سؤال ۵ نماینده از ظریف

وزیر امور خارجه با بیان اینکه نقش وزارت خارجه فقط گزارش دهی به هیئت نظارت بر برجام بوده است گفت: برجام از نظر منافع ملی جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن بهترین شرایط انجام شده است.

به گزارش مشرق، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال سید علی ادیانی نماینده مردم قائم‌شهر در پاسخ به سوال ملی با عنوان «عدم اجرای شروط ۹ گانه در خصوص برجام» گفت: در نامه مقام معظم رهبری هیئتی به اسم هیئت نظارت بر برجام تشکیل شد که این هیات مسئول رسیدگی مفاد نامه است.

بیشتر بخوانید:

سؤال ۵ نماینده مجلس از ظریف

وی افزود: وزارت امور خارجه گزارشات خود را به هیئت نظارت بر برجام به صورت مستمر ارائه می‌کند و این هیئت بر اساس مصالح کشور تصمیم گیری کرده و خواهد کرد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: کار هیئت نظارت و همچنین جمهوری اسلامی ایران آن است که در نامه‌های مستمر که در نامه‌های متعدد از ابتدای برجام تاکنون موارد بدعهدی و نقض برجام توسط آمریکا و ناقضین را به این هیئت رسانده و اقداماتی که می توانستیم انجام دهیم و تصمیم گیری در این خصوص صورت گیرد.

وی تصریح کرد: نقش وزارت خارجه فقط گزارش دهی به هیئت نظارت بر برجام بوده است.

وی گفت هر ۳ ماه یکبار گزارشات را هم به مجلس ارائه و در خانه ملت این گزارشات بررسی و مجلس در این خصوص تصمیمات مقتضی را اتخاذ کرده و خواهد کرد.

ظریف تاکید کرد: برجام از نظر منافع ملی جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن بهترین شرایط انجام شده است.

وی گفت: بدعهدی آمریکا به برجام را به نام ایران تمام نکنید.

ظریف اظهار داشت: از نظر منافع ملی جمهوری اسلامی با در نظر گرفتن همه شرایط،  برجام بهترین انتخاب بوده که انجام شده و این انتخاب آمریکا را در موضع بغرنج قرار داده که امروز تمام تلاش خود را کرده تا از منزوی بودن خارج شود.

وزیر امور خارجه گفت: ایراد گرفتن به دستاوردهای جمهوری اسلامی کار راحتی است اما نگاه کردن به شرایط واقعی و اینکه وزارت خارجه مجری تصمیمات نظام است نیاز اصلی کشور است و اگر نیاز باشد رییس مجلس شورای اسلامی می‌تواند جلسه را غیرعلنی کنند تا مباحثی را در این خصوص مطرح کنم.

وی گفت: من وظیفه دارم تا در برابر خارجی‌ها از منافع ملی کشورمان دفاع کنم لذا نمی توانم همه نکاتی را که لازم است مطرح کنم.

ظریف تصریح کرد: برجام توانست آمریکا را در دنیا منزوی کند ضمن اینکه در طول یک سال و نیم گذشته دولت آمریکا تمام تلاش خود را کرده تا از عهدنامه‌ای که نماینده قائمشهر آن را ترکمنچای خوانده به نحوی خارج شود.

وی تصریح کرد: آیا طرف مقابل ما در ترکمنچای تلاش کرد تا از این معادهده خارج شود؟

وی گفت: چرا افتخارات ملی را به این نام‌ها می‌نامید؟ رهبر انقلاب زمانی که شرایط ۹ گانه را در خصوص برجام تعیین کردند اعضای هیات عالی نظارت را هم مشخص کردند.

ظریف افزود: اینکه برخی‌ها می‌گویند چه تعهدی از  طرف مقابل برای برجام گرفتنید؟ بهتر است از آنهایی که که نفتا را امضا کردند بگویند که چه تعهد گرفتند؟ ما در خصوص برجام بالاتر از تصویب کنگره ای و امضای رئیس‌جمهور که آقای ترامپ از آن خارج شد می‌توانستیم بگیریم؟

وی اظهار داشت: از آنهایی که توافق پاریس را امضا گرفتن چه تعهدی گرفتند که ترامپ از آن خارج شد؟ از کسانی که عضو یونسکو هستند بپرسید چه تعهدی از ترامپ گرفتند که آمریکا از آن خارج شد؟ و بهتر است از کسانی که شورای عالی حقوق بشر ایجاد کردند بپرسید که چه تعهدی از ترامپ گرفتند که آمریکا به راحتی از آن خارج شد؟

وی تصریح کرد: چرا بدعهدی دولت و رژیم جنایتکار آمریکا را به اسم جمهوری اسلامی تمام می کنید و چرا افتخار کشور را به نام ترکمانچای نامگذاری میکنید؟

وی گفت: ما تعهد کافی در خصوص برجام گرفتیم و گزارشات آن را هم ارائه کردیم اما رژیم آمریکا از این تعهد خارج شد کما اینکه این دولت از هزاران تعهد دیگر خارج شد.

وی افزود: دولت آمریکا که به اصول مسلم حقوق بین الملل هیچ احترامی نمی گذارد چه توقعی از این دولت داریم.

 وی اظهار داشت: چه کسی می گویند که ما در خصوص برجام بر اساس تعهد آمریکایی‌ها عمل کردیم در حالی که تک تک اقداماتی که در این خصوص انجام شد اقدام متقابل آن را گرفتیم و سپس مرحله بعدی را اجرا کردیم؟

 وزیر امور خارجه گفت تا کیک زرد را از روسیه وارد نکردیم اورانیوم غنی شده را به خارج از کشور نفرستادیم؛ تا زمانی که PMD  حل نشد در خصوص رآکتور اراک اقدامی صورت نگرفت.

وی گفت تک‌تک اقدامات ما در خصوص برجام ابتدا اقدام طرف مقابل اجرایی شده و سپس ما اقدام خود را اجرا کردیم.

ظریف افزود: اگر دولت آمریکا بد عهدی کرده و عهد شکن است بهتر است این موضوع را بر سر  دولت آمریکا بکوبید و نه به سر فرزندان این ملت و نه به مقاومت ملت  ایران

ظریف گفت مقاومت ملت ایران بود که باعث شد دولت آمریکا و 5  کشور دیگر و اتحادیه اروپا با 6  قطعنامه شورای امنیت در مقابل نمایندگان ملت ایران در مذاکرات برجام ایستادگی کنند و سپس ترامپ در جمع بگویند که تا خرخره سر ما کلاه گذاشتند.

وی گفت چرا باور نمیکنید که ترامپ باید برجام را ترکمانچای بگوید نه برخی افراد دیگر در کشورمان.

 وی گفت دستاوردهای ملت ایران را نباید ارزان فروخت که اینها دستاوردهای دیپلماسی نیست بلکه دیپلماسی مقاومت بزرگ ملت ایران است و این همان ملتی است که بارها ترامپ را به زانو درآورده و 4  بار ترامپ سعی کرد که آنچه را که در برجام از دست داده است را به دست آورد و لی هر 4  بار شکست خورد.

وی گفت: ترامپ یک بار به شخصه به شورای امنیت رفت و یک بار هم وزیر امور خارجه این کشور را به شورای امنیت فرستادند اما الان هم کاسه گدایی به دست گرفته تا اجلاس لهستان را برگزار کند.

 وی گفت: آمریکا  تاکنون 2  بار مجبور شد اجلاس و برنامه‌ای که در لهستان گذاشته را به تعویق بیندازد.

ظریف افزود: آنهایی که قرارداد برجام را که شما به آن می گوید ترکمانچای، همان ها ترامپ را مجبور کردند که از آن عقب نشینی کند.

وی گفت: در سالگرد انقلاب شکوهمند انقلاب اسلامی ایران دستاوردهای این ملت بزرگ را عزیز بدانید نه این که خار کنید.

 وی افزود: این ملت بزرگ ما ایستاده است شرایط را اجرا کرده و گزارش اجرا را به هیئت نظارت دادیم و این هیئت هم تصمیم گرفته است که در این خصوص چه بکند ضمن اینکه آن جایی که ما باید در خصوص برجام جواب میدادیم هیئت نظارت بوده است.

 وی تصریح کرد: به مجلس شورای اسلامی هم در خصوص برجام گزارشاتی را داده ایم و شما می توانستید در این خصوص تصمیم‌گیری کنید.

وی گفت: هر تصمیمی که مجلس شورای اسلامی در خصوص برجام بگیرد ما مشکلی برای اجرای آن نداریم و خیال می‌کنید که برای من مشکلی است که برای من مشکل است که از برجام خارج شوند چه را که تصمیم با من نیست و تصمیم با کشور است و باید در این خصوص تصمیم‌گیری کنید.

وزیر امور خارجه گفت: باید بدانیم که برجام آنقدر برای این کشورمان منافع داشته است که ترامپ 2  سال تلاش می‌کند تا این منابع را از بین ببرد ولی امروز در دنیا منزوی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • بور NL ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  8 8
  بايد زانو بزنيد و التماس كنيد تا بهتون غذا بديم .
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۹
   1 0
   تو چقدر خوبی
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  17 5
  همین آقا فردا تو چشمان مردم نگاه می کند و می گوید بد عهدیهای تصویب FATF را از جمهوری اسلامی نبینید از اروپا ببینید آقا نمی توانید در راستای انقلاب حرکت کنید توان ندارید می ترسید خوب استعفا بدهید مانند آقای قاضی زاده پای حرفتان بایستید و استعفا بدهید اینقدر مردم را خوار و ذلیل نکنید
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  9 0
  اگر هیئت نظارت بر کدام برجام ؟
 • یحیی IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  14 2
  جناب دکتر ظریف! فکر کنید تریبون مجلس هم خبرگزاری های خارجی هستند. راحت بگید تا حداقل تکلیف همه روشن شود بدونیم چند چند هستیم با شما. دیگه بدتر از اینکه به پولشویی گسترده قرار هست که متهم بشیم.
 • امیر IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  14 1
  "وزیر امور خارجه گفت تا کیک زرد را از روسیه وارد نکردیم اورانیوم غنی شده را به خارج از کشور نفرستادیم؛ تا زمانی که PMD حل نشد در خصوص رآکتور اراک اقدامی صورت نگرفت." آقای وزیر الان دارید منت می زارید. این موارد امتیازات غربی ها بود. امتیاز ما تحریم هایی بود که باید برداشته می شد و نشد. چرا به شعور مخاطب توهین می کنید.
 • مهران IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  5 1
  نگران نباشید اقای قیافه .....ننگ بد عهدی امریکا بنا بر تمامی اظهارات خود شخص تو بر پیشانی خواهد خورد که از اول آنرا مطرح کردید وتا حالا هم دارید حملش میکنید اگر دیدی همین آشی که پختی توی گلویت گیر نکرد وتورات نکشت
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  11 0
  شما از خودتان دفاع کنید که گفتید امضای کری تضمین دست و با همزن خوش خیالی برجام را تو پاچه ایران کردید در ضمن برجام آمریکا را منزوی نکرد بلکه جمهوری اسلامی به رهبری مقام معظم رهبری او را مفتضح کرد و شما هم به فرمایش رهبر گوش نکردید و امضای کری را قبول کردید
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  3 0
  یعنی برجام این دنیامونو ساخت؟؟؟
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  8 0
  خدایا به خودت واگذارش کردیم
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  9 1
  شما که میگید نمیتونید و نمیشه از اروپایی ها هم تعهد گرفت پس با چه تضمینی برای ادامه برجام نافرجام خودتونو به آب و آتیش میزنید؟برای پالرمو و غیره سر و دست میشکنید؟
 • قربانی IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  5 0
  آقای ظریف بدعهدی نظام سلطه را تا سطح دیوانگی شخص ترامپ تنزل داده است. کاش او می‌گفت که امریکای پیش از ترامپ که آقای ظریف و همکارانش تا خرخره به آن‌ اعتماد کرد چه اندازه به توافق برجام پایبند ماند و ایران چقدر از امتیازاتی که باید برخوردار می‌شد، برخوردار شد. مگر «تقریبا هیچ»؟! برجام به خاطر لحاظ نشدن شرایط و خواسته‌های رهبر انقلاب به «خسارت محض» برای کشور تبدیل شده و امروز برجام2 با شرایط بدتری در برابر اروپا درحال شکل‌گیری است. آقای ظریف از «مقاومت» ملت ایران حرف زده است. اگر یک صدم مقاومت ملت ایران توسط مسئولان غرب‌باور غرب‌گرا در مذاکرات اعمال می‌شد، امروز حال و روز مردم ایران این نبود. آقای ظریف همه تخم‌مرغ‌های دیپلماسی را در سبد رابطه با امریکا و غرب گذاشت و کاش بگوید که وضع روابط ایران و همسایگان، ایران و کشورهای اسلامی، ایران و اعضای جنبش عدم تعهد، ایران و آسیا و افریقا و امرکای لاتین چگونه است؟ آقای ظریف باید توضیح می‌داد که چرا روابط دیپلماتیک ایران و قدرت‌های شرقی که می‌توانست به سطحی راهبردی ارتقا یابد به وضعی رسید که در دوره‌ای طولانی مهمترین سفارت‌خانه‌های ایران در شرق یعنی چین و هند مدت‌ها بدون سفیر اداره می‌شد یا در منطقه چه بازی‌ها بر سر تعیین نماینده دیپلماتیک ایران در سوریه درآوردند. آقای ظریف و روحانی با همین دست‌فرمان پیش بروند زیاد طول نخواهد کشید که در راه‌پیمایی 22 بهمن «مرگ بر آمریکا» هم بگویند!!!
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  9 0
  مگر میشه نمایندگانی که 20 دقیقه ای برجام را امضا کردند و بعد هم گفتند 20 دقیقه هم زیاد بوده از توجیهات ظریف قانع نشوند نمایندگان خودشان در این قضیه محکوم هستند و باید جواب بدهند این سوال کردنها هم خاله بازیه این حرکات تداعی مجلس شورای ملی شریف امامییه. خوب دولت و نمایندگان می فهمیدند که مردم می فهمند
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  2 11
  درود بر مرد بزرگ سیاست خارجی جهان
 • امیرمسعود IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  9 1
  آقای ظریف آخه استدلالت چقدر کودکانه است. آخه شما مثلا وزیر خارجه هستی.!!! تو رفتی منافع کشور را دادی توی دهن گرگ. هر چی بهت گفتند نرو، منافعی ندارد.، رفتی. مسخره کردید، گفتید شما دلواپس و بزدل هستید. حالا میگی ما که بیگناه بودیم و اونها گرگ هستند و به ما چه!!!! میگیم ما که گفتیم اونها گرگ هستند نرو. چرا رفتی.
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  8 0
  جون مادرت برو خونتون
 • دامغانی IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  9 0
  اقای ظریف اینکه میگی جلسه را غیر علنی کنید تا مباحث را بیان کنم . یعنی که مثلا می خواهی بگی که امریکا با یک دکمه ایران را نابود می کرد.خب اگه شماها میترسید برید همان کشوری که گرین کارت دارید.مردم بلدند چکار کنند. یا اینکه میفرمایید مجلس برجام را تایید کرده.خب مجلس هم مثل تو(این تیله از همان تغاره).ضمنا اگه دیگران این دسته گل را به ا ب دادند چرا تا حالا شماها پز ان را میدادید و به سر مردم منت می گذاشتید.راستی اقای ظریف تو را چی می شه که هر وقت در مقابل امریکا یا اروپا یی ها قرار می گیری خندانی ولی در مقابل نمایندگان مردم داد می کشی.
  • همشهری IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
   2 0
   دامغانی عزیز خیلی ناراحتی.مثل اینکه به اینها رای داده بودی.اگه با بصیرت در انتخابات شرکت می کردی روزگارمان این نمی شد.از این به بعد دقت بیشتری کن.انشاالله سال1400 ..این نیز بگذرد
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  3 0
  خدا شکر مجلس قانع شد !!!!!؟؟؟
 • سید رضا IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  4 0
  اروپایی های نوچه آمریکا ؛ همینطور ماه هاست دارن ما رو بازی می دن ! دیپلماسی انفعال !!!
 • سید رضا IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  5 0
  بابا چرا نمی فهمین ! طرف 30 سال نون و نمک کدخدا رو خورده ! مدیونه ! می فهمین ؟ مدیون !!!
 • محسن IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  5 0
  مهم ترین حسن برجام این بود که همه فهمیدند که نه به غرب اعتماد باید داشت نه به غربزده و غرب پرستان. نه به حرفشون و نه حتی به امضاشون
 • IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  4 0
  جناب ظریف منافع کشور اینهاست:گرانی سکه.دلار.خودرو.ارزاق عمومی.احتکار.خانه.طلا.رکود بی سابقه.تورم200درصد و...همه منافع کشور را دودستی تقدیم کردید وحتی وعده نسیه هم نتوانسنید بگیرید حال ادعا دارید که برجام انقدر منافع داشته که ترامپ 2سال است تلاش میکند این منافع را از بین ببرد؟بابا عجب رویی؟فرض کنید شما هر چه مبگویید درست!!بگویید ازتحریمها چه خبر؟برای کشور چکار کردید؟...
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  1 0
  آقای ظریف بدعهدی آمریکا به نام مدیریت پسر شجاعی و عقل کل شما نوشته می شود
 • محمد مجدی IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  1 0
  ۱- متن برجام رو رهبری تنظیم کرد یا شما؟ شما حتی نمی تونید به این متنی که خودتون تنظیم کردید استناد کنید و از بدعهدی آمریکا و اروپا شکایت کنید، چرا؟ چون مکانیسم ماشه فعال می شه! ٢- دفاع از منافع ایران و مردم ایران پیشکش، شما اونقدر بی عرضه اید که حتی نمی تونید از دیپلمات های خودتون هم دفاع کنید! ۳- این افتخار شما باعث و بانی شرایط امروز ایران و مردم ایران هست. این افتخار شما حتی باک هواپیماتون رو هم پُر نکرد! و هنوزم نمی تونید با این افتخار تو انگلیس یه حساب بانکی معمولی باز کنید!!! ۴- شما کل تعهدات ایران رو ظرف یکی دو ماه انجام دادید و الان دست گدایی به سمت اروپا دراز کردید! اونها هم در جواب، گزارشات آژانس و پایبندی کامل شما رو تایید می کنن، به فعالیت های منطقه ای و موشکی شما اعتراض می کنن، دیپلمات های شما رو گروگان می گیرن یا اخراج می کنن و با انجام ندادن تعهدات شون رسما تو صورت شما تُف می کنن
 • مهدی IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  1 0
  با سلام میشه 5 تا نه سه تا نه یکی از فواید برجامو بگید شاید ما بی سوادیم
 • CA ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  1 0
  انشالله بتوانید در دادگاهی که شما در آن توضیح خواهید داد بخوبی بتوانید از خودتان دفاع کنید
 • محمد AE ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۹
  0 1
  خداوکیلی یک نظر موافق نبود و هرچی مخالف بود گذاشتی.بحداقل دینی که داری انصاف داشته باش.
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
   0 0
   مگر اینکه کسی عقل نداشته باشه که موافق این توافق ننگین باشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس