پزشک نمایه

سرپرست سازمان نظام پزشکی، طی نامه‌ای به معاون قضائی دادستان کل کشور در خصوص الزام پزشکان به استفاده از دستگاه کارتخوان توضیحاتی را ارائه نمود.

به گزارش مشرق، پیرو نامه محمدجواد حشمتی معاون قضائی دادستان کل کشور در خصوص الزام پزشکان به استفاده از دستگاه کارتخوان، محمدرضا ظفرقندی رئیس شورای عالی و سرپرست سازمان نظام پزشکی طی نامه‌ای ضمن پاسخ بر اهتمام پزشکان بر رعایت رفاه بیماران و مراجعه‌کنندگان تاکید کرد.

در این نامه آمده است: ضمن سپاس از بذل توجه آن جناب نسبت به جامعه خدوم پزشکی و در پاسخ به نامه شماره ۱۱۲/۸۳۲/۲/۹۷۳/۱۴۰ مورخ ۱۰/‏۱۰/‏۱۳۹۷‬ در مورد الزام پزشکان کل کشور به استفاده از دستگاه کارتخوان موارد ذیل را به استحضار می‌رساند:

۱- وظایف و اختیارات سازمان نظام پزشکی در قانون تشکیل این سازمان بر شمرده شده و قانونگذار عملاً اختیاری برای ایجاد الزامات مذکور و نیز امکان دستور و نظارت برای صاحبان حرف پزشکی و وابسته در این مقوله و در مطب‌ها قائل نشده است.

۲- قوانین جاری کشور به ویژه ماده ۲۷۴ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم در مقام اشاره به جرایم مالیاتی استفاده از دستگاه کارتخوان توسط مشمولین و مودیان را الزام و اجبار و خودداری از آن را بزه قلمداد نکرده است. لذا ابلاغ این امر به عنوان دستور یا تکلیف از طرف سازمان نظام پزشکی محل ایراد است.

۳- با توجه به اینکه دسترسی به حساب‌های بانکی مشمولین مالیاتی در رسیدگی بر درآمد و تعیین مالیات برای وزارت دارایی وجود داشته و اولی بر نقش کارتخوان‌هاست، عدم استفاده از کارتخوان آن هم در شرایطی که وجوه در گردش بسیاری از پزشکان و سایر اعضای سازمان در اقصا نقاط کشور بسیار کم است نمی‌تواند نشانه متقضی بر انتساب فرار مالیاتی به پزشکان باشد.

۴- تاکنون هیچ‌گونه مطالعه یا بررسی آماری دقیق در خصوص تعداد مؤسسات پزشکی یا پزشکانی که از دستگاه کارتخوان استفاده نمی‌کنند صورت نگرفته است. به نظر می‌رسد چنانچه این عده در اقلیت باشند محلی برای مناقشه در این خصوص نخواهد بود، به ویژه که اشتغال هم زمان در چند مطب یا مراکز پزشکی و یا ارائه خدمات به صورت شیفتی در مراکز درمانی و سایر موارد پیشگفت نیز باید مورد توجه دقیق قرار گیرد.

ضمن سپاس فراوان از توجهات آن جناب اشعار می‌دارد که ایجاد تسهیلات لازم برای بیماران و مراجعان اعم از دستگاه کارتخوان و یا هر اقدام رفاهی دیگر، موضوعی است که همواره توسط این سازمان به اعضای خود توصیه شده و مجدداً نیز این مهم مورد تأکید قرار خواهد گرفت.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • یعقوب IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  13 0
  اقای دادستان شما نمی دانید این عزیزان در ایرا ن تافته جدا بافته اند
 • رضا IR ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  13 0
  فرار از مالیات است پولها را مببرند کانادا وامریکا سرمایه گذاری میکنند انوقت از یک کارمند سر ماه مالیات کم میکنند
 • رحمن IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  10 0
  عجب یک کار درست هم که میخواهد بشود اینها سنگ میاندازند کارتخوان یکی از راه های شفاف سازی است باید انجام شود.
 • IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  10 0
  خجالت اوره اقای دکتر
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  12 0
  طفلکی پزشکان بااین درامد ناچیز چه کنند .آقای مطلع اگر ریگی به کفششان نیست چراازکارتخوان استفاده نمی کنند وبیماران رابه زحمت می اندازند
 • ali IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  10 1
  جالبه در یک سال گذشته چند بار به پزشکان مختلف مراجعه کرده ام هیچ یک از کارت خوان استفاده نمی کننده .اگر این کار با هدف فرار مالیاتی نیست به چه منظوره استدلال ها بسیار خنده داره چند روز پیش به متخصص ارتوپدی مراجعه کرده بودم که در یک شب بیش از چند میلیون درآمد داشت وقتی پیرزنی با درد پا مراجعه کرد منشی دکتر به هیچ عنوان زیر بار استفاده از کارت خوان نرفت و پیرزن را مجبور کرد تا به عابر بانک مراجعه و پول نقد بیاورد . واقعا اسم این بی قانونی ،قرار از مالیات و عقب گرد نیست پس چیست ؟
 • علی IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  1 12
  دیگر مشاغل چی .در بحث طبابت جهت اطلاع قیمتها مربوط به دو تا سه سال پیش است .و تعرفه کاملا معلوم اما شما به کسبه مراجعه کنید یا دلان را ببینید یا ...راههای یک شبه رفته را ،چرا صدای کسی در این موارد در نمیاید یا چرا کسی نمیپرسد چه شد یکباره درامد ما یک سوم شد ،از قیمت گوجه پسته پراید گوشت و مرغ چی سود اینها به کی میرسد راستی قیمت موبایل چی شد .نکند دارید رد گم میکنید!!؟
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  11 0
  هزاربهانه برای جنایت علیه سلامت و دارایی های ملت اتوبان دوبانده برای پزشکان چرا؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
  7 0
  اونای که پول نقد ندارن فک کنم اسم و بدهی های مریض و مشتریان رو در دفترش یاداشت میکنه تا سر برج از طلب کارانش دریافت کنه....!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس