کد خبر 937290
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
ترامپ وضعیت اضطراری اعلام کرد

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به تصمیم اخیر کنگره مبنی بر تصویب بودجه یک و نیم میلیارد دلاری امنیت مرزی وضعیت اضطراری اعلام کرد.

به گزارش مشرق، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در تلاش برای فراهم کردن بودجه ساخت دیوار در مرز مکزیک، وضعیت اضطراری اعلام کرد.

ترامپ در تلاش برای محقق ساختن وعده انتخاباتی خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ مبنی بر ایجاد دیوار مرزی برای مقابله با مهاجرت‌های غیرقانونی که به اعتقاد وی عامل مهمی در افزایش جرم و قاچاق مواد مخدر به آمریکا است، وضعیت اضطراری اعلام کرد.
بیشتر بخوانید:
رئیس جمهور آمریکا می‎گوید که ساخت دیوار برای مقابله با این موارد کارآمد است.
اختلاف نظر در تامین بودجه ۵.۷ میلیارد دلاری مدنظر ترامپ برای ساخت این دیوار که پیشتر به دلیل مخالفت کنگره سبب تعطیلی ۳۵ روز دولت آمریکا شده بود، به چالشی لاینحل میان کنگره و دولت آمریکا مبدل شده است. پس از بازگشایی مجدد دولت آمریکا کنگره طرحی ۱.۵ میلیارد دلاری را برای برقراری امنیت در مرز با مکزیک تصویب کرد، اما ترامپ در مخالفت با این بودجه روز جمعه اعلام وضعیت اضطراری کرد.

اعضای دموکرات کنگره آمریکا بر این باورند که اعلام وضعیت اضطراری از سوی دونالد ترامپ برای ساخت دیوار در مرز مکزیک «خلاف قانون اساسی» و گامی در راستای تضعیف قانون اساسی اعلام کردند.

«نانسی پلوسی» و «چاک شومر» از نمایندگان ارشد حزب دموکرات در بیانیه مشترکی به این فرمان ترامپ واکنش نشان دادند. در این بیانیه آمده است: "واقعی جلوه دادن یک بحران غیرواقعی از سوی رئیس‌جمهور، نقض آشکار قانون اساسی است و کشور را ناامن‌تر خواهد کرد. "

به گزارش رویترز، در صورت اعلام شرایط اضطراری رئیس جمهور آمریکا قادر خواهد بود بدون اجاره و تصویب کنگره این کشور اعتبار مالی لازم برای ساخت دیوار در مرز مکزیک را از سایر ردیف بودجه‌ها تامین کند.

ترامپ در گفت‎وگو با خبرنگاران در کاخ سفید تصریح کرد: "من فرمان وضعیت اضطراری را امضا می‌کنم. ما با حمله باندهای تبهکار، با تهاجم مواد مخدر و با حمله (ورود غیرقانونی پناهجویان) مواجه هستیم و این غیر قابل قبول است."

وی در ادامه افزود منابع مختلفی برای تامین هزینه ساخت دیوار مرزی در اختیار دارد و می‌خواهد با این فرمان اجرایی ساخت دیوار را تسریع کند.

رئیس جمهور آمریکا مدعی است با اعلام وضعیت اضطراری می‌تواند هشت میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی اختصاص دهد.

ترامپ در روز جمعه لایحه بودجه دولتی دو جانبه دیگری را امضا کرد که مانع از تعطیلی بخش دولتی دیگر با تامین مالی چندین آژانس می‌شود که در روزهای دیگر بسته می‌شود.
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha