کد خبر 936720
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
زمزمه‌ لغو روادید بین ایران و عراق / فایده خدمات سلامت ایران برای بیماران عراقی + جزییات

معاون رئیس جمهور با اشاره به ثبت اربعین، به عنوان ثبت جهانی مشترک ایران و عراق، از آمادگی ایران برای مرمت و نگهداری موزه طاق کسری خبر داد و گفت: باید روادید بین دو کشور لغو شود و جلوی افزایش ۱۰ دلاری نرخ صدور ویزا از سوی کشور عراق نیز گرفته شود.

به گزارش مشرق، علی اصغر مونسان در دیدار عبدالامیر الحمدانی - وزیر فرهنگ و گردشگری عراق اظهار کرد: روابط ایران و عراق برادرانه و بسیار صمیمی است، در همه عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی روابط خوبی بین دو کشور وجود دارد، ریشه های تاریخی و فرهنگی مشترک زیادی بین دو کشور وجود دارد، سالانه میلیون‌ها گردشگر ایرانی و عراقی از دو کشور بازدید می‌کنند و آمادگی لازم برای ارتقای روابط در حوزه گردشگری وجود دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: بناهای تاریخی متعددی در ایران وجود دارد، 23 اثر تاریخی ما در فهرست میراث جهانی ثبت شده است، همچنین 34 هزار اثر ثبت ملی داریم و 666موزه در ایران فعالیت دارد.

بیشتر بخوانید:

زائران ایرانی در آینده نزدیک به سوریه اعزام می‌شوند

پیش ثبت نام عتبات نوروزی آغاز شد

مونسان با اشاره به اینکه جاذبه‌های متعدد طبیعی و گردشگری در ایران وجود دارد، افزود: پروژه‌های زیادی در حوزه گردشگری با 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این بخش در حال انجام است.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه ایران آمادگی لازم برای افزایش همکاریها با عراق در بخش میراث فرهنگی را دارد، گفت: با توجه به اینکه تروریست ها خسارت‌های بسیاری به بناهای تاریخی عراق وارد کرده اند، ما آمادگی داریم تجربیات خود را در حوزه مرمت و نگهداری از آثار تاریخی در اختیار کشور عراق قرار دهیم.

مونسان همچنین به ظرفیت‌های کشورمان در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و افزود: حدود 300 رشته صنایع دستی در ایران وجود دارد و ما آمادگی داریم تجربیات خود را در این زمینه نیز در اختیار طرف عراقی قرار دهیم و با توجه به تفاوت نرخ ارز و ارزان بودن سفر به ایران، فرصت خوبی برای گردشگران عراقی به وجود آمده است تا بتوانند از ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری و همچنین امکانات و تجهیزات درمانی و بخش سلامت ایران استفاده کنند.

در ادامه این دیدار عبدالامیر الحمدانی - وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با ابراز خوشنودی از سفر به ایران و دیدار با معاون رئیس جمهوری گفت: قدمت روابط دو کشور ایران و عراق به هزاران سال قبل باز می‌گردد و ما امروز برای تاکید و استمرار بر این روابط غنی و تاریخی اینجا هستیم.

وی با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران احساسات مردم جهان و به ویژه مردم منطقه خاورمیانه را برانگیخت، این یک انقلاب مهم برای تمام آزادی خواهان جهان بود. روابط دو کشور غنی تر از روابط جغرافیایی و براساس روابط انسانی، سیاسی و فرهنگی شکل گرفته است، ما اعتقاد داریم که فرهنگ، پل متمدنانه بین ملت هاست.

وی افزود: ملت و مسئولان عراق فراموش نمی‌کنند که جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با گمراهان و تروریست‌ها در کنار عراق ایستاد، ما امروز برای تاکید بر روابط عمیق بین دو کشور و ایجاد افق‌های جدید در این روابط اینجا هستیم.

الحمدانی تصریح کرد: 500 هزار اثر تاریخی ثبت ملی در عراق وجود دارد، همچنین ما 11 اثر ثبت جهانی شده داریم که از این تعداد 7 اثر تاریخی و 4 اثر طبیعی است، گروههای کاوش بسیاری در کشور ما در حال فعالیت هستند و ما تلاش می‌کنیم آثار ثبت جهانی عراق را افزایش دهیم.

وی یادآور شد: براساس تفاهم نامه ای که بین دو کشور در این حوزه وجود دارد، ایران برای نگهداری و مرمت طاق کسری اعلام آمادگی کرده، امروز این اثر تاریخی نیازمند مرمت است چراکه اقداماتی که در گذشته صورت گرفته، مناسب و دقیق نبوده است، ما در این زمینه به تجربیات کارشناسان ایرانی نیاز داریم.

وزیر فرهنگ و گردشگری عراق اضافه کرد: همچنین در این تفاهم نامه آمده ایران آمادگی دارد تجربیات خود را در زمینه مرمت و نگهداری از آثار تاریخی در اختیار عراق قرار دهد، همان طور که در ایران تخت جمشید، چغازنبیل و هزاران اثر تاریخی وجود دارد، در عراق هم آثار تاریخی بسیاری از از ادوار مختلف دارد و ما نیازمند تجربیات شما در حوزه مرمت و نگهداری آثار تاریخی هستیم.

مونسان پس از سخنان وزیر فرهنگ و گردشگری عراق گفت: ما برای مرمت و نگهداری از موزه طاق کسری آماده همکاری و ارائه تجربیات به عراق هستیم، همچنین ایران در حوزه آماده سازی پرونده های ثبت جهانی و تدوین پروندههای مشترک تجربیات بسیاری دارد و در این حوزه نیز زمینه همکاری وجود دارد.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه ایران آمادگی دارد در زمینه آموزش و کاوش آثار تاریخی با عراق همکاری داشته باشد، تاکید کرد: موضوع اربعین از جمله مواردی است که ایران و عراق می‌توانند برای ثبت جهانی مشترک آن اقدام کنند، در زمینه ثبت جهانی دارالسلام هم ما آماده ارائه تجربیات و همکاری با این کشور همسایه هستیم.

عبدالامیر الحمدانی وزیر فرهنگ و گردشگری عراق نیز در ادامه گفت: عراق در زمینه استرداد آثار تاریخی نیز فعالیت های بسیاری داشته چراکه تعداد زیادی از آثار تاریخی ما به واسطه حضور تروریست‌ها با غارت رفته است، خوشبختانه ما موفق شدیم 2300 اثر تاریخی کشورمان را از اردن تحویل بگیریم و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

وی افزود: ایران و عراق دو کشور مهد تمدن و اصیل هستند، ما مشتاق هستیم یک سازمان مشترک بین این دو کشور و همچنین کشورهایی از جمله ایتالیا، هند، چین و مکزیک که دارای تمدن های غنی هستند شکل گیرد، ایران می تواند نقطه آغاز شکل گیری این سازمان باشد، با ایجاد چنین سازمانی ما می توانیم از یکدیگر حمایت کنیم و آثار به سرقت رفته از سرزمینمان را بازگردانیم، همچنین حمایت و پشتیبانی کشورهای عضو این سازمان از پرونده های ثبت جهانی از دیگر مزایای شکل گیری آن است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز از پیشنهاد شکل گیری این سازمان استقبال کرد.

مونسان در ادامه گفت: سالانه میلیونها ایرانی به ویژه در ایام اربعین برای زیارت و گردشگری به عراق سفر می‌کنند، تردد این گردشگران از دو نقطه مرزی مهران و شلمچه انجام می‌شود و ازدحام بسیاری به وجود می‌آید، این در حالی است که پیشتر مرز خسروی هم به روی گردشگران ایرانی باز بود.

معاون رئیس جمهوری افزود: متاسفانه مرز خسروی از دو سال قبل به روی گردشگران ایرانی بسته شده است و علاوه بر ازدحام در دو نقطه مرزی دیگر، سرمایه گذاری افراد در این نقطه مرزی نیز معطل و بدون استفاده باقی مانده، انتظار می‌رود پیگیری و اقدامات لازم برای بازگشایی مرز خسروی انجام شود چراکه این اقدام منجر به افزایش تردد گردشگران دو کشور می‌شود.

مونسان اضافه کرد: در هفته‌های گذشته، شورای شهر مشهد مصوبه ای را اعلام کرد که به موجب آن هر گردشگر عراقی برای ورود به این شهر باید 10 یورو عوارض پرداخت می‌کرد، ما با پیگیری‌های لازم این مصوبه را ابطال کردیم، این در حالی است که روز گذشته خبری مبنی بر افزایش 10 دلاری نرخ صدور ویزا از سوی کشور عراق اعلام شد، انتظار ما این است که وزیر گردشگری عراق این موضوع را پیگیری کند و مانع این افزایش قیمت شود.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به لغو روادید کشورمان با ترکیه و عمان، گفت: بدون شک افزایش ورود گردشگر به دو کشور، به نفع ایران و عراق است و ما باید تلاش کنیم با لغو روادید این روند را سرعت ببخشیم.

عبدالامیر الحمدانی - وزیر فرهنگ و گردشگری عراق پس از سخنان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان گفت: مرز خسروی به دلایل امنیتی بسته شده بود و امروز با توجه به رفع این موانع، این نقطه مرزی باید به روی گردشگران ایرانی باز شود، من قول می دهم در اسرع وقت این موضوع را پیگیری و به انجام برسانمو و موضوع افزایش نرخ صدور ویزا هم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس