شبه نظامیان کرد

شبه نظامیان کُرد برای دومین سال متوالی با فروش نفت به غارت ثروت های ملت سوریه ادامه می دهند و در مقابل از نبود بودجه برای بازسازی مناطق تحت تصرف خبری می دهند.

به گزارش مشرق، پس از اینکه رئیس جمهور آمریکا از خروج نیروهای ارتش این کشور از سوریه تا سه ماه آینده خبر داد، تحولات میدانی مناطق تحت تصرف شبه نظامیان کُرد در شمال و شمال شرق سوریه دوباره مورد توجه رسانه‌های جهان قرار گرفت.

اظهارنظرهای مقامات دولتی ترکیه در روزهای گذشته مبنی بر انجام عملیات علیه شبه نظامیان کُرد هم عامل دیگر بود که باعث شد رسانه‌ها بر آنچه که در مناطق شمال و شمال سوریه می گذرد تمرکز کنند.

بیشتر بخوانید:

جزئیات جدید از خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه و استقرار در پایگاه اربیل عراق

مذاکرات داغ فرماندهان شبه نظامیان کُرد و نیروهای روسی برای مقابله با آنکارا + نقشه

پیشنهاد جدید کاخ سفید برای شبه نظامیان کُرد: مرزهای مشترک سوریه با ترکیه را تخلیه کنید

در حالی که رسانه‌ها درصدد هستند تا تصمیم رئیس جمهور آمریکا را برای تخلیه پایگاه‌های اشغالی در خاک سوریه تحلیل کنند و دریابند چرا عملیات نیروهای ارتش ترکیه به صورت موقت از دستور کار خارج شده، شبه نظامیان کُرد به شدت تلاش می کنند به فعالیت‌های اقتصادی خود ادامه دهند.

 

یک منبع میدانی در گفت و گو با مشرق اعلام کرد: شبه نظامیان کُرد برای چندمین بار متوالی از دولت و نیروهای آمریکایی در سوریه آسیب دیدند و تحت فشار قرار گرفتند اما این مسئله باعث نشد که از غارت ثروت ملی سوریه دست بکشند.

این منبع میدانی با بیان اینکه مناطق تحت تصرف شبه نظامیان کُرد در شمال و شمال شرق سوریه سرشار از منابع نفتی است، گفت: سرکرده‌های نیروهای شبه نظامی کُرد به شدت تلاش می کنند که منافع خود را در این مناطق از دست ندهند.

وی افزود: شبه نظامیان کُرد برای اینکه بتوانند بر منابع نفتی در مناطق تحت تصرف سیطره داشته باشند به شیوه‌های مختلف به نیروهای خارجی امتیاز می دهند تا بتوانند به چپاول ثروت ملت سوریه ادامه دهند.

این منبع میدانی با بیان اینکه فروش نفت برای شبه نظامیان کُرد یک درآمد قابل توجه را به همراه داشته است، گفت: نیروهای شبه نظامی کُرد به هیچ وجه علاقه‌ای ندارن تا از این ثروت‌های بادآورده خداحافظی کنند.

وی تصریح کرد: شبه نظامیان کُرد در دو هفته گذشته با وجود افزایش تنش‌ها، صدها کامیون نفت کش را از مناطق نفت خیز تحت تصرف در شرق رود فرات به حومه شمالی شهر «رقه» انتقال داده اند.

این منبع میدانی با بیان اینکه کامیون‌های نفت کش با حمایت و پشتیبانی جنگنده‌ها و نیروهای زمینی آمریکایی به شهر رقه منتقل شدند، گفت: تاکنون حدود هزار و ۹۵۰ کامیون نفت کش به این منطقه انتقال داده شده است.

به گفته این منبع میدانی، شبه نظامیان کُرد این تانکرهای نفت کش را به مناطق در کنترل اقلیم کردستان عراق و ترکیه قاچاق می‌کنند کنند و با قیمت‌های پایین به فروش می‌رسانند رسانند تا بتوانند منبع درآمد خود را در مناطق تحت تصرف حفظ کنند.

وی با بیان اینکه مشتری‌های این تانکرها در ترکیه و عراق به شدت از این محموله‌های نفتی استقبال می‌کنند کنند، افزود: قیمت نفتی که شبه نظامیان کُرد به فروش می‌رسانند رسانند از قیمت جهانی پایین‌تر است و همین مسئله برای خریداران جذابیت دارد.

این منبع میدانی خاطرنشان کرد: شبه نظامیان کُرد در ۲ سال گذشته بر بخش‌های مهمی از شرق رود فرات مسلط شده اند که مملو از میادین نفتی است و روزانه مقادیر زیادی از این طلای سیاه را در عراق و ترکیه به فروش می‌رسانند رسانند.

به گزارش مشرق، در حالی که غارت و فروش منابع نفتی در شمال و شمال شرق سوریه به سرعت ادامه دارد، فرماندهان شبه نظامیان کُرد اعلام کرده اند که با مشکل مالی رو به رو هستند و قادر به خدمات دهی به ساکنان مناطق تحت تصرف خود نیستند.

به گفته منابع میدانی، اظهارنظر فرماندهان شبه نظامیان کُرد یک دروغ آشکار است چرا که آنان روزانه درآمد های قابل توجهی را به دست می آورند و فقط درصدد هستند ثروت‌های خود را افزایش دهند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، شبه نظامیان کُرد در یک سال گذشته با وجود کسب درآمدهای نجومی از فروش نفت، هیچ گونه تلاشی برای بازسازی زیر ساخت‌های آسیب دیده و ایجاد امکانات جدید نکرده اند.

گزارش‌های میدانی حاکیست، مناطق مسکونی و مراکز خدماتی به ویژه بیمارستان‌ها در مناطق تحت تصرف شبه نظامیان کُرد هم چنان در انتظار بازسازی هستند و همین مسئله مردم را به شدت تحت فشار قرار داده است.

در حالی که از منابع حاصل شده فروش نفت، هیچ امکانات جدیدی در مناطق مورد اشاره ایجاد نشده و از سرنوشت کمک‌های مالی سعودی‌ها و اماراتی خبری در دسترس نیست، خشم مردم در مناطق تحت تصرف شبه نظامیان کُرد هر روز بیشتر برانگیخته می شود.

به گزارش مشرق، ساکنان مناطق شمال و شمال شرق سوریه در حالی تخت فشار هستند و از نبود امکانات رنج می برند که همه شواهد میدانی نشان می دهد شبه نظامیان کُرد با حمایت‌های دولت آمریکا فقط به فکر غارت ثروت ملی سوریه هستند و حتی با ترکیه به صورت غیر مستقیم همکاری می کنند چرا که بخش قابل توجهی از نفت استخراج شده در این کشور به فروش می رسد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  تا اسد باشه یاد بگیره با مردمش درست رفتار کنه
  • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
   16 2
   عجب نتیجه گیری ؟
  • IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
   4 14
   4ساله دارن با داعش میارزه می کنن 10هزار نفر کشته دادن اینکه نفت رو استخراج می کنن حقشونه در ضمن بسیاری از چاه ها رو داعش منفجر کرده و امکانات استخراج رو از بین برده
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  24 20
  فقط یاشاسین رجب دون کی شوت
 • محسن IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  انتظار دارید بعد از اینکه با داعش جنگیدند و امینت خودشون رو برقرارکردند بیان نفتشون رو دو دستی بدن بشار اسد ؟ زهی خیال باطل
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  10 28
  باید با زدن تانکرهاشون ازین غارت جلوگیری کرد
 • IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  18 9
  اتفاقا خوب کاری میکنند....
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
  6 9
  اینجا خاور میانه است اینها عارت میکنن بشار به بهانه مبارزه با تروریست نصف جمعیت کشورشو اواره میکنه
 • یوسف IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
  8 14
  لازم است نکته ای را خذمت شما که مرقوم فرموده اید درآمد نجومی ،به گفته خودتات 1950کامیون نفت خام به عبارتی هر کامیون 18چرخ28000لیتر یا186بشکه می شود که جمعا مبلغ فروش با بشکه ای 50دلارمی شود18میلیون دلار که فکر نمی کنم برای یک گروهی که مساحتی حدودیک چهارم سوریه یعنی 45000کیلومتر مربع را در زمان جنگ در سه جبهه ی داعش در جنوب دولت سوریه در غرب و ارتش زاد و دیگران در شمال غربی می جنگد رقم نجومی باشد البته این بشرطی است که هزینه استخراج را حساب نکرده و رقم فروش را قیمت روز نفت حساب کرده ام
  • IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
   9 2
   مرتیکه با حساب خودت 4 میلیون بشکه در میاید که می شود 180 میلیون دلار روزانه این چاهها 500 هزار بشکه نفت در اختیار جدایی طلبهای کرد قرار می ده
 • IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
  8 3
  باید دولت سوریه بعد از فروپاشی نظم کردها در شمال سوریه و متمرکز شدن انها به شمال سوریه به شرق فرات حمله جانانه ای بنماید و جلوی تحویل شرق فرات توسط کردهای خاین به ارتش ترکیه را در یک بازی نمایشی بگیرد
 • IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
  6 2
  آمریکا دیگر می داند که باید شرق فرات را ترک کند می خواهد با یک جنگ بازی کردی و ترکی و دریک هماهنگی با کردها می خواهد شرق فرات را مثل عفرین به ترکها تقدیم کند نباید ارتش سوریه با ترکیه درگیر شود اما باید به محض سقوط کوبانی ارتش سوریه باید خود را از شهر دیالزور سریع به شهر حسکه برساند و کردها حایل بین خود و ارتش ترکیه قرار دهد
  • مسعود DE ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
   8 3
   واقعا همینطور هست..اکراد به سپر گوشتی معروف هستند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس