سیل

سیل در گلستان باعث به زیرآب رفتن برخی از روستاها و مسدود شدن جاده های روستایی شده به طوری که برخی از مردم مجبور به تخلیه شدند.

به گزارش مشرق، سامانه بارشی از یکشنبه هفته گذشته وارد گلستان شده باعث بالا آمدن آب رودخانه و پر و سرریز شدن سدهای استان مانند بوستان و گلستان و نرماب شده است.

به گفته علی نظری مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای گلستان میزان بارش در برخی از ایستگاه‌ها به ۳۱۵ میلی متر هم رسید و این در حالی است که کل بارندگی متوسط استان در شرایط نرمال ۴۵۰ میلی متر است یعنی بالغ بر ۶۰ درصد بارندگی سالیانه در ۲۴ ساعت اتفاق افتاده است.

با این بارش‌ها ۱۴ رودخانه اصلی در بالا دست گنبد و در بین راه هم رودخانه‌های تا حدفاصل گمیشان طغیان کردند.

بیشتر بخوانید:

جزئیات سوخت رسانی به مناطق سیل زده

بی‌تفاوتی دولت نسبت به سیل مازندران

به گفته نظری اگر سدهای بوستان و گلستان و نرماب تأخیری عمل نمی‌کرد به جرأت می‌توان گفت که شهر گنبدی دیگر وجود نداشت.

این بارش‌ها سبب شد که سرریز سد بوستان تا ۱۰۷ مترمکعب در ثانیه برسد و سرریز گلستان هم ۵۵۰ مترمکعب در ثانیه بود و سد نرماب هم ۲۳۰ مترمکعب در ثانیه ورودی داشت.

سرریز این سدها باعث شد که شهر گنبدکاووس و روستاهای اطراف زیر آب رود و وضعیت بغرنج شود.

احداث کانال‌های فرعی

با احداث کانال‌های فرعی قبل از ورودی سطح کاهش ورودی آب به سدها ممکن شد و شهر از نابودی در امان ماند.

در این بین مردم زیادی روستاهای خود را ترک کردند و در مدارس و مساجد و حسینیه‌ها ساکن شدند.

عشایر گلستان هم بی سرپناه شده و دسترسی به برخی از آنها ممکن نیست و با طی مسیرهای صعب العبور و شرایط سخت به آنها امدادرسانی می‌شود. آنها نیاز به چادر و موادغذایی دارند تا از این مرحله بگذرند.

اکنون رودخانه‌های بالادست فروکش کردند و دبی بالا نیست و سرزیر سد بوستان به ۳۴ مترمکعب در ثانیه رسیده است. سطح آب در گنبد پایین آمده و تقریباً شهر از آب خالی شده است اما این آب بعد از سه روز به شهر آق قلا و گمیشان رسیده و اکنون مردم این مناطق درگیر سیل هستند.

صبح چهارشنبه ورودی آب سد وشمگیر ۲۲۰ مکعب بود که این عدد در ساعت یک بعدازظهر به ۴۲۰ مترمکعب در ثانیه رسید.

به دلیل اینکه رودخانه آب گذر این حجم را ندارد، اکنون ۲۰ روستا و شهر سیمین شهر در گمیشان در حاشیه گرگانرود درگیر سیل و آبگرفتگی هستند.

امیر شیر توماج، فرماندار گمیشان گفت که برای جلوگیری از ورود آب به مناطق مسکونی، کانال‌های انحرافی ایجاد شد تا بخشی از آب به سمت دشت هدایت شود.

۱۲ روستای آق قلا محصور در آب

فرماندار شهرستان آق قلا هم گفت: در حال حاضر ۱۲ روستای این شهرستان در حاشیه گرگانرود و اطراف آن در آب محصور هستند.

امانگلدی ضمیر اظهار کرد: برای امدادرسانی به آنها نیاز به هلیکوپتر داریم که رئیس مدیریت بحران کشور دستور این کار را داد.

میرمحمد غراوی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان هم با اشاره به وقوع سیلاب در نیمه شمالی شهر آق‌قلا اظهارکرد: با وجود همه تلاش‌ها برای هدایت سیلاب به دشت، از ساعت ۱۲ دیشب به علت تکمیل ظرفیت گرگانرود در محدوده آق‌قلا، سیلاب از شمال وارد این شهر شد.

وی افزود: اکنون نیمه شمالی آق قلا و حدود ۱۰ روستای این شهرستان را ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر آب فرا گرفته و رفت آمد در این مناطق تنها با قایق امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه جلسه اضطراری مدیریت بحران به ریاست رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در فرمانداری آق‌قلا تشکیل شد، افزود: برق این مناطق قطع و از دیشب، جابجایی و اسکان موقت مردم درحال اجرا است.

نگرانی عمده‌ای برای آق‌قلا نیست

به گفته معاون عمرانی استاندار گلستان، با مساعد شدن هوا و کاهش ۸۰ مترمکعبی سرریز سد وشمگیر در ثانیه، تلاش‌ها برای امدادرسانی مضاعف و آب شهر امروز تخلیه می‌شود.

غراوی افزود: در حال حاضر نگرانی عمده‌ای برای آق‌قلا نیست اما به علت آنکه تا حدود ۱۰ ساعت دیگر سیلاب به گمیشان خواهد رسید، نگرانی داریم.

معاون امور عمرانی استاندار گلستان گفت: خوشبختانه با اطلاع‌رسانی به موقع، اهالی مناطق در معرض خطر به مناطق امن منتقل شده‌اند و موادغذایی و امکانات مورد نیاز و نظارت‌های بهداشتی در حال توزیع است.

اما این سیل و طوفان اخیر حجت الاسلام محمد قمی نماینده ولی فقیه و رئیس کل مدیریت بحران کشور و معاون بنیاد مسکن کشور را به گلستان کشاند و آنها از نزدیک از مناطق سیل زده استان دیدن و در جلسه مدیریت بحران شرکت کردند.

آنها همچنین قول‌های مساعدی برای کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ساخت مسکن به سیل زدگان دادند.

فوت دو نفر بر اثر سیل

اما آن چیزی که بر تلخی سیل گلستان افزود فوت دو نفر براثر سیلاب بود.

بر اثر ریزش دیوار در روستای «یل چشمه» در بخش پیشکمر کلاله کودکی دو ساله مجروح شد که بلافاصله به بیمارستان حضرت رسول اکرم «ص» کلاله منتقل شد اما متأسفانه جان باخت.

همچنین مدیر کل مدیریت بحران گلستان اظهار کرد: بر اثر آوار شدن منزل مسکونی در روستای برنج وین شهرستان مینودشت سه نفر از اهالی منزل، پدر، مادر و فرزند زیر آوار ماندند.

مجتبی جمالی افزود: نیروهای اورژانس به محل اعزام شده و کار آواربرداری را آغاز و مصدومان را به بیمارستان منتقل کردند اما در این حادثه فرزند خانواده در مسیر جان خود را از دست داد و پدر و مادر در بیمارستان با عملیات احیا جان دوباره یافتند.

بارش‌های چند روز گذشته خسارات مالی زیادی درحوزه زیرساختی، ابنیه های فنی، مزارع کشاورزی، دامپروری، منازل مسکونی و غیره به بار آورده است.

بسته شدن جاده‌ها

بارش باران بی سابقه و شدید باعث سست شدن سنگ‌ها و کوه‌ها شده و در محور خوش ییلاق ریزش کوه را شاهد هستیم و این محور تا پاکسازی و ایمنی کامل مسدود است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان درباره آخرین وضعیت راه‌های استان گلستان اظهارکرد: در محور توسکستان به استان سمنان تردد تنها با زنجیرچرخ برای سفرهای ضروری برقرار شده است.

مهدی میقانی افزود: توصیه می‌شود به علت احتمال ریزش کوه و بهمن، تردد غیرضرور در محور توسکستان به استان سمنان انجام نشود.

وی گفت: محورهای عطاآباد و منطقه دوزین با وجود تلاش‌های راهداران گلستان همچنان بسته است و شرایط تردد روان فراهم نیست.

میقانی گفت: در جاده جنگل گلستان هم تردد تنها با زنجیر چرخ برقرار است و در دیگر محورهای مواصلاتی استان گلستان هم توسط دوربین‌های نظارتی بارش باران را شاهد هستیم.

وی بیان کرد: به علت آب گرفتگی و طغیان روخانه تا اطلاع ثانوی جاده یساقی به شهر بندرترکمن مسدود شده است و مردم و مسافران از محورهای جایگزین استفاده کنند.

خط ریلی گرگان- تهران بسته است

همچنین خط ریلی گرگان - تهران بر اساس تصمیم سازمان مرکزی و برای رفع آبگرفتگی باقیمانده ناشی از سیل و با هدف حفظ ایمنی بیشتر همچنان بسته است اما تردد به صورت منطقه‌ای از مبدا استان گلستان جریان دارد.

مسئول روابط عمومی راه آهن شمال شرق ۲ کشور در این خصوص اظهار کرد: در زمان حاضر تردد قطارهای کوپه‌ای از گرگان به تهران متوقف شده اما ریل باس حومه‌ای، روزی دو نوبت مسافران را به سمت شیرگاه در استان مازندران جابه جا می‌کند.

رحمت الله میرزاعلی گفت: راه آهن سراسری گرگان - تهران خسارتی از حوادث و به خصوص سیلاب چند روز گذشته گلستان ندید اما آبگرفتگی با حجم زیاد محدوده زیادی از ریل را به زیر آب برده و غرقاب کرد.

همچنین حرکت قطار گرگان - اینچه برون در مرز ترکمنستان با تصمیم ستاد مدیریت بحران استان گلستان برای مدت یک هفته متوقف شده است.

مسؤول روابط عمومی راه آهن شمال شرق ۲ کشور همچنین به انباشت حجم فراوان آب در حاشیه خط ریلی گرگان - اینچه برون در حوالی شهر آق قلا اشاره کرد و گفت: برای سرعت بخشی به تخلیه و هدایت سیلاب به خارج از شهر، چند کانال انتقال زیر این خط ریلی ایجاد شد تا انباشت آن به خط راه آهن آسیب وارد نکند.

فراخوان کمک‌های مردمی به گرفتاران سیلاب گلستان

سیدرحیم میرکریمی معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر گلستان با بیان اینکه مردم کمک‌های خود را به پایگاه‌های این جمعیت تحویل دهند، گفت: درحال حاضر بیشتر از هر چیز به مواد غذایی کنسروی، آب معدنی، مواد بهداشتی، پوشاک گرم، شیر خشک، چادر و پتو نیاز است.

به‌کارگیری ۲ فروند بالگرد و ۵ قایق نجات

مدیرعامل هلال احمر گلستان با بیان اینکه ۳۰۷ تیم از هلال احمر تا ساعت ۱۰ جمعه ۶ هزار و ۲۴۷ نفر را اسکان دادند گفت: ۹ هزار و ۳۴۱ منزل مسکونی تخلیه آب شدند.

وی افزود: هزار و ۳۳۲ امدادگر، ۴۴ دستگاه آمبولانس، ۱۰ دستگاه خودروی نجات تیپ یک و دو، به همراه دو فروند بالگرد و پنج قایق نجات در حال امدادرسانی به سیل زدگان گلستان هستند.

به گفته وی ۹ هزار و ۵۰۶ بطری آب، پنج هزار و ۳۳۰ قوطی کنسرو، ۲۰ هزار و ۷۴۰ قرص نان و ۶ هزار و ۱۲۸ بسته غذایی میان سیل‌زدگان توزیع شده است.

هواشناسی گلستان هم اعلام که جمعه و شنبه‌ها صاف تا قسمیت ابری است اما موج جدید بارشی از شامگاه یکشنبه وارد گلستان شده و چند روزی فعال خواهد بود.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  36 1
  و دولت تعطيل همچنان در تعطيلات واستراحت!!!
  • محمد IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
   19 1
   مگه دولت هم داریم ؟
  • IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
   7 0
   دولت زمانی که تعطیل نیست کار نمی کنه معلومه که الان تو تعطیاته
  • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
   0 0
   وقتی جنگل ودرختو از بین میبرین همینه
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  24 0
  وای بندگان خدا ،، تو شلوغی عید این خبر گم شده
  • IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
   1 0
   تنها راه حل درختکاری وایجاد جنگل چرا دو سه دهه پیش سیل نميشد چون حجم جنگل زیاد بود وحجم بارندگی اون زمان هم بیشتر بوده
  • IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
   1 0
   تنها راه حل درختکاری وایجاد جنگل چرا دو سه دهه پیش سیل نميشد چون حجم جنگل زیاد بود وحجم بارندگی اون زمان هم بیشتر بوده
 • بدبخت فلک زده IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  15 1
  دولت 6ساله توتعطیلاته ماکی هستیم دولت برامون کاری کنه !!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  13 0
  باور کن اگه یک دیپلمه می ذاشتند، بهتر میتونست بحران‌های کشور را مدیریت کنه.
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  15 8
  چرا نمی گید این شدت باران، تقصیر کی بوده؟
  • IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
   1 0
   تقصیر عمه
  • سعید IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
   1 0
   تقصیر کیه؟!
  • IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
   0 0
   لابد سپاه
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  5 0
  ما جز کمک مالی و دعا کاری نمیتونیم بکنیم . خدایا خودت بفریادشون برس
 • حسین IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  0 0
  مقصرش معلوم شد حتما باید تنبیهش کنن یا واسع الرحمه
 • حسین IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  1 1
  هواشناسی هم از وقتی که طوفان تهران رو درنوردید و پیش بینیش نکرده بودند، دیگه یه لکه ابر هم که میاد هشدار چنین و چنان میدهند که مث قضیه قبلی یه وقت کسی نگه چرا اعلام نکردید.. شده مثل چوپان دروغگو یه روز هم که هشدار جدیه اینطور همه سورپرایز میشوند
 • IR ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  1 0
  این رئیس جمهور خودش چتیر داره عصه ما بی چتر ا رو نمی خوره
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  0 0
  بی انصاف نباشید زحمت کشیدن دیگه رییس جمهور محترم، تلفنی وضعیت و شرایط رو از وزیر کشور جویا شدن ... علی برکة الله
 • IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۳
  0 0
  تجزیه تحلیل طوفان کاترینا ویا قصد و غرض همیشگی؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس