عربستان

کشورهای اروپایی و حتی کانادا که امروزه خود را به عنوان اصلی ترین منادیان حقوق بشر در جهان معرفی می کنند، کارنامه ای ننگین در معاملات تسلیحاتی با قاتلان مردم یمن در سالهای اخیر به جای گذاشته اند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، جنگ یمن از جمله مثالها و اتفاقات قابل تامل برای بسیاری از علاقمندان به حوزه تسلیحات است؛ از آنجایی که جشنواره‌ای از تمام سلاح‌های سبک و سنگین در هزار و اندی روز گذشته برای کشتار مردمی بی دفاع و مظلوم مورد استفاده قرار گرفته، اما نتیجه آن همچنان به نفع متجاوزان تا دندان مسلح نیست و آنها علاوه بر انکه نتوانسته اند موفقیتی ملموس در حوزه نظامی پیدا کنند، بلکه ضربات مهمی را نیز دریافت کرده اند و انواع کمک‌های تسلیحاتی، اطلاعاتی و مستشاری غول‌های بزرگ نظامی جهان هم نتوانسته این جهنم را برای انها سرد کند.

اگرچه بسیاری از تسلیحات مورد استفاده سعودی‌ها و اماراتی‌ها در این تجاوز، آمریکایی و انگلیسی است اما در این میان کشورهایی دیگر نیز هستند که از این جنگ به شکل چراغ خاموش در حال سود بردن هستند که به طور مشخص، کشورهای اروپای غربی و کانادا را می‌توان نام برد که از جمله به اصطلاح مبلغان مسئله حقوق بشر و راه حل های سیاسی و غیر خشونت آمیز در صحنه سیاسی جهان به حساب می آیند اما کمی جستجو ثابت می‌کند که این کشورها خود از جمله اصلی ترین معامله کننده ها با رژیم‌های مرتجع عربی در منطقه هستند و تولیداتشان مستقیماً زنان و کودکان بی پناه را قتل عام می‌کند.

سوئیس: بهشت سلاح‌های سبک برای اعراب خلیج فارس

کشور سوئیس برای بسیاری از مردم جهان به عنوان مظهر صلح و روابط دوستانه بین المللی به حساب می‌آید اما باید گفت که این تنها پوسته‌ای از حقیقت است. در سال ۲۰۰۶ میلادی سوئیس با فروش سلاح‌های هجومی سری SG 552 برای یگان عملیات ویژه نیروی دریایی عربستان موافقت کرد. البته در سال ۲۰۱۷ میلادی، تصاویری از این سلاح در اختیار سربازان سعودی در منطقه جیزان عربستان سعودی منتشر شد؛ جایی در مرز دو کشور عربستان و یمن که صحنه درگیری‌های بسیار خونینی بین مبارزان یمنی و سربازان عربستانی است.

نیروهای سعودی در جیزان مجهز به SG 552

کشور امارات از دیگر مشتری‌های سلاح‌های سوئیسی است و نارنجک‌های خریداری شده توسط امارات متحده عربی، این بار سر از سوریه درآوردند که باعث به وجود آمدن یک رسوایی برای هر دو طرف شد اما به علت هماهنگی سوییس و امارات با مجامع بین المللی، امکان پیگرد و افشای جهانی این افتضاح و دخالت، فراهم نشد.

حدود ۱۵ سال پیش امارات متحده عربی یک محموله سنگین از نارنجک‌های ساخت شرکت سوئیسی RUAG را خریداری کرده ؛ چیزی در حدود ۲۵۰ هزار عدد نارنجک از مدل‌های HG 85 و OHG 92 به این کشور کوچک اما پر سر و صدا و پر ادعا فروخته اما در سال ۲۰۱۲ میلادی اولین تصاویر از وجود این نارنجک‌ها در اختیار نیروهای ارتش آزاد در سوریه منتشر شد. در آن دوران با توجه به جو شدید ضد سوری موجود در جهان خیلی به این مسئله توجه نشد.

جالب اینجاست که در اواسط سال ۲۰۱۸ میلادی و در جریان یک درگیری بین نیروهای هیئت تحریر الشام (شاخه رسمی القاعده در سوریه) با یک سلول خفته از نیروهای گروه تروریستی داعش، اتفاق مذکور منجر به کشف این نارنجک‌های سوئیسی این بار از نیروهای داعش شد.

نارنجک‌های سوئیسی در سوریه - سال ۲۰۱۲ میلادی

نارنجک‌های سوئیسی کشف شده از داعش در استان ادلب در سال ۲۰۱۸ میلادی

نکته جالب اینجاست که سال گذشته میلادی در مجلس سوئیس قوانینی به تصویب رسید که صادرات سلاح‌های ساخت این کشور آسان‌تر می‌شود و کشورهای درگیر جنگ نیز تا زمانی که بتوانند ضمانت کنند سلاح‌های ساخت این کشور در جنگ‌های داخلی مورد استفاده قرار نگیرد می‌توانند از جنگ افزارهای سوئیسی خریداری کنند! بعد از قتل خاشقچی، روزنامه نگار منتقد سعودی در استانبول، سوئیسی‌ها مجبور به تعلیق بخشی از قراردادهای نظامی خود با عربستان شدند اما اعلام کردند که همچنان به فروش مهمات و خدمات مورد نیاز برای سیستم‌های دفاع هوایی فروخته شده به عربستان را ادامه می‌دهند.

بازی جالب آلمان و ایتالیا برای فروش سلاح به عربستان سعودی

یکی از موارد جالب درباره فروش سلاح به عربستان سعودی را می‌توان در مورد شرکت RWM Italia جستجو کرد. در تابستان سال ۲۰۱۵ میلادی تصاویری از شهر صعده در یمن منتشر شد که نشان دهنده استفاده از بمب‌های سری مارک ۸۳ ساخت این شرکت ایتالیایی در بمباران مناطق مسکونی داشت. این تصاویر مدتها توسط کارشناسان و بنگاه‌های رسانه‌ای در اروپا انتشار پیدا کرد اما کمپانی‌های مورد نظر اقدامی در زمینه توقف فروش سلاح به این کشور صورت ندادند چراکه فشار بین المللی و داخلی به آنها وارد نشد.

بقایای بمب استفاده شده در یمن در سال ۲۰۱۵ میلادی ساخت ایتالیا

با پیش آمدن مسئله قتل خاشقچی بار دیگر مسئله ممنوعیت صادرات سلاح به عربستان سعودی مطرح شد. شرکت RWM Italia در حقیقت به طور کامل توسط کمپانی آلمانی راین متال آلمان خریداری شده و کشور آلمان نیز به صورت موقت فروش سلاح به عربستان سعودی را متوقف کرد. اما شرکت RWM Italia با این استدلال خنده دار که چون در کشور ایتالیا به ثبت رسیده، از قوانین مصوب آلمان پیروی نمی‌کند و همچنان به فروش بمب به سعودی‌ها ادامه می‌دهد.

در حقیقت آلمانی‌ها هم فروش سلاح به سعودی‌ها را ممنوع کردند و هم از طریق این شرکت ایتالیایی متعلق به خود همچنان در حال سود بردن از فروش جنگ افزار به عربستان هستند.

بیشتر بخوانیم:

جزئیات خط ترانزیتی سریع و پنهان بالکان - عربستان

کانادا: از تفنگ‌های تک تیرانداز تا زره پوش

از چندین سال قبل و زمان فعالیت دولت محافظه کار هارپر در کانادا، بحث قراردادی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار با طرف سعودی برای خرید تعداد نامشخصی از نسل جدید زره پوش‌های LAV به نام LAV 6.0 مطرح شد. رسانه‌ها تعداد زره پوشهای مورد نظر در قرارداد را بین ۷۰۰ الی ۹۰۰ دستگاه تخمین می‌زنند و انواع و اقسام سلاح‌ها از جمله موشک‌های ضد زره با قابلیت پرتاب از لوله توپ هم برای این نسل جدید از زره پوش‌ها در نظر گرفته شده است.

به غنیمت رفتن زره پوش کانادایی ارتش عربستان در یمن

این مدل، وزن سنگین‌تری داشته که در حدود ۳۵ الی ۴۰ تن است و کانادایی‌ها این قرارداد را بزرگترین معامله دفاعی تاریخ خود به حساب می‌آورند و بدون توجه به نتایج آن، به آن می بالند. چندی پیش نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو، در مراسمی در یک دانشگاه در ایالت ساسکاچوان این کشور مورد سوال درباره وضعیت قرارداد تسلیحاتی با عربستان سعودی قرار گرفت. اما گفت که این قرارداد در زمان دولت قبلی به امضا رسیده و بر اساس مفادی از این قرارداد وی به عنوان نخست وزیر هم نمی‌تواند خیلی درباره وضعیت آن صحبت کند!

اسلحه تک تیرانداز کانادایی غنیمت گرفته شده توسط مبارزان یمنی

اسلحه تک تیرانداز LRT-3 SWS ساخت شرکت کانادایی PGW Defense با کالیبر ۱۲.۷ میلی متر از دیگر محصولات دفاعی کانادا بود که چند سال پیش در جریان درگیری بین نیروهای ارتش عربستان و مجاهدین یمنی به غنیمت در آمده و تصاویر آن منتشر شد. البته کانادایی‌ها نیروهای پیشمرگ در کردستان عراق را نیز به این سلاح‌ها مجهز کردند.

اسپانیا: از نارنجک تا کشتی جنگی، همه چیز برای آل سعود

اما اسپانیا دیگر کشوری که به صورت تقریباً بی سر و صدا در حال معامله با عربستان سعودی در بخش نظامی است. از اوایل شروع جنگ یمن، تصاویری درباره وجود تسلیحات اسپانیایی در این جنگ منتشر شد و راکت اندازهای یک بار مصرف سری C-90 و نارنجک‌های دستی سری ALHAMBRA از جمله تسلیحاتی بودند که مشخص شد توسط اسپانیا به عربستان سعودی فروخته شده و در جنگ یمن نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

راکت انداز C-90 به غنیمت گرفته شده توسط مبارزان یمنی

نارنجک‌های اسپانیایی به غنیمت گرفته شده توسط مبارزان یمنی

سال گذشته میلادی، عربستان سعودی و اسپانیا قرارداد خرید ۴۰۰ تیر بمب هدایت لیزری بین دو کشور را عیان کردند تا بار دیگر این سرپوش گذاشتن غربی‌ها بر جنایات عربستان در یمن در معرض دید قرار بگیرد. البته بعد از پیش آمدن ماجرای قتل خاشقچی و افزایش فشار به سعودی‌ها در بحث کشتار غیر نظامیان در یمن، اسپانیا اعلام کرد که همچنان به قرارداد فروش بمب‌های هدایت شونده به عربستان وفادار است.

البته یکی از دلایل مقاومت‌های مادرید در برابر این فشارها، یک قرارداد بسیار بزرگ تسلیحاتی دیگر بود که عربستان تهدید کرده بود در صورت معلق شدن فروش بمب‌ها کنسل می‌شود.

آغاز برش فولاد برای ساخت شناورهای سعودی در اسپانیا

ماکت ناو Avante

در عین حال، ارتش عربستان سعودی قراردادی به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار با اسپانیا به امضا رسانده که بر اساس آن ۵ ناوچه موشک انداز کلاس Avante 220 ساخت شرکت Navantia به این کشور تحویل می‌شود. بسیاری این معامله را بزرگترین قرارداد دفاعی تاریخ اسپانیا به حساب می‌آورند. این شناورها وزنی در حدود ۲۵۰۰ تن داشته و طول آن ۹۸ متر است. ۸ تیر موشک ضد کشتی هارپون، ۱۶ پرتاب گر عمودی برای موشک‌های پدافندی ESSM ، یک توپ ۷۶ میلی متری در جلوی ناو، یک سامانه دفاع نزدیک ۳۵ میلی متری، ۲ پرتاب گر ۳ لوله اژدر ۳۲۴ میلی متری از جمله تسلیحات این ناوها به شمار می‌آید.

روز ۱۵ ژانویه سال جاری میلادی یعنی همین چند روز پیش، مراسم برش فولاد برای ساخت اولین کشتی سفارش داده شده توسط عربستان، به صورت رسمی و در قالب جشن در اسپانیا انجام شد و اولین ناو در اواخر سال ۲۰۲۱ میلادی به سعودی‌ها تحویل می‌شود تا مشخص شود بخشی از کیکی که با خون و گوشت مردم بی گناه و بی دفاع یمن برای مدافعان حقوق بشر اماده شده، چقدر لذتبخش و راحت از گلویشان پایین می‌رود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • US ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  68 84
  این مسائل را به سمع و نظر امثال صادق زیباکلام، عاشق سینه چاک غرب برسانید، هرچند قلبش مرده است.
  • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
   9 19
   البته از کجا معلوم نیروهای حوثی این تسلیحات رو خریداری نکرده باشند
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
   1 17
   با دیدن دم ودود امریکا هرکاری خواستن توی دنیا می کنن اینه مسئله هست که بعضی ها از فهمیدنش عاجزن ایران هم با بی تدبیری مسئولین به همی دنیا باج می ده همه هم توی سرش می زنن
  • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
   8 1
   هیچ کسی عاشق سینه چاک مفتی نیست
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  26 5
  غم مردم یمن مارا کشت خدایا تعجیل در فرج مولایمان قرار بده
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
   8 14
   لطفا اگر وقت کردید برای مردم ایران هم کمی غم بخورید.با تشکر
  • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
   6 2
   چیه نون خشکم نداری بخوری؟؟؟تو سرتم بمب میآد,پدرت بچت,و...جلوی چشمت دارند کشته میشن! تازه مگه غیر از امثال تو به روحانی رای دادند!چقدر پررویید براتون آزادی نیاورده؟!
 • ق-نصرتی شیخ احمد IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  12 4
  خداوند به بازوان یمنی ها این شیعیان باصفای علی ع قوت دهدروح بلند وصفای باطن وبزرگواری رااینان ازاویس قرنی به ارث برده اند مسلمین درقبال یمن وظیفه خویش را انجام نمیدهند فرزندان ال یهود ثروت مسلمین را بجای حمایت از مظلومان فلسطین اشکارا در راه سرکوب وویرانگی درسوریه ویمن بکار میبرند .دور نیست انروز که وعده الهی ودست غیب پروردگار ازاستین شیعیان یمن بیرون امده وذلت ابدی برحاکمان مملکت حجازبچشاند انشاءالله
 • IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  13 3
  این جنگ ها رو راه می ندازن تا با خون انسانها کاسبی کنن
 • بهزاد IR ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  4 5
  تو این بگیر و ب بند ها ، ایران چی میشود؟
  • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
   2 1
   چی|؟
 • GB ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  5 11
  کشورهای خارجی بر اساس منافع تجاری و غیرتجاری عمل میکنند و کاری به حق و باطل ندارند اما شماها هم دارید با منطق اونا عمل میکنید آیا طالبان چون با آمریکا میجنگه حقه کره شمالی چطور آیا حوثی ها حق اند آیا بشار اسد حقه آیا پوتین و اردوغان حق هستند می بینید همه جا شعارتون دینه اما وقتی پای منافع وسط بیاد بی خیالش میشین
 • IR ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  1 5
  سابقه اروپایی ها در جنگ های صلیبی با مسلمانان و گسترش فحشا در آندلس مشخصه جای تعجبه مسئولین ایرانی رفتن سراغ رومی ها
 • دانشجوی فیزیک IR ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  17 6
  مشرق یه مقاله درباره پرتاب اخیر پیام و سیمرغ نمی خوای کار کنی!؟؟ این قضیه ادامه دار شدن فیل کردن های مراحل دوم و سوم راکت های فضایی ایران از بعد رفتن احمدی نژاد کمی غیر نرمال هست..از چند سال پیش که امریکایها سفینه های نظامی سری مثل Boeing X-37 رو در مدار قرار دادن فیل های موشکی ایران غیر طبیعی شده...جالبه ایران حتی امکان رصد ماهواره بر رو هم نداره و از سایت ماهدشت کرج اقدام به رصد ماهواره بر می کنن! و اصلا نمی دونن مرحله سوم چه بلایی سرش اومده و فقط از روی دیتاهای خود ماهواره بعد از جدا شدن متوجه سرعت و ارتفاع و..شدن....به نظر بنده امریکایها بعد از جدایی مرحله اول و ورود به خلاء 120 کیلومتری به بالا با شلیک یک پالس لیزر نظامی حداقل یک مگاواتی از یکی از سفینه های نظامی خودشون در لئو به بخش سوخت راکت موتور رو منفجر می کنن ....به نظر بنده امریکایها در حال توسعه سیستم ضد موشکی فضا-پایه محرمانه هستن برای زدن موشک های روسیه و چین و دارن با زدن موشک های ایران در فضا اون رو تست می کنن مسئولین ایرانی هم به هر دلیلی موضوع رو پنهان کردن مثل قضیه ترورهای هسته ای که زمانی ماجرا رسانه ای شد که بمب گزاریهای اسراییل به سطح خیابانهای شهر تهران رسید و همه فهمیدن و دیگه نمیشد با شعار حکمت مصلحت و..سانسور کرد
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  3 5
  سلام صبح به خیر. خسته نباشید. لطفا در مورد حمله دیشب اسرائیل به سوریه خبر بدهید. در یک سایت خارجی مطالبی در خصوص این حمله خواندم. تا حالا اسرائیل حملات خود را علنی اعلام نمی کرد. البته به گفته خودشان هم بیشتر موشکها رهگیری و منهدم شده ولی حملات سنگین بوده است. لطفا تاییدیه و رد آن را اعلام کنید. ممنون.
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  4 3
  تف به این حقوق بشر
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  15 0
  اینا رو ول کن در رابطه با حمله دیشب اسرائیل به اهداف ایرانی در سوریه چه نظری داری؟
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  1 7
  کل شیعیان غیر ایرانی منطقه سی چهل میلیون بیشتر نمیشن ؟؟؟؟
  • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
   3 0
   آقای مشرق منظورم منطقه مورد نظر شماست مجموع جمعیت شیعیان لبنان سوریه یمن فلسطین عراق را جمع بزن همین سی چهل میلیون میشه
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  3 1
  لعنت خدا بر لیبرال ها و عمال یهود
 • US ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
  0 0
  دمشون گرم تا می تونید تروریست ها رو نابود کنید بعد نوبت تروریست پرورهاست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس