ظریف

درحالی که وزارت خارجه ایران در برابر اقدامات خشونت آمیز فرانسه علیه مردم این کشور سکوت کرد اما فرانسوی‌ها در همین وضعیت داخلی خود، سعی کردند باز هم بر کشورمان فشار حقوق بشری بیاورند.

سرویس سیاست مشرق - هفته‌هاست خیابان‌های اصلی پاریس مملو از مردم معترضی است که با «جلیقه‌های زرد» مقابل برنامه‌های اقتصادی «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه ایستاده‌اند. غبار گاز اشک آور خیابان شانزلیزه و برج ایفل را احاطه کرده است و پلیس ضدشورش از مردم فرانسه با باطوم و اسپری فلفل پذیرایی می‌کند. روزانه تصاویر مختلفی از مردان و زنانی که با سرکوب پلیس فرانسه با سر و صورت خون آلود بازداشت می شوند در شبکه‌های اجتماعی منتشر می شود.

بیشتر بخوانید:

سکوت وزارت خارجه ایران در مقابل اعتراضات گسترده در فرانسه

عکس/ اگر این لگد را پلیس ایران به یک زن میزد!

هشدار پلیس فرانسه به دولت مکرون

رسانه‌های فرانسه اعتراضات جلیقه زردها را سانسور می‌کنند

وزارت خارجه ایران در این مدت سکوت معناداری در برابر اتفاقات فرانسه که خشونت آشکار علیه بشر بود انجام داد اما «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت خارجه در برنامه «پارک شهر» رادیو تهران درباره بزرگ‌ترین راهپیمایی‌های جلیقه زردها در فرانسه و برخورد پلیس با معترضان گفت:

«جریان جلیقه‌زردها بحث داخلی کشور فرانسه است و ما کمتر علاقه‌مندیم درباره این مسایل صحبت کنیم. ما علاقه داریم این کشورها یاد بگیرند در مسایل داخلی دیگر کشورها دخالت نکنند.»

در شرایطی که وزارت خارجه با توجیه سخنگوی خود رفتار منفعلانه‌ای در برابر فرانسه انجام داد اما فرانسوی‌ها در بحبوحه سرکوب مردم این کشور در اقدام وقیحانه با مرگ یک زندانی ایرانی بهانه لازم برای فرار به جلو در خصوص اتفاقات این کشور و همچنین کنایه زدن به دیپلماسی منفعلانه ایران را پیدا کردند.

کشوری که خود را مهد دموکراسی می خواند اما مردم خود را با خشونت تمام سرکوب می کند حالا مدعی حقوق بشر شده و به این بهانه اعلامیه ای علیه ایران منتشر کرده است؛ وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه ۲۶ آذر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با بهت و حیرت از خبر مرگ وحید صیادی نصیری در زندان با خبر شدیم که به دلیل فعالیت سیاسی زندانی شده بود».

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده که مرگ وحید صیادی نصیری همزمان با «تشدید آزار مدافعان حقوق بشر در ایران روی می‌دهد».

با این حال باید گفت که وزارت خارجه ایران دستمزد دیپلماسی منفعلانه خود را با بی‌شرمی فرانسوی‌ها  گرفت اما دستگاه دیپلماسی چه پاسخی به این موضوع می‌دهد.

سکوت دیپلماتیک ایران درحالی است که در موضوع اخراج دیپلمات‌ ایرانی از فرانسه نیز شاهد همین رفتار از وزارت خارجه ایران بودیم. درمهرماه سال جاری سخنگوی دستگاه دیپلماسی در واکنش به اخراج دیپلمات ایرانی از فرانسه بدون توجه به حق ایران در اجرای اصل عمل متقابل گفت: «اقدام مقتضی در زمان لازم انجام می‌شود!» اما هیچ اقدام قابل توجهی تا به امروز در این خصوص دیده نشد.

برخی از رسانه‌ها موضوع برجام و گروگان گیری آن توسط اروپایی‌ها را در این انفعال بی تاثیر نمی دانند اما در خصوص بیانیه گستاخانه وزارت خارج فرانسه به نظر می رسد که حداقل وزارت خارجه بایستی با احضار وزیر نسبت به وقایع فرانسه و همینطور این اقدام دخالت آمیز این کشور پاسخ بخواهد. بیانیه فرانسوی‌ها علیه مسائل داخلی ایران به وضوح نشان داد که سخنان قاسمی نسبت به رعایت امور فرانسه بیشتر از اینکه یک سیاست واقع بینانه باشد یک روش دیپلماتیک خوشبینانه است که طرف مقابل را در قبال کشورمان بیشتر از همیشه وقیح تر می‌کند. وزارت خارجه چشم خود را بر روی خشونت علیه بشریت در فرانسه که به طور گسترده در حال انجام است بست اما فرانسوی‌ها به بهانه سیاسی از مرگ یک زندانی ایرانی نگذشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • ناشناس IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  74 2
  تیم دیپلماستی ما فقط خندیدن و زانو زدن و جمع کردن خودکار مردم رو بلده
  • موبین IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
   30 1
   خداییش باید منصف بود. عکس یادگاری و قدم زدن با بزرگترین تروریسم دولتی تاریخ جهان (آمریکا) را هم خوب بلدند، خصوصا اگر رئیس این حکومت دراکولایی را شخصی مودب و باهوش بیابند.
 • CA ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  45 2
  وقتی گارسون رستوران میشه وزیر .. همینه دیگه
 • پری مجرد48ساله IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  3 32
  فرانسه مهد دموکراسی است متمدن است اما ما وحشی و عقب مانده ایم لذا اعتراض ما محلی از اعراب ندارد
  • IN ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
   23 2
   بله شما که وحشی هستی در این شکی نیست اما مردم بزرگ ایران قلل رفیع پیشرفت رو طی خواهد کرد
  • DE ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
   12 2
   فرانسه مهد قوم «فرانک ها» است، فرانک ها یکی از اقوام متوحش بربر و از نژاد ژرمن بودند و مانند دیگر اقوام بربر ، گوت، واندال، ساکسون و آنگل بوسیله امپراتوری روم رام شده از بربریت درآمدند. .. البته قومیت شما که خود را متوحش می دانید نمی شناسم ولی ما ایرانیان سابقه تمدن مان پیش از تمدن روم است .. تاریخ تمدن ایران را مطالعه کنید
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  26 3
  متاسفیم بابت دولت ترسومان با دنیا نه باید جنگید نه وا داد معنای تعامل ترس نیست
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  33 2
  خاک تو سر وزارت خارجه ذلیل که ایران رو ذلیل کرده.
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  18 2
  نه تنها از فرانسه ، که حتی جا داره از وزارت خارجه بورکینافاسو و افغانستان هم کار یاد بگیرند
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  17 1
  الان ... میاد میگه ظریف تو مذاکرات خودکارشو پرت کرد تو صورت جان کری .... آیا این برای شما کافی نیست؟!
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  17 0
  استاد ویزا گرفتن و فکر کردن به اقامت پس از دوران بازنشستگی هستند.
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  8 1
  نه تنها از فرانسه ، که حتی جا داره از وزارت خارجه بورکینافاسو و افغانستان هم کار یاد بگیرند
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  12 1
  اینها ثمره رای به غربزده ها و لیبرالهاست. تحویل بگیرین. یه مشت بزدل سیاسی اومدن سر کار که مقابل دشمن ضعیف و مقابل خودی شیر بیشه ان.
  • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
   1 0
   از ابتدای انقلاب تا به حال همینطور است هرکجا به یک ایرانی بی احترامی شد دستگا دیپلماسی توی هیچ دوران انقلاب حرکتی نکرد اگر از کشوری هم حمایت کردند یه مشت دلار خرجشون شد بعد از کشور ما ابراز تنفرپیدا کردن
 • سید رضا IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  14 1
  بابا ! دیپلماسی آغا محمد خان قاجار هم ، از اینا فعال تر بود ! دیپلماسی منفعل !!
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  7 0
  عجله نکنید بزودی ظریف یک توئیت برای فرانسه سرهم می کند و می گوید آقای مگرون سلام علیکم ما در برجام هستیم
 • ناشناس IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
  4 4
  برا چی جناب سفیر را احضار کنن قیا م مردم فرانسه که یک مسئله داخلی است ربطی به ما نداره و فشارهایی هم که به ما از راههای مختلف وارد می کنن هم که در رابطه با برجامه و باید بپذیریم چون اونها هنوز تصمصم نگرفتن در رابطه با برجام اقدام عملی انجام بدن بنابر این حد اقل باید تا پایان یا اواخر دولت دوازدهم صبر و تحمل کنیم .
  • فرهنگی ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
   2 1
   پس چطور وزارت خارجه فرانسه در امور داخلی ایران دخالت می کند در همین مورد اخیر مرگ زندانی ( نصیری )گستاخانه دولت ایران را مورد عتاب وخطاب قرار می دهد بر خلاف نظر شما اگر در برابر آنان خاموش باشیم آنان گستاختر می شوند
  • مهدی GB ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
   0 0
   کنایه ی خوبی بود. ولی بعضیها متوجه کنایه شما نشدند.
 • رضا IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
  1 0
  سلام متاسفانه وزارت امور خارجه مرعوب غرب است همیشه حداقل دو ماهی از تحولات عقبند تا موضع گیری بکنند
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
  0 0
  مخواهند بعد از اتمام دولت اروپا وامریکا را برای خود حفظ کنند که بعد از خوش خدمتی سفره شان پعن باشد
 • ناشناس IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
  2 0
  کاش این دولت زودتر برود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس