زن مراکشی

کار در دمای ۴۰ درجه با تجربه آزار جنسی و تجاوز در روز و خواب در کانتینرهای شلوغ و کثیف که دوش‌های حمامش محدود و دستشویی‌هایش خراب است، دیگر کار فصلی نیست. برده‌داری اروپایی در قرن ۲۱ است.

سرویس جهان مشرق - دست کم ۱۰ زن مراکشی به نهادهای مسئول در اسپانیا شکایت کرده‌اند که برای کار فصلی در گلخانه‌های توت‌فرنگی به آن کشور برده شده‌اند، اما مورد استثمار از سوی صاحبان مزارع و همچنین آزار و تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند و هیچ گاه نهادهای اسپانیایی حاضر نشده‌اند به پرونده آنها ورود کنند.

این مطلب سوژه مصاحبه‌ای شده است که روزنامه گاردین با سمیرا احمد زن جوان مراکشی انجام داده است. وی یک سال پیش در آوریل ۲۰۱۸ میلادی به قول خودش «مانند یک قهرمان» روستایش در مراکش را ترک کرد تا در مناطق جنوبی اسپانیا که مرز آبی ۱۴ کیلومتری با کشورش دارد، به کار فصلی در گلخانه‌های توت‌فرهنگی مشغول شود. اما حالا می‌گوید این بزرگترین اشتباه زندگی‌اش بوده است.

آن زمان او با در دست داشتن یک ویزای سه ماهه، فرزندش را بوسید و از شوهرش خداحافظی کرد تا کمک خرج خانواده باشد، اما حالا یک زن مطلقه است. قرار بود علاوه بر جای خواب و غذا، ۴۰ یورو در روز به او دستمزد بدهند اما نگفته بودند باید در دمای ۴۰ درجه آن هم معمولاً در رطوبت نفسگیر گلخانه‌ها کار کنند، فقط نیم‌ساعت استراحت در میانه روز داشته باشند و از همه بدتر، صاحبان مزرعه هیچ باکی از آزار جنسی آنها ندارند.

«قبل از اینکه خانه‌ام را ترک کنم، برای همه مثل یک قهرمان بودم. هیچکس در روستای من این شانس را نداشت که برای کار به یک کشور ثروتمند مثل اسپانیا برود اما حالا فهمیدم این بدترین تصمیم من در زندگی بوده است.»

حالا نیز دوباره آوریل از راه رسیده و مثل هر سال، حدود ۲۰ هزار زن مراکشی برای کار به اسپانیا خواهند رفت. طی توافقی که از سال ۲۰۰۱ میلادی میان دو دولت انجام شده است، کارگران فصلی با ویزای ارزان کاری می‌توانند سه ماه در اسپانیا باشند تا ۴۰۰ هزار تُن توت فرهنگی به دست آنان برداشت شده و با صادرات آن به بریتانیا، فرانسه و آلمان سودش به جیب اسپانیایی‌ها برود.

۵۸۰ میلیون یورو که از صادرات توت فرهنگی اسپانیا به دست می‌آید، این کشور را با فاصله از سایر کشورهای اروپایی در رتبه اول قرار داده است. آنها حاضر نیستند به این راحتی از کارگرهای فصلی بگذرند کمااینکه متأسفانه زنان مراکشی نیز حاضر نیستند در همبستگی با هموطنان آسیب‌دیده خود یک سال از گرفتن ویزای کاری اسپانیا صرف نظر کنند تا مادرید مجبور شود مردانِ خبیث را جریمه کند. در این میان دختران آسیب‌دیده مانند سمیرا تنها مانده‌اند.

رسانه‌ها در سال‌های اخیر به موارد مشابهِ سمیرا احمد بارها پرداخته‌اند، اما مقامات دو دولت می‌گویند تا اتفاقی نیافتاده یا مشکل قابل اعتنا و گسترده‌ای نیست. آلیسیا ناواسکیوئس می‌گوید آنها کار خود را خیلی خوب بلدند و فقط سراغ زنانی می‌روند که بچه دارند و اسپانیایی بلد نیستند چون «ارزان‌تر و آسیب‌پذیرتر» هستند و «از حقوق خود نمی‌توانند دفاع کنند». بنابر این با یک مشکلی سیستمی روبرو هستیم.

زنان آسیب‌دیده می‌گویند در کانتینرهای کثیف و شلوغ نگهداری می‌شدند که کنارش دوش‌های حمام بسیار اندک و سرویس‌های بهداشتیِ خراب قرار داشته است. اگر خوب کاری نمی‌کردند به آنها غذا نمی‌دادند. مزرعه آنها از شهر دور بوده و هیچ ارتباطی با بیرون نداشته‌اند. این دیگر کار فصلی نیست. برده‌داری در اردوگاه کار اجباری است.

یکی از زنان به نام آیشا جابر می‌گوید با اینکه او باردار بوده است، به او نگفته بودند که چه کار سختی بعد از مهاجرت فصلی به اسپانیا در انتظار او است. او برای احتیاط می خواسته که با همسرش برای کار برود، اما به او گفته‌اند فقط زنان را می‌خواهند و می‌گوید «حالا می‌فهمم چرا. چون از ما می‌توانستند به راحتی بیگاری بکشند».

تصور اینکه ساحل یک کشور ثروتمند را بتوانی از ساحل کشور خودت ببینی و به تو پیشنهاد کار هم بدهد، خیلی اغواگرایانه است.

آیشا می‌گوید به محض اینکه به مزرعه رسیده، مورد توهین و آزار جنسی قرار گرفته است و اگر دخالت بقیه نبود صاحبان مطرعه قصد تجاوز به وی را داشته‌اند؛ اتفاقی که متأسفانه برای چند تن از دوستانش افتاد.

سمیرا اشتباه دیگرش را مراجعه به پلیس اسپانیا می‌داند چرا که نه تنها امیدی که به دریافت حقوق خود و توقف آزار جنسی داشتند ناامید شد بلکه از آن به بعد جیره غذایی وی نیز در مزرعه محدود شد! بِلِن سائز وکیل اسپانیایی که کارهای این ۱۰ زن را پیگیری می‌کند، می‌گوید ۱۰ ماه است شکایت کرده‌اند اما پلیس فرانسه حتی حاضر به تحقیق پیرامون موضوع نشده و فقط هر از چندی از خودِ زنان بازجویی می‌کند! دادگاه ملی نیز می‌گوید چون شکایت ابتدا به دادگاه محلی ارائه شده، ورود نخواهد کرد!

سائز که خود اسپانیایی است می‌گوید «موکلان من باید به محض شکایت به عنوان قربانیان احتمالی قاچاق انسان مورد محافظت قرار می‌گرفتند. اما با تحقیر و بی‌اعتنایی نظام قضائی ما روبرو شده‌اند». هدف پلیس اسپانیا این بوده که پرونده را اطاله بدهد تا این زنان پس از اتمام ویزای سه ماهه مجبور به بازگشت به اسپانیا بشوند اما سائز همه آنها را در آپارتمان خود نگه داشته تا تکلیف پرونده روشن شود.

برخی از این زنان را تهدید کرده‌اند و حتی می‌ترسند از آپارتمان وکیل خود خارج شوند. از آن بدتر، بیشتر خانواده‌های آنها در مراکش نیز بعد از شنیدن شکایت آنها از آزار جنسی و تجاوز در محل کار، آنها را متهم به کار به عنوان فاحشه در اسپانیا کرده و طلاق گرفته‌اند.

آیشا که حالا فرزندش به دنیا آمده می‌گوید «گاهی فکر می‌کنم کاش می‌گذاشتم آن آزارها ادامه می‌یافت و بعد از پایان کار پیش خانواده‌ام برمی‌گشتم».

انتقادها به خاطر وضعیت فاجعه‌بار این کارگران مراکشی چنان بالا گرفته که دولت اسپانیا دست کم فعلاً یک اعلامیه صوری منتشر کرده که نظارت بر مزارع را بیشتر خواهد کرد و ناظرانی از مراکش را نیز دعوت خواهد کرد. اما سائز می‌گوید پرونده این زنان را کنار نخواهد گذاشت و حتی اگر نیاز باشد به دادگاه اروپا شکایت خواهد کرد.

فعلاً همه حرف سمیرا احمد این است: «من چیز زیادی نداشتم. اما هر چه داشتم حالا از دستم رفته است».

منابع

https://www.theguardian.com/global-development/۲۰۱۹/apr/۱۴/rape-abuse-claims-spains-strawberry-industry

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • جنبش بنفش IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
  25 70
  دروغه میخوان دموکراسی غربی را بد جلوه بدن
  • محمد IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
   20 7
   جنبش بنفش تو فعلا تا 1400 به مملکت خودت تجاوز کردی!!!!!!!
  • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
   3 6
   آفرین خوب طعنه زدی، دموکراشی غربی همین بس که تعداد زیادی از صفحات اینستامی را بدون اینکه دارای عکس و متن سوءداری باشه حذف می کنند
 • NL ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
  26 8
  تجاوز؟
 • IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
  46 20
  اگر کسی انتظار دارد که از غربیهای استثمارگر ته مانده غذایشان را ارزانتر از این بهایی که می فروشند بدست بیاورد هنوز کوته فکر است آنها هرگز جهان سومی راجز برای نوکری بی جیره ومواجب بکار نمیگیرند نه دین ونه تاریخ آنها هرگز با جهان سوم خصوصا با مسلمان برابری وهمسفرگی را نپذیرفته ونمی پذیرد.عصر بیداریست غفلت نورزیم.
 • IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
  34 79
  وقتی قوانین اسلامی پشت پا زده میشوند و یک زن جوان از شوهر خود فاصله میگیرد و در جایی با مردان اجنبی و بی دین سر میکند، چنین چیزی عجیب نیست. آری، کز غیر ما به تو جز بلا نمیرسد. از ماست که بر ماست.
 • IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
  99 7
  خب چیکار کنیم
 • AE ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  17 22
  شوهر بی غیرتش چرا گذاشته بره؟ حتما میخواسته زن جدید بگیره
 • IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  29 31
  یک شوهر چقدر باید احمق باشد به زنش اجازه بدهد برای کار به یک کشور خارجی برود
 • حسین PL ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  25 25
  تو اروپاییها اسپانیایی ها از همه بی فرهنگ ترند ، من مسائلی از اینها دیدم که آلمانیها و فرانسویها با تمام مشکلات فرهنگیشان باز شوکه میشن اینا را میبینند ولی جا انداختند که سرزمین فرهنگ و از این اراجیف هست اسپانیا، رفتار گذشته شون هم بررسی کنید متوجه میشد در شکنجه و جنایت مقام اول را در اروپا داشتند و بلائی سر مسلمانان آوردند که موزه وسائل شکنجه اینها مخوف ترین موزه دنیا هست.
 • IR ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  31 35
  کفار حرامزاده هستن. لعنت بر اروپای قرون وسطایی
 • بابک IR ۰۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  2 20
  خوب میخواستی نری!
 • IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  مصی علینژاد هم رفت نوکری کنه ...
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
   3 22
   جامعه آرمانی مورد نظر مصی
 • IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  14 21
  قصد نادیده گرفتن رفتار مُزَوّرانه مدعیان رعایت حقوق انسانی اروپاییان را ندارم. اما لعنت به فقر که مادر همه تحقیرها و لگدمال شدن شخصیت هاست. اگر حکومت مراکش شرایط زندگی مناسبی را برای ملتش تدارک دیده بود به قول متن بالا کی مردمش با حسرت به ساحل این کشور ثروتمند چشم می دوختند و زنانش فخر می فروختند که برای چیدن توت فرنگی, ویزای کار اسپانیا ان هم سه ماه گرفته اند. پس لطفا اصل مطلب را گم نکنیم ! وقتی در سرزمین مادری به فکرت نیستند چرا باید در کشور خارجی برایت ارزش قایل شوند ؟
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
   5 24
   لعنت شما در اصل به خداست چون تقریبا کل معصومین و پیامبران آزمایش فقر رو رد کردن حتی در دوره اسلامی هم مسلمانان نسبت به تمدن روم و ایران به شدت در فقر بودن اما چون آرمان اونها به قول امام حسن مقدم بودن دنیا نبود به فقر خندیدن اکثر شهدای جنگ ما یا از خانواده های فقیر بودن یا متوسط برعکس خانواده های ثروتمند که کمترین نقش رو داشتن و اکثرا فرار کردن
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
   7 57
   تو کج فهمی ! محمد که پیامبر خدا بود فرمود از فقر امتم می ترسم .
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  45 7
  مملکت خودتو ول کردی دنبال نجات دیگرانی؟!!!!!!!!! اول اطراف خودت را نجات بده بعد اونا را هم میتونی نجات بدی - ببین در کشورهای دیگر چه کارهای برای کسب درآمد میکنند زنان و دختران ایرانی
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  12 23
  تمدن پیشرفته از دید غرب گراها همینه یعنی توحش و فساد جنسی. و جالبتر اینکه اروپایی ها و آمریکایی های وحشی قبل از انقلاب برای ماندن در ایران حق توحش دریافت می کردند و درود بر روح پاک حضرت امام که کاپیتولاسیون را لغو کرد
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  13 81
  خوی استعمارگری کسانی که استعمار می کردند هیچ وقت از بین نمیره. توی تلویزیون کشورهای اروپایی ، کشورهای حقوق بشری معرفی می شوند ولی از زیر پوست شهر کسی خبر نداره
 • ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  2 5
  وقتی میدونن این بلا میخواد سرشون بیاد برای چی میرن؟
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  15 5
  توت فرنگی نه توت فرهنگی حالا باز خودتون می دونید
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  32 9
  خخخخخخخخخخخ یاد داستانهای میفتم که وقتی ابتدایی بودیم به معلممون میگفتیم وقتی مشق ننوشته بودیم!
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  4 19
  منم می خوام برم اسراییل زیتون بچینم!!!!!
  • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
   1 17
   نیازی نیست این لا مذهب های اسرائیلی بقدری کودک پسر و دختر از حیوانات داعشی برای مراکز فسادشان خریداری کرده اند که نیازی به جوانان ندارند خدا عذابشان را بیشتر کنه انشاالله
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  17 42
  در اینکه غربیها خصوصن کشورهای استعمارگر مثل اسپانیا یک مشت وحشی و حیوان هستن تردیدی نیست. این وسط ادم تعجب میکنه از یک مشت غربزده ی داخلی که سنگ اینها رو به سینه میزنند
 • رضا AE ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  5 6
  ایتالیا هم نیم میلیون کارگر هندی و پاکستانی رو برده گرفته. فیلمش رو تو یوتیوب دیدم، روزی چند یورو بهشون میده تو گلخانه های سبزی کار می کنن.
  • IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
   33 4
   یوتیوب داری شیطون ؟ فیلتره که
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
  12 47
  مگر اسپانیا فاحشه خانه ندارد و حجاب در آن آزاد نیست و چشم و دل مردمش سیر نیست؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس