کد خبر 929745
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۴
نگاه کاسب کارانه به تحریم‌ها /چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته ای ۳۶ میلیون تومان شد

خریداران بلاتکلیف خودرو این روزها با سوال‌های متعددی روبه رو هستند که هیچ کس پاسخگوی آنها نیست. مگر چه اتفاقی در کشور افتاده که پراید ۲۱ میلیون تومانی به ۳۶ میلیون تومان رسیده است.

به گزارش مشرق، در دی ماه امسال سرانجام خودروسازان توانستند مجوز افزایش قیمت محصولات مشمول قیمت گذاری خود را از دولت دریافت کنند و بلافاصله بعد از چراغ سبز دولت لیست جدید قیمت‌ها را اعلام کردند. مشاهده این لیست یک شوک بزرگ برای خریداران بلاتکلیف خودرو بود چراکه باید محصولات خود را با چندین ماه تأخیر آنهم با هزینه زیادی از شرکت‌ها دریافت کنند. جالبت اینجاست با وجود این افزایش قیمت ها هنوز شرکت‌ها اقدامی برای تحویل خودروها نداشته و مردم سرگردان تر از دیروز هستند.
بیشتر بخوانید:

مردم این روزها با سوال‌های متعددی روبه رو هستند که هیچکس پاسخگوی آنها نیست. چرا و براساس کدام استدلال کسی که خودروی خود را باید مهر ماه تحویل می‌گرفت باید مشمول افزایش قیمت‌ها شده و رقم بالایی را به شرکت پرداخت کند. مطابق کدام استدلال ثبت نامی‌های قبل از شهریور ماه امسال مشمول افزایش قیمت نیستند اما خریداران بعد از شهریورماه باید هزینه بالایی را برای دریافت خودروی خود به شرکت بدهند. چرا خودروسازان پیش بینی کمبود قطعه را نداشتند اگر خودرو ندارند چرا مدام طرح فروش گذاشته و مردم را سرگردان می کنند.

بی پاسخ ماندن بسیاری از سوالات خریداران از سوی وزارت صنعت و خودروسازان باعث شده تا هر روز شاهد تجمع‌های مردم روبه رو شرکت های خودروساز و وزارت صنعت باشیم اما متأسفانه هنوز نتیجه مثبتی برای احقاق حقوق خریداران فراهم نشده است. جالب اینجاست وزیر صنعت در واکنش به اعتراض ۲۶ دی خریداران خودرو در مقابل این وزارتخانه گفته است" خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند. ما در کنار مردم و مطالبه‌گر حقوق مردم از خودروسازان هستیم و حتی در جلسات روزهای اخیر به جد از مدیران دو خودروساز بزرگ خواسته که براساس قراردادها روند تحویل خودروها تسریع شود. قراردادهای قطعی مشمول افزایش قیمت نمی‌شود".

اما بلافاصله بعد از این اظهارنظر وزیر صنعت، شرکت سایپا در اقدامی عجیب لیست ۲۲ دی ماه محصولات خود را به روز و افزایش دوباره قیمت ها را برای خانواه پراید، ساینا و تیبا اعمال کرد. همین امر عاملی شده تا سطح نارضایتی مردم از خودروسازان افزایش پیدا کرده و بلاتکلیفی آنها بیشتر از گذشته شود. در حال حاضر این سوال برای خریداران مطرح است که چه اتفاقی در کشور افتاده که پراید ۲۱ میلیون تومانی به ۳۶ میلیون تومان رسیده است.

در ادامه این گزارش بخش هایی از گلایه های مردم از افزایش دوباره قیمت محصولات سایپا را می‌خوانید:

صمدی: افزایش قیمت ها تا ۸۹ درصد براساس کدام استدلال بوده است؟ افزایش یکباره معنی ندارد. اگر ما می‌دانستیم قیمت ها تا به این حد افزایش پیدا می‌کند قاعدتاً ثبت نام نمی‌کردیم و همان موقع یک خودرو از بازار می‌خریدیم.در حال حاضر اصلاً نمی توانیم ماشینی بخریم.

*می‌گویند انصراف بدهید مگر می‌شود با این پیش پرداخت‌ها خودرویی خرید

محمدی: دیگر هیچ کارمند یا کارگری با این قیمت ها نمی تواند خودرو بخرد. زمان تحویل خودروی من مهر بود چرا شرکت در همان زمان خودرو را به ما تحویل نداد یا حداقل قیمت‌ها را در دعوت نامه ها تعیین می‌کرد. الان که چند ماه از زمان تحویل گذشته می‌گویند باید پول بیشتری پرداخت کنی تا خودرو را آنهم با تأخیر بیشتر به شما تحویل دهیم.

می‌گویند انصراف بدهید ما با دریافت پول خود کدام محصول را بخریم؟

نوری: براساس کدام استدلال و قانون شهریورها ملاک اعمال قیمت های جدید قرار گرفته است. هر دوی این خریداران یک وجه مشترک داشته و قبل از افزایش قیمت ها خودرو ثبت نام کرده اند اما با تأخیر در تحویل به افزایش قیمت ها خورده اند چرا یکی با قیمت های قبلی و دیگری باید با قیمت های جدید خودروهای خود را تحویل بگیرد. اگر قرار بر رضایت مشتری است ما که دیگر نمی توانیم با این قیمت ها خودروهای ثبت نامی خود را تحویل بگیریم و مجبور به انصراف هستیم. چه کسی جبران ضرر خریداران را می‌دهد؟ پول ما ارز ش خودر را از دست داده و برای خرید خودرو باید چندین برابر پول پرداخت کنیم.

*چرا خریداران باید توان قطعه نداشتن خودروها را پرداخت کنند؟

نصیری: اگر من پول داشتم که در طرح پیش فروش این شرکت ها ثبت نام نمی کردم. به دلیل عدم نقدینگی کافی مجبور به پیش خرید خودرو شده ام. اما امروز نه می توانم خودرو بگیرم و نه پولم آنقدر ارزش دارد که بتوانم محصول دیگری را خریداری کنم. چرا مشتریان باید توان قطعه نداشتن خودرو را پرداخت کنند چه کسی جواب خریداران را می دهد. در یک معامله باید ضرر متوجه دو طرف باشد. الان خریدار هیچ گناهی نداشته و این فروشنده است که خلف وعده کرده است.

کریمی: وقتی خودروسازان قیمت کارخانه را به بازار رسانده‌اند یعنی قیمت بازار مورد تایید آنها است به نوعی و خود آنها قیمت ها را گران کرده اند. در حالی که مدعی هستند قیمت بازار باید کاهش پیدا کند بلاخره ما کدام را باور کنیم قیمت ها باید پایین بیایدیا نه. وضعیت امروز نشان می‌دهد قیمت بازار هم دست خود خودروسازان است. خودروی ما را دیر تحویل دادند تا قیمت ها در بازار گران شود.

*اگر ماشین ندارید چرا مدام طرح پیش فروش خودرو می‌گذارند؟

حسینی‌: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و شورای رقابت چه کار می‌کند؟ چطور قیمت ها یک شبه این همه افزایش پیدا کرد؟ اگر تعدادی از خودروها تولید ملی بود چرا خودروسازان به بهانه خرید قطعه از خارج و افزایش نرخ ارز قیمت ها گران کرده‌اند. جالب اینجاست می گویند ما سود پول هایتان را می دهیم مگر ما سود بانکی می خواستیم ما فقط یک خودرو خریده بودیم همین.

دادا: میگن شهر که بس صاحب میشه قورباغه هفت تیر کش میشه جکایت الان ماست… قیمت این خودرو ها یک چهارم قیمت کنونی نیست و مردم باید با انصراف و نخریدن خودرو، جلوی زیاده خواهی این دو خودروساز انحصار طلب رو بگیرند. وسلام

محمد: هموطنان گرامی هم زمان با افزایش قیمت سایپا قیمت قبر هم با افزایش ۵۰ درصدی مواجه شد لذا منتظر حضور پر شور شما هم وطنان عزیز هستیم بدون قبر نمانید.

*انصاف و وجدان هم خوب چیزیست چطور مابقی خرید پول پراید را بدهیم
 

ساحل: جنسهای بنجل سایپا رو کی می‌خرید؟ مردم ضعیف. آفرین به این شرکت، آفرین به این دولت… اگه این ظلم نیست پس چیه؟

سام: لطفاً به مسولین بگویید با این درامدهایی که قشر کارگر جامعه دارند آیا میتوانند با این روش قیمت گذاری برای رفاه و معیشت خانواده که در نهایت منجر به استحکام کانون خانواده میگرددخودروی پراید که بی کیفیت ترین خودروی جهان است را خریداری نمایند.انصاف و وجدان و شرف هم خوب چیزیست که مسولین ندارند.انسانیت در این زمانه آرزوست

شرفی: به چه دلیل خودرو تحویل شهریور باید بعد از چهار ماه و با قیمت ۲۵ دی ماه واگذار شود با اینکه این خودرو ها تیرماه ثبت نام شده چرا همه ساکتند؟؟

مهدی: مورچه چیه کله پاچش باشه ادم ۳۰ تومن به پراید بده سایپاچه فکری کردن؟

ناشناس: یک نفر وجود ندارد از دولت سوال کند چرا دروغ گفتید؟ به سایپا بگویید «اگه خودرو با قیمت های قبل برات به صرفه نیست فقط و فقط پراید تولید کن» بعد از مدتی شاخ و شانه کشیدن.. خودرو تولید میکنه با قیمت قدیم اونم به این خاطر اجازه بهند تا برلیانس و کوییک و ال ۹۰ تواید کنه. حقیقت میخواهید کامل باشد؟

*دیگه شورشو در آوردن من همین فردا انصراف میدم
 

جاهد: تمام مسولین در تمام مصاحبه ها در ظاهر به‌فکر گرانی و… هستن اما در پشت… فقط بلدید قیمت ها رو هر روز گران کنید سازمان حمایت و صمت تمام این افزایش قیمت ها رو دارن کنترل میکنن.

علی: باسلام معلوم نیست چی به چی هست یه روز قیمت ها رو اعلام میکنن یه روز دیگه پشیمون میشن دوباره اعلام میکنن هروقت هرکاری دلشون میخواد که بخوان میکنن خدارو خوش میاد من جوون تلکیفم چیست بااین وضع خراب مگه گناه کردم که به دنیا اومدیم چرا کسی به فریاد مردم نمیرسه

صالحی: این افزایش هیچ توجیه اقتصادی ندارد و غیرقانونی است. ولی از آنجا که خودروسازان با حمایت دولت این افزایش ها را انجام می دهند، دولت هم شریک جرم آنها است. این دولت بدترین عمل اقتصادی پس از انقلاب داشته. تورم و بیکاری کمر ملت را دارند می شکنند و دولت عین خیالش نیست.

مردم: مسئولین خوابند خودروسازان خودروهای بی‌کیفیت را دوباره گران کردند.

مصطفی: واقعاً چه رابطه ای بکار بردن من دهه هفتادی با هزار بدبختی پول جمع کردم مرداد نوشتم تا یه ماشین سوار شم و بازم کل سعی خودمو کردم که بقیه پولش و تا اسفند جمع کنم حالا فقط باید انصراف بدم خب مسئولین ما که درآمدمون فرق نکرده از کجا ۲۳ میلیون دیگه جمع کنم!!

امین: یعنی دیگه شورشو در آوردن من همین فردا انصراف میدم.

محسن: ملت ایران اگه نخوان خودرو ملی داشته باشن چیکار باید کنن؟؟ چرا به بهانه اشتغال و حمایت از تولید داخلی به حق مردم تجاوز میشه وقتی رهبر انقلاب فرمودن از تولید داخل حمایت کنید منظورشون این بود که از تولید با کیفیت داخلی حمایت بشه چرا صحبت های رهبری را اجرا نمی کنید؟؟

*خداراشکر تحریم بهانه ای برای گران فروشی شد

کارگر بیکار: خداراشکر تحریم بهانه ای شد برای خودروسازها ودولت برای گرون فروشی. دلار ارزان شده چرا ماشین مدام تغییر می گند. شرکتی که مطمن نیست قطعه ندارد چرا پیش فروش می کند.

قنبری: ۱۴ میلیون پیش پرداخت برای خرید تیبا در شهریورماه پرداخت کردم قرار شد آذرماه خودرو به دست ما برسد اما حالا یک ماه از موعده مقرر گذشته نه خبری از دعوت نامه و نه خودرواست.. هر شب قیمت هم مثل دلار در حال تغییراست. اگر همین پول را صرف خرید کالای دیگری می کردم الان این همه ضرر نمی کردم. الان در برزج هستم میخواهم تلاش کنم حواله خودم را بفروشم. من می خواستم به تولید داخل کمک کنم اما آنها با خلف وعده ها نگاه کاسب کارانه به تحریم ها داشته و اطمینان مردم را از بین می‌برند.

*با منت ماشین می فروشند؛ مگر چه اتفاقی افتاده است؟

تهرانچی: چطوری رویشان شده. خودروی که از نظر کیفیت هیچ تغییری نکرده چرا باید مدام گران شود. خود مسولان خودروسازی چند سال پیش اعلام کردند سوار این پراید نمی‌شوند حتی قرار بود اصلاً تولید نشود چرا بار دیگر مجوز تولید پیدا کرده و هم با منت بسیار می‌گویند ارزان ترین ماشین در جهان است و هر روز قیمت آن را افزایش می دهند.انتظار افزایش قیمت را داشتیم اما نه به این حد. مگر چه اتفاقی افتاده است چرا به بهانه تحریم به مردم ظلم می کنید. به زحمت می توانم مابقی پول خرید خودرو را به سایپا پرداخت کنیم.

امیری: شهریورماه ۱۱ میلیون برای خرید پراید ۲۱ میلیون تومانی هزینه کردم الان ۳۳ میلیون شده است. امروز مسئولین خوابند خودروسازان خودروهای بی کیفیت را دوباره گران می‌کنند.

علوی: معلوم نیست چی به چی هست یه روز قیمت هارو اعلام می‌کنن یه روز دیگه پشیمون میشن دوباره اعلام میکنند هروقت هرکاری دلشون بخواد رو انجام می دن خدارو خوش میاد من جوون تلکیفم چیست بااین وضع خراب مگه گناه کردم که به دنیا اومدیم چرا کسی به فریاد مردم نمیرسه.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • حسین IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  80 1
  خاک بر سر مسولین
  • قلی IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
   1 0
   خاک هر دو عالم
 • اسی خطر IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  72 2
  تا خر هست خر سوار هم هست !
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  45 1
  یادش بخیر 9 سال پیش یک سوناتا 2010 صفر خریدم 36 میلیون.
 • شاهین IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  46 3
  بابا دولتمون بی عرضست
 • سجاد AE ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  51 1
  آخه ما تقاص چیو پس میدیم
  • علی IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
   52 18
   تقاص تا۱۴۰۰باروحانی رو
  • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
   7 4
   باریکلا علی آقا خوب تونستی حواسها را از دلایل اصلی منحرف کنی . ایول!
  • احمد IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
   2 0
   آره مجلسمونم که لیستی بهشون رای دادین کم مقصر نیستند. و مقصر تر از اونا مردم ساده ای که تحت تاثیر این جماعت بهشون رای دادند و افراد صالح و کاربلد رو براحتی آب خوردن گذاشتن کنار ، پرچم امریکا رو پوشیدند و با دلار تو خیابونای تهران رقصیدند. آره این وضعیت شده تف سربالایی که باید بهش بیشتر فکر می کردند.
 • SG ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  44 1
  تا وقتی صف میبیندید. می خرید همینه یه بار اعتصاب کنید نخرید فقط ۶ ماه این دو خودروساز ناز پرورده لوس دولتی میرن پی کارشون
 • طاها محمودی IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  48 1
  مقصر اصلی خود مردم هستند.چرا با اینکه قیمتها افزایش پیدا میکنه همه مردم از خرید دست نمیکشند .اگر مردم فقط دوماه خرید نکنند مجبور میشن قیمتها رو پایین بیارند
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  33 2
  حق این ملت این دولت هست اگر نمیخردند این طور بالا نمی رفت اما احمق تراز ملت درجهان نداریم
 • IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  8 0
  اقا یکی مادرش صدا کرد وگفت روباه اومد مرغهایمان را خورد مادرش هم گفت از خوبی سگمان است .....
 • علی علیمحمدی FR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  7 1
  افزایش قیمت تبریک به دولت مردان بی لیاقت
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  9 1
  خاک نوسر این دولت
 • رضا IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  7 1
  از اين كشور بي نظم و ظابطه خسته شده ام كاش من روسي بودم
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
  0 0
  راستش ماهم میخواستیم ثبت نام کنیم,دوستان گفتند دست نگه دار فعلا سگ صاحابشو نمیشناسه!!!خدارو شکر که ثبت نام نکردیم وعطایش رو به لقایش بخشیدیم!!!
 • دکتر سید IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
  3 5
  با سلام و درود بر ارواح طیبه شهدا و امام راحل. خلایق را هر چه لایق .این ملت باید بیشتر از اینها را ببیند.حلا که چیزی نشده.کمی صبر کنید.
 • IR ۰۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
  0 1
  اگر با دلار 4000 تومنی پراید 21 ملیون بوده الان با دلار هشت تومنی پراید باید بالای چهل ملیون قیمتش باشه . بعضی قطعات آنها وارداتی هست . اگر هم وارداتی نباشه با دستگاههایی ساخته میشوند چه اونها هم وارداتی هستند . قطعات الکترونیک ای سی یو و.....هم صد در صد وارداتی هستند.
 • شهریار IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
  2 0
  من خودم با چشم خودم میبینم همه صف میکشن برا خرید پراید پس مقصر خودمون هستیم هرچی سرمون بیاد حقمونه
 • علی IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  0 0
  متنو نخوندم ولی دلیلش اینه که هرج و مرج بیداد میکنه
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  2 0
  از ماست که برماست بی خودی تقصیر رو گردن این واون نندازیم.