کد خبر 947719
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
روحانی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سال ۹۷ از ابزارهای نظارتی استفاده کرده و ۴۵۷ بار به رئیس‌جمهور تذکر کتبی دادند و ۹۴۰ بار از وزرا سئوال کردند.

به گزارش مشرق، مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۷ با استفاده از ابزارهای نظارتی خود، تا حدودی تلاش کرد در راستای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم گام بردارد.

تذکرات کتبی به وزرا و رئیس جمهور یکی از ابزارهایی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای نظارت بر دولت استفاده می‌کنند. در تذکرات کتبی نمایندگان اغلب در مورد مشکلات حوزه‌های انتخابیه خود به مسئولان اجرایی کشور تذکر می‌دهند. این تذکرات از سوی هیأت رئیسه مجلس در پایان هر جلسه علنی قرائت می‌شود، اما در عین حال هیچگاه پاسخ وزرا و مسئولان اجرایی به این تذکرات در صحن علنی مجلس قرائت نمی‌شود. نمایندگان مجلس نیز معتقدند باید ساز و کاری طراحی شود تا این تذکرات تأثیرگذار تر باشد.

بیشتر بخوانید:

طبق آمار موجود رئیس‌جمهور رکورد دار دریافت تذکرات کتبی در سال ۹۷ بود. همچنین در میان اعضای کابینه، پس از رئیس‌جمهور، وزیر جهاد کشاورزی و وزیر راه و شهرسازی مقام‌های دوم و سوم را در دریافت تذکرات کتبی دارند.

آمار تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور از تاریخ ۰۱/‏۰۱/‏۹۷‬ تا ۲۵/‏۱۲/‏۹۷‬

اما در این میان «سوال از وزرا» که در موضوعات ملی مطرح می‌شود ابزار نظارتی قوی‌تری است. سوالات نمایندگان از وزرا ابتدا در صحن علنی اعلام وصول می‌شود و پس از آن به کمیسیون تخصصی ارجاع داده می‌شود. در صورتی که نماینده سوال کننده از پاسخ‌های وزیر در کمیسیون تخصصی قانع نشود سوال از وزیر در صحن علنی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صحن علنی مجلس نیز اگر نماینده سوال کننده از پاسخ‌های وزیر قانع نشود پاسخ‌های وزیر به رأی نمایندگان مجلس گذاشته می‌شود. اگر نمایندگان مجلس نیز قانع نشود به وزیر مربوطه کارت زرد داده می‌شود.

طبق آئین نامه مجلس وزیری که سه کارت زرد دریافت کند باید روند استیضاحش طبق قانون اساسی در دستور کار مجلس قرار گیرد.

در سال ۹۷ نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۹۴۰ سوال از وزرای کابینه پرسیده اند که البته تعدادی از آن‌ها در صحن بررسی و بقیه در کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است.

وزیر نیرو با ۱۰۶ سوال رکوردار استفاده نمایندگان از این ابزار نظارتی است، پس از آن وزیر راه و شهرسازی با ۹۷ سوال و وزیر کشور با ۸۸ سوال به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

سوالات نمایندگان دوره دهم از هر یک از وزرا از تاریخ ۰۱/‏۰۱/‏۹۷‬ تا ۲۶/‏۱۲/‏۹۷‬

استیضاح وزرا:

از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون ۱۹ مورد درخواست استیضاح مطرح بوده است که دو مورد از آنها (به شرح ذیل) به صحن علنی راه یافته است.

رأی اعتماد وزرا:

از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون، ۵ مورد جلسه رأی اعتماد در صحن علنی بررسی شده است که جدول آن به شرح زیر است:

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس