کونلون بانک چین

بانک کونلون، به پیروی از تحریم‌های آمریکا مبادلات بانکی با ایران را فقط به کالاهای غیرتحریمی محدود کرده است.

سرویس اقتصاد مشرق - بانک کونلون چین که مهمترین شریک بانکی ایران در چین محسوب می‌شود و در یکی دو ماه گذشته به علت فشارهای آمریکا مبادلات با ایران را قطع کرده بود، روابط بانکی با ایران را البته با شروط جدید از سر گرفت که نشان می‌دهد چینی‌ها هم از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، پیروی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

شرکت چینی هم زنگنه و روحانی را قال گذاشت +فیلم

قطع ارتباط شرکت ملی نفت چین با بانک کونلون

کونلون ، بانک کوچکی است که متعلق به شرکت ملی نفت چین (CNPC) است و برای ساماندهی روابط بانکی ایران با چین در دوره تشدید تحریم‌ها علیه ایران و با هدف دور زدن تحریم‌ها ایجاد شد. سرمایه اولیه این بانک از ارز فروش نفت ایران به چین که در چین بلوکه‌شده بود تأمین شده است.

کونلون بانک که زیرمجموعه شرکت ملی نفت چین است، در سال ۲۰۰۲ فعالیت خود را آغاز کرد. کونلون بانک در ابتدای تأسیس بانک کوچکی به شمار می‌رفت که حتی در پکن هم شعبه‌ای نداشت؛ اما به درخواست مقامات ایرانی با توسعه روابط دو کشور، یک شعبه نیز در پکن ایجاد کرد.

به علت تحریم‌های بانکی، پول وزارت نفت ایران به حسابی در بانک کونلون می‌رود که ۳۰ تا ۴۰ درصد از فروش نفت به صورت نقدی از طریق این بانک پرداخت می‌شود و الباقی آن صرف تأمین مالی پروژه‌ها و خرید کالاهای وارداتی چینی می‌شود.

بانک کونلون چین که اصلی‌ترین کانال تجاری برای مبادلات پولی میان ایران و چین در زمان تحریم‌های آمریکا علیه تهران بوده است، عمدتاً تحت مالکیت زیرمجموعه بازرگانی شرکت ملی نفت چین، یعنی شرکت سرمایه CNPC است.

دو ماه قبل شرکت ملی نفت چین (CNPC) اعلام کرد به علت نگرانی از تحریم‌های آمریکا، واحد بانکی خود را از انجام اکثر خدمات مالی مرتبط با ایران خود، منع خواهد کرد.

اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین هم گفته بود به دلیل توقف فروش نفت ایران به چین، بانک کونلون، نقل و انتقالات مالی با ایران را متوقف کرده است.

بر اساس مذاکرات انجام‌شده، قرار بر آن بود که مبادلات بانکی از تاریخ یازدهم آذرماه از سر گرفته شود، اما این مسئله حدود سه هفته به تعویق افتاد و این هفته بانک کونلون چین در نامه‌ای به مقامات بانکی ایران، شرایط خود را برای ازسرگیری مبادلات تجاری خود اعلام کرد.

* نامه بانک چینی

در نامه بانک کونلون چین که با عنوان اطلاعیه درباره ادامه تجارت اقلام انسانی و غیر تحریمی به دست مسئولان بانکی ایران رسیده، آمده است: با تأیید مقام‌های مربوطه و ضمن در نظر گرفتن همکاری‌های بلندمدت با بانک‌های ایرانی، برای تسهیل تجارت‌های دوجانبه ایران و چین و با توجه به معافیت موقتی چین از تحریم‌های آمریکا، بدین‌وسیله به اطلاع می‌رسانیم که بانک ما قادر به ادامه همکاری با بانک‌های ایرانی که تحت تحریم‌های ثانویه آمریکا نباشند خواهد بود. این مبادلات تنها شامل فروش اقلام انسانی و غیر تحریمی یا خدماتی که در روابط دوجانبه ایران و چین قابل قبول است خواهد بود.

در نامه بانک کونلون، بخش‌های مورد تحریم آمریکا اینطور اعلام شده‌اند:

الف- بخش اتومبیل در ایران

ب- محصولات پتروشیمی

ج- صنعت انرژی، حمل و نقل و عملیات مرتبط با بنادر ایران.

د- گرافیت، فولاد خالص و نیمه خالص نظیر آلومینیوم و استیل، زغال‌سنگ و نرم‌افزار برای فرآیندهای صنعتی

ضمناً بانک کونلون اعلام کرده تنها با بانک‌های ایرانی که در سازوکار سوئیفت کار می‌کنند، کار خواهد کرد. همچنین همه این شرایط گفته شده موقتی است و تا زمان معافیت چین از تحریم‌ها تا تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ (اوایل سال ۱۳۹۸) اعتبار دارد.

این بخشنامه با وجود اینکه اتفاق مثبتی به شمار می‌رود اما به مثابه آب سردی بر پیکر صنعت خودرو ایران و صنایع مرتبط است.

* عقبگرد چینی‌ها از مراودات با ایران

در حالی که چینی‌ها در دوره قبل تحریم‌ها در مقابل فشارهای آمریکا ایستادگی کرده و مبادلات بانکی گسترده با ایران داشتند، اکنون با موضع بانک کونلون مشخص شده که مبادلات بانکی با ایران را محدود ساخته‌اند.

شاید دلیل تغییر رویکرد چینی‌ها را باید در رفتار دولت ایران در برابر اروپا دانست.

وقتی ایران برای ایجاد یک کانال مالی از سوی اروپا، ماه‌ها معطل می‌ماند و حاضر است شروط سفت و سختی همچون اجرای خواسته‌های اف. ای. تی. اف و پیوستن به کنوانسیون‌های پرخطری همچون پالرمو و سی. اف. تی را بپذیرد و قوانین داخلی خودش را مطابق میل اف. ای. تی. اف تغییر دهد، چینی‌ها نیز قطعاً همچون گذشته به راحتی به ایران، خدمات بانکی ارائه نمی‌دهند. این اقدام بانک کونلون چین، خروجی رویکرد دولت ایران است.

* پیشگامی چین به جای اروپا

هرچند اقدام چینی‌ها در روابط بانکی با ایران، نسبت به دوره گذشته تحریم‌ها، یک عقبگرد محسوب می‌شود، اما همچنان چینی‌ها نسبت به اروپایی‌ها یک گام جلوترند.

سازوکار مالی (اس.پی.وی) اروپایی‌ها برای ایران که پس از مدت‌ها وعده وعید هنوز راه نیفتاده، قرار است صرفاً محدود به اقلام و کالاهایی باشد که تحت تحریم آمریکا نیستند.

اروپا از اردیبهشت‌ماه قرار بود این سازوکار ویژه را راه‌اندازی کند اما تاکنون از وعده‌اش، سر باز زده است. با این حال چیزی که اروپا با نام اس.پی.وی و با هزینه بسیار و شرط و شروطی همچون پذیرش اف. ای. تی. اف می‌خواهد به ایران عرضه کند، مشابه همان چیزی است که بانک کونلون ایجاد کرده است: انجام مبادلات بانکی درباره کالاها و خدمات غیرتحریمی.

به عبارت دیگر می‌توان گفت چینی‌ها پیشگام اروپایی‌ها برای ایجاد یک سازوکار مبادلات بانکی ویژه با ایران شدند. چیزی که اروپا به نام اس.پی.وی و خیلی گران می‌خواهد به ایران بفروشد، اکنون چینی‌ها راه انداخته‌اند. شاید چینی‌ها وقتی دیده‌اند که اروپا می‌خواهد یک ابزار نمادین را اینقدر گران به ایران بفروشد، با خود گفته‌اند آنها چرا باید به راحتی جلوی تحریم‌های آمریکا بایستند و همچون گذشته مبادلات بانکی با ایران را بدون هیچ پیش‌شرطی ادامه دهند؟

بانک کونلون از دوره قبل تحریم‌ها به دلیل کار کردن با ایران توسط آمریکا تحریم شده اما برای ارتباط با بانک‌های تجاری چین با توجه به اینکه آن بانک‌ها تحت تأثیر روابط با آمریکا، محدودیت‌هایی دارند، ناچار است قواعدی را رعایت کند.

در این مدت، چه از سوی دولتی‌ها و چه از سوی بخش خصوصی ایران، بارها در مورد ضرورت ایجاد کانال جدید مراودات مالی با چین صحبت شده بود؛ اما بیشتر از اینکه بحث فعالیت مجدد کونلون بانک مطرح باشد، بحث جایگزین کردن مسیری به جای این بانک مطرح بود. بهترین مسیر به گفته کارشناسان، ایجاد پیمان‌های پولی دوجانبه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  31 16
  خخخخخخخخخ به اینا امید داشتید؟
  • F35 IL ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
   22 49
   کارتان تمام است .
  • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
   4 0
   اف یو اف ۳۵
  • روزبه IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
   10 5
   به :F ۳۵ شماها قبل از همه کارتون تموم میشه، نهایت پاسخگویی به دشمناتون شده پرواز در طول نوار مرزی تون و کشتار زنها و بچه های بی دفاع در غزه،صبر ما خیلی زیاد تر از این حرفاس،ما این مرحله رو هم میگذرونیم ولی شما از ترس جبهه مقاومت شب و وروز ندارین،الان بجای ادعای از نیل تا فرات تون که تو پرچمتون هست ماییم که پشت مرزهاتون ایستادیم،صبر ما خیلی زیاده ما منتظر فروپاشی اقتصادی امریکا هم هستیم،العاقبه للمتقین...
  • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
   5 6
   شعیه سان حتی پس از مرگ هم کارشان تمام نمیشود حرام زاده نجس! از عمر کثیفتان کمتر از 24 سال باقی مانده!
  • IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
   10 5
   توکل ما به خداست صهیونیست کثیف البته پشت شما هیچ کس نیست جز دریایی مدیترانه که محل دفن شماست
 • IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  36 10
  چون امریکا کدخداست
 • NL ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  46 5
  خاک عالم تو سرتون با این مملک داری و مدیریتی که دارید
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  25 6
  چند وقت دیگه به تبادل گوسفند با نان و جو با برنج و .... میرسیم البته که ایمنی سواری با قاطر و الاغ بسیار بیشتر از پراید و پژو هست
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  41 16
  چین و روسیه که ارباب مشرقی ها هستن
  • IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
   5 3
   پست تر از تو و امثال تو بازم خود تو و امثال تو هستن :)
  • سید IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
   7 5
   وآمریکا و انگلیس ارباب شما بهائی یان نجس!
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  32 9
  داداش این خبرت اصلا مسربخش نبود...این یعنی چین هم برا کارهای ما شرط گذاشته و هر خدمتی رو ارایه نمیکنه...ی بار بشین مشکلاتتونو با این ترامپ حل کنین اهل معامه اس لج کردن فقط به مملکت و خودتونو مردم اسیب میزنه ک زده...ما از اینکه جلوی کسی سر خم نکنیم افتخار میکنیم....ولی با فکر خوب میشه شما ببین کشوری دیگه مثل چین با ما رفیق نبوده....اینم تو زرد از اب در اومد به خودتون بیاین.....
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
   1 1
   دولت های بلاتکلیف و ضد اقتصادی را هیچ دوست و دشمنی تحمل نمی کنند اگر خسته شدید کشور را بدهید دست احمدی نژاد تا چشم انگلیس و امریکا رو در بیاره
 • DE ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  49 12
  سياست مضحك نگاه به شرق! گزارش را بفرست واسه ولايتي
  • احمد IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
   3 7
   بستن با کدخدا و انتظار جبران خیانت کدخدا رو از شرق داشتن میشه نگاه به شرق؟! شما برو ببین بعیدی نژاد امروز غلط املایی چیزی از توییتهای ترامپ پیدا نکرده. چین که سفیر نداره، بعیدی نژاد هم کار دیگه که نداره.
 • دشتی IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  14 10
  سکوت وانفعال دولت خارجیهاراجری کرده درقبال فشاربایدفشاربیاوریم مسیرهوایی ایران راببندیم سوخت به هواپیماهاشان ندهیم صادرکنندگان راضی به ضررباشندوبامردم همدردی کنندوپسته وزعفران وخرما رابه این خارجیهای عربده کش مفت ندهندفقطتحریم درقبال تحریم چاره دردماست
  • ناشناس IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
   10 9
   شما برو با شکمت محکم بکوب به لگد آنها !!!!
  • ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
   0 1
   این راست می گه پسته وزعفرانو بهشون ندیم کل اقتصاد شون می خوابه شوخی نداریم که
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  30 14
  برادران شرقی در جبهه مقاومت!!! خخحخ
 • GB ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  32 9
  مگه مریضن مراودات داشته باشند بعد هم سه برابر اون به امریکا جریمه بپردازند ؟ چین هم مثل سایر کشورهای جهان میدونه که رو در رو شدن با امریکا در نهایت به ضرر ملت هست.
 • US ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  21 4
  تنها راه بیرون اومدن از برجام خسته شدیم ...
 • DE ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  18 6
  یعنی دولت یک کشور (البته اگر نفوذ پوتین رو بذاری کنار) مستقل حق نداره شرکاش رو انتخاب کنه که مشرق داره سنگ چینی ها رو به سینه میزنه
 • علیرضا IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  14 17
  چین همواره در طول تاریخ ۷ هزار ساله به ما پشت نکرده . ولی ایران در قضیه توتال چینی ها رو جریح کرد
  • ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
   2 0
   چین تا همین حالا هم کلی از ایران سوء استفاده کرده
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  8 4
  تحریم عامل بدبختی کشور
 • IR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  8 1
  مقاله ارزشمند است نشان میدهد که اگه آدم نخواهد چیزی رو فیول کنه به هر دری میزنه تا خودشو به اون راه بزنه
 • احمد IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  10 5
  منم جای چینیها بودم میدیدم، دولت ایران این جوری التماس به اروپایی ها و کدخدا مایه می کنه ولی برای سفارتش در چین حتی نمی تونه سفیر تعیین کنه، یه واکنشی نشون میدادم. ببینیم این دیپلماسی فعال حضرات ما رو به کجا می بره.
 • شاهرخ IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  6 0
  واقعا ترامپ همه کارمیکنه یه سیاست مدار یک انسان همه فن حریف؛؛؛ روحانی فقط حرف میزنه همین هنرشه
 • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  6 0
  اگر به جوونای دهه شصتی ارزش میدادید و دست جوونها رو باز میگذاشتید تا کار راه بندارن و چوب لای چرخ نمیذاشتید بخدا الان مملکت ما روی پای خودش بود ولی حیف که نسل دهه شصتی ها رو به باد دادید و الان اکثرشون مجرد و افسرده شدن
 • CA ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  10 3
  یه زمانی با شعار نه شرقی نه غربی شروع کردن و حالا افتادن تو بغل شرق و دارن به غرب التماس میکنن !!
 • کهنه رفیق IR ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  2 1
  این دولت بی تدبیر و ناامید کی میخواهد بفهمد که باباجان این اروپا و آمریکا از یک قماشند! اینو عمه ۹۰ ساله من فهمیده ولی روحانی و تیمش نفهمیدن!
 • علی IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  13 1
  مزخرف ترین تحلیل احمقانه که تا حالا خوندیم این بوده..کسی دل خوشی از دولت نداره ولی شما دیگه روی دولتم با تحلیلتون سفید کردید..این گستاخی چینی ها نتیجه باج دهی دو دهه اخیر ما به چین هستش دولت جدید سعی کرد قسمتی از باج رو هم به اروپا بده نشد.. اگه قبلا فقط به امریکا و قبلتر به انگلیس باج میده الان هم روسیه هم چین و هم بسیاری کشورهای دیگه دارن بهشون باج میدن..
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  2 4
  اتفاقا هر چی با چین کمتر ارتباط داشته باشیم بنفع آینده ایران است این برادران مسئولین از همین ارتباط با منت کشی با چینی ها به ثرو میلیاردی رسیدند و همه در بخش صنعت و نفت و خودرو مشغول کاسبی هستند حالا خودوری چینی تولید نشه بهتر . مواد غذائی چینی نیاد بهتر . خدا بفکر مردم بوده صددرصد
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  8 1
  به نظر وضعیت از این هم که هست بدتر خواهد شد
 • مهدی US ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  3 1
  فکر کنم موج جدید تورم و گرانی داره میاد
 • محسن CA ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  3 3
  خودِ چین و روسیه گفته بودن که اگه به FATF نپیوندین ما هم دیگه نمی تونیم با شما همکاریِ پولی و مالی داشته باشیم... خب ما (ایرانی ها) همه چیو شوخی می گیریم و وقتی جدی شد میگیم چرا این طور شد!
 • محسن CA ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
  7 3
  خودِ چین و روسیه گفته بودن که اگه به FATF نپیوندین ما هم دیگه نمی تونیم با شما همکاریِ پولی و مالی داشته باشیم... خب ما (ایرانی ها) همه چیو شوخی می گیریم و وقتی جدی شد میگیم چرا این طور شد!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس