ظریف خندان

اگرچه ظریف به منتقدین توهین کرد ولی خنجرزدن از پشت مصداق رفتار اروپایی‌ها با دولت روحانی است.

سرویس سیاست مشرق - اتحادیه اروپا در روزهای گذشته بیانیه‌ای ۱۲ بندی موسوم به «جمع‌بندی» را درباره ایران منتشر کرد. بیانیه مذکور به شدت توهین آمیز است و ایران را در حوزه‌های مختلف از جمله توان موشکی، قدرت منطقه‌ای، پیشرفت علمی، حقوق بشر و…مورد حمله قرار می‌دهد.

بیانیه توهین آمیز اروپا به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

- هیچ اشکالی ندارد که آمریکا در پسابرجام ایران را تحریم می‌کند. ایران باید بدون توجه به این مسئله، تعهدات برجامی خود را یکطرفه و بدون چشم داشت اجرا کند. اروپا در واکنش به تحریم‌های ضد ایرانی از سوی آمریکا فقط به ابراز تأسف بسنده می‌کند. ایران نباید از اروپا انتظاری بیش از این داشته باشد!

- اروپا حامی رژیم صهیونیستی است. رژیمی که مشهور به کودک کشی است. علاوه بر این تروئیکای اروپایی حامی گروهک‌های تکفیری تروریستی در منطقه و همچنین حامی رژیم آل سعود در کشتار مردم یمن است؛ اما این ایران است که حقوق بشر را زیر پا گذاشته است!

- اکنون ۳ سال از آغاز اجرای تعهدات اروپا ذیل برجام سپری شده است. اروپا هیچ اقدامی در راستای اجرای تعهدات خود انجام نداده است. طرف اروپایی پس از ۳ سال وقت کشی و عهدشکنی صرفاً از یک بسته تحقیرآمیز به نام اینستکس (مبادله غذا و دارو در مقابل پول نفت از سوی کشورهای غیر اروپایی) رونمایی کرده و اجرای آن را به آینده‌ای نامعلوم موکول کرده است؛ اما در مقابل به ایران دستور داده که اگر خواهان اجرای این بسته تحقیرآمیز در آینده‌ای نامعلوم است، ابتدا باید لوایح خسارت بار مرتبط با FATF را تصویب کند!

- تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه، آلمان) در سالهای اخیر یکی از حامیان اصلی داعش در منطقه بوده است. این کشورها در کنار آمریکا جنایات گسترده‌ای در منطقه غرب آسیا مرتکب شده‌اند. ایران با همراهی محور مقاومت در منطقه، کمر داعش را شکست و سیلی آبداری به گوش حامیان گروهک‌های تکفیری تروریستی در منطقه و جهان وارد کرد. حالا اروپا با لحنی طلبکارانه می‌گوید، چرا ایران در سوریه و دیگر کشورهای منطقه نقش ایفا کرده است و چرا ایران در منطقه به تشکیلات سازی نظامی اقدام کرده است.

- اروپا در بیانیه مذکور با لحنی گستاخانه به ایران دستور داده است که باید آزمایش موشکی و افزایش برد موشک‌ها و در نهایت توان هسته‌ای خود را متوقف کند.

- اروپا در بیانیه مذکور بدون هیچ سندی ایران را به دست داشتن در اقدامات تروریستی در اروپا متهم کرده است. این در حالی است که اکنون فرانسه میزبان گروهک تروریستی منافقین است. گروهکی که ۱۷ هزار ایرانی را به خاک و خون کشیده است. پایتخت‌های برخی کشورهای اروپایی اکنون پناهگاه و حامی گروهک‌هایی از جمله الاهوازیه، کومله و…است و این تروریست‌ها به راحتی در این کشورها میتینگ و نشست برگزار می‌کنند!

اروپا خنجر زد، وزارت خارجه لبخند!

از متن بیانیه اروپا کاملاً مشخص است که تلاش شده تا هیچ مسئله‌ای در اتهام زنی به ایران از قلم نیفتد. از توان موشکی و قدرت منطقه‌ای تا توان هسته‌ای و حقوق بشر.

انتظار آن بود که وزارت خارجه در واکنش به این رفتار توهین آمیز و گستاخانه، پاسخی در شأن مردم ایران و همراستا با منافع ملی ایران بدهد؛ اما متاسفانه چنین نشد.

در بخشی از بیانیه وزارت خارجه در پاسخ به بیانیه توهین آمیز اروپا آمده است: «جمهوری اسلامی ایران با استقبال از مواضع مثبت اعلامی در بیانیه اتحادیه اروپا در خصوص ایران به ویژه برجام و دیگر نکات قابل قبول، برخی نکات و انتقادات خود را از بیانیه مزبور اعلام می‌دارد».

بیشتر بخوانید:

وزارت خارجه از «مواضع مثبت اعلامی در بیانیه اتحادیه اروپا استقبال کرده است». این در حالی است که بیانیه اروپا در اصل کیفرخواستی علیه جمهوری اسلامی ایران است و در آن هیچ موضع مثبتی مشاهده نمی‌شود.

در بخش دیگری از بیانیه وزارت خارجه آمده است: «برای ما جنبه‌های اقتصادی برجام و انتفاع ایران از آن اهمیت بسزایی دارد و چگونگی اجرای تعهدات طرف‌های اروپایی برجام می‌تواند ملاک و محکی تعین کننده و اساسی در تنظیم مناسبات آتی ما باشد».

اکنون ۳ سال از آغاز اجرای تعهدات اروپا ذیل برجام سپری شده است. در این مدت اروپا هیچ اقدامی در راستای تعهدات خود انجام نداده است. اروپا حتی از گشایش حساب بانکی ایران در کشورهای خود و سوخت رسانی به هواپیمای ظریف و حضور ایران در نمایشگاه‌های خود نیز امتناع کرد؛ اما با اینحال وزارت خارجه در موضعی حقارت آمیز، هنوز چشم انتظار منافع اقتصادی برجام است.

در بخشی از بیانیه وزارت خارجه آمده است: «جمهوری اسلامی ایران اکیداً به کشورهای اروپایی توصیه می‌کند که نگاه واقع بینانه ای به حوادث و مسائل منطقه‌ای داشته باشند و تحت تأثیر جریانات و القائات عناصر مخالف صلح، ثبات و امنیت پایدار منطقه و توسعه روابط بین دولت‌ها وملت ها قرار نگیرند. جمهوری اسلامی ایران همواره از گفتگو، تعامل و راهکارهای سیاسی برای حل و فصل تمامی بحران‌های منطقه‌ای حمایت می‌کند».

وزارت خارجه به اروپا توصیه کرده است که تحت تأثیر القائات جریانات مخالف صلح در منطقه قرار نگیرد و تاکید کرده است که ایران از گفت و گوهای منطقه‌ای استقبال می‌کند. این در حالی است که برخی کشورهای اروپایی همواره نقشی اساسی و ویژه در جنایت در منطقه غرب آسیا داشته‌اند. از تسلیح صدام به سلاح شیمیایی تا تجهیز داعش و تجهیز آل سعود. این کشورها اصلاً در جایگاهی نیستند که در امور منطقه‌ای، طرف مذاکره باشند.

در بخش دیگری از بیانیه وزارت خارجه آمده است: «جمهوری اسلامی ایران خواستار تعامل سازنده و مبتنی بر منافع و احترام متقابل با اتحادیه اروپایی است. تجربه گفتگوها و همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپا به خصوص تجربه به دست آمده طی سالیان گذشته، به ویژه در سه سال اخیر نشان می‌دهد ظرفیت‌ها و فرصت‌های زیادی برای همکاری و توسعه روابط بین دو طرف وجود دارد. امیدواریم با عملی شدن تمامی تعهدات اروپا شاهد تعمیق روابط دو طرف در کوتاه‌ترین زمان باشیم».

این بیانیه مصداق دیگری از رویکرد غلط دولت در اجرای برجام به هر قیمت است. با این رویکرد خسارت بار اروپا هیچ الزامی برای اجرای تعهدات خود نمی‌بیند. همانطور که تاکنون نیز چنین بوده است.

وزارت خارجه همزمان با رویکرد حقارت بار و از موضع ضعف در مقابل اروپا، در داخل با منتقدان و صاحبنظران به صورت توهین آمیز و با پرخاشگری و تندی برخورد می‌کند. دستگاه دیپلماسی علاوه بر این مرتب مشغول جنجال سازی و تحریف واقعیات موجود در کشور است.

وزارت خارجه به ریاست ظریف در سال‌های اخیر منتقدان و صاحبنظران را «عقده‌گشا»، «تازه از راه رسیده»، «دروغ‌گو»، «سخیف»، «متوهم»، «کم‌اطلاع» و…نامیده است. متأسفانه برخورد توهین‌آمیز با منتقدان به یک روال در دولت تبدیل شده است.

در روزهای گذشته ظریف با حمله به منتقدان، آن‌ها را به خنجر زدن از پشت متهم کرد.

در سال‌های گذشته، پیش بینی‌های منتقدان سیاست خارجی دولت، مو به مو به وقوع پیوسته است. منتقدان در سال‌های اخیر بارها با دلایل کارشناسی و فنی، درخصوص رویکرد سیاست خارجی دولت تذکر داده و روش‌های جایگزین را نیز ارائه دادند، اما دولتمردان با پرخاشگری و اتهام زنی، به منتقدان پاسخ دادند!

انتقادات کارشناسی و دقیق منتقدان هیچ نسبتی با خنجرزدن از پشت ندارد. خنجرزدن از پشت مصداق رفتار زشت اروپایی‌ها با دولت روحانی است؛ اما وقتی در مقابل این گستاخی و خنجرزدن لبخند بزنیم، طرف مقابل به گستاخی بیشتر تشویق می‌شود.

با این رویکرد نه تنها تحریم‌ها به تاریخ نمی‌پیوندد و ترکی در دیوار آن ایجاد نمی‌شود، بلکه دامنه گسترده‌تری نیز پیدا می‌کند. آقایان وزارت خارجه! رویکرد خسارت بار «اجرای برجام به هر قیمت» را متوقف کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 50
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  41 9
  احتمال دارد اینها نفوذی های ایران باشد. آمریکایی ها نباید به این جاسوسهای دو جانبه اعتماد کند.
  • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
   20 1
   ظاهرا بالاخره صاحب میت هم مرگش را قبول کرد الان اگر خارج نشویم به بهانه برجام باز معاهده های خسارت بار پیوست محرمانه برجام مثل فتف و پاریس و... را تحمیل میکنند هیچ امتیازی هم نمیدهند
  • DE ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
   3 19
   جاسوس دوجانبه امثال تو هستن که معلوم نیست از کجا و برای چی ایجاد اختلاف و دوگانگی میکنید . هر روز هم یک نقاب جدید میزنید .
  • به DE ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹ IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
   10 0
   اختلاف را کسی ایجاد کرد که جامعه مکتبی با وحدت کلمه را دو شقه کرد جناح بازی و جناح سازی راه انداخت و به اسم آزادی اجازه داد روزنامه ها و سایت هر مطلبی می خواهند علیه السلام و انقلاب بنویسند. با چنین افرادی وحدت محال است. امام خمینی هم صرفا سخن از وحدت کلمه می گفت. یعنی جامعه تک صدایی. هرزگز امام خمینی حرفی از وحدت ملی نزد چون می دانست وحدت با ضد انقلاب و سلطنت طلب و نفوذی و لیبرال ناممکن و بلکه خیانت است.
  • CA ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
   2 0
   11:49 جامعه تک صدایی یعنی وضع قبل انقلاب و حزب رستاخیز . ابراز عقاید و تفاوت نظرات از برکات انقلابه .
 • حسن روحانی IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  29 23
  با تدبیر و امید تفاوت را لمس کنید
  • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
   15 1
   چقد پول میگری که این چرت پرت میگی
  • ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   2 0
   طنزه یا هجو؟
 • FR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  29 1
  مرگ بر طريف زنده باد انقلاب اسلامي
 • IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  25 0
  مرگ بر غرب پرستان
 • IR ۰۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  12 4
  این خانم موگرینی را اروپاییها وامریکایی مخصوصا انتخاب کردند تا با لبخندهایش وعشوه گری هایش مقامات مذاکره کننده را فریب دهد اقای ظریف که هیچ . هرانسان قویتر ازاقای ظریف ازنظر ایمانی هم فریب میخورد.مشاهده کردید که درمجلس هم مجذوب او شده بودند.
  • محسن US ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
   2 0
   جناب عالی قیاسِ به نفس می فرمایید برادرِ عزیز
 • IR ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  4 0
  و این یعنی حتی اوکراین هم اصلاح طلب داره
 • IR ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  5 0
  به همین دلیل خندوانه داره تعطیل میشه!!!!!!!!!
 • IR ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  6 0
  به همین دلیل خندوانه داره تعطیل میشه!!!!!!!!!
 • IR ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  3 0
  به همین دلیل خندوانه داره تعطیل میشه!!!!!!!!!
 • IR ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  3 0
  به همین دلیل خندوانه داره تعطیل میشه!!!!!!!!!
 • IR ۰۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  1 13
  ظریف چنان با ظرافت از اصلاح طلبی به اصولگرایی رسید که من متحیرم یعنی چون اوباما رفت ترامپ اومد این هم از ظریف تبدیل شد به جلیلی
 • IR ۰۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  15 0
  مایه ننگ جمهوری اسلامی ایران
 • IR ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  22 0
  روحانی و ظریف نه ماه پیش با خروج امریکا مهلت 3 هفته ای به اروپا دادن برای اینکه دوباره فروش نفت ایران مثل قبل از اون بشه اما امروز اروپا بعد از 9 ماه رسما نفت در برابر غذا و در مرحله دوم کالا پیشنهاد داده آنهم با دو شرط برجام منطقه ای و حتی برجام موشکی!!!.
 • IR ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  13 0
  حکایت برجام ...............//حکایت ببرهای کاغذی//حکایت آنکه زبان مذاکره بلد بود//حکایت برگ توتی که میخواست اطلس باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • فرهاد IR ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  10 0
  بعدازفتنه 88به بهانه همین تحریمها توانستن دوباره وارد عرصه سیاسی کشورشوند وبه اعتقاد من ایندفعه میخواهند کارراتمام کرده وهمه افراد واحزابی را که منتقد ومخالف سیاستهای اصلاح طلبان هستندازمیان بردارندویا انقدرضعیف کنندتا مجبوربه سکوت درمقابل اصلاح طلبان شوند
 • محمـّ؁د IR ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  24 0
  روحانی و ظریف باید استیضاح بشن
 • IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  19 0
  دوستان دارن به ریش من و شما می‌خندند
 • IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  11 0
  ببند نیشتو
 • محمد IR ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  26 0
  هر روز بدتر از دیروز! (دولت تدبیر و امید)
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  21 0
  با حرکت انقلابی در انتخابات سال اینده همهشون جارو کنیم به همان مهد وگهوارشان در غرب.
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  24 0
  مرده متعفن برجام بر دوش ظریف است و حاضر نیست آن را رها کند ترسش از این است که با این جسد دفن شود اما این ترس عنقریب محقق خواهد شد آنچه خواهد ماند بدنامی پایدار در تاریخ است که بوسیله این ها جون خنجری از پشت بر پیکر شهیدان ما ثبت و ضبط خواهد شد
 • ممد IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  0 15
  ازدوحال خارج نیست یا مشرق واقعیت را میدانی ویا داری فیلم بازی می کنی شنیدی حداقل که میگن دستش زیرسنگه حالا ماهم دستمون زیرسنگه یابایدلبخند بزنیم یا مثل تو شعاربدیم هنوزکهچندبشکه نفتی صادر میشه ازقبل هم کالاهایی موجود بوده بیا وسیاسی کاری نکن فقط یک سربه بیمارستان ها بزن ببین بنده های خدایی که ازدرد قادر به راه رفتن نیستند اما پروتزی نیست که بیمار جراحی بشه اگرهم پیدا بشه قشر کوخ نشین قادربه خرید نیستند شما روزنامه های جناحی به مردم کاری ندارید فقط بفکر ضربه زدن به طرف مقابل هستید حتی حاضرید هربلایی سرمردم بیاد اما طرف مقابل زمین بخوره تاخوشحال بشین
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
   14 0
   چطوری برای واردات پورشه و مازراتی دستتان زیر سنگ نیست اما برای دارو ناگهان دستتان زیر سنگ می رود؟ فکر می کنید دیگر جنای شما خائن ها رنگی دارد؟
 • علی IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  3 3
  خب معلومه که اروپا نمیاد آمریکا رو ول کنه ایران رو بچسبه، این رو هر بچه ای میفهمه فکر میکنی مسئولین نمیفهمیدن؟ اونام میدونن فقط دارن امید رو نگه میدارن و وقت میخرن
 • خخ..... FI ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  18 0
  ایشان نقاش و خالق لبخند ژکوند هستند.با همین لبخند کلی بتن ریزی کرد..
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  15 0
  انتظاری از وزارت خارجه دولت کنونی نیست
 • رز1359 IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  13 0
  ای کاش پرونده برجام از دست دولت گرفته می شد.تا بیشتر از این خفت نکشیم.
 • میلاد IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  15 0
  بی خیال بابا دیگه خسته شدیم از اخبار کسالت بار و خجالت آور این دولت! یه روز شمار تا پایان این دولت بزارید رو سایت به همراه نشانگر ساعت و دقیقه و ثانیه تا بلکم از دیدن به آخر رسیدن عمر این دولت بی کفایت امیدوار بشیم. هر ثانیه بودن اینها بر سر کار خسارت است برای نظام و انقلاب
 • LB ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  15 0
  نمیدونم دوشنبه میخان بیان بیروت چیکار؟ به مقاومت بگن برید گم شید شما رو فرختیم؟ روشون میشه؟ دقیقا بعد از اینکه سید حسن نصرالله بیش از نیم ساعت از موفقیت های جهانی ایران گفت و بقول دوستان لبنانی، حسادت ما را برانگیخت؟
 • سید رضا IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  12 0
  دیپلماسی حماقت !!
 • سید رضا IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  17 0
  در 40 سالگی انقلاب اسلامی ؛ با کمال تاسف ! دولتی سر کار است ، که از استقلال و انقلابی گری ، بویی نبرده است !!
 • سید رضا IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  11 0
  لبخند در برابر خنجر ! این است دیپلماسی انفعال !!!
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  8 0
  اروپایی ها در اقصی نقاط جهان در گذشته و حال حقوق بشرا نقض کرده اند و اصلا در جایگاهی نیستند که در حوزه حقوق بشر ما را بازخواست کنند
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  14 0
  از کانال مالی اروپا آبی گرم نمی شود
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  21 0
  مرگ بر امریکا
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  18 0
  امضای اروپا مانند امضای امریکا بی اعتبار است
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  8 1
  اروپا با آمریکا دستش تو یه کاستی پس اعتماد نکنید
 • اسماعیل US ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  11 0
  تا زمانیکه این دولت سر کار هست ما حتی درمقابل ضعیف ترین کشورها هم نسیبمان جز خفت وشکست غرور ملی نخواهد شد.
 • DE ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  9 0
  رفتم شیشه عسلُ بردارم زنبوره نیششو باز کرد دستم رو نیش زد بهش گفتم ببند او نیش مسخره ت رو رو دستم باد کردی با نیشت.
 • LB ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  4 0
  یه روزی میاد ما موشک میزنیم اونا پوشک
 • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  5 0
  براى چه يك دولت ضعيف وناتوان در اجراى أمور داخلى وخارجى هنوز أمور مملكت را در دست دارد جاى بسيار تأجب است!!؟
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
  3 0
  یکی نیست نیش ایشان را ببند
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  3 0
  جریان بتن ریخت یعنی چه ؟ چرا ظریف بتن ریخت ؟ خخخخخ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس