کد خبر 926256
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۹
سانچی

یک سال از سانحه تلخ سانچی گذشت و طی این مدت سوالات و نکاتی در خصوص نحوه رسیدگی به خانواده شهدای سانچی از سوی افکار عمومی و رسانه ها مطرح شد.

به گزارش مشرق، ظهر روز ۲۴ دی ماه سال ۹۶، نفتکش ایرانی سانچی پس از حدود ۸ روز سوختن به‌روی آب، به‌طور کامل در آب‌های چین غرق شد. این نفتکش حامل محموله میعانات گازی صادراتی ایران بود.

یک سال از سانحه تلخ سانچی گذشت و طی این مدت سوالات و نکاتی در خصوص نحوه رسیدگی به خانواده شهدای سانچی از سوی افکار عمومی و رسانه‌ها مطرح شد. شرکت ملی نفتکش ایران در پاسخ به درخواست رسانه‌ها، جزئیاتی از اقدامات انجام شده برای خانواده‌ها را تشریح کرد.

در همین زمینه:

فیلم / آیا کسی از خانواده‌های شهدای سانچی خبر دارد؟

عکس / مراسم یادبود شهدای سانچی

فیلم / عزاداری خانواده‌های قربانیان سانچی در سالگرد این حادثه

پیگیری مسائل حقوقی و بیمه‌ای

این شرکت اعلام کرده که اقدامات مختلفی را در زمینه حقوق قانونی شهدای سانچی و خانواده‌هایشان انجام داده است که بخش‌هایی از آن عبارت است از:

پرداخت مبالغ غرامت بیمه بین المللی

مبالغ مربوط به غرامت بیمه بین المللی به صورت ارز یورو به خانواده‌هایی که امور حقوقی و انحصار وراثت خود را انجام داده بودند پرداخت شد. تاکنون ۱۵ خانواده مراحل انحصار وراثت را انجام دادند که تعداد ۱۱ خانواده مبالغ مربوط به غرامت بیمه بین المللی را به طور کامل دریافت کردند، ۴ خانواده هم در کمتر از یک هفته آینده این مبالغ را دریافت خواهند کرد و سایر خانواده‌ها نیز به محض انجام انحصار وراثت قانونی خود، این غرامت بیمه را دریافت خواهند کرد و در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد.

استخدام یک نفر از بستگان درجه اول خانواده‌ها

براساس یکی از مصوبات هیئت مدیره شرکت ملی نفتکش ایران استخدام یک نفر از بستگان درجه یک هر شهید مصوب شد که در این ارتباط و تاکنون تعدادی از بستگان درجه یک این خانواده‌ها در این شرکت جذب و مشغول به کار شده اند و مابقی خانواده‌ها هم که نفرات مورد نظر خود را معرفی کنند، این استخدام برای آنها نیز به جریان خواهد افتاد.

ارتقای شغلی هر یک از پرسنل و پرداخت مبالغ مربوطه

هیأت مدیره شرکت ملی نفتکش ایران تاکنون مصوبات مختلف و متعددی را در زمینه شهدای سانچی تصویب کرده است که در این ارتباط می‌توان به مصوبه‌ای اشاره کرد که برطبق آن، پرسنل سانچی از ابتدای سال ۱۳۹۶ یک درجه ارتقای شغلی یافتند و تمام حقوق و مزایای آنها با احتساب این ارتقای شغلی از ابتدای سال ۱۳۹۶ و همچنین سنوات آنها محاسبه و مبالغ حقوق معوقه به خانواده این عزیزان پرداخت شد.

پرداخت مابه التفاوت مستمری تأمین اجتماعی با حقوق دریافتی پرسنل

علاوه بر پیگیری‌های شرکت ملی نفتکش برای برقراری فوری مستمری شهدا از سوی سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی صنعت نفت، پرداخت مابه التفاوت مستمری با حقوق زمان استراحت شهدای سانچی طبق مصوبه هیأت مدیره شرکت در دستورکار و اجرا قرار گرفت که براین اساس خانواده شهدای گرانقدر سانچی مابه التفاوت مستمری حقوق درحال خدمت شهید خود را از شرکت ملی نفتکش ایران دریافت می کنند.

پرداخت هزینه‌های مراسمات

هزینه‌های برگزاری مراسمات ترحیم شهدای سانچی و پرداخت مبلغی در قالب کمک بلاعوض برای تأمین هزینه زندگی خانواده تحت تکفل هر یک از شهدا تا تعیین تکلیف انحصار وراثت و برقراری مستمری و حقوق آنها از طرف شرکت پرداخت شد.

پاسخ به ابهامات و سوالات خانواده‌ها

در راستای اطلاع رسانی به خانواده شهدا و پاسخگویی به آنها شرکت ملی نفتکش ایران تاکنون جلسات کارشناسی مختلفی را با حضور مدیران این شرکت، مقامات سازمان بنادر دریانوردی، مشاوران تیم‌های غواصی و تیم کارشناسی دانشگاهی برگزار و ضمن پخش فایل صوتی جعبه سیاه سانچی برای خانواده‌ها، به همه سوالات و ابهامات آنها پاسخ داد. آخرین جلسه در این خصوص حدود یک ماه پیش و با حضور همه سازمان‌ها و ارگان‌های درگیر در موضوع، کارشناسان مجرب و تیم‌های تحقیقاتی دانشگاه تهران بود.

۵۰ روز عملیات غواصی و نتایج آن

در زمینه پاسخ به مطالبات و خواسته‌های شهدای سانچی در خصوص اعزام غواص به موقعیت کشتی سانچی شرکت ملی نفتکش ایران با تیم مجرب کارشناسان و مشاوران داخلی و بین المللی مبادرت به انعقاد قرارداد نمود و کارشناسان سابق شرکت اسمیت به عنوان بهترین شرکت سلویج دنیا را به استخدام خود در آورد. لازم به ذکر است تیم‌های غواصی و عملیات زیر آبی بیش از ۵۰ روز در محل سانحه به انجام عملیات غواصی و ارسال ربات زیر آبی به منظور تصویربرداری از لاشه کشتی و بررسی ابعاد مختلف مربوط به انجام عملیات تفحص شهدا، برش زدن کشتی، ورود به کشتی و.. پرداختند. در نامه مکتوبی که از سوی "هانس وان رویج" و "جیکوب هاگن دراپ" اعضای سابق تیم عملیات شرکت اسمیت به شرکت ملی نفتکش ارسال شده است، پس از بررسی همه جانبه و انجام مطالعات تخصصی اعلام شده است که امکان انجام عملیات تفحص و یا بالا کشیدن لاشه کشتی سانچی وجود ندارد.

نامه مکتوب کارشناسان بین المللی

در نامه این کارشناسان آمده است: «میزان ریسک عملیات غواصی (جهت تفحص و بالا کشیدن لاشه کشتی) بسیار بالاست و به صورت عمده این ریسک‌ها مربوط به نیروی انسانی می‌شود که حضورشان برای انجام این عملیات الزامی است. انجام غواصی تفحص در چنین عمقی با مشکلات پیچیده و موانع غیر قابل کنترل زیست محیطی روبرو است که هزاران ساعت غواصی زیر آب را نیاز دارد. از روی تجربه و دانش کسب شده از ده‌ها عملیات استخراج شناورهای غرق شده، به نظر ما امکان خارج کردن نفتکش سانچی وجود ندارد. عمق و وضعیتی که نفتکش غرق شده سانچی در آن قرار دارد و جایگاه به خصوص آن، مدل کشتی و شرایط ویژه آن در اثر نوع حادثه عواملی هستند که مانع بیرون کشیدن این کشتی از عمق آب می‌شوند

غیر ممکن بودن دستیابی به پیکر شهدا

همچنین تیم کارشناسان مجرب داخلی نیز اعلام کردند که طبق بررسی کلیه تصاویر دریافتی و با لحاظ تمام شرایط و جوانب حادثه و مدت ۸ روزی که سانچی در آتش با درجه حرارت بیش از ۹۰۰ درجه سانتیگراد سوخت و ذوب شدن آن بر اثر حرارت و فشار ناشی از غرق شدن، نمی‌توان به یافتن نشانه‌ای از پیکر شهدا امیدوار بود. به عبارت دیگر در شرایط فعلی این کشتی، احتمال موفقیت در یافتن نشانه‌ای پیکر شهدای سانچی غیرممکن است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس