سعید شریعتی.jpg

کنایه بازداشتی فتنه به روحانی؛ صاحب حکم هستید و سخنرانی فایده ندارد.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

کنایه بازداشتی فتنه به روحانی؛ صاحب حکم هستید و سخنرانی فایده ندارد

«سعید شریعتی»، فعال اصلاح طلب و از دستگیرشدگان فتنه سال ۸۸ به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با اعتمادآنلاین در اشاره به صحبت های رئیس جمهور روحانی پیرامون فیلترینگ گفته است:

صحبت‌هایی که آقای رییس‌جمهوری مطرح می‌کند درست است منتها از موضع یک نیرو که اختیارات ندارد، منتقد است و می‌خواهد بگوید که این موضوع فایده دارد یا نه. اما ایشان به عنوان مجری قانون اساسی، رییس قوه مجریه، رییس دولت و رییس شورای عالی امنیت ملی باید از اختیارات خود استفاده کنند و جلوی اینگونه موارد را بگیرند، سخنرانی دیگر فایده ندارد.

او همچنین می افزاید:

البته سخنرانی می‌تواند موثر باشد که بالاخره مردم حرف خود را از زبان رییس‌جمهور می‌شنوند، اما نتیجه آن، نتیجه‌ای نیست که ملت می‌خواهند. با سخنرانی فیلترینگ، حصر و… حل نمی‌شود. فرق رییس‌جمهور با من شهروند عادی این است که ایشان صاحب حکم، امضاء و دستور است. [۱]

*ما قضاوت درباره صحبت های شریعتی را بر عهده مخاطبان محترم می گذاریم...

برخی معتقدند این انتقادات روحانی و اصلاح طلبان به مقولات مختلف کشور، یک نمایش دو سرباخت برای فرار از پذیرش وضع موجودی است که اصلاح طلبان و دولت، مشترکاً آنرا پدید آورده اند.

***

آب خوردن نتیجه برجام هست؛ گوشت ۱۰۰ هزار تومانی نیست؟!

«عبدا… ناصری»، فعال اصلاح طلب و از عاملان وضع موجود در بخشی از یک یادداشت در شماره سه شنبه گذشته روزنامه آرمان امروز نوشت:

«هر فردی هر گروهی در هر گوشه‌ای حرفی را می‌زند و نهادی هم نیست که توبیخ و یا بازخواستی داشته باشد. مانند آن فردی که در تریبون عمومی گوشت ۱۰۰ هزار تومانی را نتیجه برجام می‌داند که نشان می‌دهد این افراد آگاهی کافی در زمینه برجام ندارند. این یعنی مدیریت کاملاً دچار سردرگمی و بی‌سامانی است. »[۲]

*اشاره ناصری به صحبت های حجت الاسلام صدیقی در خطبه های این هفته نماز جمعه تهران است. و منظور او از «آن فردی» هم حجت الاسلام صدیقی است.

صحبت های نامودبانه ناصری اما در حالی است که او و سایر جماعت برجامیان، طی ۶ سال گذشته بی ربط ترین امورات ارضی و سماوی را به برجام ربط دادند و جالب آنکه در این زمینه به نصیحت منتقدان هم گوش نمی کردند.

آقای ناصری حکماً تجاهل العارف و ابراز به ندیدن می کند درباره زمانی که آقایان می گفتند با برجام و توافق با غرب؛ اشتغال می آید، مشکل آب خوردن رفع می شود، سکوی پرش اقتصادی جوانان ایجاد می شود، مشکل آلودگی هوا حل می شود، روابط سه قوه اصلاح می شود، سگ های موادیاب وارد کشور می شوند، حقوقها زیاد می شود، ارزانی می شود و ایران و آمریکا از ذهنیت سرد نسبت به یکدیگر عبور می کنند!

سوال آشکار نیز آنست که چگونه ممکن می شود این بیربط ترین مقولات تاریخی، به برجام و توافق ربط داشته باشند اما گوشت قرمز ۱۰۰ هزار تومانی و دلار ۲۰ هزار تومانی که ارزانی شدید آنها، صراحتاً جزو اهداف اولیه و اعلامی آقایان بوده است؛ ماحصل برجام نباشد؟!

***

آزمون امنیتی برای رحمانی فضلی

«فرزانه ترکان»، عضو شورای مرکزی کارگزاران و فعال سیاسی اصلاح‌طلب به تازگی در بخشی از مصاحبه با روزنامه آرمان امروز مدعی زیاد شدن بیکاری در کشور شده است.

او در این باره اظهار می کند:

حضور مردم در انتخابات سال ۹۲ و شور و هیجان انتخابات و جمع مشارکت مردم تنها و تنها با این راهنمایی‌ها و با این هدف بود که بتوانیم انسجام و وحدت را در جامعه حفظ کنیم. اتفاقاتی که افتاد و گاه باعث دلسردی مردم شد، وقوع بسیاری از نارسایی‌های اقتصادی، افزایش نرخ بیکاری و تورم که قسمت بسیار زیادی از این مشکلات به جهت تحریم‌ها بود و شرایط را برای مردم روز به روز سخت‌تر و سخت‌تر کرد. سخن درست الان این است که اگر قصد داریم برای حفظ کشور تلاش کنیم و تلاشمان حل مشکلات کشور باشد، باید خارج از گرایش‌های سیاسی نشست‌هایی را در میان عقلای گروه‌های سیاسی برگزار کنیم و برای حل مشکلات کشور به تصمیمات جدی برسیم. منتها فکر می‌کنم که عقلای جناح‌های سیاسی حتماً باید این نشست را برگزار کرده و به صحبت بنشینند تا در راستای حل مشکلات کشور برنامه ارائه بدهند. [۳]

*مشخص نیست خانم ترکان ادعای «افزایش نرخ بیکاری» را از کجا آورده است؟!

این در حالیست که طبق آمارهای رسمی، نرخ بیکاری در ایران طی ۱۰ سال گذشته کاهش یافته است.

نرخ بیکاری فعلی در ایران به گواه سازمان آمار ۱۲ درصد است.

این عدد در سال ۸۹، ۱۴ درصد بوده است و اگرچه برخی کارشناسان معتقدند کاهش ۲ درصدی فعلی به دلیل تغییر استانداردهای تعیین کار بوده است اما حتی با فرض پذیرش همین ادعا نیز باید اعتراف کرد که نرخ بیکاری ایران طی ۱۰ سال گذشته افزایش نیافته است.

ضمن اینکه نرخ بیکاری فعلی ایران از کشورهای اروپایی مثل یونان و اسپانیا هم کمتر است.

به این اسناد همچنین باید صحبت های علی ربیعی، وزیر سابق کار را نیز افزود که بر بلامتقاضی ماندن ده ها هزار شغل در وزارت کار به دلیل وقوع پدیده «بیکاری شیک» اشاره کرده است .[۴]

این واقعیت ها در حالی است که رحمانی فضلی، وزیر کار چندی قبل در جلسه «ستاد تبلیغات اقتصادی» طی سخنانی از سیاه نمایی های برخی افراد از اوضاع اقتصادی کشور انتقاد کرده بود.

او با اشاره به اینکه در طول چندماه فعالیت ستاد، همواره بر مواجهه اصلاحی، تذکر، راهنمایی و ارشاد گویندگان و ترویج کنندگان گفتارهای یأس آفرین و وحدت شکنانه تأکید شده است، استمرار یأس آفرینی و وحدت شکنی علیرغم همه تذکرات قبلی را غیر قابل قبول برشمرد و کمیته حقوقی قضایی ستاد را موظف به پیگیری اجرای قانون در این عرصه کرد و از قوه قضاییه خواست در چارچوب اصول قانونی و از جمله برابر مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، به طور جدی و مؤثر از اعمال قانون در این خصوص حمایت کند.

وزیر کشور افزوده بود: رسالت تاریخی همه دستگاه ها در عرصه های مختلف نظام، صیانت از مردم در برابر بمباران تبلیغاتیِ یأس آفرین و تحریک کننده دشمن، و اتخاذ یک ساز و کار موثر در امر اطلاع رسانی و تبلیغات برای شکل گیری صحیح ادراک مردم است و این مهم ضرورت دارد. [۵]

صحبت های فرزانه ترکان می تواند محکی باشد تا مشخص شود صحبت های رحمانی فضلی برای مجلس آرایی بوده است یا اینکه عزمی راسخ برای دفاع از کشور در ورای آنها وجود دارد...

***

۱_ https://etemadonline.com/content/265463

2_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/247736

3_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/247635

4_ mehrnews.com/news/4358810

5_ mshrgh.ir/930784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • سید IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  37 2
  ای کاش طرفداران اصلاح طلبان تهوع آور در دو انتخابات اخیر ریاست جمهوری و مجلس، به جای ابراز ندامت امروز از رأیی که به این نحله داده اند، آن زمان به سخن مخالفان این جریان نفاق، گوش دل می سپردند تا هم کشور به این وضع نمی افتاد و هم این که سرافکندگی امروزشان را نداشتند!
 • CA ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  14 4
  گوشت صد هزار تومانی نتیجه برجام نیست؟
  • FR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
   14 2
   چرا هست و نتيجه اقتصاد ليبرالي مك كنزي ميباشد ! اسلام ظاهر نظام است باطن ان اختلاس و دزدي تنها راه خروج : سپردن اوضاع و امور به مصلحين، مومنين مثل بسيجيان و سپاه ميباشد امضا : يك ٢ تابعيتي
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  4 29
  همون چیزی که دلواپسا دوست داشتن ترامپ هوا کنه و کرد حالا شده چماق بی وجدانا واقعیت اینه که دلواپسا هیچ سناریویی نداشتن غیر از نق زدن علی رغم افاضات حسین شریعتمداری ، ترامپ با همه بی عقلی اش میدونست برجام برای ایران سود داشته..حالا دلواپسا چرا نفهمیدن فکر می کنم به عقبه شون بر میگرده!
  • NL ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
   24 2
   در حقیقت دلواپس نفهمی خاطرجمعان بزدل و بی شعور امثال تو بودیم که حالا می بینی دقیقاً به جا بود!
  • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
   16 4
   اولا آمریکا یه سیاست واحد داره، دوما وقتی آمریکا دید میتونه به راحتی اون چیزی که در برجام اتفاق افتاد از ایران امتیاز بگیره مگه خره دست رو دست بذاره و از امتیازهای مفتی که جماعت شما از منافع این ملت حراج کرده بگذره
 • تاجعلی IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  17 1
  به نظر اکثر مردم مدعیان اصلاحات و سلف صالحشان روحانی و جهانگیری و دولت آلزایمر دارند چون ادعاها و قول و گفتهای یک ماه قبل خودشان فراموش میکنند و دیگر اینکه مردم را گوسفند فرض کردند این باعث تعجب است.
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  17 1
  این الان چرخ اقتصاده که ترکیده وداره روی رینگ میچرخه
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  8 0
  اگه امار درست باشه بیکاری بالای 50 درصد هست
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  16 1
  تمام محکومین فتنه با سلام و صلوات در استانداری ها، فرمانداری ها و شهرداری ها کشور استخدام شدند و چون می دانند دیگر در این کشور جایی ندارند در حال چپاول اموال هستند. رحمانی فضلی بزرگترین مسئول این اعمال است چون بسیار به او گفته شده ولی گوش شنوایی ندارد. تمام شهرداری کشور با شورا و شهرداران اصلاح طلب در رکود کامل هستند و با برنامه ریزی پیاده نظام فتنه با ندادن حقوق کارگران تصمیم به ایجاد نارضایتی بیشتر عمومی دارند
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  9 1
  رحمانی فضلی خودشم میدونه تا مجبور نشه, جلوی این اصلاح طلبها رو نمیگیره!
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  2 1
  بخیر میگذره، درست میشه.
 • علی IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  6 2
  لعنت خدا و مرگ بر این دولت نابکار باد
 • ناشناس IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  4 1
  ما نمیتوانیم تنها شعار تحقق یافته این طیف پرمدعا چاپلوس هست وبر هیچ عاقلی پنهان نیست
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  11 8
  تا وقتی برجام بود اوضاع کشور رو به رشد بود . به محض بر هم خوردن برجام دوباره وضع کشور وخیم شد
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
  3 3
  وقتی هرروز یک کشوری راتهدید میکنید ..وقتی بادنیا سرجنگ دارید انتظاری از برجام وصدها چیز دیگر نداشته باشید..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس