میزان دقیق افزایش حقوق‌ها در سال ۹۸ چقدر خواهد بود + جدول

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: تورمی که در سال 97 تا 12.5 درصد پیش بینی شده بود با توجه به این اتفاقات اکنون به 49 درصد رسیده که پیش بینی شده تا پایان سال به 60 درصد نیز برسد.

به گزارش مشرق، رحیم زارع عضو کمیسیون تلفیق بودجه در سال 98 و هادی قوامی  نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره بودجه سال آینده حاضر شده و توضیحاتی در این خصوص ارائه کردند. 

زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یارانه حدود 24 میلیون نفر از 3 دهک بالای جامعه به نفع تولید، اشتغال، صادرات غیر نفتی و اقشار کم درآمد حذف می شود.

بیشتر بخوانید:

چند نفر زیر ۲.۵ میلیون حقوق می‌گیرند؟ +سند

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بودجه امسال نسبت به سال قبل تفاوت هایی داشت. هدفمندی، بهزیستی، افزایش وام های ازدواج، بیمه سلامت، یارانه کالاهای اساسی، سقف افزایش حقوق کارمندان تا 400 هزار تومان به اضافه 10 درصد، افزایش اشتغال،  اولویت افزایش حقوق بازنشستگان کمتر از 2.5 میلیون تومان، سقف مالیاتی حقوق کارمندان دولت، افزایش یارانه خرید گندم، آب و برق مدارس، تسهیلات مددجویان و معافیت از پرداخت آب و برق و گاز برای یکبار، افزایش اشتغال برای کمیته امداد و بهزیستی، اصلاح ایرادات شورای نگهبان از بودجه، حق بیمه رانندگان درون شهری و برون شهری و هزینه بیمه تکمیلی جانبازان، میزان افزایش شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات دولتی و مواردی از این قبیل از جمله مواردی بود که در بودجه امسال لحاظ شده است.

وی افزود: 20 هزار میلیارد تومان به صورت مستقیم برای اشتغال در نظر گرفته شده است. از دولت انتظار داریم ظرفیت ها در بهزیستی، بسیج ، ستاد اجرایی اشتغال فرمان امام، خاتم الانبیاء را در  اشتغال نظر بگیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: عرضه 2 میلیون بشکه نفت در بورس انرژی و افزایش حامل های انرژی به قیمت تمام شده از دیگر مواردی است که می توان از این ظرفیت ها در اشتغال استفاده کرد. 

زارع گفت: امسال نوک پیکان بودجه به سمت تولید است و قطعا وضعیت تولید بهبود خواهد یافت. مشوق هایی که برای صادرکنندگان در صورت بازگرداندن ارز حاصل از صادرات در نظر گرفته شده است می تواند از تفاوت های بودجه امسال باشد.

 وی درباره درآمدهای مالیاتی در سال 98 گفت: نرخ ها تغییری نکرده است و سرجمع مالیات ها همان 27 درصد می شود. با توجه به قانون مالیات بر ارزش افزوده که 9 درصد است، درامد مالیاتی که دولت پیش براورد کرده در سال 98 محقق نخواهد شد.  

همچنین هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: ایرادات شورای نگهبان با توجه به حجم بندهای تبصره بودجه 98 زیاد نبود و بیشتر عبارتی بود که در مجلس بررسی و اصلاح شد تا نظر شورای نگهبان تامین شود.
 

وی در خصوص اصلاحاتی که نمایندگان درباره ایرادات گرفته شده از بودجه سال آینده گفت: بر اساس بند الف اصلاح شده تبصره یک ماده واحده بودجه کل کشور سهم صندوق توسعه ملی از حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز 20 درصد تعیین می شود و بانک مرکزی مکلف است بلافاصله نسبت به واریز این وجوه از کل صادرات نفت خام و سهم 14.5 درصد که معاف است اقدام کند. 3 درصد این مبلغ نیز برای مناطق محروم لحاظ می شود.

قوامی در مورد جزئیات دیگر این اصلاحات تصریح کرد: اصلاح جز 8 بند الحاقی 5 تبصره 2 ماده واحده بود که موافقت انجام شد. بر این اساس سازمان برنامه بودجه موظف شد با همکاری وزارت نفت نسبت به تنظیم روابط مالی دولت با وزارت نفت ظرف 6 ماه اقدام کند.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از اصلاحات صورت گرفته عبارت است از: اصلاح بند دال تبصره 3 ماده واحده مربوط به تامین 15 درصد سهم دستگاه ها توسط شهرداری ها و دستگاه های ذیربط بود که اصل سود 2 میلیارد دلار برای برای استفاده در خطور مترو اصلاح شد.

قوامی خاطرنشان کرد: اصلاح دیگر مربوط به تبصره 16 در ارتباط با تسویه وام ها در سال 98 بود که اصلاح شد که موارد تبعیض آمیز در کمیسیون تلفیق حل کرد تا نظر شورای نگهبان تامین شود.  

وی افزود: اصلاحات دیگر در ارتباط با کلماتی مثل کنترل و کد بود که برطرف شد.

قوامی درباره افزایش 43 درصدی حقوق کارمندان دولت گفت: شوک ارزی سال 97 بر تورم تاثیر زیادی داشت، خارج شدن امریکا از برجام از مواردی بود که در سال 97 اتفاق افتاد که در بودجه سال 97 پیش بینی نشده بود که این شوک ها موجب شد تورم افزایش غیرقابل پیش بینی داشته باشد.

 نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: تورمی که در سال 97 تا 12.5 درصد پیش بینی شده بود با توجه به این اتفاقات اکنون به 49 درصد رسیده که پیش بینی شده تا پایان سال به 60 درصد نیز برسد بنابراین دولت تلاش کرد 20 درصد به حقوق همه کارمندان اضافه کند که این رقم جبران تورم را نخواهد کرد. در صورتی که بخواهیم جبران حقیقی سال 96 را داشته باشیم باید به نسبت مخرج کسر حقوق ها را افزایش دهیم که این برای مجلس و دولت امکان پذیر نبود که اگر دستمزدها و حقوق ها به اندازه نرخ تورم پیش بینی شده  که 60 درصد است افزایش یابد تورم نیز متناسب به آن افزایش و گسترش خواهد یافت و در  مارپیچ تورم و دستمزد گرفتار خواهیم شد بنابراین مجلس با بررسی هایی که انجام داد پیشنهاد داد حقوق افرادی که سطح حقوق پایین تری دارند تا 43 درصد افزایش یابد. 

 وی اظهار داشت: مجلس تصمیم گرفت 400 هزار تومان یکنواخت به تمامی حقوق ها اضافه شود که به صورت ضریب در تمام اجزای حقوق تاثیر خواهد داشت که در بازنشستگی و پاداش تاثیر خواهد داشت. بقیه افزایش حقوق تا 10 درصد در اختیار دولت قرار گرفته بدین صورت که طبقات پایین حقوق تا 10 درصد و کسانی که حقوق بالاتری دارند نیز افزایشی داشته باشد. 

قوامی افزود: افزایش حقوق 43 درصد شامل بازنشستگانی که حقوق پایینی می گیرند شامل می شود. 

معافیت مالیاتی نیز به میزان حقوق 2 میلیون و 750 هزار تومان تعلق گرفته شده است که تا این اندازه مالیاتی تعلق نخواهد گرفت و صفر خواهد بود. 

وی افزود: افزایش حقوق ها از فروردین 98 اعمال خواهد شد. 

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: در تبصره 18 مشخص شده که باید بیش از یک میلیون نفر شغل ایجاد شود تا نرخ بیکاری 12 و یک دهم درصدی که داریم به سمت تک رقمی پیش برود.

20درصد از صندوق توسعه ملی به توسعه صنعت و عشایر اختصاص خواهد یافت که به اشتغال و تولید گوشت قرمز  کمک خواهد کرد. 

قوامی گفت: درباره بدهی صندوق ها نیز مقرر شده صندوق ها بدهی خود به بانک ها و  بدهی بانک ها به بانک مرکزی پرداخت شود.

وی درباره درآمدهای مالیاتی گفت: مالیات بر ارزش افزوده به واحدهای تولیدی فشار وارد خواهد کرد و این نقطه ضعفی در بودجه است که باید مجلس قانون مالیات بر ارزش افزوده را قبل از لایحه بودجه تصویب می کرد چون اکنون باید تولید کننده 2 بار مالیات پرداخت کند.

قوامی در پایان گفت: علاوه بر تسویه وام های تا 50 میلیون تومان تسویه وام های زیر 100 میلیون تومان در سال 98 نیز تمدید شده که اگر اصل وام را پرداخت کنند، جریمه ها بخشیده خواهد شد. همچنین شرکت تعاونی عشایر نیز از این تبصره برخوردار خواهند شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  91 2
  همون یارانه که قطع بشه انشاءالله ریشه شما قطع بشه چون گفتید پول بنزین نفت وگاز را گران می کنیم یارانه اش را میدهیم تو روح پدر ملت الو زدین رفت
  • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
   46 0
   دقیقا ..خدا لعنتتون کنه
  • مهدی IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
   22 2
   کسی میدونه سه دهک بالا یعنی دقیقا مثلا اموال و دارایی مهمه و حقوق بالا و اصلا تناسب بین درآمد و تعداد فرزندان در نظر گرفته میشه ؟
  • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
   20 2
   چیزی هست دو یا سه برابر نشده باشه ؟؟ تورم ۴۵ درصد دروغ است مثل آمار نوبخت
 • علی IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  35 1
  آقا شما میگین فروردین حکم بزنن نوبخت می ذاره شهریور تازه میگه از فروردین بزنین خود دستگاهها حکمها را نزدن تازه اگه یه چیزی به ذهنش نرسه بپیچونه
 • معلم IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  52 1
  خاک تو سر مکارتان تورم بیش از ۲۰۰ درده
 • کارمند IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  1 44
  چرا ما ایرانی ها اینقدر بد اخلاق هستیم
  • سیدمحمدمصطفوی IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
   6 0
   بداخلاقمون کردن ؛سنگ هم جای ایرانی ها بود از دست این ارازل ها خورد میشد ؛به خدا پوستمون کلفته که دادمون در نمیاد؛کرگدن و تمساح جلومون لنگ انداخته توپوست کلفتی.میگن هلند بهشت آدمکش هاست و ایران هم بهشت دزدان و فاسدین اداریست. خدایا امام زمان زودتر ظهورکنه تا این اوباش هارو نابود کنه انشالله.
 • مهمون IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  40 2
  سابقه نداشته که در فروردین اعمال کنند ، مرداد یا شهریور اعمال میشه !!! دروغگوهای نانجیب.... خواهش میکنم دیگران هم شهادت بدهند تا دروغ این زالوها برملا بشه ..
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  19 1
  فقط دروغ وسلام
 • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  20 1
  سلام به مدیر مسوول و پرسنل مشرق از اینکه نظر مردم را منتشر می کنید تا قدری از عصبانیت ما به خاطر وضعیت اسفبار اقتصادی که حاصل مدیریت بیسوادان و بی کفایتی آنها بوده،تخلیه شود،ممنون و متشکرم.خدا قوت
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  23 1
  لعنت خدا بر جدآباد دروغ گو
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  18 1
  افزایش حقوق کارکنان دولت 11 ماه است و ماه اول به حساب صندوق بازنشستگی می رود
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  26 1
  مثل خانم ها که همیشه سن خود را کمتر از سن واقعی نشان می دهند این آقایان اقتصادی ما هم نمی دانم جه مشکلی با تورم دارند که همیشه اینو کمتر جلوه دهند !بابا نترس بگو 300درصد خدا پدرت را بیامرزد
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  12 1
  هی حامل های انژی رو آزاد کنید تورم چندصد درصدی درست کنید کما فی السابق خبری از اشتغال زایی نیست
 • ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  9 1
  روحانی امیدت نا امید که بدبختمون کردی
 • فرشید IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  5 6
  هیسسسسسسس ایرانیها فریاد نمیزنند.
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  5 1
  تا حالا این همه حذف کردید برای تولید چه کردید کمتر دروغ تحویل مردم دهید از آن روز بترسید که آه مظلوم دهانتان را بگیرد
 • حسن IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  16 1
  دیگه کاری کردید که قیافه وزیر یا هر مایده و مسول رو میبینیم حالمون به هم میخوره یه مشت دروغ گو اختلاس گر رانت خوار
 • معترض IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  8 1
  لعنت مردم بر پدر و مادر و زن و بچه آدم کذاب و دروغگو. دیگه فرصتی ندارید باید آماده شوید گاوآهن به شما ببندیم تا بیابانها را شخم بزنید تا آبادانی حاصل شود.
 • محمد حسن IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  3 2
  نیروهای قرارداد کار معین زحمت کش ترین و کم در آمد ترین نیروهای دولت هستند هیچ کس به فکرشان نیست چون کسی را در بالا دست ها ندارند و مبنای تعیین حقوق این افراد اصلا مشخص نیست که بر اساس کدام قانون است آیا منطقی است کسی 10 سال در یک اداره دولتی کار کند و حقوقش با قانون کار حداقل محاسبه شود؟ خودش مشمول قانون خدمات کشوری باشد؟ واقعاً منطق و انصاف وجود ندارد
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  7 1
  با توجه به تیتر هنوز گفته نشد چه زمانی حقوق اضافه میشه
 • علی IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰
  19 1
  تورم ۳۰۰درصده چرا هی دروغ به خورد مردم میدید
 • بازنشسته IR ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  1 0
  خدا مردم را از این تورم 200درصد نجات بده : مسولیین که همه خودشان را به خواب زدند: خودشان جیبشان پر است
 • بازنشسته لشگری IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
  1 0
  خط فقر در فروردین 98 به 8 میلیون تومن رسیده : با این تورم 200درصدی ؛ 80% هم اگر به حقوقها اضافه کنند ؛ باز کم است
 • وحید IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  1 0
  یکوخانواده چهارنفری صبحانه و ناهار و شامشان هشتاد تومن میشود نفری ۲۰ تومان برای سه وعده غذا که واقعا درحد متوسط هم نمیشود.به عبارتی حقوق پرداختی دولت اگر۲۴۰۰ هم باشد تنها کفاف خوردوخوراک آنهم بدون میوه و لبنیات و....میدهد.مسکن بهداشت لباس آموزش تفریح و‌...هیچ .....بماند که حداقل دویست سیصد تومن درماه خرج رفت وآمد به خود اداره نیز میشود....دیگررغبتی خواهد ماند برای کار ؟ انگیزه ای خواهد ماند؟دیگر آقای خانه آقایی میتواند بکند برای همسرش ؟
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  1 1
  باز نشسته بانکم هنوز هیچ افزایشی نشده چرا دروغ مینویسید حیا کنید دشمن خدا نشید که کارتان با این دروغ خیلی بی حیایی است
 • میثم IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
  0 0
  برای کارمندان جدید اعمال نمیشه?????????????????

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس