که وزارت ارشاد برای قرار گرفتن یک خانم در کنار بیلبورد تبلغیاتی به صورت زنده هیچ پیش فرضی نداشته است، می توانیم بگوییم که اگر تصویر این خانم روی بیلبورد چاپ شده بود قطعاً اصول پوششی که در طراحی بیلبورد آمده، درباره او رعایت نشده است. و اینجا باید پرسید که پس ماجرای نظارت وزارت ارشاد بر روی بیلبوردهای سطح شهر چه می‌شود؟

مدافعین حقوق زن و استقبال از زن بیلبوردی!

هنوز خیلی وقت از انتشار دیوارنگاره خیابان ولیعصر (عج) تهران برای روز مادر نگذشته است. این دیوارنگاره مادری را نشان می‌داد که روی چادرش که از آن گل روییده سه کودک شاد در حال رشد و پیشرفت هستند. واکنش‌های بعضی از مدافعین حقوق زن به این دیوارنگاره تعجب برانگیز بود. از روزنامه آرمان که تیتر زد «اوج بی احترامی به زنان» تا بعضی از مدعیان فمینیسم و فعالان حقوق زن که نشان دادن یک زن در نقش مادر را توهین به زنان عنوان کردند.

کمی بعد تبلیغ یک کارخانه شکلات‌سازی، زنی را با بیشترین آرایش ممکن، با نامناسب‌ترین لباس برای یک تبلیغ و با هنجارشکننده ترین بازی، جلوی دوربین‌های تلویزیونی برای تبلیغات فضای مجازی فرستاد و صدایی از هیچ‌کدام از منتقدین دیوارنگاره ولیعصر (عج) درنیامد. اما درباره زن بیلبوری این‌بار صدای بعضی از فعالین حقوق زن شنیده شد ولی در کمال تعجب برای حمایت!

یکی از کانال‌های فعال در حوزه زنان عکسی از این بیلبورد منتشر کرده و از آن با عنوان «بیلبورد تبلیغاتی متفاوت» نام برده است. این کانال در یکی دیگر از پست‌های خود وقتی بیلبورد به دستور شهرداری بابل پایین کشیده شد نوشت: «زیبایی‌تان را به رخ نکشید، با شما برخورد می‌شود!»

بیلبورد مجوز نداشت

بعد از جنجال‌ها پیرامون زن بیلبوردی که معلوم نیست زنی رهگذر بوده که به درخواست صاحبان بیلبورد کنار آن نشسته است یا مشاور آرایشگاه که این کار را انجام داده است، بیلبورد پایین کشیده شد.

شهرداری بابل گفت که این بیلبورد از اساس غیرقانونی بوده و تخلف به حساب می آمده و نشستن یک خانم هم روی داربست‌های آن حتی برای مدت کوتاه، کار را بدتر کرده است. اما حرف امام جمعه بابل در این بین قابل تامل بود. امام جمعه بابل این حرکت را «خودنمایی یک زن و تبلیغ با هدف جا انداختن در تبلیغات با استفاده ابرازی از یک زن» دانست و گفت این حرکت انجام شد تا افکارعمومی جامعه را محک بزنند.

شکستن قبح هر چیزی از کارهای کوچک شروع می‌شود. استفاده ابزاری از زنان در یک بیلبورد در شهری کوچک هم جزء همین قاعده است. چه بسا که اصلاً هدف از حضور زنی به صورت زنده در کنار یک بیلبورد تبلیغاتی، دیده شدن تبلیغ آن آرایشگاه و معروف شدن صاحبان آن بوده باشد که اگر چنین است صاحبان آرایشگاه به هدف خود رسیده‌اند. اما باید دید اگر در مقوله تبلیغات واکنش مسئولانه‌ای به سواستفاده‌گری از زنان انجام نگیرد و اگر نهادهایی مثل شهرداری یا وزارت ارشاد نظارت بهتری روی تبلیغات شهری و حتی تلویزیونی نداشته باشند، دفعه بعد یک زن را باید در چه جایگاهی و برای چه تبلیغی ببینیم که واکنش‌های فضای مجازی باعث شود یک‌بار دیگر مسئولان به فکر دادن بیانیه و تکذیبیه درباره آن بیفتند؟

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
  31 43
  به استناد ادعای مقامات کشور این مسائل فقط در غرب هست.ایران مدینه فاضله هست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!در تمام ارکان اقتصادی و فرهنگی و تولید و صنعت و بانکداری و.... بوی اسلام و بهشت میاد!!!!!!!!!!!!!!
  • IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   9 9
   چون بوی خوش نداد باید گندش را بالا آورد ؟ منطقی این است که گندزدایی کنیم نه گندافزایی
  • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   11 7
   این دلیل نمیشه که بحث حجاب رعایت نشه،همه چی سرجای خودش،درضمن شماازخودت شروع کن. ربا و خوردن مال حرام وندادن خمس و عدم رعایت حق الناس،هرزه گی،مال مردم خوردن و این قبیل کارها که دست مسئولین نیست خودمونم میتونیم رعایت کنیم.پس بیخود گودرز رو به شقایق ربط ندیم
  • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   6 10
   از برکات جمهوری اسلامی است.
  • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   12 5
   قرار نیست اگر مسئولان به گند کشیده شدند جامعه هم به گند کشیده شود. همین افراد فردا مسئول می شوند مثل همان مترجم جناب اقای ظریف
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
  53 15
  بی حیایی معنی دیگری ندارد. به رخ کشیدن و تبرج دقیقا همانکاری است که اسلام بشدت آن را نهی کرده است و کار دوره جاهلیت می داند. سوره احزاب آیه 33. ولا تبرجن تبرج الجاهلیه الاولی. واقعا هم زنی که برای خود ارزش قایل باشد، نمی خواهد زیبایی تنش را به رخ کسی بکشد. آن زنی هم که دنبال به رخ کشیدن زیبایی خودش است یعنی برای این زیبایی دنبال مشتری می گردد که زیباییش را به او عرضه کند. فحشا که شاخ و دم ندارد...
  • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   8 4
   دمت گرم
 • IR ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  10 1
  بازگشت به جاهلیت ممنوع ! حرمت انسان رو نگه دارید ، جنسیت و وجود زن حراج گردنی نیست و پر کردن جیب یک عده و سو استفاده بنفع شخصی با این روش ، صفتی جاهلی وحشیانه و ضد حقوق زن است .
 • IR ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  5 1
  اصلاحات همینه
 • DE ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  5 24
  مقدمه فحشا سازی بروش دوره پهلوی برای مصارف شیوخ اماراتی ! در زمان شاه دسته ای از ارایشگاه های معروف تهران که برو بیایی داشتند . ستون پنجم سلطنت طلب ها بودند. ساواک ماموریت هایی را به این زنان آرایشگر داده بود تا دختران زیبا و خوشگل را از طریق این آرایشگاه شناسایی و برای شرکت در محافل فحشاء یواش یواش اماده و می پختند و تحویل مراکز فسق و فجور درزیر لفافه هنرپیشه، رقاصه و خواننده داده میشد. دست چین هاش به دربار می رسید و مصرف شده هاش به مراکز فساد. جاهلیت و فساد دوره پهلوی بوسیله زنان ضد انقلاب سلطنت طلب بوسیله یوتوب و شبکه های اینترنت به دختران جوان ایرانی تمرین و آموزش داده میشود. وزیر اطلاعات و ارشاد باید مقابله و روشنگری کنند. همان کاری که زنان آرایشگر بی سواد سلطنت طلب با دختران جوان و بی تجربه میکردند ، امروز جریان های فمینیسم سکولار و یا به ظاهر فمینیسم اسلامی انجام میدهند.
 • DE ۰۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  9 2
  زنان اروپایی زیبایی شون رو به رخ کشیدند وکار به فروش زیبایی ختم شد. بدنشان را فروختند به یک شرکت و کمپانی. یک عکاس و کارگردان و مدیر صحنه هر بلایی و هر بی حیایی خواستند با این لاشه اجاره ای کردند! این اخر خط این بازی کثیف است! درست کردن اینجور تابلو ها کار یک ادم عادی نیست ، برنامه سرویس های جاسوسی است که میخواهند منافذی برای رواج فساد از کانال دسته ای از زنان در جامعه بازکنند. توپ را تو میدان زنان انداخته اند و بازی شرورانه ای را اغاز کرده اند مثل بازی ساواک در زمان شاه .این سرویس ها میخواهند به قران دهن کجی کرده و حرام را مد روز کنند. دست کسانی که پشت این پرده اگهی مخفی هستند می بایست یافته و قطع شود! شواهد و کینه ها نشان میدهد موساد مثل زمان شاه و سکولارها دراین بازی ها و تشدیدش نقش پررنگ دارند.
 • IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  2 9
  آن روز که با زبان "اَنبِلیسی" تبلیغ کردن و VIP نوشتن را بیخیال شدید، باید فکر اینجایش را میکردید. اگر مسؤلین فرهنگی و قضایی غیرت داشتند و از اول جلوی مروجین بیگانگان، چه کلام و چه عملی را میگرفتند، به این فضیحت و لجن کشیده نمیشدیم. با حذف و درج نکردن این قبیل پیامها هم هیچ کمکی به فرهنگ این کشور نمیکنید.
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  8 10
  چقد پول گرفته اونجا نشسته!یعنی 24ساعت باید اونجا بشینه.مدافع حقوق زنها کجاست که از حق وشخصیت زن بیچاره دفاع کنه
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  6 5
  چشمتان كور
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  15 0
  وقتي شوراي شهر بابل مجوز اين آرايشگاهها و تبليغات و ... ميده كه اين شورا و افراد ... چيزي بهتر نميشه از كوزه همان تراود كه درون اوست
 • IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  8 7
  یعنی یک زن چقدر باید از انسانیتش کم شده باشه که به غیر زیبایی چیز دیگری برای به رخ کشیدن نداشته باشد؟!!!
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  4 7
  مجوز ارایشگاه را باطل کنند
 • یا حق IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  4 5
  آفرین... نکات خوبی را مطرح کردید... ولی یادتان باشد بابل شهری کوچک!! نیست. شهری بزرگ با مردانی نامدار از عالمان و دانشمندان و سرداران شهید و ورزشکاران نام آور و ...
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  5 2
  خدا لعنتشون کنه که میخوان اسلام رو از این ملت بگیرند و مثل غربی های حیوان زندگی کنند
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  4 2
  خود این مدافعان حقوق زن رو بزارید رو بیلبوردا تا ببینم بازم زبانشان درازه
 • سید رضا IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  1 0
  اگه جلوی اینا گرفته نشه ، فردا ؛ یه زن رو با لباس زیر ، اونجا می نشونن !!
 • سید رضا IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  0 0
  در بردگی مدرن ؛ این بدن زن است ، که ارزش دارد !!
 • محسن IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  0 0
  یادمان نرود معصومه علینژاد بابلیه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس