پهپاد

حضور ۵۰ پهپاد از نوع بال پرنده رزمی و رادارگریز در رزمایش اخیر سپاه نشان داد که هم اکنون بزرگترین ناوگان پرنده های رزمی از این کلاس در جهان، در اختیار جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، طی روزهای گذشته، دوست و دشمن جمهوری اسلامی ایران علنا شاهد برگزاری رزمایش بزرگ و مهمی در نیروهای مسلح کشورمان با نام "الی بیت المقدس ۱ " بود. این رزمایش که توسط نیروی هوا فضای سپاه برگزار شد در حقیقت یک تمرین در مقیاس بزرگ برای استفاده از پهپادهای شناسایی و رزمی محسوب می شد که از جهات مختلف،  در جهان بی سابقه بود.

بخصوص از آن جهت که، امروزه در جهان، پهپادهای اصطلاحا بال پرنده و پنهانکار مثل ار کیو ۱۷۰ در تعداد پایین و عمدتاً در نقش شناسایی، عملیاتی شده اند. از سوی دیگر طرح هایی مثل ایکس ۴۷ بی، ار کیو ۱۷۰، فانتوم ری، شمشیر تیز و شکارچی در آمریکا، چین و روسیه، به طور محدود فعال یا در مراحل مختلف توسعه قرار دارند، لذا تعداد این پهپادهای عملیاتی، در کشورهای دیگر بسیار کم است.

پهپادهای ایرانی در کلاس RQ-170 ، از خانواده سیمرغ هستند. سپاه پاسداران در آبان ماه سال ۹۳ و در جریان بازدید فرمانده معظم کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه، نخستین نمونه ایرانی از پهپاد غنیمت گرفته شده RQ-170 آمریکا را رونمایی و چندی بعد نیز، فیلم‌هایی از پرواز این پهپاد را به نمایش گذاشت. این پهپاد در سه مدل تولید شده و دو مدل از این خانواده پهپاد در جریان بازدید دریابان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از نمایشگاه پهپادی نیروی هوافضای سپاه در سال ۱۳۹۵ به نمایش درآمد که با پیشرانه‌های جت و ملخی (احتمالاً توربوپراپ) به نمایش گذاشته شدند.

اما عضو سوم این خانواده پهپاد، شاهد ۱۷۱ است که دهه فجر امسال و در جریان نمایشگاه توانمندی‌های نیروهای مسلح به نمایش گذاشته شد. به نظر می رسد با بررسی مشخصات و برخی شواهد تصویری، شاهد ۱۷۱ همان پهپادی است که در عملیات ضربت محرم نیروی هوافضای سپاه برای بمباران مواضع تروریست‌های داعش در شرق فرات از آنها استفاده شد.

اما در اتفاقی منحصربفرد در دنیا، برای نخستین بار تعداد ۵۰ فروند هواپیمای بدون سرنشین تهاجمی ۱۷۰ RQ ایرانی همراه با تعدادی دیگر از پهپادهای تهاجمی و رزمی، در یک تمرین واقعی و با استفاده از مهمات جنگی شرکت کردند. بررسی های تطبیقی مشرق نشان می دهد این برای اولین بار در کشور ما و نیز کشورهای دیگر است که این تعداد پهپاد همزمان در یک عملیات تهاجمی - رزمی، در فاصله بیش از  1000کیلومتر دورتر از هدف همزمان پرواز و در یک زمان مشخص با حضور روی اهداف از پیش تعیین شده آنها را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده و منهدم کردند.

بیشتر بخوانیم:

بمب مینیاتوری «قائم» دقیق‌تر و دوربردتر از نمونه‌های اروپایی و آمریکایی/ آمادگی پهپادهای ایرانی برای حمله گسترده به اهداف دریایی

اما سپاه با به میدان آوردن ۵۰ فروند از این پهپادها دو رکورد را از خود به جا گذاشت. اولاً با وارد کردن ۵۰ پهپاد از نوع بال پرنده رزمی سپاه نشان داد که بزرگترین ناوگان پهپاد رزمی از این کلاس را در جهان در اختیار دارد و دوم اینکه رزمایش الی بیت المقدس ۱ در حقیقت بزرگترین تمرین نظامی در شکل خود در جهان محسوب می شود.

محقق شدن پیش بینی اندیشکده آمریکایی درباره سپاه

این تمرین نظامی را می توان اولین رزمایش ایرانی برای شبیه سازی یک حمله یا یورش فوجی پهپاد در تعداد بالا برشمرد. نکته جالب اینجاست که در بهمن ماه ۹۶ اندیشکده آمریکایی «مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک» در گزارشی ایران را در آستانه رسیدن به فناوری حملات فوجی معرفی می کند. البته در جریان حمله سپاه به شرق فرات بر علیه مواضع گروه تروریستی داعش سپاه در یک شرایط عملیاتی و در اندازه ای کوچک تر با استفاده از ۷ فروند هواپیمای بدون سرنشین به نوعی حمله گروهی پهپادی را تمرین کرد.

اما رزمایش الی بیت المقدس ۱ را می توان وارد شدن ایران به یک مرحله جدید در حوزه کنترل و فرماندهی و البته حمله دسته جمعی دقیق به هدف یا اهداف متفاوت در یک نقطه تفسیر کرد. در حقیقت در مقایسه با حمله سپاه به شرق فرات، استعداد نیروی حاضر در این تمرین بیش از 7 برابر افزایش پیدا کرده است. البته این صرفاً مربوط به پهپادهای مربوط به کلاس RQ-170 بوده و در صورت حساب کردن سایر پهپادهای حاضر در این تمرین با عددی بسیار بزرگتر رو به رو خواهیم شد.

با این اوصاف، نمی توان هیچ تمرین یا عملیات واقعی در نیروهای مسلح حتی سطح اول جهان پیدا کرد که نزدیک به این رقم پهپاد را در یک رزمایش یا عملیات، به کار گرفته باشند آنهم در یک منطقه مهم و حساس همچون آبهای جنوب ایران اسلامی.

هدف سپاه از حمله دسته جمعی چیست؟

شاید یکی از مهم ترین مباحث و سوالات در خصوص این رزمایش، هدف اصلی است که سپاه به آن رسیده است. با استفاده از این حجم از پرنده های بدون سرنشین، چند مسئله پیش می آید:

اول آنکه به دلیل حضور تعداد بسیار زیادی از پهپادهایی که هم قابلیت رزمی و هم شناسایی دارد، در مرحله اول فرماندهان می توانند به تصویر بسیار دقیق تر و در عین حال بزرگتر از فضایی با مساحت بیشتر از میدان نبرد برسند. این اطلاعات نه فقط برای عملیات بدون سرنشین ها بلکه برای یگان های زمینی، واحد های دریایی و موشکی و حتی هواپیمای های رزمی نیز مفید خواهد بود.

دوم آنکه طرف مقابل که مورد حمله در این حجم قرار می گیرد مجبور به استفاده از حجم بالایی از یگان های پروازی یا دفاع هوایی زمین پایه خود است و ناچار می شود بخشی از دارایی موشکی و توان راداری خود را برای مقابله با این موج از مهاجمان صرف کند. دقیقاً در همین زمان موقعیت مناسب برای یگان مهاجم اصلی هوافضای سپاه یعنی موشک های بالستیک ایجاد می شود تا ضربه نهایی را به هدف وارد کنند. البته این در شرایطی که مدافعان موفق شوند کل پهپادهای مهاجم را ساقط کنند که خود این مسئله نیز دارای اما و اگرهای فراوانی است و احتمال رسیدن پهپادها به منطقه هدف و نابود کردن نقاط مورد نظر بسیار بالاست.

سوم هم آنکه مسئله برآورد خسارت وارد شده به دشمن و داشتن تصاویر مربوط به جریان حمله و پس از آن نیز حاصل می شود که به فرماندهان تصویری بسیار جامع و دقیق از نتایج حمله و خصوصاً خسارات وارد شده به دشمن را ارائه می کند.

تمرین در فاصله دور و نتایج خیلی نزدیک

یکی از سناریوها و کدهای مهم اعلام شده در این رزمایش آن بود که پرنده های شرکت کننده در این رزمایش، شامل یگان‌های پهپادی سپاه در استان های خوزستان، بوشهر ، فارس و هرمزگان بودند. این موضوع، حمل چند پیام ساده است. نخست آنکه به احتمال زیاد، یگانهای پهپادی سپاه در اکثر استانهای کشور مستقر شده اند چراکه در استانهای غربی، شرقی و شمالی نیز نمونه های مشابه وجود دارند و فقط نیاز بوده از استعداد مناطق جنوبی کشور برای این رزمایش استفاده کرد.

طبیعتا وقتی چنین حجم وسیعی از پهپادها، فقط بخشی از پرنده های بدون سرنشین 4 استان کشورمان هستند، باید برآورد بهتری از انبوه پرنده های موجود در هوافضای سپاه در مقیاس کل کشور داشت؛ چیزی در حد بزرگترین یگانهای پهپادی موجود در جهان.

همچنین این تعداد پهپاد، با طی کردن برد بیشتر از هزار کیلومتر در این عملیات منسجم، نشان دادند امکان انجام عملیات در بردهای مورد نیاز کشور برای دفاع از خود در برابر هر تهدیدی را دارند؛ چیزی که قبلا فقط موشک های بالستیک سپاه عهده دار آن بودند اما اکنون حتی با این پهپادهای بمب افکن و رادارگریز هم می توان به آن رسید؛ هدف هایی مهم در حد فلسطین اشغالی و اهداف استراتژیک آن. البته قبلا تست موفق این عملیات در حمله به شرق فرات و بیخ گوش نیروهای آمریکایی انجام شده بود و هیچ رادار و سامانه پدافندی از عهده شناسایی و مقابله با آن بر نیامده بود.

علاوه بر آنکه پهپاد های شرکت کننده در نقاط متعدد، به صورت همزمان در این رزمایش، به سمت منطقه تعیین شده در جزیره بنی فارو حرکت کردند و اهداف مورد نظر را با دقت بالا مورد اصابت قرار دادند، تصاویر منتشره از رسانه ملی نیز نشان می داد هر هدف با چندین بمب مورد اصابت قرار گرفته که نشان دهنده دقت بالا و هدف گیری مناسب این پرنده ها و اپراتورهای آنهاست.

در هر صورت پیام های مهم و خاصی که سپاه در رزمایش بیت المقدس ۱ به نمایش گذاشت را می توان یک نمایش قدرت بزرگ، یک رکورد شکنی جهانی و البته یک نشانه از ورود سپاه به عصری کاملاً جدید در عرصه جنگ های نوین در قرن بیست یکم دانست که از نام آن نیز نشأت گرفته و این بار "الی بیت المقدس" با پرنده های بمب افکن و رادارگریز سپاه، میسر خواهد شد؛ انشاء الله.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 70
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1047
 • IR ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  ابهای جنوب ایران اسم داره خلیج فارس یا دریای مکران خجالت بکشین
  • پنتاگون لاور DE ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   تو گوگل ارت زده ARABIAN GULF ، من كه به گوگل احترام ميذارم .
  • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   تو به اربابت احترام میزاری نگون بخت.
  • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   جناب «پنتاگون لاور»! شما به رذالت و وطن فروشي خودت احترام ميذاري.
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   باز این بچه پررو پیداش شد... تو مگه کار نداری هی میای کامنت میذاری و مثبت میزنی؟ میخوای روت رو کم کنم؟؟
  • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   شما اسرائیلی ها هیچ موجودیتی ندارید چه برسید به احترام
  • ایرانی IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   باید آدم خیلی وطن فروش باشه که یک حقیقت کاملا روشن و واضح رو به باطل تبدیل بکنه، تو برو به نتانیاهو و ترامپ احترامتو بذار بعدا مزد این اراجیفتو بهت میدن...
 • ناجی IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  اگرس‍‍‍‍‍‍‍‍پاه نبودکشورهم نبود.امام (ره )روحت شادبااین جمله.پاینده باد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به رهبری نایب برحق امان زمان(عج)امام خامنه ای
 • IR ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  من نمیدونم چرا مشرق تو پوست خودش نمیگنجه! اینا همش یه مشت اسباب بازیه که تو فروشگاه های سراسر دنیا (حالا به غیر از ایران) میفروشن! پس لطفا مشرق جان اینقدر جو گیر نشو!!
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   حالا اینقدر جلز و ولز نکن.....کدام اسباب بازی هزار کیلومتر برد داره ...جناب
  • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   یعنی در همه جای دنیا ناو هواپیمابر 350 متری و 100 هزارتنی امریکا با 80-90 فروند اف 16 و18و 22 و.....که حمل میکنه در برابر این اسباب بازیها با زبون خودشون التماس میکنه که فاصله را رعایت کنید ؟
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   66 86
   عجب پس بگو اینا همش اسباب بازیه میگم خدایا چرا اوباما هی گریه میکرد اشک میرخت و در حالی که دست و پا میزد میگفت میام به مامانت میگم اگه ارکیومو ندین
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   35 67
   بیچاره خود باخته خود فروخته.اسباب بازیه اربابت رو شکار کردن و از رویش ساختن . آب رو بریز همون جایی که میسوزه........هههههههههههه
  • احمد IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   52 67
   آب رو بریز اونجایی که می سوزه، بعدش برو برای خودت پنجاه تا پهپاد رادارگریز مسلح بخر از اسباب بازی فروشی.
  • محسن IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   24 93
   من به تو پول میدم یکیشو برا من بیار
  • ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   41 80
   درکت میکنم اربابت تا 22 سال دیگه نابود میشه حواست سر جاش نیست
  • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   اگه یکم اطلاعات رو بالا ببری میفهمی که پهباد ها جز استراتژیک ترین تجهیزات در قرن بیست یکم هستم تاکی میخوایی وطن فروش باشی و چشمتو رو به پیشرفت های ایران ببندی
 • رضا IR ۰۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  افتخار میکنم به ایرانی بودنم
 • رحمن IR ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  درود یک ملت بر شما خدا راشاکریم.در یایی از کار کردها در مقابل شماست شبانه روزو سه شیفت تلاش کنید..و توانایی های خود را ارتقاء بدهید دست خدا روی دستان شماست
 • IR ۰۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  64 72
  الفيل وَأَرْسَلَ عَلَيْهِمْ طَيْرًا أَبَابِيلَ(3)
 • IR ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  باز تبلیغ فیل هوا کردن عزیزان خخخخخخخخ
  • سعید ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   خطاب به 6:00، خدا شفات بده، انگار کوری و عظمت پهپادهای رادارگریز و بمب افکن ایرانی را نمی بینی، برو کمی مطالعه کن تا بفهمی اهمیت پهپادهای نظامی در قرن بیست و یکم و نبردهای آینده چقدر است، تا حالا چیزی از حمله فوجی پهپادها شنیده بودی؟!!!!!! البته بلاهت و حماقت امثال شما برای همه اثبات شده است.
  • سعید ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
   بلاهت و حماقت منفی دهندگان واقعاً به اثبات رسیده است، بهتره وقتی از ربات هم استفاده می کنید، طوری این کار را انجام دهید که قضیه اینقدر تابلو نشود، اخه چرا اینقدر احمقید؟!!!!!!!!!!!!
 • AE ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  درود خدا بر سپاه پاسداران.
 • ناشناس IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  ملت باید این تکنولوژی ایران را به منظور امنیت کشور در نظر بگیرندامنیت خرج دارد پس اگر وضع معیشت روبراه نیست.امنیت هست . بحمدالله شب راحت بخواب میروید.
 • نهضت جهانی صلوات IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم احسنت عالی بود ارتشی وسپاهی یک لشگر الهی اگر سپاه نبود کشور نبود امروز باید گفت: اگر سپاه نباشد انقلاب نخواهد بود برای موفقیت تمام نیروهای مسلح ومقاومت صلوات هدیه میکنیم وپیشنهاد میکنیم برای اصابت به هدف موشکها بر روی آنها صلوات بنویسید
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  چقدر اوضاع ما شبیه شوروی شده
  • آریو سوئد IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   61 81
   بابام جان شما نه از کمونیزم چیزی میدونی و نه از شوروی و نه از اختلاف بین غرب و دنیای کمونیزم اون زمان. ایران را با شوروی مقایسه نکن.
  • احمد IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   اگر مثل شوروی بود شما الان تو سوراخت بودی و جرات نمی کردی صدا از خودت دربیاری. تازه مثل شوروی بودن شرف داره به نوکر بی جیره و مواجب غرب بودن.
  • FR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   47 36
   تو میدونی فقط هیچکس دیگه نمیدونه. فقط تو بلدی. فقط ما خوبیم همه ی دنیا بدن مستکبرن فقط ما خوبیم خدا فقط با ما حال میکنه فقط ما رو میبره بهشت همه لجنن کثیفن مستهجنن فقط ما خوبیم فقط ما
  • ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   29 52
   روحانی را میشود با خروشچف قیاس کرد اما ایران را شرمنده!!! اصلا لنگه نداره ایران انقلابی.
 • مهدی ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  64 5
  الله اکبر الله اکبر الله اکبر
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  باید زودتر پهپاد پهن پیر درست کنید نسل پنجم
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  56 26
  زرشک . خخخخخ
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  51 51
  کی دیگه به اراجیف های مشرق اهمیت میده همه میشناسنش به طور کامل اما خوب میخواد یه لقمه نون حلال کسب کنه این مشرق وعوامل بدبختش چه کار کنن یه مشت اسکول هم باورش کردن
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   اسکول تویی و هفت جد و آبادت خری هستی که مالکت امریکا و اسراییل است. مرگ بر هر دو تاشون.
  • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   اسکول توی احمق غرب زده هستی . شما برو برای یه لیوان آب خوردن دست گدایی دراز کن جلو کد خدا شما رو چه به عزت یه عده رو خدا فقط آفریده برای ذلیل بودن
  • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   شما بورو آمد نیوز گوش اونجا اراجیف میگیم بعد به ریشت میخندیم چون باور میکنی هههههههه
  • ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   یکی مثل تو از صبح تا شب توی مشرق پلاسی که گرد ناامیدی بپاشی. پس اراجیف نیست که اینقدر برات اهمیت داره.
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  47 76
  عالیه لذت بردیم از دیدن این خبر
  • مهدی IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   سلام باز برادران جنگ سایبر اسرائیلیمون اومدن خودشون پیام میزارن خودشون منفی ومثبت میدن اخه این اسگلا فک کردن ما حالیمون نیست .خبر دقیقا به جامعه هدف (اسرائیل) رسیده.عالی بود مشرق جان.
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  اونوقت ساخت این تجهیزات با پول نفت وسفره مردم که داره روز به روز کوچکتر می شود افتخاری داره ؟خیلی هنرمندند اقتصاد فروریخته مملکت را درست کنید.
  • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   فعلا اقتصاد دست خود فروخته هایی مثل تو هست (:
  • ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   کل بودجه نظامی 5 درصده. سفره مردم را کسانی کوچک کردند که بودجه وزارت تعاون و کشاورزی وصنایع و کار و امور اجتماعی را حیف و میل میکنند و نتیجه شان غیر از بیکاری و تورم و گرانی چیزی نیست. شاگرد ممتاز انقلاب را زدن هنر نیست.
  • رامین ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   خطاب به 10:49، واقعاً خاک بر سرت با این نظرت، احمق جان ، کدام کشور با وجود مشکلات اقتصادی مساله امکنیت خودشو رها می کنه؟!!!!! ایران جزو کشورهایی است که کمترین بودجه نظامی را داراست، طبق منطق مضحک ابلهانی نظیر تو به خاطر مشکلات اقتصادی حتماً باید بودجه دفاعی کشور را یا به شدت کاهش داد و یا کلاً حذف کرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! چرا به جای کنایه زدن به دستاوردهای پرافتخار دفاعی، به مسئولان اقتصادی رفع مشکلات اقتصادی مردم را گوشزد نمی کنی؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • امیر IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  معلومه این رزمایش سوزش عجیبی برای صیهونیست و اپوزوسیون داشته که اینطور فیک های اسرائیلی-آلبانیایی(منافقین)رو سرازیر این صفحه کرده،در ضمن دستیابی ایران به توان یورش فوجی یعنی سگ لرز زدن صهیونیست ها سعودی ها،اونایی که علمش رو دارن میدونن من چی میگم
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  20 47
  هر کار می کنید سال ۹۸ تمومش کنید مردم خسته اند حوصله ندارند که دائم هزینه شما را بپردارند که پهپاد تحویلشون بدید یا موشک خیلی از کشورها بدون پهپاد و موشک و حتی بدون نیروی نظامی کاملا امنیت دارند هم امنیت اقتصادی هم جانی هم اجتماعی و ...
  • افشین IR ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
   7 114
   میشه بفرماییدکدوم ملت؟همون ملتی که در ۲۲بهمن ری....بشما و اربابانت؟کدوم کشوری بدون قدرت نظامی وواطلاعاتی امنیت داره؟واقعا فیک بی تحریه ای هستی.
 • یوسف اکبری از همدان IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  نمی دونم چرا با خواندن این متن یا فیلم گالیور افتادم اون صحنه ای که گالیور توسط آدم کوچولو ها مورد تهاجم با تیر و کمان قرار گرفت و ایشون بدون توجه به این مسئله عینکش رو از جیبش درآورد و همه کشتی ها با قلاب و نخ بست و کشیدو برد.
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  82 0
  خطاب به رضا الان دیگه نه!!!!!!
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  15 98
  دمشون گرم
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  95 1
  کم کن روشا پس چی شد لال شدی؟!!!!!!
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  43 11
  امیدوارم مثل شوروی نشه که نتونیم ازش استفاده کنیم. جوری بشه لااقل تو جنگ هر چی داریمو استفاده کنیم زحمات 40 سالمون هدر نره.
  • احمد IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
   7 5
   اسلحه خوب اونیه لازم نباشه ازش استفاده کنی. فقط تو چند تا مانور و تمرین نشونش بدی کافی باشه.
 • ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  18 34
  چند تا خودرو از آلمان و ایتالیا غنیمت بگیریم بدیم دست همین سرهنگها، عین همونها را تولید کنن بدن دست مردم.
 • ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  با بودجه نظامی فهمیدی؟ تمرین کن یاد بگیر.از پول مردم مایه نذار. پول مردم برای امنیت مردمه سوزشت از چیه؟
 • IR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  مرگ بر اس را ئي ل مرگ بر امريكا
 • SE ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
  مشرق چقدر تابلو هستی نظرای اسکولای مشرقی راگلچین کردی!!!!!!
 • IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
  فان حزب الله هم الغالبون
 • SE ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
  169 9
  درودبر اسکولای مشرقی خواب دیدید خیرباشه انقدر ساده لوح هستید که مشرق راحت داره فریبتون میده!!!!!!!!!
 • IR ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
  178 9
  اخه چرا به خاطر قدرت وفناوریی که ندارید اینقدر زور میزنید یه نگاه به اقتصاد داغونتون بکنید تا تهش معلومه!!!!
  • Reza IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
   آخه احمق بی عقل اینا هستن که از کشور دفاع میکنن یگه یکم اطلاعات داشته باشی میفهمی که وظیفه سپاه دفاع از کشوره نه اینکه بیاد جلو گرونی رو بگیره و واسه تو نون بیاره اون وظیفه دولته برو به اونی که رای دادی این حرفارو بگو نه سپاه
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
  178 2
  جناب سعید یه نگاهی به اون بالا سمت چپ بکن متو جه میشی البته اگه درک وفهم داشته باشی!!!!!!
 • NL ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
  1 37
  با واقعیتی به نام بمب اتم چه کنیم؟
 • IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
  14 27
  اینده جنگ های هوایی با ربات های پرنده یا همون بدون سرنشین هاست که به هواپیما های نسل شش و هفت موسوم هستند که ضمن پنهان کاری فابلیت دیتا لینک هدایت ماهواره ای و هوش مصنوعی در صورت قطع ارتباط هدایت زمینی جنگ شبکه محور مداومت پروازی بالا برد بالا رو داشته باشند که انشالله بتونیم یه بال پرنده مولتی رول سنگین بسازیم که هم رهگیری هوایی کنه هم بمب افکن باشه زیر ساخت هاشو داریم پهپاد تی 33 و سیمرغ نشون داد چالشی نداریم تو این زمینه
 • IR ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
  63 7
  بسازی یا بسازند ما که همیشه مصرف کننده ایم جناب تو فعلا به نون شبت محتاجی ایران تقسیم نشه کلات بنداز هوا تا یه سال دیگه از ایران چیزی نمونه واقتصادش!!!!!
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۸
  54 20
  مشرقیای اسکول را همه میشناسن والبته انگ بی عقلی زدن به دیگران را جای تعجب نیست چون منطق درحد زیر صفر مغز هم که کلا پوک وهک شده.
 • عبدالله IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  0 5
  علی برکت الله را باید به اینها گفت فتبارک الله........
 • DK ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۶
  0 0
  ماشاالله خیلی پیشرفت کردیم آدم حیرت میکنه مبهوت میشه ازاینهمه قدرت و پیشرفت
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  0 0
  امنیت کشور به رهبری سپاه ووزارت اطلاعات وابسته است که این سه باید از میزهای قدرت فاصله بگیرند که مورد سوع استفاده قرار نگیرندواقتداررهبری باید باقدرت حفظ شو د ووزارت ا'طلاعات باید از زیر مجموعه میزهای قد رت موقعیتی بیرون بیاید وزیرمجموعه رهبری قرار به گیرد تا مورد سوا استفاده میزهای گذارقدرت قرار نگیرد اقتدار این سه که حفظ شود امنیت کشور حفظ خواهد شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس