کد خبر 940317
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۵
حسین شریعتمداری نمایه

هم‌اکنون، این تلقی در افکار عمومی شکل گرفته است که چرا برخی از وزرا به جای پاسخگویی در مقابل عملکرد چند ساله خود، میدان را خالی می‌کنند! و پاسخگوی عملکرد خود نیستند؟

به گزارش مشرق، «حسین شریعتمداری» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:

آقای ظریف با دنیای سیاست آشناست و حتی اگر در این عرصه کاستی‌هایی هم داشته باشد به یقین از بایدها و نبایدهای آن بی‌خبر نیست و دقیقاً به همین علت است که استعفای ایشان در شرایط کنونی سؤال‌برانگیز به نظر می‌رسد. ایشان پیش از این هم دستکم دو بار اقدام به استعفا کرده بود که با موافقت رئیس‌جمهور روبرو نشده بود. بنابراین باید به دیگران حق بدهند که استعفای ایشان را در حال و هوای کنونی کشور به گونه‌ای متفاوت با شرایط عادی تفسیر کنند و بعید است که این احتمال از نگاه جناب آقای دکتر ظریف دور مانده باشد.

بیشتر بخوانید:

قهرمان شدن در ماندن است

ماجرای درخواست‌های مکرر «جان کری» از ظریف


استعفای آقای ظریف در حالی است که ایران اسلامی بر بلندای اقتدار ایستاده و پیروزی‌های بزرگ و معجزه‌گونی را تجربه می‌کند. انقلاب اسلامی علی‌رغم توطئه‌های پی در پی و بی‌وقفه دشمنان، چهل سالگی خود را با شکوهی مثال‌زدنی جشن گرفته است، حماسه راهپیمایی ۲۲ بهمن که تاکید ملت بر درستی راه طی شده است را با حضور گسترده و چند ده میلیونی مردم و به مراتب پرشمارتر از همیشه برگزار کرده است، در حالی که آمریکا و متحدانش آرزوهای ۴دهه بر زمین مانده خود برای ایستایی انقلاب در چهلمین سال پیروزی آن را به خبر تبدیل کرده و در شیپورهای پر سر و صدای تبلیغاتی خود دمیده بودند، رهبر معظم انقلاب نقشه راه چهل سال آینده را در بیانیه‌ای برخاسته از دلایل و مستندات همه فهم و خالی از ابهام ارائه کرده‌اند. دشمنان بیرونی نظام و مردم با شکست‌های پی‌در پی در مقابله با انقلاب اسلامی دست به‌گریبان شده‌اند که شکست مفتضحانه اجلاس ورشو، بعد از آنهمه پروپاگاندا درباره آن، فقط یکی از ده‌ها نمونه چند سال اخیر است و نمونه‌های مثال‌زدنی دیگری در غرب آسیا که یادآور پیش‌بینی امام راحل (ره) در باره فتح سنگرهای کلیدی است و در محدوده این وجیزه محدود نمی‌گنجد که خود، مثنوی هفتاد من کاغذ است!


تازه‌ترین پیروزی بزرگ ایران اسلامی سفر اخیر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به تهران است که پس از ۸ سال مقاومت در مقابل مجموعه‌ای از قدرت‌های ریز و درشت بین‌المللی و منطقه‌ای صورت گرفته بود و تمامی صاحب‌نظران، از آن با عنوان پیروزی بزرگ ایران یاد می‌کنند. حضور بشار اسد در تهران، تودهنی محکمی به آمریکا و متحدان اروپایی و منطقه‌ای آن بود که مخصوصاً در اوج پیروزی‌های پی درپی ایران و شکست‌های دومینوگونه دشمنان تابلودار جمهوری اسلامی، درخشش فوق‌العاده و خیره‌کننده‌ای داشت. فقط نیم نگاهی به تفسیرها و تحلیل‌های مقامات و رسانه‌های دشمن می‌تواند از عظمت این پیروزی حکایت کند. این گزاره را تقریباً در تمامی تفسیرهای آنان می‌توان دید که «سفر بشار اسد به ایران تیر خلاص به اهداف غرب بود» و...


استعفای آقای ظریف در شرایط یاد شده، ضمن آنکه برای تحت‌الشعاع قراردادن پیروزی‌های ایران اسلامی فرصتی طلایی در اختیار دشمن می‌گذارد که گذاشته است، به این توهم نیز دامن می‌زند که گویی جناب ظریف


-خدای نخواسته- از پیروزی‌های پی در پی ایران اسلامی و مخصوصاً از پیروزی مقاومت دلخوشی چندانی ندارد! که دقیقاً همزمان با حضور بشار اسد در تهران دست به استعفا می‌زند!


استاد علوم سیاسی و امنیت بین‌الملل در دانشگاه شرق کارولینای شمالی در مورد استعفای جنجالی محمدجواد ظریف می‌گوید؛ دیپلماسی او و همه آنچه که در این مدت برای آن جنگیده، با حضور بشار اسد در تضاد بوده است و به این علت استعفا داده است! و یا بی‌بی‌سی اعلام می‌کند؛ ماجرای استعفای آقای ظریف هر چه باشد، نخستین سفر بشار اسد به ایران، پس از آغاز بحران در سوریه را تحت تاثیر خود قرار داد! و...


آقای ظریف ۵ سال و چند ماه سکان سیاست خارجی دولت‌های یازدهم و دوازدهم را در دست داشته است که صرف‌نظر از شخصیت حقیقی ایشان که قابل احترام است و نگارنده در مصاحبه با واشنگتن پست گفته بودم؛ با وجود اختلاف نظر با آقای ظریف، حتی یک موی ایشان را هم با تمامی تیم‌های مذاکره‌کننده ۱ + ۵ عوض نمی‌کنیم. ولی وزارت خارجه در دوران وزارت جناب ظریف کارنامه قابل قبولی نداشته است که سرانجام فاجعه‌بار برجام یکی از اصلی‌ترین نمونه‌های آن است و صدالبته در این میان و مخصوصاً در ماجرای ناکامی خسارت‌بار برجام، نمی‌توان نقش ریاست محترم جمهوری و تصمیم‌های ایشان را نادیده گرفت. تصمیم‌هایی که بسیاری از مشکلات اقتصادی کنونی را به دنبال داشته است و برخی از آنها را باید به حساب اعتماد بیجا به غرب وحشی و حیله‌گر فاکتور کرد.


در این زمینه انتظار از آقای ظریف این بوده و هست که میدان را ترک نکنند. هم‌اکنون، این تلقی در افکار عمومی شکل گرفته است که چرا برخی از وزرا به جای پاسخگویی در مقابل عملکرد چند ساله خود، میدان را خالی می‌کنند! و پاسخگوی عملکرد خود نیستند؟! که خواسته و مطالبه قابل قبولی نیز هست.


انتظار آن است-‌و ضرورت نیز دارد- که آقای ظریف نیم‌نگاهی به میدان‌های دور و نزدیک و دشمنان بیرونی و دنباله‌های داخلی و همسو با آنان بیندازند و سوت و کف و هلهله آنها را از استعفای خود نظاره کنند. چه کسانی از استعفای ایشان به وجد آمده و شادی می‌کنند؟! دشمنان بیرونی استعفای ظریف را با استنادی مضحک، نشانه ناکارآمدی نظام معرفی می‌کنند! و دنباله‌های همسو با آنان، از جمله برخی از مدعیان اصلاحات- و نه همه آنها- و اصحاب فتنه آمریکایی اسرائیلی ۸۸ که تا دیروز ایشان را به ادامه مسیری که در پیش گرفته بود تشویق می‌کردند، اکنون رگ‌های گردن را به فریب و نه به غیرت! باد کرده و اصرار می‌ورزند که بر استعفای خود پای بفشارد! این جماعت از همان قماش هستند که در مجلس ششم برای ورود عناصر بی‌صلاحیت به خانه ملت، علم استعفاء بر افراشته و با نصب پلاکاردی به زبان انگلیسی به آن سوی مرزها پیام همراهی و همسویی می‌فرستادند! و البته در کنار سفره‌های اشرافی ادای اعتصاب غذا نیز درآورده بودند! کسانی که امروزه برخی از آنان به پناهندگی آمریکا و اسرائیل درآمده‌اند.


و بالاخره، شواهد موثقی در دست است که جناب ظریف از برخی برخوردهای آقای روحانی با ایشان گله‌های جدی دارند که بدون قضاوت درباره ماهیت این گلایه‌ها، باید گفت استعفای آقای ظریف چاره آن نیست و این گلایه‌ها را باید در همان کابینه حل و فصل کنند، نه آنکه با استعفاء در شرایط خطیر کنونی و در اوج پیروزی‌های نظام -خدای نخواسته- بی‌آنکه خواسته باشند، زمینه سوء‌استفاده دشمنان را فراهم آورند. از این روی لازم است جناب ظریف برای پیشگیری از تفسیرهای مغرضانه دشمنان بیرونی و برخی از دنباله‌های داخلی آنها، در تصمیم خود تجدید نظر کرده و به جایگاه پیشین بازگردد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  11 2
  دقیقا تحلیل درست و بجایی بود
 • IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  18 1
  نشان دادند که لیاقت جرز دیوارم ندارند!
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  47 2
  اقای روحانی وظریف خواستار مذاکره بااروپا وامریکا برای رفع تحریمها ورونق اقتصادی بودند ورهبر انقلاب هم بااینکه بدبین بودند اجازه دادند و لی حالا نوبت اقای روحانی وظریف است که باید به ملت ورهبری پاسخ دهند که نتیجه ای نداشته و وضعیت به مراتب بدتر از زمان تحریم قبلی شده است .ومشخص شد .که هدف نابودی دست اوردهای کشور بوده است.
 • IR ۰۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  67 0
  این اخرین حرکتی بود که ظریف میتونست برای کمک به غربی ها بکنه.خیانت در لباس منافقین و ملی گراها از رنگ افتاده ولی با ژست انقلابی هنوز فریب دهندست.
 • احمد IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  0 50
  بسمه تعالی این متن بیان انرژی مثبتی بود که درکشاکش کار وپیچیده نمایی وعجیب نمایی دولت فخیمه بنفش به تلخای ضربتی برپهلوی ظریف که خورد خواندم وسربازکرد امواج مثبتی که سیاه برروحم آویزان که نه چون خنجرفرورفته بود . گاه باید برگشت وگفت زیاده ازحد تحملتان کردم ! گاهی باید نوشت من نیستم توهم نباشی خودتی ! گاهی باید دوکیلو کنده ازپهلویت را همراه آورد وگفت این است پاداش من ؟! آرزوداشتم ظریف همان سفیدانرژی مثبتی باشدکه جوردیگری استعفا میکرد . حالا هیچ چیزمعلوم نیست اوباید بگوید که چگونه میان دوبخش جانش؛ راهرویی ممنوعه ایجادشد ! راستش ساده ترازاین مفیدتراین بودکه ظریف بگوید آنچه راگفته ونگذارد حساسترین پرونده سیاست خارجی ماهم به اجباررفاقت وتناقض خیالی ازدرپشتی بیرون برود ! اگرظریف میخواهدظریف هموطنانش باشد باید قهرمانی به همین سال بامویی زال وزال گونه وطن رابه زبان رستمش بسپارد !؟ برگشتن اوپرازابهام میماند ! آیاظریف دوست صمیمی سیدحسن نصرالله نبود ؟! چرابودوهست واوبایدآب سردی باشد برچرایی نشدنهاوفشارهای بی امان ورفاقتهای آینه شکن توهم دوست ! ظریف من دردلم کوچک ماندومرد ! اماظریف واقعی باید حالا بله حالا به مردم توضیح دهدکه باندی دید که سرانجام اورابیرون دولت میخواست . آقای ظریف مهم هست امامن حقیقت برتورفته راحتی ازتوگدایی نمیکنم . خدامیداند توباید صداقت وبی صداقتی وفاوبی وفایی راصفاوبی صفایی را معناکنی . تومیدانی همه بدل دارند ! برای آینده اگرنمیگویی پس من نهادتورادرست نیافتم ! من سیاستمداران راقضاوت میکنم شخصی میماندوتجربه به من میگوید مسئله توعمیق ترازآنی است که میگویند . برگرد دلایلت رابگو برمیگردی بگو ! تنهابجز اشاره به نبودن توبه نبودن عکست بارییس جمهور ورمیپری ؛امااشاره نمیکنی این دوست نماکیست که میخواهدتوسکوت کنی وبروی ؟
  • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
   1 0
   عاقبتش شاید موریس وشاید زوال حافظه ملت جایی برایش داشته باشد.
 • IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  41 0
  پیروزی های بزرگ و معجزه گون!!؟ من ک کامل متن و مطلب رو نخوندم ولی مردم ایران به مرحله ایی از زندگی رسیده اند ک با استعفای عزیزانی همچون ظریف نتنها ناراحت نمیشن بلکه احساس غرور نیز میکنند (نتوانست رفت)! خواهشا اون مسئولینی که در خود میبینند نمی توانند کاری را از پیش ببرند و با سیاستهای اشتباه خود مردم با شرف ایران اسلامی را علاف خویش کرده اند خواستاریم میدان را خالی کنند. والله ک جواب اینکه چرا اشتباه کرده اید را نمیخواهیم. لااقل (حداقل) عرصه را برای اندیشه ایی نو، خالی کنید. نمیدانیم دلیل اینهمه اصرار بر ماندن برای چیست! بزرگ باشید و استعفا دهید.
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  1 45
  سایت مشرق،جناب استاد شریعتمداری عزیز تادیروز بر طبل ودوحل میزدید این چه وزیر خارجه ای است ،ایشان عهدنامه برجام رو چرا اجرایی کرده ،پدرش رو درآوردید،اونقدر در رسانه هایتان تخریب کردید که کارش به استعفا کشیده شد،هنوز هم رهایش نمی کنید،اگر شما پاسخگو ی عملکردتون شدید ایشان هم پاسخگو خواهد بود
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  1 32
  سایت مشرق،جناب استاد شریعتمداری عزیز تادیروز بر طبل ودوحل میزدید این چه وزیر خارجه ای است ،ایشان عهدنامه برجام رو چرا اجرایی کرده ،پدرش رو درآوردید،اونقدر در رسانه هایتان تخریب کردید که کارش به استعفا کشیده شد،هنوز هم رهایش نمی کنید،اگر شما پاسخگو ی عملکردتون شدید ایشان هم پاسخگو خواهد بود
  • IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۹
   0 0
   با وجود بيشعور هايي مثل توست كه مملكت به اينروز افتاده
 • US ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
  5 35
  رفقای خودتون هم که از این استعفا خیلی خوشحالن حاج حسین! توییت حمید رسایی یا مصاحبه حسینیان و شیرینی پخش کردن کریمی قدوسی رو چی میگی حاج حسین؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس