ابوذر گوهری

عقلانیت مرسومِ دولتِ پنهان در اطراف ترامپ به حداقل رسیده و احتمالاً بدنه دستگاه‌های امنیتی و نظامی باقدرت بیشتر مقابل سیاست‌های ترامپ خواهد ایستاد.

به گزارش مشرق، دکتر ابوذر گوهری استاد دانشگاه امام صادق علیه السلام در کانال تلگرامی‌اش نوشت:

زمانی سه ژنرال باتجربه کاخ سفید یعنی مک مستر مشاور وقت امنیت ملی، جان کلی وزیر امنیت داخلی وقت و رئیس کارکنان فعلی کاخ سفید و متیس وزیر دفاع قرار گذاشته بودند جهت کنترل ترامپ تحت هر شرایطی حداقل یکی از آنها در کاخ سفید حضورداشته باشد، اما در پی اعلام تغییر جان کلی و استعفای اخیر متیس، هر سه ژنرال عملاً کاخ سفید را ترک خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

خروج از منطقه شکست آمریکاست یا تغییر استراتژی؟

 استعفای متیس متعاقب اعلام عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه هرچند بیشتر به این مسئله ربط داده شد اما مستقیماً به این تصمیم مربوط نمی‌شود. متیس مدت‌هاست از فرایند تصمیم‌گیری کاخ سفید کنار گذاشته شده و اختلافات جدی با ترامپ دارد.

مواردی نظیر استقرار سربازان آمریکایی در مرز مکزیک، مخالفت با رویکرد ترامپ در مورد کره شمالی، کاهش سربازان در افغانستان، عدم صراحت و شفافیت در برخورد با تهدیدات چین و روسیه و درنهایت بی‌توجهی ترامپ به متحدان و خصوصاً اعضای ناتو که در استعفای متیس به شکل مستقیم تنها به این مسئله اشاره‌شده وی را مجبور به استعفا نمود.

شاید آخرین نقطه‌ای که سبب شد متیس به فکر جدایی از دولت ترامپ بیفتد مخالفت ترامپ با گزینه پیشنهادی وی برای تصدی پست ریاست ستاد مشترک ارتش آمریکا و انتخاب مارک میلی به‌جای پذیرش پیشنهاد متیس که فرد مورد نظر وی رئیس ستاد نیروی هوایی آمریکا برای پست مذکور بود.

متیس با این استعفا مخالفت خود را با اقدامات نسنجیده و غریزی ترامپ اعلام کرد. انتخاب زمان استعفا پس از اعلام عقب‌نشینی از سوریه از این حیث سنجیده و ناشی از هوشمندی وی بود.

متیس به‌عنوان فردی باتجربه حاضر نیست خود را درگیر جنگ لفظی با رئیس‌جمهوری هتاک کرده و اعتبار خود را زیر سؤال برد.

استعفا متعاقب اعلام سیاستی چالشی، قطعاً محبوبیت و حقانیت وی را تثبیت می‌کرد آنچه متیس انجام داد فرار از اخراج زودهنگامش از دولت بود. وی تصمیم گرفت پیروزمندانه از کابینه خارج شود.

با این اقدام هسته اولیه ژنرال‌های ترامپ، کنار گذاشته شدند. عقلانیت مرسومِ دولتِ پنهان در اطراف ترامپ به حداقل رسیده و احتمالاً بدنه دستگاه‌های امنیتی و نظامی باقدرت بیشتر مقابل سیاست‌های ترامپ خواهد ایستاد؛ مخالفت‌های جمهوری‌خواهان با سیاست‌های رئیس‌جمهور آشکارتر شده و دموکرات‌ها در کنگره در فضای سیاسی جدید، حملات خود را افزایش خواهند داد برآیند همه این مسائل، دو سالی پرتنش و پرتلاطم برای رئیس‌جمهور خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس