کد خبر 925942
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۰
موسوی چه چیزی را از رهبر انقلاب پذیرفت؟

رهبر انقلاب در سال ۸۸ اقدامات متعددی به منظور اقناع مردم و نامزدهای انتخابات انجام دادند، اما در مقابل کاندیداهایی که مدعی تقلب در انتخابات بودند، هیچ‌گاه سندی ارائه نکردند.

به گزارش مشرق، جریان از یک توئیت شروع شد که در آن آمده بود: «پیشنهاد # میرحسین_موسوی پس از پخش کلیپ منتشر شده توسط دفتر آثار آیت الله خامنه‌ای؛ نوار گفت و گو با رهبری پس از انتخابات ۸۸ را هم پخش کنید.» پس از انتشار این توئیت حامیان آقای موسوی مطالبی را با هشتگ #مذاکره _۸۸ منتشر کرده و خواستار انتشار فیلم دیدار رهبر انقلاب با وی در تاریخ ۲۴ خرداد شدند. از محتوای برخی توئیت‌های منتشرشده می‌توان این موضوع را دریافت که آقای موسوی مدعی تقلب گسترده و ابطال انتخابات بوده و رهبر انقلاب نیز خواهان ارائه اسناد از سوی ایشان بوده‌اند.

در پی انتشار این توئیت، مصطفی غفاری، نویسنده کتاب فتنه تغلب با انتشار توئیتی بخشی از بیانات رهبر انقلاب پیرامون صحبت‌هایشان با موسوی را به اشتراک گذاشت و نوشت:

«آقای موسوی که خواستار انتشار نوار دیدار خود با رهبری است چرا از ۲۴ خرداد ۸۸ تاکنون درباره خبری که همان وقت منتشر شد چیزی نگفته؟

#فرافکنی

چرا مهندس موسوی به توافق برای پیگیری قانونی ادعایش پایبند نماند؟ ابطال براساس کدام دلیل؟

#فتنه_تغلب

آن بخش از بیانات رهبر انقلاب که در توئیت غفاری آمده، به شرح زیر است: «من به آقای مهندس موسوی هم گفتم؛ ایشان هم قبول کرد از من که راه، راه قانونی است؛ از همان طریق قانونی مشی کنند، من هم قرص محکم پشتش می‌ایستم. شما بدانید من با آقایان شورای نگهبان و آقایان وزارت کشور رودربایستی ندارم؛ می‌ایستم پایش تا اینکه این قضیه حل بشود.»

اما پس از آن دیدار، مقام معظم رهبری اقدامات متعددی را برای حل این معضل انجام دادند، اما آقای موسوی به تعهدات خود وفادار نماند.

پیگیری شورای نگهبان و بازشماری ۱۰ درصدی آرا

در صبح روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ و درست یک روز پس از دیدار رهبر انقلاب با آقای موسوی شورای نگهبان با دعوت از نامزدهای معترض، آمادگی خود را برای استماع اظهارات و دریافت اسناد و مدارک آن‌ها جهت فراهم آمدن امکان بررسی و رسیدگی بهتر و بیشتر اعلام نمود. این جلسه در شورای نگهبان، با حضور نمایندگان نامزدهای انتخابات، تشکیل و پیرامون نحوه رسیدگی به شکایت‌ها بحث و گفت‌وگو شد.

آقایان محتشمی‌پور، آخوندی و هاشمی به نمایندگی از سوی آقای میرحسین موسوی، آقای کرباسچی به نمایندگی از سوی آقای کروبی، آقای دانش جعفری به نمایندگی از سوی آقای محسن رضایی در شورای نگهبان حضور یافتند و به بیان نقطه‌نظرات خود پرداختند. این افراد همچنین خواستار حضور در جلسه عمومی شورای نگهبان نیز شدند.

در روز شنبه ۳۰/۳/۱۳۸۸، در پی دعوت از نامزدهای معترض جهت حضور در جلسه عمومی شورای نگهبان، فقط آقای محسن رضایی از این امکان استفاده کرد و در جلسه عمومی شورای نگهبان حاضر شد و نقطه‌نظرات خود را به صورت مستقیم با اعضای محترم شورای نگهبان در میان گذاشت و در این جلسه مقرر شد با در اختیار قرار دادن فرم‌های ۲۸، بازشماری ده درصد صندوق‌ها در شش استان با حضور نمایندگان ایشان انجام بگیرد.

به محض معرفی نماینده آقای محسن رضایی، بازشماری در حوزه‌های موردنظر آغاز شد که آرای استان کرمانشاه و نزدیک به نیمی از آرای شهرستان‌های استان فارس و بعضی از شهرستان‌های استان اصفهان و استان خوزستان با حضور نمایندگان آقای محسن رضایی، اعضای هیئت اجرایی و ناظرین شورای نگهبان مورد بازشماری قرار گرفت.

پس از پایان بازشماری آرا و عدم وجود مغایرت محسوس بین آرای اعلامی و نتایج بازشماری، آقای محسن رضایی در تاریخ ۰۲/‏۰۴/‏۱۳۸۸‬ با ارسال نامه رسماً انصراف خود را از پی‌گیری شکایت‌هایش اعلام کرد.

دیدار با نمایندگان کاندیداها با رهبر انقلاب

۲۶ خرداد ۸۸ رهبر معظم انقلاب در دیداری با نمایندگان کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری از آنها خواستند هیچ تقیّه و ملاحظه‌ای نکنند و همان که در ذهنشان هست بیان کنند و فرمودند «هر کدام‌تان در آنچه خواهید گفت، نیّت کنید که برای خدا و به‌قصد جلب رضای الهی حرف می‌زنید.»

مرتضی الویری از ستاد کروبی به‌عنوان اولین نفر نظراتش را بیان می‌کند و با ادعای صلاحیت نداشتن احمدی‌نژاد، می‌گوید: «گزارش‌های متعددی به‌وسیله تلفن به ما داده می‌شد که در زمان رأی‌گیری جمعیت زیادی پشت صندوق‌های رأی جمع می‌شدند ولی اجازه داده نشد که اینها حضور پیدا کنند، رأی بدهند.»

محمدرضا بهشتی نماینده ستاد میرحسین موسوی نیز بدون ارائه هیچ‌گونه سندی می‌گوید: «تخلف‌های قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته و درخواست آقای مهندس میرحسین موسوی هم یک درخواست روشنی است، ایشان خواستار ابطال و تجدید انتخابات است!»

نفر بعدی داود دانش‌جعفری نماینده ستاد رضایی است. وی خطاب به رهبر انقلاب می‌گوید: «این تلقی وجود داشت که خود حضرت‌عالی هم شاید علاقه‌مند نباشید که در جهت خلاف رأی به دولت اقدام بشود و صحبت کردستان حضرت‌عالی را در یک مثالی می‌گرفتند که به این دلیل بیان شده بود.» که رهبر انقلاب در جواب می‌فرمایند که من ملاک‌های همیشگی برای انتخاب رئیس‌جمهور را بیان کردم و حتی برخی از کاندیداها از جمله آقایان کروبی و موسوی گفته‌اند که این شاخص‌ها بر ما تطبیق می‌کند.

مجتبی ثمره هاشمی نماینده ستاد احمدی‌نژاد نیز در این دیدار گفت: «آیا این درست بود که قبل از اینکه نتیجه آرا مشخص بشود، جناب آقای موسوی بروند مصاحبه بکنند، خبرنگاران را جمع بکنند و اعلام پیروزی بکنند؟ آقایانی که در شورای نگهبان هستند می‌توانند بگویند که چه اتفاقاتی وقت شمردن آرا افتاد و چطور آقایان القا می‌کردند که «زودتر پیروزی را اعلام بکنیم.»

رهبر انقلاب در این جلسه با اشاره به راه‌های قانونی برای بررسی اشکالات در برخی از صندوق‌ها می‌فرمایند: «ممکن است کسانی – همان طور که حالا آقایان هم ذکر کردید – اشکالاتی و اعتراضاتی را بر مجاری گوناگون امور در انتخابات ثبت کرده باشند و اعتراض داشته باشند. خب راه‌های قانونی وجود دارد. رسیدگی به اینها حتماً باید انجام بگیرد. مواردی را آقایان ذکر کردید؛ من درخواست می‌کنم از آقایان مسئول در وزارت کشور و همچنین در شورای نگهبان که به این موارد دقیقاً رسیدگی کنند. اگر چنانچه بعضی از اشکالات، مقتضی این است که پاره‌ای از صندوق‌ها باز شماری بشود، اشکالی ندارد. حالا، مثلاً یک مورد را آقایان ذکر کردند که آن شخص گفته که رأی فلان نامزد این تعداد است، بعد در شمارش تعداد دیگری معرفی شده؛ خیلی خب، کاری ندارد، صندوق‌های مورد اشکال را، یا به طور تصادفی تعدادی از صندوق‌ها را بازشماری کنند، خود نمایندگان ستادها هم حضور داشته باشند. آنها هم باشند ببینند تا اطمینان کامل برای همه حاصل بشود.»

بعد از سخنان مقام معظم رهبری، مرتضی الویری و بیژن نامدار زنگنه درخواست‌هایی از رهبر انقلاب مطرح می‌کنند. همچنین عباس آخوندی خاطره‌ای از انتخابات سال ۷۶ نقل می‌کند و خطاب به رهبر انقلاب می‌گوید: «من با نظر حضرتعالی موافقم که صندوق‌ها را بیست بار هم که بشمارند، نتیجه آرا عوض نخواهد شد .»[۱]

تمدید مهلت رسیدگی به اعتراضات و تشکیل کمیته شش‌نفره در عرض شورای نگهبان

پس از پایان بازشماری آرا و عدم وجود مغایرت محسوس بین آرای اعلامی آقای رضایی و نتایج بازشماری، شورای نگهبان آمادگی خود را برای بررسی موضوع با حضور دو نامزد دیگر (آقایان: مهدی کروبی و میرحسین موسوی) تکرار نمود و این امکان را مجدداً برای آنان فراهم ساخت تا چنانچه موارد مستند و یا قانونی و قابل طرح دارند و به هر دلیلی نتوانسته‌اند به صورت مکتوب یا از طریق نمایندگان خود مطرح سازند، بدین شیوه بتوانند نقطه‌نظرات خود را بیان نمایند.

در همین زمان و با توجه به پایان یافتن مهلت ده روزه و قانونی بررسی اعتراضات، آیت‌الله جنتی به عنوان دبیر شورای نگهبان از رهبر انقلاب درخواست تمدید ۵ روزه این مهلت را کرد که مقام معظم رهبری با این درخواست موافقت کردند.

متعاقب تجدید مهلت بررسی شکایت‌ها و اعتراض‌ها، شورای نگهبان «هیئتی ویژه» مرکب از شخصیت‌های صاحب نام نظام و نخبگان سیاسی_ اجتماعی کشور تشکیل داد. این هئیت متشکل بود از: حجج اسلام ابوترابی، دری نجف‌آبادی و رحیمیان و آقایان دکتر حداد عادل، دکتر ولایتی و دکتر افتخار جهرمی.

این هیئت پس از تشکیل اولین جلسه، از دو نامزد معترض درخواست نمود تا جهت بررسی روند برگزاری انتخابات و بازشماری حداقل ده درصد از صندوق‌ها نماینده خود را به این هیئت معرفی نمایند که این امر طی دو نامه از سوی شورای نگهبان به این نامزدها اعلام شد، اما آقای موسوی از اعزام نماینده خود برای این امر در وقت مقرر خودداری و به صدور بیانیه‌ای اکتفا کرد. آقای کروبی نیز ابتدائا خواستار تغییر در ترکیب هیئت بود، لیکن مجدداً با صدور بیانیه‌ای دیگر، بحث ابطال انتخابات را مطرح کرد.

در ساعات پایانی یکشنبه ۷/۴/۱۳۸۸، یک نفر از شخصیت‌های سیاسی ضمن تماس با شورای نگهبان اظهار می‌دارد که طی مذاکره با آقای موسوی و نمایندگان وی، آنان خواسته‌های جدیدی را مطرح کرده‌اند و از شورای نگهبان درخواست می‌کند که این خواسته‌های جدید را مورد بررسی قرار دهد. شورای نگهبان با این امر موافقت نمود و به همین جهت جلسه‌ای با حضور دو نفر از اعضای هیئت ویژه و دو نفر از اعضای شورای نگهبان تشکیل و موارد چهارگانه درخواست شده جدید به شرح زیر مطرح شد:

۱) بازشماری آرا در چهار استان؛

۲) تطبیق سریال (شماره مسلسل) شناسنامه‌ها با ته برگ تعرفه‌ها؛

۳) بررسی میزان چاپ تعرفه‌ها و تعرفه‌های موجود؛

۴) بررسی خطوط نوشته شده بر روی اوراق تعرفه و اطمینان از اینکه یک خط نباشد.

علی‌رغم دشواری‌های خاص این خواسته‌ها و محدودیت زمانی (فقط یک روز به پایان مهلت قانونی)، جهت ایجاد اعتماد و اطمینان بیشتر، این درخواست‌ها مورد موافقت اعضای حاضر قرار گرفت، اما مقرر شد موضوع کتباً از سوی آقای موسوی به شورای نگهبان اعلام گردد که پس از انجام ملاقات دو نفر از نمایندگان هیئت با آقای موسوی و نمایندگان ایشان (آقایان محتشمی‌پور و موسوی لاری) در یکشنبه شب، نتیجه‌گیری به جلسه‌ای در روز دوشنبه مورخ ۰۸/‏۰۴/‏۱۳۸۸‬ موکول شد و سرانجام آقای موسوی از اعلام کتبی و رسمی موارد فوق خودداری کرد و موضوع بدون نتیجه پایان یافت. این در حالی است که روز دوشنبه، آقایان محتشمی پور و موسوی لاری، متن مکتوبی را به هیئت ویژه ارائه کردند که علاوه بر موارد چهارگانه یادشده، خواسته‌های غیرمتعارف دیگری را هم شامل می‌شد و به نظر می‌رسید بیشتر اتلاف وقت و زمان موردنظر است تا اهتمام به رسیدگی از طریق مراجع قانونی.

پس از اطمینان از عدم همکاری نامزد محترم معترض، دستور بازشماری ده درصد از کل صندوق‌های اخذ رأی صادر شد که این امر در مقابل دوربین‌های صدا و سیما و با حضور معتمدین هر شهر و رؤسای شورای اسلامی شهر و حتی‌الامکان نمایندگانی از نامزدها که در روز انتخابات در پای صندوق‌های اخذ رأی حضور داشتند، انجام پذیرفت. در این مرحله بیش از سیصد نفر از نمایندگان نامزدها در بازشماری حضور داشتند .[۲]

پی‌نوشت:

[1]- https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/10/08/1903586/

[2]-https://www.farsnews.com/news/13910324000231/

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 24
 • IR ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  درود ودرود بر نخست وزیر محبوب امام و مردم به کوری چشم مشرق و کیهان مهندس موسوی بدان که هنوز در قلب مردمی و مشرق و کیهان نتوانند که تو را از قلب وذهن مردم پاک کنند
  • جواد IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   مردم نگو گروهی از مردم
  • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   چه درود بفرستی یا نه تفاوتی نمیکنه، اینها تا قیام قیامت با این خیانتشون مورد لعن خدا و رسولش هستند و خواهند بود
  • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   46 94
   چه درود بفرستی یا نه تفاوتی نمیکنه، اینها تا قیام قیامت با این خیانتشون مورد لعن خدا و رسولش هستند و خواهند بود
  • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   آره قلب من و مردم و امام، مالامال از حب موسویست... (جک 97) اگه امام سال 88 بودند شاید یه فرق داشت و اون اینکه همون سال موسوی محاکمه و اعدام میشد
  • ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   اگه مردم فقط خودتی و ننه و بابات آره تو راس گفتی!! موسوی ات هم هیچی بارش نیست مردک خائن
  • ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   47 68
   بیخود مثبت کاذب ندید ملت خر نیستن که ندونن شما کی هستید و تعدادتون هم کمه !!! موسوی مرد و بوی تعفن خیانت هاش کل تاریخ رو گرفته!
  • مهدی IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   شما به این سوال جواب بدید: حرف های میرحسین در تبلیغات در مورد قانون گرایی، با عملش (قانون گریزی ) بعد از انتخابات، صد و هشتاد درجه اختلاف فاز داشت. حالا چرا همچنان با لجبازی سیاسی از همچین فردی طرفداری میکنید؟
  • زبیر ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   زبیر کسی بود که پسر عمه پیامبر و بود و خاطر خدماتش از رسول اکرم(ص) لقب سیف الاسلام(شمشیر برنده اسلام) گرفته بود زبیر کسی بود که بعد از جریان سقیفه اومد پیش امام علی (ع) گفت بیا حقتو بگیریم زبیر در راه اسلام رشادت ها کرد اما آخرش چی شد؟؟؟؟؟ میزان حال کنونی افراد است برادر ؛ که صد البته حال کنونی موسوی خراب اندر خراب است
  • حسین IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   موسوی اگه کار بلد بود تو اوج جنگ استعفا نمی داد که امام خمینی (ره) فرمودند اگه نبود اندک خدمات شما،شما رو به عنوان ضد انقلاب معرفی میکردم.سندش در آرشیو روزنامه اطلاعات موجود است. و همچنین باعث این همه آسیب در سال 88 نمیشد. یکم به رزومه طرف دقت کنید جناحی قضاوت نکنید مشرق لطفا پیام من را انتشار دهید
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   موسوی دستمالی بیش نبود. وقتی هنوز هم با تمام این مدارک و سالهای گذشته نهایتا سند تقلبتون میشه محمدرضا خاتمی که فلانی گفت من خودم دیدم 8 میلیون رای را ریختند تو صندوق؟ (پس چرا بازشماری را قبول نکرد؟!) و وقتی بهش میگه اسمش را بگو کی گفته میگه آخه نمیتونم!! و یا داماد لرستان و عروس آذربایجان اون هم در ساعت اول ادعای تقلب که قاعدتا باید متکی بر یک سند باشه یا صندوق دو جداره کروبی که البته همه با بازشماری قابل ردبود و برای همین نپذیرفتید یعنی اینکه سال 88 با بزرگترین دروغ تاریخ معاصر کمر کشور را شکستید و حالا چنان این دروغ بزرگ خسارت بار برای همه بوده که پذیرفتنش را مثل خاتمی تنها در خفا ذکر میکنید چون در آشکار یعنی همه ی مدعیان و در راسشون موسوی ساده لوح کینه توز کشور را به یک دروغ بزرگ فروختید برای حب دنیا.
  • AU ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   20 21
   بعد از گذشت این همه و سال و رو شدن این همه سند و مدرک دال بر خیانت فتنه گران, هنوز براشون مدیحه ثرایی میکنین؟ موسوی از اولش اعتقادی به ولایت فقیه نداشت و بالاخره سال ۸۸ روی اصلی خودشو نشون داد.
  • AU ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   17 4
   این نخست وزیر شما محبوب خوانده امام در نیمه شهریورماه سال ۶۷ کمتر از دو ماه بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و عملیات فروغ جاودان منافقین استعفا کرد و واکنش امام این بود «جناب آقای موسوی نخست‌وزیر محترم نامه‌ی استعفای شما باعث تعجب شد. حق این بود که اگر تصمیم بدین کار داشتید، لااقل من و یا مسئولین رده بالای نظام را در جریان می‌گذاشتید. در زمانی که مردم حزب‌الله برای یاری اسلام، فرزندان خود را به قربانگاه می‌برند چه وقت گله و استعفا است. شما در سنگر نخست‌وزیری در چارچوب اسلام و قانون اساسی به خدمت خود ادامه دهید، در صورتی که نسبت به بعضی از وزرا به توافق نمی‌رسید چون گذشته عمل شود. این حق قانونی مجلس است که به هر وزیری که مایل بود، رأی دهد. تعزیرات از این پس در اختیار مجمع تشخیص مصلحت است که اگر صلاح بداند به هز میزان که مایل باشد، در اختیار دولت قرار خواهد داد. همه باید به خدا پناه ببریم و در مواقع عصبانیت دست به کارهایی نزنیم که دشمنان اسلام از آن سوء استفاده کنند. مردم ما از این گونه مسائل در طول انقلاب زیاد دیده‌اند. این حرکات هیچ تأثیری در خطوط اصیل و اساسی انقلاب اسلامی ایران نخواهد داشت. از آنجا که من به شما علاقمندم، انشاءالله عندالملاقات مسائلی است که گوشزد می‌نمایم. سید روح‌الله الموسوی الخمینی
  • AU ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   13 3
   پیام امام نشون میده از اول اعتقادی نداشته و قانون گریز بوده این موسوی. "حق این بود که اگر تصمیم بدین کار داشتید، لااقل من و یا مسئولین رده بالای نظام را در جریان می‌گذاشتید". بدون اطلاع به رییس جمهور یا امام در اون شرایط عجیب بحرانی یه راست استعفاشو میده از رادیو پخش میکنن. اون موقع مشکلش چی بوده؟ اون موقع که تقلب نشده بوده یا با احمدی مناظره نکرده بود که.
  • RO ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   4 2
   از قول خودت حرف بزن نه مردم ایران بعضی ها دوست دارند احمق باشند خب باش اما مردمی که هشت ماه درگیر کسی بودند که دوست داشت رئیس جمهور بشود نکن ایشان و شماها باید در درگاه الهی جواب خون های ریخته شده از دو طرف و آسیب به مردم و کشور را بدهید شک نکن
 • عباس IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  85 11
  اگه حضرت آقا صلاح بدونن به نظر حقیر پخش بشه بهتره
  • یحیی IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   24 62
   قطعاً شفافیت این موضوع هیچ ضرری برای انقلابی ها نخواهد داشت ولی نباید فراموش کرد که هدف فتنه 88 براندازی نظام بود و دعوای بر سر ریاست جمهوری فرع قضیه است. اگر قرار بر شفافیت باشد که هست باید درخواست شود فایل صوتی جلسه چهار نفره هاشمی، خاتمی،موسوی و حسن خمینی هم منتشر شود.
  • علی IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   3 3
   کاش حداقل در این مورد شفافیت بود و نوار کامل پخش می شد تا عده ای نخوان آسمون ریسمون ببافن و بعضی رو بد و بعضی رو خوب کنن !!!!
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  تقلب صورت گرفت آقا را هم دور زدند چرا نمی خواهیم واقعیت های تاریخی را قبول کنیم رای سفید آوردند به اسم احمدی نژاد ریختند و آرایش را بردند بالا
  • IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   فارغ از جناح سیاسی و سیاسی بازی، احمدی نژاد کم کار برای مردم ایران نکرد. کارهایی که احمدی نژاد کرد هیچکدوم از روسای جمهور ایران که تماما اصلاح طلب بودند نکردند. تخریب کسی که برای ملت کار کرد توسط همین احزاب شروع شد چون قدرت خودشون رو در خطر میدیدند.
  • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   سال 88 چون نامزد محبوبتون رای نیاورد میگید تغلب شده، ولی سال 96 که با هزار دروغ و فریب نامزدتون رای گرفت، تغلب نشده؟؟؟؟؟ این دیگه چه رسمیه؟؟؟؟
  • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   سال 88 چون نامزد محبوبتون رای نیاورد میگید تغلب شده، ولی سال 96 که با هزار دروغ و فریب نامزدتون رای گرفت، تغلب نشده؟؟؟؟؟ این دیگه چه رسمیه؟؟؟؟
  • از موسوی متنفرم ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   11 98
   بله حتما شما هم رئیس الرئسای صندوق های کل کشور بودید و همه چیزو متوجه شدید
  • ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   برو بابا دلت خوشه حالا مثلا موسوی می اومد چه تغییر خاصی تو کشور میداد؟!!!! موسوی اگه به فکر آبادنی بود 8 ماه خسارت نمیزد اگه به فکر آبادانی بود میزاشت 4 سال بگذره بعد با آرای بالا تو سال 92 جای روحانی قبول بشه هرچند معتقدم اگه اینطور میشد وضعیتی اسف بار تر از حال حاضر میداشتیم!!!!
  • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   سند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگر صرف گفتن هست منم میگم تو دزد هستی
  • ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   مثل اون 7 ملیونی آرای سفید برای روحانی ریختن تو سال 96؟؟؟؟؟ برو عمو کشکتو بساب!!!!
  • یحیی IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   شما هم احتمالا داماد لرستان نیستی؟ چون خیلی باهوشی که دور نخوردی !! از شدت هوش و فراست آدم رو یاد خانم رهنورد و نظریه تاریخی و بی بدیل داماد لرستان می اندازی
  • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   الان هم احمدی نزاد بیاد با اینکه هم اصلولسوار و هم تخریبگرا 5 ساله احمدی نزاد را تخریب می کنند اولین رای و بالاترین رای دارد مردنند ازمایش کنند حتی موسوی خاتمی و روحانی هم بیان و هرکس دوست دارند ببینند چه میشه
  • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   5 108
   الان هم احمدی نزاد بیاد با اینکه هم اصلولسوار و هم تخریبگرا 5 ساله احمدی نزاد را تخریب می کنند اولین رای و بالاترین رای دارد مردنند ازمایش کنند حتی موسوی خاتمی و روحانی هم بیان و هرکس دوست دارند ببینند چه میشه
  • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   6 126
   عافیت خواب
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  113 2
  نگران نباشید تاریخ همه چیز را روشن خواهد کردفقط حیف که فرصتها دیگر سوخته است
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  خدایی چه رهبری داریم آدم از تنهایی ایشان اعصابش داغون میشه جانم آقا عاشقتم آقا
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  اگرم تقلبی صورت گرفته باشه درعوض روحانی تلافیشو دراورد وحسابی باتقلبایی که یه بچه 10ساله هم میفهمیدبه ناحق برمسندقدرت نشست که نتیجشو داریم میبینیم............
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  لعنت خداوند متعال و رسول اعظم ص و امامان معصوم ع به ویژه امام عصر عجج تعالی فرجه الشریف بر میرحسین موسوی که دل نائب امام زمان و مردم مسلمان ایران را به درد آورد! مشرق! دقّت کن که این تأییدهایی که در توئیت ها انجام می شود همه برنامه ریزی شده است و الا خودتان میدانید که هیچ مسلمانی امسال میرحسین موسوی را حمایت نمی کند مگر اینکه لقمه حرام خورده باشد.
 • اسکندر IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  در اخذ و شمارش آرا در ایران امکان تقلب وجود ندارد
 • مردم IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  شعارهای بی معنا و بچگانه هواداران جلبک سبز حتی برای بی بی سی هم جذابیتی نداره ...اون موقع هم که تمام شبکه های معاند داخلی و خارجی آتیش بیار شده بودند و خودشون را برای موسوی پاره میکردند ،زمانی بود که این نادان پیشقراول بهایی ها و همنجس بازها و منافقین و تریاکی های سلطنت طلب شده بود وگرنه موسوی با کاسه توالت برایشان یه حکم داشت ...من دلم به این درازگوشهایی میسوزه که هنوز تو خواب خرگوشی شون پرت و پلا میگویند و زنده باد مرده باد و بادهای دیگه ازشون بیرون میاد!!!!
 • مهدي IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  درود بر احمدي نزاد
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  20 10
  موسوی قبل از اینکه با پشتیبانی آقای هاشمی نخست وزیر بشود چه سابقه اجرائی داشته؟؟
  • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   5 3
   بقیه چه سابقه اجرایی داشتن؟
  • سعید ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
   1 1
   خطاب به 14:27، بستگی به این داره که منظورت از بقیه دقیقاً چه کسانی هستند. بهتره به صورت مصداقی منظورت را بیان کنی. چون بقیه ، طیف بسیار گسترده ای را در بر می گیرد.
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  6 3
  و پرز گفت باید کاری کنیم که با احمدی نژاد بودن ننگ باشد .
 • ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  10 4
  موسوی خائن باید محاکمه گردد
 • سید دکتر محمود IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  0 2
  کششششش ندید دیگه
 • امیدی IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
  2 3
  حق با موسوی بود خود احمدی نژاد اعلام فرمود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس