خروج امریکا از برجام

گزارش کارشناسان «گروه بحران بین المللی» در واشنگتن نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران به طور کامل تمامی تعهدات خویش در قبال توافق نامه هسته‌ای را اجرا کرده است.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری «نووستی»، گزارش کارشناسان «گروه بحران بین المللی» در واشنگتن نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران به طور کامل تمامی تعهدات خویش در قبال توافق نامه هسته‌ای را اجرا کرده است، ولی تحریم‌های یکجانبه برقرار شده از سوی آمریکا برای این کشور بسیار قابل توجه هستند.

در این گزارش که نسخه از آن به دست این خبرگزاری رسیده، کارشناسان این مرکز بر اساس مصاحبه‌های ده‌ها مقام بلندپایه آمریکایی، اروپایی و ایرانی تاثیر خروج یکجانبه آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را مورد ارزیابی قرار داده و همچنین توصیه‌هایی را برای همه طرف‌ها به منظور اجتناب از ادامه وخامت اوضاع در این باره تهیه کردند.

بیشتر بخوانید:

کوهکن: با طناب پوسیده اروپا به چاه برجام رفتیم

بسته پر از هیچ SPV به جای انجام تعهدات برجامی

در این گزارش آمده است: «در حال رسیدن به چهارمین سال اجرای توافق هسته‌ای با ایران هستیم و مقامات تهران همچنان به اجرای تعهدات خویش در قبال آن ادامه می‌دهند. در عین حال دولت دونالد ترامپ که به طور یک‌جانبه در ماه مه سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده، تحریم‌های شدیداللحن را علیه ایران اعمال کرده که عواقب این تحریم‌ها برای ایران قابل توجه است.»

این کارشناسان یادآور شده‌اند که آمریکا احتمالاً با اعمال فشارهای اقتصادی و سیاسی سعی دارد مقامات تهران را پای میز مذاکره بنشاند تا برنامه موشکی این کشور و همچنین حضور نظامی ایران در خاورمیانه که موجب نگرانی‌هایی در واشنگتن شده نیز مورد بررسی قرار بگیرند. البته پاسخ ایران به این درخواست‌های آمریکا منفی بوده است. در عین حال این حقیقت را نباید نادیده گرفت که ایران در حال از دست دادن صبر خود است و ممکن است از توافق هسته‌ای خارج شده یا به اقدامات آمریکا در منطقه پاسخ بدهد.»

این گروه از کارشناسان توصیه کرده‌اند که برای ممانعت از وخامت بیشتر مقامات تهران همچنان باید توافق هسته‌ای را اجرا کرده و مواضعی خویشتن دارانه اتخاذ نموده و به حل و فصل مناقشات منطقه‌ای کمک کنند. برای بهبود شرایط اقتصادی ایران نیز باید اصلاحاتی را در سیستم بانکی انجام شود. سایر طرف‌های شرکت کننده در برجام نیز باید شرایط دیپلماتیک و اقتصادی را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا در نظر بگیرند. این کارشناسان اطمینان دارند که رقابت‌های انتخاباتی و اظهارات نامزدهای پست ریاست‌جمهوری آمریکا برای سال ۲۰۲۰ در این شرایط اهمیت زیادی برای ایران خواهند داشت.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس