راکت

با رونمایی از راکت هدایت ترکیبی F۴CL، زنجیره راکت‌های هدایت‌شونده برای یگان‌های توپخانه کامل شده و به غیر از نمونه‌های هدایت ماهواره‌ای، باقی مدل‌های موجود در ارتش‌های مهم دنیا، در کشور ما وجود دارد.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، برای زمانی طولانی در جنگها، راکت‌ها به عنوان یک سلاح خاص و مهم مورد استفاده قرار می‌گرفتند و گفته می شود چینی‌ها در زمان حمله لشکر مغول‌ها به سرزمینشان، از جمله اولین کاربران راکت در نقش نظامی بودند. پیش از آن چینی‌ها بیشتر از این وسایل برای ایجاد نور و صدا در جشن‌ها استفاده می‌کردند.

این استفاده کم و بیش ادامه داشت تا اینکه در دوره جنگ سرد، شاهد توسعه گسترده تقریباً همه سامانه‌های جنگ افزاری در غرب و شرق بودیم. روس‌ها برای ارتقا سامانه مشهور کاتیوشا سراغ سامانه ۱۲۲ میلی متری گراد رفتند که تبدیل به یک چهره ثابت در جنگ‌ها از اواسط جنگ سرد تا به همین امروز بوده و آمریکا با سری MLRS پاسخی متوازن به شوروی سابق داد و حتی با استفاده از آن، در جریان عملیات طوفان صحرا ضرباتی را به ارتش عراق وارد کرد. روسیه نیز به دنبال توسعه راکت‌های سنگین‌تر رفته و برای نمونه سری اسمرچ با کالیبر ۳۳۳ میلی متر را وارد خدمت کرد.

بیشتر بخوانیم:

از تولید نسل جدید «رنگ جاذب رادار» تا بومی سازی رنگ ضد امواج / کشف پهپادها و موشک‌های بالستیک ایرانی سخت‌تر شد +فیلم

۵ استفاده متفاوت از گلوله توپ در ارتش‌های مهم جهان / حالا توپخانه نزاجا سلسله اعصاب دشمن را از کار می‌اندازد+عکس

مرگبارترین توپ دریایی ایران آماده مقابله با موشک‌های کروز شد / تجهیز گلوله‌های «فجر ۲۷» به فیوزهای مجاورتی +عکس

ایران و ۸ سال جنگ برای آموختن درس‌های بسیار

در جریان جنگ ۸ ساله از جمله یگان‌های ارتش بعث که شدیداً نیروهای مسلح ما را آزار داد، واحدهای توپخانه ای و راکت انداز گراد ارتش عراق بود. توان توپخانه ای کشور ما از لحاظ نیروی انسانی مناسب بود ولی کمبودهای آن زمان و تحریم‌های تسلیحاتی پاسخ ما را محدود کرده بود. درس‌های تلخ و سخت آن سال‌ها مردانی مثل حسن طهرانی مقدم را وارد تلاشی بزرگ برای توسعه توان راکتی و موشکی کشور کرد. ما باید راکت می‌ساختیم و شروع کردیم. در وهله اول از کالیبر ۱۰۷ میلی متری تا ۱۲۲ میلی متری در کشور ما تولید شد اما مرحله بعد، توسعه یک سری از راکت‌ها و راکت اندازهای جدید بود.

سری جدید توپخانه راکتی ایران با عنوان "فجر" وارد میدان شد. دو سری از راکت فجر از جمله معروف ترین این راکت‌ها هستند که فجر ۳ و فجر ۵ نام دارند. راکت فجر ۳ یک پرتابه تک مرحله با کالیبر ۲۴۰ میلیمتر، طول ۵.۲ متر و جرم ۴۰۷ کیلوگرم بوده و به برد ۴۳ کیلومتر می‌رسد. سرجنگی ۹۰ کیلوگرمی این سلاح که ۴۵ کیلوگرم آن ماده منفجره است قدرت تخریبی خوبی برای انهدام اهدافی چون مراکز فرماندهی و پشتیبانی، مراکز تجمع، پادگان‌ها، فرودگاه‌های نزدیک خطوط رزمی و سایر اهداف دارد.

پرتابگرهای این راکت با تحرک بالا برای اجرای حجم آتش بالا و نسبتاً دقیق روی مواضع دشمن نقش مفیدی ایفا می‌کنند. تجهیز یگان‌های توپخانه ای به این راکت اندازها امکان پوشش منطقه‌ای نسبتاً وسیع را در مدت کوتاهی بوجود آورده و با توجه به سرعت مناسب خودروی حامل قدرت تحرک یگان‌های عملیاتی را به میزان زیادی افزایش داده و در عین حال آسیب پذیری واحدها در برابر آتش متقابل دشمن را کاهش می‌دهند.

روی سقف کابین این پرتابگرها آنتن‌های مخابراتی دیده می‌شود که نشان دهنده وجود امکان عملکرد شبکه ای این یگان‌ها است که به نوبه خود دقت آتش کلی را افزایش داده و می‌تواند برای توزیع بهتر اهداف در منطقه بین آتشبارهای موجود به کار رود. فجر ۵ نوع دوربردتر و مؤثرتری از خانواده فجر بوده که دارای کالیبر ۳۳۳ میلیمتر، جرم ۹۱۵ کیلوگرم که ۱۷۵ آن مربوط به سرجنگی و ۹۰ کیلوگرم آن ماده منفجره است. این راکت ۶۴۸۵ میلیمتری در بیشترین برد، به ۷۵ کیلومتر می‌رسد. خودروی پرتابگر این راکت از همان نوع مربوط به راکت فجر ۳ است ولی با پرتابگر ۴ لوله‌ای است.

نوع دو مرحله‌ای از فجر ۵ نیز تاکنون در چند نمایشگاه عمومی معرفی شده است که بیشتر از ۹ متر طول داشته، به صورت تک فروندی شلیک شده و پس از شتاب گرفتن توسط پیشران مرحله اول، این بخش جدا شده و پیشران مرحله دوم روشن می‌شود. پیشران مرحله اول این راکت قطر بیشتری نسبت به خود موشک دارد و سرعت موشک را تا حد زیادی افزایش می‌دهد بطوری که این موشک به برد نهایی حدوداً ۱۹۰ کیلومتر رسیده و شعاع مرگباری سرجنگی از انوع انفجاری شدید آن بالغ بر ۱۰۰ متر است. این راکت نیز از روی پرتابگری مستقر بر کامیون‌های مشابه موارد قبلی شلیک می‌شود.

جهان پسا ۱۱ سپتامبر و بحران سوریه؛ راکت‌ها باید نقطه زن شوند

آنچه بعد از ۱۱ سپتامبر در منطقه ما رخ داد و دو کشور در همسایگی ایران مورد تهاجم نظامی قرار گرفتند، باعث شد تا فرماندهان ایرانی با آنالیز دقیق تحرکات و تاکتیک های دشمن، تحول مناسبی در شیوه مقابله با آن و سلاح های مورد نیاز بدهند. البته این همه داستان نبود و با شروع بحران در سوریه و باز شدن پای تقریباً انواع و اقسام تروریست‌ها از نقاط مختلف جهان، مستشاران ایرانی در این کشور با شکل جدیدتری از جنگ در قرن ۲۱ نیز مقابله کردند.

یکی از مهم‌ترین درس‌ها در این بخش لزوم توسعه مهمات هوشمند خصوصاً در بخش توپخانه و راکتی بود. ایران پیش از این با داشتن گلوله‌های بصیر با هدایت لیزری در بخش توپخانه گلوله زنی به مهمات هوشمند رسیده بود. در بخش راکتی اما در جریان بازدید فرماندهی معظم کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوا فضای سپاه در سال ۱۳۹۳، نمونه‌ای از راکت فجر ۵ دیده شد که به عنوان موشک فجر ۵ معرفی شده و در بخش سر جنگی آن بالک هایی دیده می‌شود.

در بهمن ۹۵ نیز شاهد رونمایی از راکت‌های هدایت شونده فجر ۵ سی بودیم که این راکت هم دارای بالک هایی در سر جنگی خود بود و البته بالک هایی نیز در بخش انتهایی آن نصب شده بود. هنوز اطلاعات دقیقی درباره نوع سیستم هدایتی این راکت منتشر نشده ولی می‌تواند نوعی از هدایت ایرنسیایی به همراه ژیرسکوپ های پیشرفته مثل نمونه فیبر نوری را که در کشور ما سالهاست که ساخته می‌شود به عنوان سامانه کنترل در نظر گرفت.

یک راکت جدید با هدایت ترکیبی در ایران

اما در ادامه این روند جهشی، در جریان نمایشگاه دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی در مصلای تهران نوع جدیدی از راکت‌ها مشاهده شد که به عنوان راکت هدایت ترکیبی F۴CL شناخته می شود. طبق معمول اطلاعات خاصی درباره این راکت منتشر نشده اما بررسی فیزیکی آن نشان می دهد در مقایسه با راکت فجر ۵ که در کنار آن قرار گرفته، به وضوح قطر آن بیشتر نشده و در عین حال طول آن نیز به نسبت فجر کاهش یافته است. در بخش جلویی این راکت نیز شاهد نصب نوعی جستجو گر هستیم که می‌تواند نوعی سیستم هدف گیری لیزری (با توجه به درج حرف L در نام این راکت، این موضوع منطقی تر به نظر می رسد) یا اپتیکی باشد. این مسئله باعث افزایش شدید دقت راکت مورد نظر می‌شود و توان نقطه زنی آن را تقریباً قطعی می‌کند.

راکت جدید هدایت ترکیبی F۴CL

سر جنگی این راکت با نوعی سیستم هدایت لیزری یا اپتیکی

با داشتن راکت‌های قبلی هدایت شونده از سری فجر، به همراه عضو جدید خانواده راکتی ایران یعنی F۴CL می‌توان گفت که زنجیره راکت‌های هدایت شونده برای یگان‌های توپخانه کشور کامل شده و به غیر از مدل‌های هدایت ماهواره‌ای، باقی مدل‌های هدایت موجود در ارتش های مهم دنیا، در زرادخانه کشور ما وجود دارد.

با عملیاتی شدن چنین راکت های جدیدی، ترکیب یک پهپاد با سامانه های مربوط به نشانه گذاری هدف به صورت تابش نور لیزر و سپس شلیک این راکت به سمت محل مذکور، باعث خواهد شد بدون آنکه نیاز به اقدامات شناسایی یا حضور نیروی انسانی باشد، تمامی مراحل مربوط به انهدام اهداف، به کمک سامانه های کنترل از راه دور انجام شده و مدلهای مختلف از حمله به اهداف، در دسترس نیروهای مسلح کشورمان باشد. با این روند، خانواده راکت های فجر نیز همچون موشک های خانواده فاتح، به سلاحی کاملاً مطمئن و دقیق برای شلیک های متعدد به سمت دشمن تبدیل شده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 58
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 18
 • جاسم الجبیر SA ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  میلیارد ها دلار صرف خرید سامانه های فوق پیشرفته دفاع موشکی نظیر " تاد " کرده ایم . به زودی از تسلیحات هسته ای فوق پیشرفته بومی خود نیز رونمایی خواهیم کرد . شما عیرانی های . . . با این موشک های قراضه میخواهید کجا را فتح کنید ؟ عربستان سعودی سرزمین شیران و دلیران است . تا شاهزاده محمد بن سلمان به لطف خداوند بر مسند قدرت باقیست باید شب و روز از ترس صدور فرمان حمله برق آسا گارد جاویدان سعودی به خود بپیچید .
  • وحید IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   زرشک بپا رودل نکنی فعلا برو با این امکاناتت یمن رو فتح کن یمنی که هیچی نداره دمار از روزگارتون در آورده .یاد سخن اون آمریکایی افتادم که گفت ما اگر پشت عربستان نباشیم بعد از یک هفته تو عربستان همه فارسی حرف میزنن اینون دیگه ما نگفتیما اربابتون گفته همون که بهش میگید آق دایی
  • امیر ES ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   61 3
   شما فعلا پوشک گارد جاویدانتونو در یمن تعویض کنین که واقعا باعث افتخارتونن. 10 تا کشورم اومدن کمکتون هنوز نتونستید کاری بکنید.شما اَرپستانیها با امریکا موشم نیستید بدون امریکا که دیگه...منظورت از شیر همون گاو شیر دست این شیر با اون شیر فرق میکنه جاسم جان
  • داوود IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   73 6
   شما فعلا از منجلاب یمن بیرون بیاین بعد به فکر حمله به ایران بیفتین
  • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   48 3
   خخخ، شکر قهوه ای زیادی نخور
  • من IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   59 3
   اگه اینقدر از خودتون و سلاح هاتون مطمین هستین چرا از ترس ایران خودتون رو انداختین تو بغل اسراییل؟
  • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   39 3
   وای دمت گرم ترکیدم از خنده DDDDDD
  • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   63 3
   گارد جاویدان؟ داداچ داری اشتباه می زنی اون یه چیز دیگه بود ربطی هم به شما نداشت. شیران و دلیران؟ عزیز دل! توی کشور شما شیر و پلنگ زندگی نمی کنه شما از همون مار و سوسمارتون مایه بذار.
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   59 3
   ازتوگنده ترش آمریکایی هانتوانستندتو خلیج فارس کاری کنند خودشون روخیس کردند...اگه میخوای تابرات پوشک بفرستیم
  • BE ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   35 3
   اونیکه به ما..... بود سوسمار... دریده بود
  • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   41 4
   هر وقت از باتلاق یمن خارج شدی بیا عرعر کن
  • مظلوم IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   57 5
   میلیارد ها دلار به فنا رفت. چرا که بعد از. شلیک دو روزه موشک از طرف حماس عاجزانه تقاضا برای آتش بس دادید.
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   43 41
   اولا اقای جاسم الجبیر شما با این تسلیحات پیشرفته که خریدید اگر مرد میدان بودید اول کار اسرائیل را یک سره می کردید نه به برادران مسلمانتان شاخ و شونه می کشیدید ثانیا شما بزدل ها اگر مرد میدان بودید تا به حال یمن را شکست داده بودید نه اینکه در مقابل حوثی های پا برهنه مثل خر در گل ماندید و بیرون هم نمی توانید بروید
  • احسان IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   80 3
   داداش قرصاتو سر وقت ميخوري؟
  • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   95 2
   چطوری روبات؟!...
  • IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   51 6
   خخخخخخخخخخخخخخخخخ دلم درد گرفت ادامه نده
  • قریشی IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   53 5
   در اینکه عربستان سرزمین شیران و دلیران است شکی نیست ، اما شیرانی چون علی ابن ابی طالب، سلمان ، صهیب، حسین ابن علی، عمار ،عمربن خطاب، حمزه سیدالشهداء ... نه اکنون که بیشه روباهان و کفتارهائیست که قبله نمازشان رو به تل آویو است و قواعد شریعتشان دستورالعمل های ارسالی از سنای امریکا و مجلس صهیونیستهاست !
  • حسن IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   28 4
   ولاترکنوا الی الذین ظلموا فتمسکوا النار. اون نار رو همین ایرانی ها برات روشن میکنن.
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   37 6
   عوارض استفاده از سموم دفع آفات تاریخ گذشته و فاسد برای از بین بردن ملخ ها و حشرات .
  • حمید ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   26 6
   جاسم الجبیر ، شما اول افتضاحی که در یمن به بار آوردید را جمع کنید، لازم نکرده ایران را تهدید کنید، عربستان هم سرزمین شیر پاکتی است.
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   29 5
   لیاقت تو وامثال تو همون بن سلمان خونخواره که اربابش حق توحش ازتون بگیره ومثل گاو شیرده بدوشدتون
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   40 7
   وای خدااااااااااااااااااااااااااااااااا!پکیدم ازخنده-ماشاالله بروبچه های مشرق چقدرشوخ طبع اند
  • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   3 6
   جاسم المشرق من ایران !!!؟؟؟
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   32 5
   چه احمقایی شدن دشمن ما از دشمن هم شانس نیاوردیم
  • حامد IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   6 0
   فعلا که حکام سعودی به خاطر خاشقچی ت و سوراخ موش قایم شدن در ضمن اگر عربستان نیروی نظامی خوبی داشت که از کشورهایی مثل تایلند و پاکستان و بنگلادش خلبان استخدام نمی کرد نیروی نظامی عربستان یک صدم ایران هم قدرت نداره شکم گنده های سعودی فقط به شکم و زیر شکم فکر می کنن آخر حسنستان شود این عربستان یا حیدر کرار زند نقش به زودی بر پرچم سبز عربستان سعودی
  • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   4 0
   کلی خندیدیم دمت گرم
  • رضا IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   5 0
   الیعنی ال ال ال ال ال زر نزن
  • یاحیدر IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   21 0
   سوسمار کیلویی چنده اونجا؟
  • ایرانی IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۱
   6 0
   مگه گاوهای شیرده هم حرف میزنن؟؟
  • محمد IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
   0 0
   بچه تا پری روز جزو خاک ما بودیدا حیف که حاکمان ماهم کشور گشا نیستن وگرنه تا حالا صد بار عربستانو گرفته بودیم
 • فرامرز IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  9 89
  فلان موشک هچل هفت چپل چوله با فلان قابلیت ها و فلان برد برای آدم کباب کوبیده گوسفندی با پیاز نمیشه. لامصبا همین کره معطری که میذاشتن رو برنج زعفرونی و آب شدشو میدادی رو سیستم هم حذف کردن.
  • قریشی IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   55 6
   بعضی های شعورشان فراتر از مرزهای نادانی رفته و درکشان فراتر از کباب و پیاز و کره نمیرود برای همین است والدین محترمشان در ابتدای کار نام مبارکشان را فرامرز نهادند !
  • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   32 4
   وقتی به لیست تکرار رای میدادی فکر امروزش رو نکرده بودی؟ حالا برو از همون آقای تکرار نون و پیاز و کباب بخواه
 • IR ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  82 3
  ایده جالبیه که نشانه گذاری لیزری از طریق پهپاد صورت بگیره و موشک ها بر پرتو لیزر در فاز نهایی سوار بشن این طوری راکت ها یا حتی موشک ها می تونن اهداف متحرک رو هم بزنن
 • مهندس نادر IR ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  26 18
  متاسفانه امروز ظریف هم خرابکاری امریکا در دو پرتاب فضایی ایران رو بعد از افشاگری مقامات امریکایی در لهستان درباره یک برنامه فوق سری علیه برنامه و فضایی ایران رو تایید کرد فقط خدا کنه تسلیحات فضا پایه نباشه که واقعا کار سخت میشه
  • مهندس قادر IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   42 6
   جدایی نادر از قادر ... عجب فیلمی بود خداوکیلی
 • IR ۰۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  41 4
  عالی
 • IR ۰۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  12 7
  چند ماه پیش امریکایها یک محموله 10 تنی تاپ سکرت نظامی رو فرستاده بودن به فضا خدا کنه این قضیه خرابکاری در برنامه موشکی ایران و تایید ظریف اون ربطی به تسلیحات فضا پایه نداشته باشه وگرنه واقعا کار سخت میشه
 • GB ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  12 25
  چطور شد همه قطعات موشک داخل تولید می‌شد حالا مشخص شد قطعات امریکایی استفاده شده توی ماهواره لرها کار دست آقایان داده قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس
  • قریشی IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   45 6
   مرگ بر انگلیس
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   5 17
   حالا شما چرا حرف امریکاییها را باور می کنی.....اینجوری که ایرانی ها می رن تجهیزاتشون را چک می کنن و ایراد را پیدا می کنن .....احتمال تجهیزات جنگ ستارگان امریکا که در جو زمین مستقر شده بیشتر.....اتفاقا بد نیست میشه کلی چیز ازشون یاد گرفت ....تواناییها و محدودیت های سیستم هاشون را فهمید....
  • ناشناس IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   0 0
   همین که شما حرف دشمن رو قبول میکنی معلومه جیره خوار کجا هستی!
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  72 4
  چند از همین ها برای تست بزنین به همین حرام زاده های جیش الظلم
 • DE ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  25 4
  اینها بدرد نمیهورد ایران باید موشک با برد 10000 کیلومتر بسازد
  • قریشی IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   32 13
   ان شاء الله موشکهای بابرد بیش از هزار کیلومتر رو میذاریم برای زدن کاخ سفید ، اینها خوراک حزب الله غیور و حماس مجاهد هستند برای گوشمالی موشهای کثیف صهیونیست
  • ناشناس IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   0 0
   هرچی جای خودش رو داره !
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  52 3
  درود خدا بر جان برکفان سپاه پاسداران اینها کار می کنند شهید می دهند عده ای مملکت را می چاپند و گاه گاهی هم سرک در اخور بیگانگان می کنند .
 • حسام IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  12 40
  درود بر شرف اقای روحانی و جهانگیری که امنیت را در کشور برقرار کردند جانم فدای روحانی
  • BE ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   26 0
   مگه جونتو از سر راه آوردی ؟
  • AE ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   32 11
   قرصاتو سر وقت بخور تا چرند نگی. اگه صنایع نظامی دست دولت تحقیر و نا امیدی بود تا حالاپیچ و مهره های موشک ها رو از هم باز کرده بودن و کادو پیچ داده بودن به آمریکایی ها
  • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
   107 4
   مزدور هم مزدورای قدیم
  • ناشناس IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   0 0
   میشه بگب دقیقا کجا برقرار کردن ؟ نیرو های مسلح جونشون رو برا این کشور دارن میدن و بعضیا هنوز تو خوابن!
 • عبدالله IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  62 2
  شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لف لف خورد گه دانه دانه و................!گاو شیرده فعلا شیر دارین!
 • مرجان IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  46 5
  آفرین به همت و غیرت تان....
 • IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
  1 1
  جلوی بمب اتم پاکستان و عربستان رو هم میگیره؟
  • ناشناس IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   2 0
   فکر کن بعد حرف بزن
 • مسعودجمالب IR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
  1 0
  سرزمین شیران اوهوم چه غلطا از کی تا حالا ماسه زاری که جن توش پر نمیزنه جز مشتی ... به معنای واقعی کلمه شده سرزمین دلیران شما سقوطی جز شکمو کره خر پس انداختنچکار میتونید بکنید اخه بزبچه تو که دم از گارد سلطنتی میزنی احمق تویمن سربازاتون گند زدن کم اوردن رفتین یه مشت افریقایی مزدور اوردین تا براتون بجنگه کدوم ارتش دارین حمله کنین تا نسل ال سعود یهودی صفت و از رو زمین برداریم وحابی های خشک مغز بی عقل فتوا هاتون باحاله فتوای بزغاله
 • مسعود IR ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
  0 0
  خشک مغز بی عقل

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس