کد خبر 942969
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۵
افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق علاوه بر افزایش ۱۰ درصدی در سال ۹۸ چگونه محاسبه می‌شود؟

با توجه به تایید مصوبه مجلس درباره شیوه افزایش حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان توسط شورای نگهبان، محاسبات صورت گرفته میزان افزایش قطعی آنها را نشان می دهد.

به گزارش مشرق، موضوع افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان برای سال ۹۸ به یکی از بحث‌های جنجالی و پرتنش تبدیل شد. شنبه هفته قبل و در واپسین ساعات بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ در صحن علنی مجلس به یکباره پیشنهادی برای حقوق مطرح شد که توسط نمایندگان به تصویب رسید.

موضوع از این قرار بود که نمایندگان برای سال آینده مصوب کردند ۴۰۰ هزار تومان ثابت به حقوق‌ها اضافه شود و علاوه بر آن تا ۱۰ درصد نیز به صورت پلکانی در نظر گرفته شود. مخالفت نمایندگان دولت در مجلس در رابطه با این پیشنهاد کار ساز نشد و چالش‌ها به رسانه‌ها کشیده شد. در دو نوبت محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و پس از آن حاجی بابابی از مجلس و پورمحمدی معاون نوبخت در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری مباحث مفصلی درباره این موضوع را مطرح کردند.

بیشتر بخوانید:

اظهارات کدخدایی درباره افزایش حقوق کارکنان

حاجی‌بابایی: عدم برگزاری جلسه با دولت درباره حقوق‌ها

شورای‌نگهبان مصوبه «افزایش ۴۰۰ هزار تومانی کارمندان» را تائید کرد

نهایتاً شورای نگهبان نیز مصوبه مجلس را تایید کرد و بنابراین سال اینده با همین مدل حقوق‌ها پرداخت خواهد شد.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه گفتگوی ویژه خبری در تاریخ ۱۳ اسفندماه در این باره با تاکید بر اینکه ۳۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای افزایش حقوق‌های سال ۹۸ در نظر گرفته شده است، گفته بود: اگر قرار بود همه افراد حقوق بگیر بالای دو میلیون تومان، ۱۰ درصد افزایش حقوق داشته باشند، مبلغ ۸,۰۰۰ میلیارد تومان کم می‌آوردیم. مجلس هم اصرار دارد که تنها همین پول را می‌توانیم توزیع کنیم که با این میزان بودجه تنها می‌توان علاوه بر ۴۰۰ هزار تومان، ۵ درصد حقوق این افراد را اضافه کرد.

طبق محاسبات سازمان برنامه و بودجه کشور، اگر بر مبنای لایحه بودجه، حقوق همه افراد ۲۰ درصد افزایش می یافت، میزان حقوق آنها به ۱,۴۸۸,۰۰۰ تومان تا ۱۶,۲۸۵,۰۰۰ تومان می رسید که میزان رشد خالص آنها (پس از کسر مالیات) از ۱۵ درصد تا ۲۰ درصد ثبت شده است.

اما براساس مصوبه مجلس، حداقل بگیران که براساس برآوردها حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد کارمندان دولت هستند که احتمالاً بخش اعظم بازنشستگان را باید به آن اضافه کرد بیشترین نفع را از افزایش حقوق‌ها با مدل پیشنهادی مجلس می‌برند. محاسبات صورت گرفته با محوریت مصوبه مجلس (افزایش ۴۰۰ هزار تومانی + ۵ درصد مد نظر دولت) نشان می‌دهد حقوقهای کمتر از ۲ و نیم میلیون تومان از ۳۷ درصد تا ۲۱ درصد افزایش خواهد یافت. افزایش حقوق برای حقوق های بین ۲ و نیم میلیون تومان تا ۳ میلیون تومان هم حدود ۲۰ درصد (بین ۲۱ درصد تا ۱۸ درصد) خواهد بود و پس از آن ردیف‌های بعدی، از ۶ تا ۱۸ درصد افزایش می‌یابد.


 

مقایسه افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان برای سال ۹۸ در لایحه بودجه به همراه تغییرات مجلس

البته تذکر این نکته ضروری است که هرچند در جدول فوق، تاکید شده که خالص حقوق «بدون مالیات» محاسبه شده اما محاسبات مستقل این گمانه را تقویت می کند که خالص حقوق محاسبه شده در این جدول، «با احتساب مالیات» بوده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
  19 1
  حداقلی بگیران را اگر گروه اول بدانیم باز هم اختلاف حقوقشان حتی با گروه دوم بیشتر شده است پس اضافه حقوق حداقلی ها و پایینتر از آن کافی نبوده در ضمن حداکثری بگیران اگر گروه آخر باشند درصد اضافه شدن حقوقشان نسبت به ماقبلی هایشان بیشتر است واین نشاندهنده آن است که در بین تصمیم گیران که احتمالا همگی حقوق حداکثری می گیرند یک نوع خودخواهی وبرتری طلبی اعمال شده است . و این مغایر همه شعارهای آنان است.
 • علی IR ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
  9 1
  آقای نوبخت ما دویست تومن مجلس را به دو میلیون شما ترجیح میدیم لطفا بعد از این تلاش کنید صدور حکمها به تیرماه نرسه دیگه رها کن افزایش حقوق را ....
 • احمدیان IR ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
  4 1
  کارمندان دولت نمی توانند ازاین افزایش برای تعیین حقوق بازنشستگی وپاداش 30خدمت استفاده کنند./.
 • ناشناس IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
  19 0
  با این تورم واقعا شرم اوره اگر دست دزد ها روقطع میکردید تا سقف یک میلیون هم جاداشت که اضافه بشه اقای رئیسی به دادمان برس
 • سیدمحمدمصطفوی IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
  6 4
  شرکت خصوصی هم شاملشون میشه؟
 • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
  25 0
  همه رو بدبخت وبیچاره کردند اخه با این مقدار حقوق باید چه مشگلی از زندگی را حل نمود این میشه حداقل کرایه خونه پس بقیه هزینه ها را باید چکار کرد؟
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
  11 6
  تشکر از نمایندگان محترمی که حق محرومان و مستمری بگیران جامعه را فدای زیاده خواهی نوبخت نکردند. تشکر
  • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
   11 0
   بنده خدا چیزی اضاف نشده به حقوقت که .
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
  2 0
  با توجه به این مقایسه ای که انجام شده، فرمول مجلس صرفا برای حقوقهای زیر 2,500,000 تومان مناسب است.
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
  14 4
  آخه حقوق ۵میلیون به بالا برای چی پرداخت میشه-اگر طرف هنر ومدیریتی داشت حداقل اوضاع دوربرش خوب بود وهمه میدانستند!درصورتیکه درمملکت هیچ رقابتی برای بهتر بودن وجود ندارد-
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
  9 1
  من حساب کردم اگر دلار همین 13 تومن باشه من باید 25 میلیون حقوق بگیرم که تازه مثل اول سال قدرت خرید داشته باشم. پس هم بحث عدد ضعیف و پایین 400 تومن بد هست هم 20 درصد بد است. اول سال دلار چقدر بود الان چقدر شده مثلا 200 درصد گرون شده دلار پس لطفا همین مقدار رو هم لطف کنید اضاف کنید اگر به خدا اعتقاد دارید و دست در جیب کارمند حقوق بگیر خودتان نکنید
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
   4 0
   توصیه میکنم کتاب "چرا ملتها شکست میخورند" را بخوانید
 • شمس IR ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۶
  1 0
  مابازنشستگان تامین اجتماعی چکارکنیم که ۱/۳۵۰ هزارتومان میگیریم
 • علی همت یار IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  1 0
  با سلام و صبح بخیر بالاخره خبر قطعی افزایش حقوق به چه نحوی قابل اجرا است و از کی مححق میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس