جعفرزاده

یک نماینده اصلاح طلب مجلس به تازگی وعده جدیدی را برای پالرمو و CFT مطرح کرده است.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

وعده‌سازی تازه برای پالرمو و CFT

«غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی»، از نمایندگان اصلاح طلب مجلس به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا اظهار کرده است:

«در صورتی که موافقتنامه های کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) به تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام برسد، نرخ ارز افزایش پیدا نمی‌کند !»[۱]

*پیش از این، رئیس جمهور روحانی هم در اظهاراتی از این گفته بود که با پیوستن به FATF شاهد ارزانی ۲۰ درصدی خواهیم بود ![۲]

این اظهارات اما در حالیست که برجام رئیس جمهور روحانی که وعده ارزانی، لغو تمام تحریم ها و افزایش حقوق از قِبل آن داده شده بود؛ نه تنها موجب لغو کارای هیچ تحریمی نشد بلکه موجب گرانی تا ۲۰۰ درصدی برخی اقلام نیز شده و امروز همه در جامعه می دانند که گوشت ۱۰۰ هزار تومانی و دلار ۲۰ هزار تومانی همگی از نفحات برجام هستند.

سوالی که برخی محافل تحلیلی مشغول تأمل و تدقیق بر روی آن هستند اینست که در فرجام این فرایند «وعده، شکست وعده، در ادامه به راه انداختن بازی «کی بود کی بود من نبودم»، مقصرتراشی و در نهایت، انداختن مسئولیت قضایا به گردن رهبری»؛ چه رویدادی نهفته است و طراحان این فرایند چه هدفی را در سر دارند؟

***

اتاق فرماندهی فتنه آینده به روایت لاریجانی

«محمدجواد لاریجانی»، دیپلمات سابق، از فعالان اصولگرا و معاون حقوق بشر قوه قضائیه به تازگی در سخنانی در اجتماع هیئت‌های مذهبی شهرستان مهدی‌شهر با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور نابه‌سامان است و این محصول ۲ موضوع و پدیده است، گفت: امروز در کشور ۲ موضوع فتنه اقتصادی و افت کارآمدی سبب مشکلات اقتصادی موجود در کشور شده است و این دو مورد باهم اتفاق افتاده است.

او با بیان اینکه فتنه اقتصادی مانند همان فتنه ۸۸ است تصریح کرد: در فتنه ۸۸ دشمنان می‌خواستند تا مردم را به کف خیابان‌ها بیاورند و «رأی ما کجاست؟» هم کلیدواژه و شعار دشمنان در این فتنه بود و امروز هم دشمن به دنبال کشاندن مردم به خیابان‌ها با شعار «پول ما کجاست؟» هستند و این برنامه دشمنان است، البته فتنه اتاق فرماندهی نیز دارد و این بار اتاق فرماندهی فتنه اقتصادی از سوی دشمنان آشکار است.

لاریجانی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه برجام در دل دشمنان امید ایجاد کرده و این امید در دل دشمن سبب شده است تا فتنه اقتصادی شکل بگیرد خاطرنشان کرد: برجام توانست در دل دشمن امیدی ایجاد کند؛ مبنی بر اینکه ما مستأصل شده‌ایم؛ اما ملت بزرگ ایران هیچ‌گاه مستأصل نشده است .[۳]

*محمدجواد لاریجانی، مرضیه وحید دستجردی و سیدحسین نقوی حسینی از جمله فعالان اصولگرایی هستند که طی ماه های گذشته درباره «فتنه اقتصادی» توضیحاتی را خطاب به افکار عمومی بیان کرده اند.

این در حالی است که جریان چپ در عین تلاش برای سیاه نمایی از اوضاع کشور و فراهم آوردن اصول محدثه این فتنه که بر بستر سابوتاژ اقتصادی و تخریب گسترده اقتصاد در اذهان مردم صورت می گیرد؛ اصرار دارند که هیچ فتنه ای در کار نیست و اصلاح طلبان هم قصدی برای ایجاد فتنه ندارند ![۴]

برخی معاریف اصلاح طلب مثل بهزاد نبوی در این زمینه اصرار فراوانی دارند مبنی بر اینکه مقصّر اصلی شرایط موجود کشور رهبر انقلاب است ![۵]

سعید حجاریان نیز به تازگی در چند مطلب جداگانه از عام البلوی بودن شرایط کشور، احتمال انقلابی شدن جنوب تا شمال تهران و رویارویی مردم و نیروهای نظامی سخن گفته است .[۶]

گفتنیست، جواد لاریجانی پیش از این مسئله سابوتاژ اقتصادی را نیز هشدار داده بود.

او در یک مصاحبه در همین زمینه می گوید:

«برای آمریکا و دوَل غربی فتنه اصل نبود بلکه مختل کردن و تضعیف و ساقط کردن نظام اسلامی ایران هدف بود و هست و لذا غرب در دو مسیر برای مقاصدی که فتنه متوجه آن بوده است، کار می‌کند، اول اینکه روی اصحاب فتنه زیاد سرمایه‌گذاری نمی‌کنند چرا که می‌دانند بازسازی آنها بسیار پرهزینه است و بعید است به جایی برسد. اما برای اختلال در نظام به ویژه اختلال اقتصادی بیشتر سرمایه‌گذاری کرده‌اند یعنی در حال حاضر خط فتنه به خط سابوتاژ اقتصادی –خرابکاری و اغتشاش به بهانه مشکلات اقتصادی- تبدیل شده است .»[۷]

***

باید در ساختار قدرت بازنگری کرد تا روحانی بتواند رفع حصر کند

مرتضی حاجی: دولت آینده هم اصلاح‌طلب است!

«مرتضی حاجی»، فعال اصلاح طلب و از عاملان وضع موجود کشور به تازگی در بخشی از مصاحبه با شفقنا گفته است:

ما قدرت های پنهان و غیر مسئول زیادی در کشور داریم. یک کاندیدای ریاست جمهوری برنامه هایی اعلام می کند که این برنامه ها از دیدگاه او ناشی می شود. مردم به او رأی می دهند و او انتخاب می شود ولی در اجرای برنامه هایش با بخش دیگری از نظام که خارج از دولت است برخورد می کند بنابراین این چالش ایجاد می شود.

به طور مثال در مورد حصر که در وعده های انتخاباتی بود ولی خارج از اختیارات رییس جمهور است. باید در ساختار قدرت بازنگری کرد و کسی که منتخب مردم است بتواند به آنچه به مردم وعده کرده است عمل کند. رأی پشتوانه مردمی دارد و اگر برنامه ها عملیاتی نشود به رأی دهنده ها پشت کرده ایم. باید مکانیزمی طراحی شود که کاندیداها قبل از اعلام برنامه ها نشستی با سایر بخش های قدرت داشته باشند و برنامه های خود را اعلام کنند و از قوه قضاییه و شورای نگهبان و نیروهای نظامی و انتظامی و… برآیندی حاصل شود وگرنه چطور می توانند به وعده هایی که داده اند عمل کنند!

او در بخش دیگری از صحبت های خود نیز پیرامون دولت آینده می گوید:

من نمی دانم مردم در انتخابات آتی چقدر حضور پیدا می کنند، ولی باید باور پیدا کنیم که مسیر هر تغییری در کشور از صندوق های رأی می گذرد. مردم باید پای صندوق ها حاضر شوند و با رأی خود خواسته های خود را طلب کنند. قهر کردن با صندوق ها هیچ کمکی به کشور نمی کند. نمی توان پیش بینی کرد، ولی به نظر من دولت آینده نیز دولتی اصلاح طلب و با گرایشات اصلاح طلبی خواهد بود چون اصولگرایان موفق به نشان داده کارنامه ای موفق نشده اند. در حداقل تصور می توان گفت دولتی معتدل بر سر کار می آید و اصولگرایان تند رو هیچ شانسی نخواهند داشت. اصولگرایان میانه اگر بتوانند با اصلاح طلبان به توافق برسند مورد استقبال قرار می گیرند .[۸]

*درباره اظهارات نقل شده از حاجی بیان ۲ نکته ضروریست:

یکم_ مسئله حصر فتنه گران یک رفتار عقلانی و قانونی است و به شاکله نظام و جامعه ربطی ندارد که فردی یا افرادی قصد دارند خارج از این رفتارهای عقلانی و قانونی عمل کنند و بدون عذرخواهی رسمی، پای فتنه گران را دوباره به عرصه جامعه باز کنند.

دوم_ اصولاً متأسفانه چیزی به نام «عذرخواهی» و بازنگری اشتباهات در اردوگاه اصلاحات جایی ندارد.

مرتضی حاجی در حالی از این می گوید که مردم در انتخابات ۱۴۰۰ و دولت سیزدهم نیز به اصلاح طلبان رأی میدهند که وضعیتی که دولت آقای روحانی بعنوان منتخب اصلاح طلبان پدید آورده؛ در مقابل چشم مردم هست.

مردم در سال های ۹۲، ۹۴ و ۹۶ عملاً به اصلاح طلبان رأی داده اند و این روزها با گوشت کیلیویی ۱۰۰ هزار تومان، دلار چند برابر، مسکن گران تر و حتی احتمال گران تر شدن بلیط مترو مواجه شده اند.

آیا این تجربه که ثمره «تَکرار می کنم» لیدر اصلاح طلبان است کافی نیست برای اینکه نگاه منطقی تری به انتخاب مردم در رأی گیری های آینده وجود داشته باشد؟

***

۱_ http://www.irna.ir/fa/News/83192339

2_ mshrgh.ir/918521

3_ https://tn.ai/1936710

4_ mshrgh.ir/926796

5_ mshrgh.ir/928899

6_ mshrgh.ir/927222

7_ http://fna.ir/a397nq

8_ https://fa.shafaqna.com/news/701092/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 25
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  حاشا به غیرت بچه های اطلاعات اگر چشم فتنه اقتصادی و سیاه نمایی از اوضاع کشور را کور نکنند.
  • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
   اجالتا" كه بچه هاي باغيرت اطلاعات , خودشان زير مجموعه دولتي هستند كه مأمن و پناه و حامي غربگداها وجاسوسها و فتنه گران وخائنين به كشوره.!! كاش همان زمان كه سپاه را با تبديل از حالت وزراتخانه از زير نظر دولت خارج ساخته و به نهادي مستقل تحت نظر مستقيم رهبري تبديل كردند, سربازان گمنام امام زمان عج الله تعالي فرجه الشريف را هم به همين شكل از قيموميت رؤساي جمهور خارج كرده بودند تا اين نهاد بسيار حساس و مقدس , بازيچه سلايق و تفكرات افراد و گروهها و باندهاي سياست زده نشده و مجبور نباشد رفتارش را در هر دوره انتخاباتي براساس تفكرات و سياستهاي رييس جمهور وقت و حاميان گردن كلفت پشت پرده او تنظيم كند!!!
  • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
   خوشبین نباشید. همین ملتی که به وعده های پوچ و توخالی رای و به صحنه گردانی های فریبکارانه اصلاح طلبان اعتماد کردند بعید نیست مجددا هم در سال1400 رای شان را تکرار کنند.
  • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
   4 29
   زرشک
  • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
   75 12
   اطلاعات مملکت هم بده فقط شما جوجه افراطی های دلواپس خوبید.
  • AE ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
   5 93
   چی می گی جوجه لیبرال؟ حالا که کشور را با شعار هم سانتریفیوژ و هم چرخ زندگی مردم بچرخد به این روز کشاندید باز هم دور بر میدارید؟ به این میگن سنگ پای قزوین و دور مگسی در جواب جوجه لیبرال منافق آمریکایی
  • IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
   3 2
   خدا لعنت کنه ملتی رو که دوباره بخواد به اشغالهای اصلاح طلب رای بده نیمی از ملت ما چوب یک عده رقاص و مرفع بی درد رو خورد
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  30 38
  آقای لاریجانی در تحلیل مسائل روزمره مشکل دارد چه برسد به آینده .
 • ایرانی IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  23 92
  اونی که شاه کلید دستش بود کاری نکرد شما نوچه ها دیگه برید بخوابید دیگه ملت را دچار تنش نکنید وغربیان را خوشحال
 • مهران IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  25 78
  این که قصد دارد مسیر تغییر رار به مردم نشون بدهد خودش یک فتنه گر معلوم الحال است که لنگه ندارد واین ارزو را بکور خواهد برد که مثلا بتواند یکئ روزی نظام جمهوری اسلامی به معنی انچه که حضرت اما م خمینی بنا نهاد را تغییر بدهد
 • مسعود ترابي IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  سلام مشكلاتي كه اصلاح طلبان در كشور بوجود آوردن جايگاهي ندارند
 • ناشناس IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  27 99
  مرده شور هرچی بالا شهر نشین وببرن چون همه از یه قماشن بیا پایین تا مردم ببیننتون مرگ بر اسراییل
 • مهدی IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  25 67
  مرتضی حاجی غلط میکند.
 • رجبی IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  14 68
  خلایق هرچه لایق
 • عبدی ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  15 84
  برخی اصلاح طلبان با رخوتی که در دولت دارند عمدا می خواهند نارضایتی ایجاد شده ومنجر به اعتراضات وشورش شود و عموم مردم نیز نمی دانند ویا کاری به اینکه دولت مسئول امور اجرایی کشور را در دست دارد ندارند و از کل نظام جمهوری اسلامی این مشکلات واختلاسها را می بینند و این همانیست که آمریکا می خواهد برای ما جا بیاندازد ودر دنیا بگوید نظام جمهوری اسلامی نمی تواند سعادت دنیا واخرت مردمش را تامین نماید.
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  22 68
  مرتضی حاجی نوچه وابدارچی بهزاد نبوی است.
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  هر رییس جمهوری توان واستعداد خود وقانون اساسی را میداند واینکه گفته میشود رییس جمهور دستش بسته است فرافکنی ودروغگویی علنی است مردم باور نمیکنند.
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  37 0
  کسانیکه فکر روشنی و چشم بینابی دارند میدانند تو ابران چه خبر است
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  9 83
  مرتضی حاجی دنبال تجدید بنای نظام ریستوکراسی و با ملغمه ای از شاهی و فراماسونی هستند - ایشان می خواهند کشوررا به دیکتاتوری رئیس مجریه گرفتار کنند چقدر بحثهای مجلس قانون اساسی باالاخص صحبتهای آیت الله اشرفی اصفهانی و ... در مورد زیبا است که خطر یکه تازی رئسای جمهور باید از سر نظام دور شود - تجربه رئیس جمهور مصر و عراق و ... آن روزها در حافظه ها بود - به همین دلیل ولایت فقیه ضامن عدم برگشت دیکتاتوری به کشور است - کسی که عمل مجرمانه انجام داده تعدادی آدم کشته شده اند آقای حاجی می فهمی آدم کشته شده آن وقت بجای سؤال از قوه قضائیه که چرا مجرمینی که معاونتا قاتل هستند مجازات نشده اند می خواهید با سوء استفاده از رئیس جمهور قاتل را آزاد کنید و حصر آنهارا هم می خواهید نادیده بگیرید - شماها هم به نحوی در قتل مردم در فتنه شریک جرم هستید - بروید استغفار کنید اقرار کنید و مجازاتهایتان را داوطلبانه بپذیرید حرف زیادهم نزنید- ای اف بر این زندگی مجرمانه در قتل مرم که شماها شریک جرم قاتلین هستید.
 • محمد1 IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  14 82
  متأسفانه دولت جناب روحانی و اصلاح طلبان از دو حربه ناجوانمردانه " سایه جنگ و تحریم "برای ترساندن مردم برای رسیدن به مقاصد شومشان استفاده می کنندو با این شیوه کشور به آشوب کشانند.
 • سوخته IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  11 46
  مرتضی حاجی بخور تا برایت بیاورن
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  7 36
  شما هم خوب از دولتهای اصلاحات سواری گرفتید ومیگیرید
 • mihammad IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  9 67
  خداوندا.... نفوذی هارو رسوا کن...
 • جواد IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  5 81
  منبع همه مشکلات وگرفتاری های ملت فقط اصلاح طلبان خائن هستند.
 • امین IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  38 1
  فکر می کردم که مطلبتون مستند و تحلیلیه. اما ارجاع شماره 5 خودتون که گفتید بهزاد نبوی گفته مشکلات اقتصادی به خاطر رهبره رو چک کردم دیدم اصلا همچین حرفی نزده. در کل فهمیدم خیلی هم راستگو نیستید.
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  2 69
  خداوندا.... نفوذی هارو رسوا کن...
 • مراد IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  4 70
  مرتضي حاجي اين آرزو را به گور خواهد برد ‘ اصلاح طلبان مرده متحرك هستند.
 • غریبه IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  3 76
  آخه مگر این اصلاح طلبان چقدر می خواهند این کشور را نابود کنند دست بردارند دیگه چه بلایی سر این مملکت می خواهند بیاورند.
 • ناشناس IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  2 44
  خدا نیاره انروز را
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  3 49
  آقای حاجی گفته: «باید در ساختار قدرت بازنگری کرد و کسی که منتخب مردم است بتواند به آنچه به مردم وعده کرده است عمل کند.». آقای حاجی باید درست حرف بزند. اصلاح طلبها اصلا بلد نیستند درست حرف بزنند. طرز حرف زدن حاجی و دیگر اصلاح طلبها نشانگر این است که اصلا به چارچوبهای نظام اعتقادی ندارند و معتقدند که چارچوبها را هم آنها باید تعیین کنند. ایشان اگر دلش برای مملکت می سوخت باید می گفت: «نامزدهای انتخاباتی باید در چارچوب وظایف و اختیاراتشان وعده بدهند و اگر بیش از آن وعده دادند به عنوان کلاهبردار مورد تعقیب قانونی قرار گیرند.» آقای حاجی درست حرف بزن! اگر چارچوبهای قانونی را قبول نداری لطفا سالوسی نکن و در انتخاباتی که چارچوبش مورد تاییدت نیست ورود نکن! دموکراسی یعنی این! شیر فهم شدی؟؟؟
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
  73 1
  خود شما در داستان فت اف کم آتش بیار بودی مشرق جرات داری چاپ کن
 • مصطفی IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
  0 0
  آقای مرتضی حاجی تاحالا کجابودی دیرازخواب بیدارشدی نقدا ازفرش قرمزپهن شده خودنگهداری کنید الباقیش پیشکشتان خیلی خیلی توی توهمی
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
  0 2
  لعنت برپیاده نظامان صهیونیست وخدایان وعدهای کذب

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس