کد خبر 937887
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۶
هیات دولت نمایه

هیئت دولت با تصویب لایحه‌ای، تعدادی از مواد قانون مالیات‌های مستقیم را اصلاح کرد.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، هیئت وزیران در جلسه عصر یکشنبه به‌ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری، با تدوین لایحه‌ای، تعدادی از مواد قانون مالیات‌های مستقیم را اصلاح کرد.

این اصلاحات شامل افزایش بهای ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های اشخاص، برون‌سپاری مالیات‌ستانی به دفاتر اسناد رسمی و معافیت برخی از مشاغل یا گروه‌هایی از آنان که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ۳۰ برابر معافیت موضوع قانون مذکور باشد، از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک مربوط به این قانون و همچنین اظهارنظر مالیاتی تعیین و وصول مالیات مؤدیان مذکور به‌صورت مقطوع تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید:

بانک مرکزی موظف به پرداخت مالیات شد

با تصویب دولت، مصوبه مربوط به اخذ مابه‌التفاوت ریالی نرخ ارز مرجع از واردکنندگان کالا اصلاح شد.

هیئت وزیران این تصمیم را با هدف شفاف‌سازی در نحوه محاسبه مابه‌التفاوت ریالی نرخ ارز مرجع و نیز نحوه اقدام در مورد واحدهای تولیدی که توسط آنها نسبت به ورود ماشین‌آلات و تجهیز خطوط تولید با استفاده از ارز مرجع مبادرت شده است، اتخاذ کرد.

دولت در اجرای تکلیف قانونی مندرج در قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه مبنی بر تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن و توجه ویژه به نقش سازنده آنان، آئین‌نامه اجرایی در خصوص نحوه اعمال، سازوکارهای نظارت و پایش شاخص‌ها و وظایف و الزامات دستگاه‌های اجرایی برای ارتقای شاخص‌های وضعیت زنان و خانواده را به‌تصویب رساند.

تقویت جایگاه سازمانی امور زنان و خانواده در دستگاه‌های اجرایی، اعمال رویکرد عدالت جنسیتی بر مبنای اصول اسلامی و رصد مستمر ارتقای شاخص‌های وضعیت زنان و خانواده، از جمله اهداف آئین‌نامه اجرایی یادشده است.

به‌موجب آئین‌نامه فوق، معاونت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده موظف شد به‌منظور سنجش میزان تأثیر طرح‌ها و برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی در ارتقای شاخص‌ها و همچنین تقویت نظام سیاستگذاری تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی کلان حوزه زنان و خانواده، حداکثر تا سه ماه پس از ابلاغ این آئین‌نامه، نسبت به ایجاد سامانه ارزیابی و رصد وضعیت زنان و خانواده و پایش مستمر شاخص‌ها اقدام نماید.

به‌منظور بهره‌مندی جامعه از سرمایه انسانی زنان در فرایند توسعه و تضمین مشارکت کامل و مؤثر زنان در سطوح تصمیم‌گیری سازمانی، معاونت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده موظف شد با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور نسبت به طراحی و تدوین دوره‌های آموزشی ارتقای دانش مدیریتی زنان جهت اجرا در دستگاه‌های اجرایی اقدام نماید.

دولت با توجه به ضرورت تفکیک و استقلال مالی، اداری و ساختاری شهر جدید ایوانکی از شرکت عمران شهر پردیس و به‌منظور برنامه‌ریزی و اقدام مؤثر برای پیشبرد فعالیت‌های توسعه‌ای این شهر، اساسنامه شرکت عمران شهر مذکور را به‌تصویب رساند.

هیئت وزیران در راستای حمایت از حقوق حقه دولت و شفافیت در زنجیره تولید برق کشور، مصوب کرد در صورت عدم دریافت وجه و یا مابه‌ازای آن، عدم تهاتر با بدهی‌های شرکت‌های فروشنده با طلب اشخاص خریدار و نیز عدم بدهی به سایر اشخاص، شرکت‌های فروشنده برق نیروگاه‌های آبی از معافیت احتساب مبالغ پرداختی از سوی شرکت‌های برق منطقه‌ای به شرکت توانیر جهت سرمایه‌گذاری در طرح‌های مربوط به‌عنوان درآمد، برخوردار شوند.

دولت با هدف افزایش سرمایه‌گذاری خارجی، آئین‌نامه تأسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد تجاری صنعتی جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد.

نحوه و شرایط صدور، تعلیق و لغو مجوز تأسیس و فعالیت بورس در مناطق آزاد، از جمله مفاد مندرج در این آئین‌نامه است.

هیئت وزیران در ادامه، ضمن اعلام نظر در خصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس